Zbornica za poslovanje z nepremičninami

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.

Prijava na aktualne novice ZPN

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.


    Arhiv: Kakšne možnosti ima delodajalec, da sankcionira delavca, ki odklanja nošenje zaščitne maske na delovnem mestu?

    Datum objave: 15.10.2020

    Rubrika: VARUH ČLOVEKOVIH PRAVIC 
    Področje: Delovna razmerja
    Citat: Nošenje zaščitnih mask na delovnem mestu, Pravna praksa, št. 39-40, 2020, str. 29.
    Št. 10.0-12/2020, 7. september 2020

    Kakšne možnosti ima delodajalec, da sankcionira delavca, ki odklanja nošenje zaščitne maske na delovnem mestu?

    Varuh vztraja, da so ukrepi, ki prispevajo k zajezitvi širjenja virusa SARS-CoV-2, v prvi vrsti strokovno epidemiološko vprašanje in da je treba zaupati presoji stroke. Delodajalec je na podlagi delovnopravne zakonodaje dolžan vsem delavcem zagotoviti varnost in zdravje pri delu (45. člen Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) in 5. člen Zakona o varnosti in zdravju pri delu), zato mora v ta namen izvajati ukrepe, ki so potrebni za zagotovitev varnosti in zdravja delavcev ter drugih oseb, ki so navzoče v delovnem procesu. Pri tem mora upoštevati spreminjajoče se okoliščine in izvajati ustrezne preventivne ukrepe ter izbirati take delovne in proizvodne metode, ki bodo zagotavljale višjo raven varnosti in zdravja pri delu ter bodo hkrati vključene v vse aktivnosti delodajalca in na vseh organizacijskih ravneh.

    V aktualni situaciji nevarnosti širjenja koronavirusne bolezni mora delodajalec ob upoštevanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in drugih pristojnih institucij (npr. Združenje za medicino dela, prometa in športa) sprejeti in izvajati dodatne ukrepe, s katerimi v največji možni meri zagotavlja varno in zdravo delo delavcem v danih okoliščinah ter zmanjšuje izpostavljenost delavcev morebitni okužbi na najnižjo možno raven.

    Skladno z določbami ZDR-1 imajo torej delodajalci pravico in dolžnost, da podajo delavcem takšna navodila za delo, ki bodo v kar največji možni meri preprečila širjenje novega koronavirusa med zaposlenimi in ostalimi, vključenimi v delovni proces, zaposleni pa morajo zahteve in navodila delodajalca v zvezi z izpolnjevanjem pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja upoštevati (34. člen ZDR-1). Prav tako morajo zaposleni spoštovati in izvajati predpise in ukrepe o varnosti in zdravju pri delu ter pazljivo opravljati delo, da zavarujejo svoje življenje in zdravje ter življenje in zdravje drugih oseb (35. člen ZDR-1). Delavčevo kršitev zgornjih obveznosti je mogoče šteti tudi za hujšo obliko kršitve obveznosti iz delovnega razmerja, ki lahko vodi v odpoved pogodbe o zaposlitvi.

    Varuh ob tem dodaja, da mora delodajalec delavcem zagotoviti takšno osebno varovalno opremo (OVO), ki ustreza specifičnemu zdravstvenemu stanju posameznega delavca. Pri tem imajo delavci in njihovi predstavniki pravico sodelovati z delodajalcem pri obravnavi vseh vprašanj, ki se nanašajo na uporabo OVO, od katere je odvisna njihova varnost in zdravje pri delu, zato je treba ustvariti ugodno okolje za vzpostavitev konstruktivnega dialoga in v primerih, ko zaščitna oprema delavcem povzroča zdravstvene tegobe, skupaj poiskati ustrezno rešitev.

    Fotogalerija





     

    Arhivi