Zbornica računovodskih servisov

Poročilo o delu ZRS za leto 2022


 

1 SPLOŠNO O ZBORNICI

Zbornica računovodskih servisov (v nadaljevanju ZRS) združuje družbe in samostojne podjetnike posameznike, ki opravljajo dejavnost računovodskih servisov in so v skladu s standardno klasifikacijo dejavnosti 2008 razvrščeni pod šifro dejavnosti 69.200.

1.1 Članstvo v ZRS

ZRS je na dan 31. 12. 2022 združevala 501 člana, od tega 396 družbo in 105 samostojnih podjetnikov posameznikov.

V obdobju zadnjega leta je bilo 217 novoustanovljenih s.p.-jev in gospodarskih družb z glavno dejavnostjo 69.200, 202 sta prenehala s poslovanjem ali pa sta spremenila glavno dejavnost.

Tabela 1: Število članov Zbornice računovodski servisov na dan 31. 12. 2021

datum družbe s.p. skupaj
31. 12. 2022 396 105 501

 

Tabela 2: Število članov po posameznih regijah GZS na dan 31. 12. 2022

GZS regija št. družb št. s.p. skupaj
Gorenjska regija 46 11 57
Goriška regija 15 7 22
Jugovzhodna regija 12 4 16
Koroška regija 8 5 13
Obalno-kraška regija 35 8 43
Osrednjeslovenska regija 187 26 213
Podravska regija 40 16 56
Posavska regija 3 5 8
Primorsko-notranjska regija 5 1 6
Pomurska regija 9 5 14
Savinjska regija (Celje) 18 8 26
Savinjska regija (Velenje) 10 9 19
Zasavska regija 8 0 8
SKUPAJ 396 105 501

 

1.2 Organiziranost ZRS

V Zbornici računovodskih servisov delujejo naslednji organi:

  • Upravni odbor (10 članov)
  • Strokovna služba

Delovanje ZRS je urejeno s Pravilnikom o delovanju Zbornice računovodskih servisov.

 

1.3 Poslanstvo in vizija ZRS

Poslanstvo ZRS:
Zbornica računovodskih servisov zastopa interese članov, jih promovira ter skrbi za razvoj in prepoznavnost dejavnosti računovodskih servisov.

Vizija ZRS:
Zbornica računovodskih servisov bo delovala kot pomemben sogovornik v poslovni javnosti in bo širila pomen kakovostnega računovodskega servisa.
Kot član mednarodnih stanovskih organizacij bo zastopala in predstavljala slovenske računovodske servise, člane ZRS.

1.4 Kodeks članov ZRS

Kodeks članov ZRS je zapis pravil, po katerih se le-ti ravnajo pri opravljanju svoje dejavnosti. Zajema odnos med računovodskim servisom, okoljem, naročniki storitev in zaposlenimi v računovodskemu servisu:

  • okolje: gledamo na stroko, druge računovodske servise, lokalno okolje
  • naročniki: poudarek na odpravljanju potencialnih nevarnosti pri opravljanju dejavnosti računovodskih servisov
  • zaposleni: poudarek na etiki, strokovnosti in izobraževanju

Določbe Kodeksa veljajo za vse člane ZRS, ki so se s članstvom zavezali k spoštovanju kodeksa. Vsak računovodski servis je dolžan seznaniti svoje zaposlene in pogodbeno vezane delavce z določbami tega Kodeksa in zagotoviti njihovo dosledno spoštovanje.

 

1.5 Registracija blagovnih znamk ZRS

Na Uradu RS za intelektualno lastnino so registrirane naslednje blagovne znamke ZRS:

  1. Zbornica računovodskih servisov
  2.  Chamber of Accounting Services
  3. Združenje računovodskih servisov
  4. Association of Accounting Services
  5. Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije
  6. Kongres izvajalcev računovodskih storitev
  7. Standard izvajalcev računovodskih storitev
  8. Standard FRP - Finančna razkritja poslovanja
  9. Naj računovodski servis
  10. Kongres računovodskih servisov
  11. Katalog računovodskih servisov

 

