Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Arhiv: Podjetja in organizacije opominjamo k pripravi na novo Uredbo o gradbenih proizvodih (CPR) in sodelovanju v posvetovanju!


Evropska unija je nedavno sprejela novo Uredbo o gradbenih proizvodih (CPR), ki odgovarja na zahteve zelenega in digitalnega prehoda. Ta uredba določa poenotena pravila za trženje gradbenih proizvodov po vsej EU, s čimer ustvarja jasnejši in preglednejši pravni okvir za ocenjevanje lastnosti teh proizvodov.

Po potrditvi v Svetu EU bo nova uredba objavljena v Uradnem listu Evropske unije, predvidoma do začetka leta 2025, in bo po 12-mesečnem prehodnem obdobju neposredno zavezujoča. Proizvajalci, izvajalci in ostali deležniki bodo morali v tem obdobju prilagoditi svoje postopke in zagotoviti skladnost z novo zakonodajo.

Ključne novosti CPR vključujejo sledeče

Poenotenje standardov: Nova uredba postavlja enotna pravila, ki jih morajo upoštevati vsi proizvajalci gradbenih proizvodov v EU, in sicer s ciljem zagotavljanja prostega pretoka teh proizvodov na enotnem trgu. Z uvedbo poenotenih tehničnih specifikacij bo zagotovljena primerljivost proizvodov v celotni EU.

Digitalni potni list za proizvode (DPP): CPR vključuje nov DPP, ki bo zagotavljal dostop do informacij o vsakem proizvodu na pregleden in dostopen način. Podjetja bodo lahko z DPP sledila okoljski trajnosti proizvodov, od njihove zasnove pa vse do odstranjevanja.

Izvzetja in poenostavitve: Uredba določa izvzetja za neposredno montažo, razstavljanje in izdelavo proizvodov na mestu uporabe, kar poenostavlja postopke za izvajalce in natančneje prilagaja zakonodajo dejanskim potrebam na terenu.

Uredba vključuje tudi nov Digitalni potni list za proizvode (DPP), ki omogoča transparentno spremljanje ključnih informacij o okoljskih, toplotnih, mehanskih in drugih lastnostih proizvodov, kar bo močno olajšalo primerljivost med proizvajalci in državami. Z novim okvirom o gradbenih proizvodih (CPR) je Evropska komisija uvedla DPP, ki vključuje tudi Deklaracijo o zmogljivosti in skladnosti (DoPC), splošne informacije o izdelku, navodila za uporabo in varnostna obvestila ter tehnično dokumentacijo, vključno z okoljskimi izračuni. DPP bo prispeval k večji preglednosti v gradbeništvu in bo omogočal združljivost z modeli BIM (Building Information Modelling), kar bo olajšalo uporabo podatkov v praksi. Vzpostavitev DPP sistema je načrtovana za leto 2026, obveznost proizvajalcev za zagotavljanje DPP pa bo začela veljati 18 mesecev kasneje, najverjetneje v letu 2028. Da bi zagotovili ustrezno prilagoditev novim zahtevam, Evropska komisija izvaja študijo izvedljivosti, ki ocenjuje tri možne modele za vzpostavitev DPP sistema:
  1. Centralizirana baza podatkov: Razvija, vzdržuje in podpira jo Evropska komisija.
  2. Decentraliziran model z licenciranimi ponudniki DPP storitev: Ponudniki, ki jih odobri Evropska komisija, morajo izpolnjevati skupne zahteve EU.
  3. Decentraliziran model z lastnimi bazami proizvajalcev: Proizvajalci bodo podatke posredovali neodvisnim ponudnikom storitev za varnostno kopiranje, da zagotovijo varnost podatkov.
Glede na prednosti in slabosti vsakega modela bo končni izbor izvedbe DPP sistema ključen za uspešno uporabo in sprejemljivost sistema v praksi. Vsak od treh predlaganih modelov za Digitalni potni list za proizvode (DPP) ima svoje specifične prednosti in pomanjkljivosti, ki jih je smiselno upoštevati pri izbiri najustreznejše rešitve. Pomembno je razmisliti, kako vsak model vpliva na varnost, enostavnost dostopa, administrativne zahteve in predvsem stroške, saj lahko s tem lažje razumemo, kakšne koristi bi različni deležniki pridobili z vzpostavitvijo posamezne strukture.



Priprava podjetij na skladnost in vabilo k sodelovanju v posvetovanju o DPP, rok za ODDAJO MNENJ V JAVNEM POSVETOVANJU 22.11.2024!

Podjetja in organizacije, še posebej tiste, ki delujejo v sektorju industrija gradbenih materialov-IGM, se spodbujajo k sodelovanju v javnem posvetovanju o DPP, ki bo v prihodnjih tednih potekalo v okviru Evropske komisije. To posvetovanje bo ključnega pomena za razjasnitev vseh odprtih vprašanj glede nove zakonodaje in za pridobivanje povratnih informacij od deležnikov, ki bodo to uredbo dejansko izvajali v praksi. Vse zainteresirane deležnike vabimo k sodelovanju v odprtem posvetovanju, zlasti proizvajalce, oblikovalce, izvajalce in nadzorne organe. Posvetovanje je priložnost za vse, ki bodo z novo uredbo neposredno povezani, da izrazijo svoja stališča o predlaganih rešitvah in s tem vplivajo na končno obliko DPP sistema. 

Udeležba v posvetovanju omogoča podjetjem, da izrazijo svoje pomisleke in predlagajo izboljšave za lažjo prilagoditev na nove zahteve. Sodelovanje v tem procesu pomeni tudi boljšo pripravo na uspešno skladnost z novo uredbo, ki bo vplivala na vsakodnevne poslovne procese in s tem na konkurenčnost podjetij. Za dodatne informacije o posvetovanju in o vsebini nove uredbe si oglejte spletno informacijsko stran Evropske komisije o Uredbi o gradbenih proizvodih in spremljajte zadnje spletišča EK!

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.