Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Arhiv: Od preprečevanja nezgod pri delu k spodbujanju varnosti in zdravja pri delu. Kako dobro gre VZD gradbeništvu?

Na dogodku "Od preprečevanja nezgod pri delu k spodbujanju varnosti in zdravja pri delu", ki je potekal 23. oktobra 2024, smo z velikim zanimanjem prisluhnili naslednjim strokovnim predstavitvam:

  • Vizija nič, ki jo je predstavil mag. Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
  • Kaj se lahko naučimo iz statistike nezgod pri delu?, ki jo je predstavil Marko Vaupotič, inšpektor višji svetnik na Inšpektoratu Republike Slovenije za delo.
  • Preprečevanje nezgod pri delu v gradbeništvu, ki jo je predstavil mag. Boštjan Hartner, inšpektor višji svetnik na Inšpektoratu Republike Slovenije za delo.

V Sloveniji je trenutno več kot 1300 aktivnih gradbišč, in kot navaja Inšpektorat Republike Slovenije za delo (ID RS), stanje varnosti in zdravja pri delu ostaja zaskrbljujoče, še posebej v prestolnici. Po podatkih ID RS se je število nezgod na delovnih mestih v letu 2023 precej povečalo, kar je še posebej opazno v gradbeništvu. Na današnjem posvetu, ki ga je organiziralo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ), so bile predstavljene pomembne statistike, ki poudarjajo nujnost preventivnih ukrepov in večjo aktivno vlogo delodajalcev.

V letu 2023 je bilo v Sloveniji aktivnih skoraj 24.000 poslovnih subjektov v gradbeništvu, od tega jih je 11.000 oddalo letna poročila. Kljub temu pa za nadzor nad vsemi temi gradbišči skrbi le 25 inšpektorjev, od katerih so zgolj trije specializirani za gradbeništvo. To je izjemno malo glede na obseg dejavnosti. Žal številni delodajalci v Sloveniji, kot je pokazala tudi SLIC-ova spomladanska akcija, še vedno ne preučujejo nezgod pri delu, čeprav bi to lahko prispevalo k večji varnosti. V Evropi 40 % podjetij aktivno analizira delovne nezgode, kar prispeva k učinkovitejšim varnostnim ukrepom.

GZS ZGIGM želi opozoriti na to perečo problematiko in poziva vse gradbene delodajalce, da okrepijo varnostne ukrepe ter z odgovornostjo pristopijo k preprečevanju nezgod na deloviščih. Varnost pri delu ni le zakonska obveza, temveč tudi moralna dolžnost vseh nas! Pridružite se naši pobudi, delite z nami svoje izkušnje in rešitve za izboljšanje varnosti pri delu. Skupaj lahko ustvarimo bolj varno okolje za vse delavce v gradbeništvu. Pokažite, kako na vašem gradbišču skrbite za varnost, in dokažimo, da je varnost res na prvem mestu! Pošljite vašo skrbnosti na zgigm@gzs.si.

Fotogalerija

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.