2 ZASTOPANJE INTERESOV ČLANOV

2.1 Sodelovanje z organizacijami in institucijami, katerih delovanje vključuje tudi sodelovanje računovodskih servisov

V zadnjem letu dni so člani UO ZRS sodelovali s predstavniki organizacij in inštitucij, ki s svojim delom posegajo na področje delovanja računovodskih servisov:

  1. OPRPS: Odbor za poenotenje računovodske poklicne skupine, več sestankov
  2. SURS - Statistični sosvet za dajalce podatkov
  3. FURS: Letni sestanek vodstva ZRS z vodstvom FURS, 7. 9. 2022
  4. Združenje bank Slovenije, Odbor za računovodstvo: Projekt ZRS za poenotenje vlog slovenskih bank za odobritev kreditov
  5. Strateški svet GZS za davke
  6. Banka Slovenije, Nacionalni svet za plačila
  7. Nacionalni forum za eRačun

V nadaljevanju je podrobneje predstavljeno sodelovanje s posamezno institucijo.

1.  Odbor za poenotenje računovodske poklicne skupine (OPRPS)
V OPRPS so povezane izobraževalne inštitucije, strokovna in poklicna združenja ter organizacije, ki sistematično presojajo računovodske podatke. V odboru kot predstavnik ZRS aktivno sodeluje predsednik ZRS - glej 4.3.

2. SURS - Statistični sosvet za dajalce podatkov, več sej
Erika Kostanjšek, članica UO ZRS je bila imenovana za članico Sosveta za sodelovanje z dajalci podatkov pri SURS (namestnik Aleksander Štefanac).
Namen sosveta je, da se okrepijo odnosi med partnerji z izmenjavo izkušenj in dobrih praks. SURS si želi v čim večji meri izkoristiti digitalizacijo zagotoviti visoko kakovostne podatke in s čim manjšo obremenitvijo dajalcev podatkov.

3. Letni sestanek vodstva ZRS z vodstvom FURS, 7. 9. 2022
Vodstvo ZRS (P. Podgoršek, K. Prosen, A. Štefanac) se je 7. 9. 2022 sestalo z vodstvom FURS na letnem sestanku. Sestanek je potekal v konstruktivnem tonu.

4. Združenje bank Slovenije: Projekt ZRS za poenotenje vlog slovenskih bank za odobritev kreditov
Delovna skupina ZRS je projekt Standard FRP predstavila na seji Odbora za računovodstvo, ki deluje v okviru ZBS - glej 3.3.2

5. Strateški svet GZS za davke
Od ustanovitve Strateškega sveta GZS za davčni sistem septembra 2019 je T. Okorn imenovan kot predstavnik ZRS v strateškem svetu.

6. Banka Slovenije-Nacionalni svet za plačila
T. Okorn je predstavnik GZS v Nacionalnem svetu za plačila pri Banki Slovenije.

7. Nacionalni forum za eRačun
V forumu sta kot predstavnika ZRS aktivna K. Prosen in T. Okorn.

2.2 Strokovna komisija za prepoznavanje sistemskih problemov

Strokovna komisija je bila s strani UO ZRS imenovana v letu 2009. Naloga komisije je obravnava sistemskih vprašanj oziroma problemov na področju celotne zakonodaje, ki vpliva na delovanje računovodskih servisov ter ustrezna komunikacija z državo in njenimi organi z namenom odprave dilem in reševanja teh problemov.

Strokovna komisija je bila aktivna na naslednjih področjih:

