Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Arhiv: Delo gradbenih izvajalcev po 1.4.2021 (v povezavi s potrošniki, ne B2B)

Vlada RS je na nedeljski seji sprejela vrsto ukrepov za zajezitev epidemije COVID-19. Večina ukrepov bo veljala od 1. aprila do vključno 11. aprila 2021.  Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19 pa velja že od včeraj, 29.3.2021. V Pravni službi GZS so že ažurirali vsebino spletne strani s spremembami oz. novostmi, ki so jih prinesli novi odloki. Povezava do spletne strani.  Vabimo vas, da si ogledate in spremljate spletno stran, kjer so ažurno objavljene vse novosti in spremembe v zvezi s korona zakonodajo.

O D L O K

o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji

1. člen

Z namenom, da se omeji gibanje prebivalstva in zaradi zajezitve in obvladovanja epidemije COVID-19 se s tem odlokom začasno prepoveduje ponujanje in prodajanje blaga in storitev neposredno potrošnikom na območju Republike Slovenije.

II. IZJEME BREZ POGOJA TESTA

2. člen

(1) Ne glede na prejšnji člen prepoved ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom ne velja za:

1. lekarne,
  2. bencinske servise,
  3. finančne storitve,
  4. pošto,
  5. dostavne službe,
  6. dimnikarske storitve, pod pogojem, da je v prostoru, kjer se izvajajo dimnikarske storitve prisoten samo en izvajalec, če pa to ni mogoče, je lahko v prostoru prisoten izvajalec storitve in ena oseba, ki je uporabnik male kurilne naprave; opravljanje dimnikarskih storitev ni dovoljeno v prostorih, v katerih je nameščena mala kurilna naprava, ki jih po opravljeni storitvi ni mogoče prezračiti,
  7. servisne delavnice, v katerih se opravljajo storitve popravil in vzdrževanja motornih vozil in koles (vulkanizerske, avtomehanične, avtoličarske ali avtokleparske delavnice, delavnice za popravilo koles),
  8. gradbena dela v oziroma na nenaseljenih gradbiščih, hišah oziroma stanovanjih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki, in storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da ne prihaja do stikov s potrošniki (na primer zunanja ureditev, krovska dela, fasaderska dela),
  9. osebni prevzem blaga ali hrane, na prevzemnih mestih, vključno s prodajo kmetijskih pridelkov na kmetiji, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki, med 5. in 22. uro, pri čemer konzumiranje prevzete hrane in pijače na javnih površinah ni dovoljeno,
  10. druge nujne storitve za zagotavljanje varnosti in zdravja.

...

Dogovorjeno je bilo tolmačenje:

• gradbena dela v oziroma na nenaseljenih gradbiščih, hišah oziroma stanovanjih, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da ni stika s potrošniki, in storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da ne prihaja do stikov s potrošniki (na primer zunanja ureditev, krovska dela, fasaderska dela),
    • Izjema gradbenih del velja za nenaseljena gradbišča, nenaseljene hiše in nenaseljena stanovanja (npr. prazno stanovanje v sicer naseljenem bloku). Za naseljene hiše in stanovanja ta izjema ne velja.
    • Med gradbena dela sodijo tudi zaključna gradbena dela (npr. slikopleskarstvo, vodovodne, ogrevalne in elektroinštalacije).
    • Storitve, ki se opravljajo na prostem, so storitve, ki se opravljajo na zunanjih površinah, npr. urejanje vrtov, tlakovanje dvorišč, krovska dela, fasaderska dela. Pod to izjemo sodijo storitve, ki se opravljajo na prostem, ne glede na to, ali se opravljajo ob oziroma na naseljeni ali nenaseljeni hiši oziroma stanovanju, če je možno zagotoviti, da ne prihaja do stikov s potrošniki.