Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Zelena preobrazba mestnih streh - SPOROČILO, GRADIVO IN POSNETEK

Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala (GZS ZGIGM) je v torek, 20. maja 2025, v dvorani B na sedežu GZS na Dimičevi ulici v Ljubljani organizirala odlično obiskano strokovno nacionalno konferenco z naslovom Zelena preobrazba mestnih streh. Dogodek, ki se je odvijal v hibridni obliki, je združil strokovnjake s področja arhitekture, urbanizma, vodarstva, izobraževanja, gradbene industrije in trajnostnega razvoja, upravljanja lokalnih skupnosti z namenom spodbuditi razpravo in sodelovanje pri prehodu slovenskih mest k zeleni, bolj odporni in kakovostni urbani infrastrukturi. Konferenca je bila izvedena v okviru evropskega projekta GREEN ROOFS – Green Roof Technician Training Program (2022-1-PL01-KA220-HED-000086828), katerega cilj je razvoj novega poklicnega profila tehnika za zelene strehe ter vzpostavitev sodobnega izobraževalnega programa za podporo trajnostni prenovi mest. GZS ZGIGM v projektu sodeluje kot slovenski partner v mednarodnem konzorciju, ki si prizadeva za krepitev znanja, kompetenc in usposobljenosti kadrov v sektorju urbane zelene infrastrukture.

Vizije, politike in sistemski pristopi ter nova znanja
Uvodni del konference je odprl Gregor Ficko, direktor GZS ZGIGM, ki je izpostavil pomen integracije zelenih streh v širše trajnostne razvojne strategije slovenskih mest in poudaril potrebo po sistemski podpori in ustrezni regulativi. Maja Vardjan, direktorica Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (MAO), je v svojem nagovoru poudarila sinergije med grajenim okoljem in kreativnimi praksami v okviru pobude New European Bauhaus (NEB) ter povabila na razstavo Mojstri gradivo na Beneški bienale 2025, odprto do novembra letos. V nadaljevanju so bile predstavljene ključne vsebine, povezane z aktualnimi evropskimi politikami in razpisi v okviru NEB ter programov Obzorje Evropa. Petra Marinko (Non Tox Uni Kum) je orisala sistemski pristop k ozelenjevanju mest skozi prizmo pobude New European Bauhaus (NEB). Opozorila je na potrebo po oblikovanju vključujočih prostorov, ki povezujejo človeka z naravo in odpravljajo toksičnost tako v materialih kot v miselnosti načrtovanja mest. Njeno sporočilo je bilo jasno: zelena streha ni zgolj tehnična rešitev, ampak družbeni prostor, ki lahko izboljša kakovost bivanja in zdravja prebivalcev. Nadgrajeno razumevanje NEB okvirjev je predstavil tudi Tit Neubauer, predstavnik Mreže nacionalnih kontaktnih točk za Obzorje Evropa, ki je udeležence seznanil z aktualnimi evropskimi razpisi in tematskimi prioritetami za obdobje 2025–2027 v okviru NEB Facility. Predstavljene so bile tri ključne tematske destinacije: - Povezovanje zelenega prehoda, socialne vključenosti in lokalne demokracije - Krožni in regenerativni pristopi v grajenem okolju - Inovativni poslovni modeli in financiranje za preobrazbo sosesk. Posebej zanimivi so bili razpisi, osredotočeni na skupne prostore, regeneracijo sosesk, uporabo bio-materialov, vključujoče ulične pohištvo in ponovno uporabo gradbenih materialov, ki predstavljajo izjemno priložnost za slovenske deležnike. Neubauer je poudaril tudi pomen transdisciplinarnosti, vključevanja lokalnih skupnosti in dolgoročnega razmišljanja skozi celoten življenjski cikel objektov. Udeleženci so bili povabljeni, da se udeležijo v prihodnih dneh več tematskih evropskih dogodke za povezovanje idej, partnerjev in poglobljeno razumevanje projektih idej oddanih na razpis.