Dopisi inštitucijam

  • ZRS ponovno opozarja na nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021, 19. 1. 2022   
  • Predlogi za FURS s strani članov ZRS, januar 2022
    a. Obrazec VIR-VDČ (poročanje o vzdrževanih družinskih članih) se opravi s strani računovodskih servisov do konca decembra in poroča FURS. Glede na to, da ima FURS vse podatke na analitičnih REK, načeloma ni potrebe, da se o tem še enkrat letno poroča. V kolikor bi FURS želel, bi lahko podatke za VDČ dodal v datoteko s kontrolnimi podatki za dohodnino.
    b. Vzpostavitev možnosti vpogleda v register za davčne zavezance, ki davčno zastopajo druge, običajno tuje zavezance. Smiselno bi bilo, da ima davčni zavezanec preko e-davkov vpogled v seznam strank, za katere je imenovan kot davčni zastopnik tako po 4. členu Pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost ali po odstavka 77. člena Zakona o davku na dodano vrednost ‒ ZDDV-1. Problem je, da računovodski servis nima vpogleda, kdaj ga nekdo pooblasti za davčno zastopanje. Če te nekdo imenuje, bi moral soglašati. Register za davčne zavezance bi tako predstavljal varovalko, saj si solidarnostno odgovoren, če te kdo imenuje.
    c. Kontrolni podatki za M4 – glede na to, da M4 obrazca o vplačanih pokojninskih prispevkih že nekaj časa ne poročamo na ZPIZ, a moramo izpis vplačanih zneskov vseeno posredovati zaposlenim, predlagamo, da FURS ali ZPIZ pripravi kontrolne podatke tako, kot obstajajo kontrolni podatki za dohodnino. V praksi se namreč dogaja, da niti ne vemo, da za kakšnega zaposlenega M4 obrazec ni bil formiran. Glede na to, da med letom poročamo vse na analitičnih rek obrazcih in ZPIZ podatke prejme od FURS-a predlagamo, da ena od institucij kreira kontrolne podatke o kreiranih M4 izpisih s katerimi bi lahko preverili izpise, ki jih vročamo zaposlenim in sproti odstranili morebitne napake. Trenutno je sistem tak, da se napake odkrijejo le ob ZPIZ revizijah in bodo tisti, ki niso revidirani lahko ugotovili, da so kakšne težave šele ob začetem postopku upokojitve.
    d. MRN kontrole - Ko računovodski servis kontrolira uvozne deklaracije, bi za svoje delo potreboval: po datumu priprave sporočila (le to je sedaj na voljo), po datumu sprejema carinske deklaracije, po datumu sprostitve blaga.   MRN kontrole nikoli niso usklajene, ker ima FURS drugačen pogled kot davčni zavezanec. Potrebujejo pravilen, merodajen vpogled. Zelo bi bil koristen vpogled, kjer lahko nastaviš datum za različna obdobja.
  • OECD Globalni forum za preglednost in izmenjavo informacij za davčne namene – delovni obisk v Sloveniji od 15. do 18. 2. 2022
    OECD Globalni forum za preglednost in izmenjavo informacij za davčne namene, ki je v septembru 2021 začel z drugim krogom pregleda (peer review) standarda preglednosti in izmenjave informacij na zahtevo (v nadaljnjem besedilu: EOIR) je izvedlo delovni obisk v Sloveniji od 15. do 18. 2. 2022.
    Drugi krog pregledov (peer review) EOIR od jurisdikcij zahteva, da vodijo in izmenjujejo informacije o dejanskem lastništvu ter zagotovijo, da lahko informacije pridobijo od vsake osebe in za vsako osebo, tudi od finančnih institucij in upraviteljev. V ta namen ste bile nekatere institucije že vključene v pripravo odgovorov na vprašalnik Globalnega foruma, in kot je razvidno iz priloženega dnevnega reda, je tudi v okviru delovnega obiska predvidena poglobljena razprava o vprašanjih, povezanih z dejanskim lastništvom.
    V okviru delovnega obiska v Sloveniji je 17. 2. 2021 potekalo srečanje z določenimi institucijami. ZRS je poslala štiri predstavnice UO ZRS.
  • Posvet FURS o aktualnih davčnih zadevah, 5. 4. 2022
