Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Arhiv: Ženske v gradbeništvu, Megra 2023

V Gornji Radgoni na gradbenem sejmu Megra 2023 smo pred uradno otvoritvijo sejma, 8. marca 2023, posvetili gradbeništvu in ženskam.  Na okrogli mizi je Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS, nagovorila polno dvorano žensk zaposlenih v dejavnostih povezanih z gradbeništvom in jim čestitala ob mednarodnem dnevu žensk. Nato smo prisluhnili oviram, ki so jih skozi čas prehodile inženirke gradbeništva, da so dosegle veljavo, spoštovanje in enakopravnost med kolegi. V bolj razviti Evropi je bilo nekdaj inženirkam lažje. Na voljo je bilo več možnosti za izpolnitev kariernih želja, a nekatere so za to žrtvovale del zasebnega življenja. Mlajše kolegice so zaupale, da je stanje danes v domovini dobro in zato svojo motiviranost za delo v dobrobit civilizaciji z veseljem in s ponosom uresničujejo. Spodbudne zgodbe polne optimizma in širokih možnosti poklicnega udejstvovanja so delile še navzoče kolegice v dvorani in povabile dekleta, naj gradijo svoje sanje v gradbenih dejavnostih. Ne samo inženirke, gradbeništvo potrebuje tudi druge poklice: gradbene tehnice, pleskarke, montažerke kamna, izvajalke del visokih gradenj, izvajalke keramičarskih del ipd.

Dogodku je sledila je uradna slovesna otvoritev gradbenega sejma Megra 2023 z gospo ministrico Alenko Bratušek, ki je prisluhnila sporočilom Gospodarska zbornica Slovenije.