Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Arhiv: POMEMBNOST GRADNJE (BUILDING MATTERS): Spodbujanje trajnostne gradnje v Sloveniji

11. septembra 2024 je v Ljubljani potekal multiplikativni dogodek v organizaciji konzorcija BUILDING MATTERS (gostitelj je bil slovenski partner CCIS CCBMIS), ki se ga je udeležilo skoraj70 udeležencev, od tega trije mednarodni udeleženci. Dogodek je obravnaval pereče izzive podnebnih sprememb in trajnosti v gradbenem sektorju ter predstavil napredne rešitve, hkrati pa spodbujal sodelovanje med deležniki v panogi in inovacije, potrebne pri razvoju novih bolj trajnostnih gradbenih proizvodov in materialov.
Dogodek se je začel z navdihujočim uvodnim govorom Gregorja Ficka z GZS ZGIGM, ki je poudaril nujnost izvajanja trajnostnih praks v gradbeništvu. Poudaril je ključno vlogo, ki jo ima ta sektor pri blaženju podnebnih sprememb in spodbujanju ravnanja z okoljem. Nadaljevala je Valentina Kuzma z GZS ZGIGM, ki je predstavila ključne projektne rezultate projekta (prezentacija), saj se septembra 2024 zaključuje delo konzorcija. Poudarila pomen razmisleka o morebitnih nadgradnjah projekta z novimi predlogi za spoznavanje in usvajanje trajnostne gradnje. Omenila je, da dogodek ni služil le predstavitvi rezultatov, temveč tudi kot platforma za zainteresirane strani, šole poklicnega izobraževanja in usposabljanja, centre in akademije in podjetja, da razpravljajo o možnostih za prihodnje izboljšave in nadgradnje teme z novimi predlogi in pristopi. Dialog je spodbudil sodelovanje med udeleženci in utrl pot za prihodnja partnerstva, katerih cilj je povečati trajnost v gradbeništvu.

Glavni poudarki prezentacij
Na seji z naslovom „Zmanjševanje tveganj za prehod zaradi podnebnih sprememb v gradbenem sektorju s krepitvijo zmogljivosti na področju trajnostnih gradbenih materialov“ je bilo predstavljenih več pronicljivih predstavitev:

  1. Smernice za nizkoogljično gradbeništvo CirCon4Climate in razvoj krožnih in nizkoogljičnih gradbenih proizvodov
    Predavatelj: dr: Anja Kodrič, Slovenski državni inštitut za gradbeništvo
    Gospa Kodrič je podrobno predstavila nizkoogljične gradbene proizvode in njihovo vlogo pri spodbujanju trajnosti v panogi. Predstavitev je vključevala:
    Celovit katalog krožnih in nizkoogljičnih materialov, ki zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov.
    -Uporabo recikliranih materialov in bioloških alternativ, kot so geopolimeri, kot trajnostni nadomestek za tradicionalno apno in cement.
    -Primeri inovativnih izdelkov, vključno z lesnimi in drugimi organskimi materiali, ki bi lahko zmanjšali emisije do 90 %.
    -Strategije za uporabo alternativnih materialov, kot sta elektrofiltrski pepel in žlindra, za zmanjšanje ogljičnega odtisa pri proizvodnji betona za 21 %
  2. STOREPET; HEATLAND; STEELPROST - Izzivi pri komercializaciji naprednih in trajnostnih materialov
    Predavatelj: dr: Vladimir Gumilar, Slovenski gradbeni grozd
    Gospod Gumilar se je osredotočil na izzive pri komercializaciji naprednih in trajnostnih materialov v okviru več projektov EU, vključno s projekti STOREPET, HEATLAND in STEELPROST.
    Poudaril je, kako imajo mala in srednje velika podjetja (MSP) ključno vlogo pri sprejemanju in spodbujanju inovacij na področju trajnostnih gradbenih rešitev. Eden od primerov je bil razvoj hladnega asfalta za mestna območja (HEATLAND), ki pomaga blažiti učinke mestnih toplotnih otokov. Kljub obetavnosti je Gumilar priznal težave pri zagotavljanju komercialnih partnerjev za te inovativne rešitve.
    V projektu STOREPET so bili razviti inovativni izolacijski materiali z uporabo tehnologije na osnovi PCM, ki s shranjevanjem in sproščanjem toplote pomaga uravnavati temperaturo v prostorih. Projekt je bil uspešen pri doseganju ključnih tehničnih ciljev, kot sta zmanjšanje toplotnega toka in izboljšanje zvočne izolacije.
    Pri projektu STEELPROST se je projekt osredotočil na razvoj požarno odpornih premazov za jeklene konstrukcije z uporabo intumescentnih premazov za zaščito stavb pred požarom. Kljub tehnološkemu uspehu ostajajo izzivi pri povečanju proizvodnje in pridobivanju potrebnih certifikatov.
  3. Nova informacijska platforma in okoljsko označevanje izdelkov
    Predavatelj: dr: Leni Pernar, Ministrstvo za naravne vire in prostorsko načrtovanje
    Leni Pernar je predstavila nov zakonodajni okvir (predvidoma bo v celoti začel delovati leta 2025), ki zahteva pregledno podatkovno zbirko za preverjanje gradbenih proizvodov. Ta platforma naj bi združevala informacije o okoljskih vrstah proizvodov 1 in 3, ki jih ocenjujejo zunanji ocenjevalci. Cilj pobude je povečati ozaveščenost javnosti o okoljski trajnosti in ocenah življenjskega cikla. Opozorila je, da mora biti 30 % materialov, uporabljenih v gradbeništvu, les, pri čemer se ta zahteva lahko zmanjša, če stavba vključuje vsaj 10 % okoljsko označenih materialov. Platforma ima dva spletna vmesnika: enega za javni dostop in drugega za oddajo vlog, ki je integriran s podatkovno bazo EPD podjetja ZAG.

Gradivo

Spoznajmo pomembnost gradnje - Building Mattersmag. Valentina Kuzma,GZS ZGIGM

Smernice nizko ogljične gradnjeCirCon4Climate in razvoj krožnih in nizko-ogljičnih gradbenih proizvodovAnja Kodrič, Zavod za gradbeništvo Slovenije

STOREPET; HEATLAND; STEELPROST – izzivi komercializacije naprednih in trajnostnih materialov
Vladimir Gumilar, Slovenski gradbeni grozd

Nova informacijska platforma inokoljsko označevanje proizvodovLeni Pernar, Ministrstvo za naravne vire in prostor


Zaključek

Dogodek je bil neprecenljiva priložnost za izmenjavo znanja, najboljših praks in inovativnih rešitev na področju trajnostne gradnje. S prisotnostjo mednarodnih gostov je bil dialog obogaten in poudarjen pomen globalnega sodelovanja pri reševanju podnebnih sprememb. Konzorcij BUILDING MATTERS je še naprej zavezan spodbujanju trajnostne gradnje. Dogodki, kot je ta, imajo ključno vlogo pri spodbujanju sprememb in inovacij v sektorju. Z razvojem gradbeništva bosta stalno sodelovanje in izmenjava znanja bistvena za doseganje bolj trajnostne prihodnosti za Slovenijo in širše. Vabljeni tudi, da se seznanite s kampanjo projekta BUILDING MATTERS na socialnih omrežjih: BUILDING MATTERS  - FACEBOOK 

Fotogalerija

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.