    Posvet je vodil mag. Ivan Simič, generalni direktor FURS, s svojo ožjo ekipo. Potekal je v obliki sproščenega pogovora, v katerem so si izmenjali izkušnje in predloge.
  • ZZZS: Problematika zahtevkov za refundacijo nadomestil plač, junij 2022
    Dne 11. 5. 2022 je ZRS na direkcijo ZZZS posredovala pobudo, da bi se pogovorili o problematiki zahtevkov za refundacijo nadomestil plač.
    Člani ZRS in GZS (in tudi vsi ostali poslovni subjekti) imajo velike težave s stalnim zavračanjem zahtevkov za refundacije nadomestil plač v primeru bolniških odsotnosti, ki jih refundira ZZZS. Težave se pojavljajo zaradi nepopolnih osnov za nadomestila in zapletov z varstvom osebnih podatkov. Delodajalci tistih zaposlenih, ki so na daljši bolniški odsotnosti ali odsotnosti zaradi nege otroka, pa ti zaposleni v preteklem letu niso bili zaposleni pri njih, imajo velike težave, ker pogosto od zaposlenih delavcev ne dobijo ustreznih podatkov o njihovih dohodkih v preteklem letu, pri tem, da ti dohodki predstavljajo osnovo za obračun nadomestil v primeru navedenih odsotnosti. Delodajalci v skladu z veljavno zakonodajo nimajo nobene možnosti, da bi te podatke pridobili na kakršenkoli drug način kot od delavcev. Le-ti pa pogosto s temi podatki ne razpolagajo oz. ne razpolagajo več.
    S to problematiko so na ZZZS že dolgo seznanjeni. Zato so ob pripravi sprememb Zakona o davčnem postopku uspeli vnesti v predlog sprememb in dopolnitev zakona določbo, s katero bi navedeni problem lahko rešili (prilagamo tudi njihov dopis).
    Predlog dopolnitve 19. člena ZDavP-2, ki naj bi se začel v primeru sprejetja zakona uporabljati najkasneje 1. 1. 2023, se glasi:
    »(7) Davčni organ sme delodajalcu zaradi obračuna nadomestila plače med začasno zadržanostjo delavca od dela zaradi zdravstvenih razlogov razkriti podatke o osnovi za to nadomestilo in številu ur, na katere se ta osnova nanaša. Delodajalec pridobi podatke iz prejšnjega stavka prek informacijskega sistema za podporo poslovnim subjektom na osnovi dokazila o delavčevi začasni zadržanosti od dela«.
    Navedeno pomeni, da bi se nadgradil tudi portal SPOT, ki bi omogočal povezavo med bolniškim listom (eBOL), zahtevkom za refundacijo in navedenimi podatki.
    Z vidika Ministrstva za finance posebnih zadržkov v zvezi s konkretno predlagano vsebino 19. člena ZDavP-2 nimajo, jo bodo pa v kratkem še podrobneje preučili in v ustrezni obliki tudi vključili v prihodnjo novelo ZDavP-2.
  • Predlogi ZRS za debirokratizacijo v okviru GZS, avgust 2022
  • Testiranje prenovljene eKartice na beta eDavkih, avgust 2022
    FURS je zaprosil ZRS za testiranje. Pripombe so bile poslane 5. 9. 2022.
  • Odkup lastnih deležev, okt. 2022
    FURS je na prošnjo ZRS podal informacijo glede poteka odprtih postopkov v zvezi z odkupi lastnih deležev.
  • Pripombe in predlogi na Predlog sprememb in dopolnitev ZPPDFT-2, okt. 2022
    66. člena ZPPDFT-2 predvideva širitev ukrepa za zavezance, ki opravljajo dejavnost računovodskih storitev in davčnega svetovanja. ZRS se s tem ne strinja, saj menimo, da je tovrstna širitev obveznosti za navedene zavezance prekomeren ukrep in ni sorazmeren morebitnim tveganjem, ki jih lahko poslovni odnos s politično izpostavljeno osebo prinaša.
  • Izvedene ankete med člani ZRS v letu 2022:
    - Anketa ZRS: Predlog sprememb in dopolnitev Zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (ZEPDSV), avg. 2022
    - Anketa GZS v zvezi z davčno obravnavo odpravnin, jubilejnih nagrad in solidarnostne pomoči, sept. 2022
    - Anketa ZRS: Kvaliteta računovodske informacije, sept. 2022
    - Anketa ZRS: Uporaba eRačunov pri članih ZRS, sept. 2022 

