Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Arhiv: Črnogledost v gradbenem sektorju?

V letu 2024 slovenski gradbeni sektor doživlja znaten padec, kar potrjujejo najnovejši podatki Statističnega urada Republike Slovenije (SURS). Vrednost opravljenih gradbenih del je v avgustu 2024, v primerjavi z julijem, padla za 3 %, kar pa še ni najbolj zaskrbljujoče. V medletni primerjavi z avgustom 2023 se je vrednost teh del znižala za kar 17,2 %, pri čemer je največji padec zabeležen pri gradnji stavb (-25,1 %), sledijo gradbeni inženirski objekti (-21,8 %) ter specializirana gradbena dela (-5,1 %). Prav tako so podatki za prvih osem mesecev leta 2024 v primerjavi z enakim obdobjem preteklega leta slabši za 9,3 %, kar dodatno potrjuje, da gre za dolgotrajnejši trend, ne zgolj za kratkoročno nihanje .

Ta upad ni presenečenje, saj ga lahko povežemo s širšimi gospodarskimi izzivi, ki prizadenejo tudi druge evropske države. Inflacija, čeprav se je v Sloveniji leta 2024 umirila na 2,8 %, je v preteklih letih znatno vplivala na dvig stroškov gradbenih materialov in storitev. Obrestne mere, ki jih Evropska centralna banka (ECB) še naprej povečuje, so dvignile stroške financiranja, kar je povzročilo odlog ali celo odpoved mnogih investicij, zlasti v zasebni sektor. Visoki stroški materialov in dela prav tako obremenjujejo dobičkonosnost gradbenih podjetij, kar še poslabšuje že tako težavno poslovno okolje​.

Podobni trendi so zaznani tudi po Evropi. Po podatkih Eurostata je v mnogih državah EU, vključno z Nemčijo in Francijo, aktivnost v gradbeništvu oslabela, predvsem zaradi visokih stroškov in manjše kupne moči. Investicije v stanovanjske objekte so se upočasnile, saj višje obrestne mere vplivajo na dostopnost kreditov za podjetja in posameznike, kar zavira gradnjo novih projektov.

Kljub trenutnim težavam pa obstajajo znaki, da bi se lahko sektor v prihodnjih letih postopoma okrepil. Slovenija bo v letu 2024 prejela sredstva iz EU sklada za okrevanje, ki so namenjena obnovi po naravnih nesrečah, kot so poplave iz leta 2023. Poleg tega se pričakuje, da bodo državne naložbe v infrastrukturo in energetsko učinkovite projekte pripomogle k okrevanju sektorja v naslednjih letih​.

Gradbeni sektor tako trenutno ostaja pod pritiskom tako doma kot po vsej Evropi, vendar lahko z ustreznimi javnimi investicijami in stabilizacijo makroekonomskih pogojev pričakujemo počasno izboljšanje.

Za podrobnejše informacije obiščite spletišč SURS in Eurostat ter spremljajte gospodarske napovedi evropskih institucij.

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.