Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Arhiv: Obogatena resničnost v PIU za gradbeništvo

Obogatena resničnost bo srednjeročno verjetno našla pot tudi v poklicno izobraževanje ter usposabljanje (PIU), ki podpira gradbeništvo. Kako in na kakšen način lahko uporabijo srednje strokovne in višje gradbene šole smo zadnjih šest mesecev preučevali člani ekip iz Nemčije, Španije, Italije, Irske, Belgije in Slovenije (Gospodarska zbornica Slovenije #ZGIGM). Projekt ARTVET je podprla nacionalna agencija za ERASMUS+ iz Nemčije.
Skozi 3 poglobljene večdnevne razprave (V Italiji, Španiji, Belgiji) smo skušali razviti idejo o vpeljavi XR tehnologije v učni proces (potencial, SWOT analiza, konkretni primeri uporabe na primeru posebne mobilne aplikacije MirageXR), usvajali pristope, spoznavali, preizkušali tehnične in kvalifikacijske zahteve ter konkretne aplikacije AR za uporabo v praksi in in njihove omejitve.
V pobudi smo zasledovali sledeče cilje:
-Razvoj znanja in korist, pa tudi omejitev AR v poklicnem usposabljanju.
-Zahteve za zaposlene v poklicnem izobraževanju pri uporabi AR
-Tehnične zahteve - izbor digitalnih naprav, vmesniki do IT, vmesniki do "klasičnega" poklicnega izobraževanja
-Razvoj evropske mreže centrov za poklicno usposabljanje, ki uporabljajo AR v pedagoškem procesu.

Projekt smo zaključili z obiskom španskega paritetnega socialnega sklada (FLC) ustanovljenega za vseživljenjsko usposabljanje zaposlenih v
gradbeništvu.