Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Zanimivi webinarji CICA in FIEC o umetni inteligenci v gradbeništvu – gradiva na voljo članom

GZS ZGIGM obvešča, da sta decembra 2024 potekala dva zanimiva dogodka, povezana z uporabo umetne inteligence v gradbeništvu, ki sta ju organizirali CICA (Svetovna organizacija gradbenih izvajalcev) in FIEC (Evropska federacija gradbene industrije). 
Kot članica FIEC je ZGIGM predlagala tudi imena sodelujočih iz Slovenije. 
Dogodka in predavatelji: 
Webinar (10. december 2024): AI v gradbeništvu – primeri iz prakse" 
-Jean Ramirez,FFB, Groupe Hythlodée 
-Mateja Držečnik, GIC GRADNJE (Slovenija) 
-Aiga Stokenberga, Svetovna banka 
-Baptiste Tripard, ALTEIA 
-Blanca Payas, Sixense.


Spletno srečanje delovne "Construction 4.0" (17. december 2024) 
-Žiga Turk, predsedujoči in uvodne besede 
-Ronen Barak, Skyline Cockpit, predstavitev uporabe umetne inteligence v gradbeništvu v Izraelu 
-Mitja Trampuž, predsednik AI4SI (Slovenija) 
-Miha Hafner, ELEA IC (Slovenija) 
-FIEC, predstavitev načrta za uvajanje umetne inteligence v gradbeništvu.

Člani ZGIGM, ki bi želeli prejeti gradiva s teh dogodkov, naj nam pišejo na zgigm@gzs.si.

O delovni skupini Construction 4.0
Delovna skupina "Construction 4.0" je bila ustanovljena leta 2016, ko je FIEC začela z delovanjem delovne skupine za obravnavo teme informacijskega modeliranja stavb (BIM) in njegovega vpliva na gradbena podjetja v EU. Skupina se je kmalu razširila in začela obravnavati širše vidike digitalizacije ter prevzela novo ime "Construction 4.0 Working Group". 
Glavni cilj skupine je spremljanje ustreznih politik, obveščanje članic federacij in izbira prioritetnih tem za podrobnejše raziskave in razprave, da bi spodbudili digitalizacijo v gradbenih podjetjih, še posebej med malimi in srednje velikimi podjetji (MSP). Skupina spodbuja mreženje članov, prepoznavanje pobud skupnega interesa in deljenje najboljših praks pri uvajanju digitalnih tehnologij v gradbeništvu.

Zakaj se FIEC ukvarja s to temo?
Gradbeni sektor se sooča s pomembnimi spremembami, vključno z revolucijo digitalizacije in avtomatizacije. Čeprav so drugi sektorji že močno napredovali pri uporabi digitalnih procesov, je gradbeništvo na tem področju počasnejše in potrebuje pospešitev procesa. Digitalizacija lahko izboljša produktivnost in koordinacijo na gradbiščih ter predstavlja poslovno priložnost.
Kljub temu pa uvajanje digitalizacije prinaša številne izzive, kot so neugodna razmerja s ponudniki programske opreme in potreba po ustreznem regulativnem okviru, ki bi podjetjem omogočil izkoriščanje prednosti digitalizacije. Pomembno je poudariti, da digitalizacija ni cilj sam po sebi, temveč sredstvo za doseganje drugih ciljev, kot so večja energetska učinkovitost stavb, prediktivno vzdrževanje infrastrukture, izboljšanje varnosti na deloviščih in lažje usposabljanje.

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.