Gornja Radgona, 23. marec 2010 – Gradbeništvo je imelo v letu 2009 negativne rezultate, zmanjševala se je zaposlenost. Za leto 2010 se pričakuje nadaljnji padec gradbene aktivnosti za 15%. Brez hitrega ukrepanja Vlade bodo lahko sledili stečaji in prisilne poravnave ter dodatno povečanje števila brezposelnih. Usodo gradbeništva bo delila vsa tista industrija in storitvene dejavnosti, ki so z gradbeništvom neposredno povezane.
Kot je ob odprtju sejma Megra poudaril Branko Selak, predsednik Upravnega odbora Zbornice gradbeništva in industrije gradbenih materialov pri GZS, »smo na resnost situacije opozarjali že od decembra 2008 dalje in predlagali Vladi različne ukrepe za ohranjanje gospodarske aktivnosti v gradbeništvu, vendar pa ti predlogi ne najdejo mesta v sprejetih ukrepih Vlade. Vse države v EU so v sklopu svojih protikriznih ukrepov namenile določen poudarek in sredstva za investicije ter ohranitev in razvoj gradbeništva, kar je imelo za posledico vsaj omilitev težav, samo v Sloveniji se ne zavedamo strateškega pomena gradbeništva za vsako nacionalno ekonomijo.«
Predstavniki gradbeništva so tako izpostavili predloge za izboljšanje stanja, ki bi jih morala upoštevati tudi Vlada RS, prispevali pa bi vsaj k začetku reševanja nakopičene problematike.
Predstavniki gradbeništva opozarjajo, da v kolikor jim Vlada ne bo hitro prisluhnila, lahko v letu 2010 pričakujejo izjemno boleče procese prilaganja gradbeništva stanju investicij in trgu nepremičnin. To bo pomenilo tudi večje zmanjševanje zaposlenosti v gradbenem sektorju ter v vseh drugih panogah, povezanih z gradbeništvom, kar bo povečalo število nezaposlenih delavcev v Sloveniji vsaj za 30.000. Lahko pa se pojavijo tudi primeri stečajev ali prisilnih poravnav v tistih podjetjih, ki so v večji meri vpeta v gradnjo tako stanovanjskih kot poslovnih prostorov za trg, saj imajo ta največje likvidnostne težave. Taka situacija bo za seboj potegnila tudi množico manjših podjetij, ki sodelujejo v teh gradbenih procesih.
***
Stanje v gradbeništvu
Že v zadnjih dveh mesecih leta 2008 se je gradbena aktivnost zmanjševala. Z vso ostrino se je to izrazilo kot upad celotne gradbene aktivnosti v letu 2009 za skoraj 21% glede na leto 2008.
Razlogi za to so številni:
Vse to ima posledice na izrazito povečanje nelikvidnosti v celotnem gradbenem sektorju ter v industriji gradbenih materialov, ravno tako pa ima vpliv tudi na z gradbeništvom povezane dejavnosti.
Število pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi (več kot 5 dni v mesecu) se je po podatkih AJPES v panogi gradbeništva povečalo iz 710 (jan. 2009) na 1.222 (febr. 2010); povprečni mesečni znesek dospelih neporavnanih obveznosti pa v istem obdobju iz 31 milijonov na skoraj 80 milijonov EUR. Poleg tega se je poslabšalo tudi plačevanje institucionalnih investitorjev, predvsem na lokalni ravni (po anketi GZS se plačilni roki večinoma podaljšujejo tudi na obdobje 60-120 dni za izvedbo gradenj v javnih naročilih).
V letu 2009 se je že zmanjšala zaposlenost v gradbeništvu. Tako je bilo število zaposlenih v gradbeništvu v decembru 2009 za več kot 6.000 nižje kot decembra 2008, kot prvi so odšli tuji delavci z začasnimi delovnimi dovoljenji.
Napovedi
GZS-Zbornica gradbeništva in industrije gradbenih materialov ocenjuje, da bo v letu 2010 dosežen ponoven padec gradbene aktivnosti in to za ca. 15% glede na leto 2009 na vseh treh segmentih gradenj:
Edino področje, kjer bi bila lahko dosežena pozitivna rast, so obnove javnih in stanovanjskih stavb v smeri njihove večje energetske učinkovitosti, za kar so za vzpodbude in ugodne kredite na razpolago tako evropska kot nacionalna sredstva. Ravno tako bi lahko država precej več sredstev vložila v obnovo prometne infrastrukture.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.