2.3 Ureditev računovodske dejavnosti

Na ZRS že več let ugotavljamo, da je področje računovodskih storitev izredno neurejeno, saj za opravljanje dejavnosti niso predpisani nobeni pogoji. Ker pogojev ni, lahko računovodski servis ustanovi kdorkoli, brez ustrezne izobrazbe, brez tekočega strokovnega izobraževanja in brez ustreznega zavarovanja za poklicno odgovornost.

2.3.1 Standard izvajalcev računovodskih storitev

Preko članice EFAA s podobno izkušnjo glede ureditve dejavnosti na Švedskem je bil pridobljen Švedski standard za računovodske storitve, Reko (vključuje načine postopkov z ustreznimi smernicami za računovodske svetovalce pri opravljanju svojega poklica). Namen standarda je navesti to, kar bi morala zunanja računovodska podjetja vzeti kot podlago za dobro prakso na področju teh storitev. Določene zahteve so obvezne (se nanašajo na naloge, ki potekajo v skladu s pogodbo o računovodskih storitvah), ostalo predstavljajo priporočila.

Leto dni kasneje je ZRS pridobila še norveški standard, ki sta ga pripravila Norveško združenje pooblaščenih revizorjev (NARF) in »0konomiforbundet« (Finančna zveza).

ZRS je v letu 2013 ustanovila delovno skupino, ki je preučila možnost implementacije švedskega in norveškega standarda v slovenski prostor. Predlog besedila Standarda izvajalcev računovodskih storitev je bil julija 2014 poslan v presojo na institucije AJPES, DURS, NLB, Združenje bank Slovenije, Zvezo računovodij, revizorjev in finančnikov Slovenije. Delovna skupina je nato na Zboru članov ZRS oktobra 2014 predstavila končno besedilo standarda, ki velja od 1. 1. 2015 dalje.

Namen standarda je opredeliti osnovne pogoje, ki jih mora izpolnjevati izvajalec pri opravljanju dejavnosti. Standard opredeljuje osnovne pogoje za kakovosti izvedbe storitev, zagotavljanje ustreznega kadra, delovnega okolja in ustreznega odnosa do naročnikov. Standard kompleksno povezuje že pripravljena orodja ZRS (Kodeks članov ZRS, postopek primopredaje knjigovodski listin, Tipska pogodba, pregled zakonskih aktov in pravilnikov …).

S standardom želi ZRS dvigniti kakovost izvajalcev računovodskih storitev in posledično zaščititi naročnike storitev.

Angleško ime Standarda izvajalcev računovodskih storitev se glasi Standard for Providers of Accounting Services. Besedilo standarda v angleškem jeziku je objavljeno na angleški spletni strani ZRS cas.gzs.si.

Standard je bil v 2016 preveden v štiri jezike (angleški, nemški, italijanski in madžarski).

Na spletni strani ZRS www.gzs.si/standard-zrs so dodana najbolj pogosta vprašanja v zvezi s standardom.

Seznam izdanih in veljavnih potrdil
V letu 2022 je 94 izvajalcev računovodskih storitev uspešno podaljšalo pridobljeno potrdilo (poleg so prejeli tudi personaliziran logotip v slovenščini in angleščini), da opravljajo dejavnost v skladu z določili Standarda izvajalcev računovodskih storitev s strani članov ZRS – objavljen na slovenski in angleški spletni strani ZRS.

 

2.4 Včlanjevanje v mednarodne organizacije

Evropska zveza računovodij in revizorjev za mala in srednje velika podjetja (EFAA) je krovna organizacija nacionalnih združenj računovodij in revizorjev, katerih posamezni člani opravljanja poklicne storitve predvsem za mala in srednja podjetja (MSP) znotraj Evropske unije in Evrope kot celote.

Evropska zveza vsebuje trinajst rednih članov tj. nacionalnih združenj "računovodij in revizorjev" iz cele Evrope, ki predstavljajo več kot 370.000 računovodij in revizorjev.