Sledile so strokovne predstavitve na področju Nature-based Solutions (NBS, slov. NTR - na naravi temelječe rešitve) v prostorskem načrtovanju in prikaz načinov ozelenitve, vertikalne in ravne, (Manca Dremel, Urbanistični inštitut RS), ravnanja s padavinsko vodo in povezave z javno gospodarsko infrastrukturo (Iztok Rozman, ZKGS), ter izzivov pri prenovi streh večstanovanjskih stavb (Boštjan Udovič, GZS ZPN). Poseben poudarek je bil namenjen predstavitvi nove brezplačne spletne učne baze za tehnika za zelene strehe (Valentina Kuzma, GZS ZGIGM) in potrebi po razvoju novih kvalifikacij ali prenovi obstoječih vezano na intenzivnejšo izvedbo urbane zelene infrastrukture v prihodnosti, kar je predstavila Barbara Kunčič Krapež iz Centra RS za poklicno izobraževanje (CPI).

Praktične mednarodne in domače izkušnje in tehnične rešitve

Popoldanski del konference je ponudil pregled mednarodnih dobrih praks in tehničnih rešitev pri izvedbi zelenih streh in fasad. Massimiliano Flauto (MATODESIGN, London) je v angleščini predstavil inovativne projekte iz Združenega kraljestva in Italije, s poudarkom na vključevanju skupnosti v načrtovanje in vzdrževanje zelenih površin. Tereza Hnátková iz Češke -univerze za biološke znanosti v Pragi je predstavila dovoljevanje in izvedbo inovativno zelene fasade namakane s sivo vodo iz stavbe ter strehe na eksperimentalnem paviljonu, kar je predstavljalo odličen in napreden primer interdisciplinarnega sodelovanja in raziskovalne podpore. V panelu slovenskih izvajalcev in proizvajalcev so se predstavili Miha Gorjanc (MGING), Darja Rup (ACO), Primož Perko (FIBRAN), Samo Mlinarič (MAPEI) in Rok Karmuzel (Knauf Insulation), ki so delili izzive in rešitve, s katerimi se soočajo pri načrtovanju, izvedbi in dolgoročnem vzdrževanju zelenih streh v slovenskih razmerah. Dogodek je zaključila Alenka Bea Logar Pučnik (GZS ZGIGM), ki je skupaj z Borisom Grivičem (Green Twin-SNEP) predstavila novo v tujini nagrajeno slovensko digitalno orodje in prikaz praktične spremljave stanja različnih stavb. Osnova za večji (celovit) poseg v večjo starejšo stavbo je izdelava njenega 3D BIM modela povezanega s senzorji vgrajenimi v stavbo. GZS se odloča za bolj trajnostno stavbo v Ljubljani, v domu gospodarstva Slovenije, transformaciji strehe poslovne stavbe v zeleno streho, katero bi zelena čepica lahko ohladila poleti, zadržala vodo in modra tudi ponudila dodatno uporabno pohodno ozelenjeno teraso za druženje in dogodke.

Sklepne misli
Nacionalna konferenca je še enkrat potrdila, da zelena preobrazba streh ni več stvar prihodnosti, temveč postaja nujnost za odpornost mest na podnebne spremembe, izboljšanje kakovosti bivanja in ustvarjanje novih delovnih mest. Uspešna izvedba dogodka je rezultat sodelovanja številnih deležnikov, ki s svojim znanjem, izkušnjami in vizijo prispevajo k uresničevanju ciljev evropskega zelenega dogovora in preobrazbi slovenskega urbanega prostora. Dogodek predstavlja pomemben mejnik pri uvajanju novega poklica in učnih vsebin za tehnike zelenih streh, ki bodo imeli v prihodnosti ključno vlogo pri preoblikovanju naših mest v bolj trajnostne, odporne in vključujoče skupnosti.

POSNETEK DOGODKA BO NA VOLJO V KRATKEM


Pripete datoteke

Fotogalerija

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.