ZRS je polnopravna članica EFAA, Evropske zveze računovodij in revizorjev za mala in srednje velika podjetja s sedežem v Bruslju od junija 2016. Od oktobra 2010 do maja 2016 je bila ZRS pridružena članica EFAA. http://www.efaa.com/Slovenia,177.html

Ekspertna skupina za računovodstvo pri EFAA
Š. Kumelj je kot predstavnica ZRS članica »Accounting Expert Group«, ki podaja predloge za izboljšave in spremembe na predlagano zakonodajo na področju davkov in računovodstva na nivoju EU, pregleduje evropske smernice na področju davkov in računovodstva, opravlja raziskave o sprejetih zakonodajnih zahtevah in poročanjih na nivoju posamezne države članice EU in opravlja raziskave o splošnem delovanju računovodij po posameznih državah…

V zadnjem letu so bile ključne strokovne teme:

  • Nefinančno poročanje (angl. »Non-financial reporting«)
  • Pregled zahtev mednarodnega standarda poročanja IAS 38 glede stroškov raziskav in razvoja
  • Sodelovanje pri pregledu MSRP za majhna in srednja podjetja
  • Sodelovanje pri vsebinah in poročilih podanih s strani EFRAG & IASB organizacij

Članstvo v UO EFAA
Aleksander Štefanac, predsednik ZRS, je bil junija 2022 tretjič zapored izvoljen za člana Upravnega odbora EFAA z mandatom dveh let.

 

3 ZA ČLANE ZRS

3.1 Ugodnosti

3.1.1 Izobraževalni dogodki ZRS

Za člane ZRS je posebnega pomena, da so pravočasno seznanjeni z vsebino novih predpisov ter z njihovimi spremembami, predvsem na področju računovodstva, davkov, delovne in statusne zakonodaje.

V preteklem letu dni smo za člane ZRS izvedli Kongres IRS, Zbor članov ZRS, 8 on-line seminarjev, brezplačni posvet, praznovanje obletnice ZRS in brezplačni on-line trening z 9 izvedbami.

Naziv izobraževanja št. izvedb št. udeležencev
Seminar: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2021, SŠGZ, Velenje, 5. 1. 2022 1 24
Seminar: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2021, OZ Koroška, Dravograd, 11. 1. 2022 1 16
Seminar: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2021, PGZ, Murska Sobota, 12. 1. 2022 1 19
e-seminar: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2021, Zoom, 18.-19. 1. 2022 1 40
e-seminar: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2021, Zoom, 1.-2. 2. 2022 1 52
e-seminar: Novosti DDV v 2022, Zoom, 7. 3. 2022 1 60
e-seminar: spremembe v obdavčitvi pravnih in fizičnih oseb (Novela ZDDPO-2S in ZDoh-2Z), Zoom, 6. 4. 2022 1 55
Posvet ZRS: Kolektivne pogodbe dejavnosti kot pravna podlaga za prejemke v zvezi z delom, hibrid, 18. 5. 2022 1 95
15. Zbor članov ZRS, Laško, 5. 10. 2022 1 121
24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, Laško, 6.-7. 10. 2022 1 386
Posvet ZRS: Preprečevanje pranja denarja - spremembe zakona in aktualna vprašanja, hibrid, 25. 10. 2022 1 130
Seminar: Računovodenje društev in neprofitnih organizacij, hibrid, 9. 11. 2022 1 38
Seminar Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, 13. 12. 2022 1 54
SKUPAJ 18 1.090

 

3.1.2 Zavarovanje poklicne odgovornosti

Zbornica računovodskih servisov (ZRS) je v sodelovanju s KRIK AKSUM Zavarovalno posredniško družbo d.o.o. za člane ZRS sklenila Krovno pogodbo za zavarovanje oseb, premoženja in premoženjskih interesov članov ZRS z Zavarovalnico Triglav, d.d. in Zavarovalnica SAVA d.d. za obdobje 2020 - 2030.

S to pogodbo so jasno in pregledno določeni pogoji zavarovanja, ki so usklajeni s poslovnimi aktivnostmi članov ZRS.

 

Zavarovalni program oziroma ponudba obsega naslednja zavarovanja:

  • Zavarovanje odgovornosti;
    • Zavarovanje splošne odgovornosti iz registrirane dejavnosti,
    • Zavarovanje poklicne odgovornosti računovodske storitve (računovodij) in davčnih svetovalcev (pogoj je sklenitev zavarovanja po predhodni alineji),
    • Dodatno zavarovalno kritje za stroške ponovne izdelave dokumentov za vsa tveganja (pogoj je sklenitev zavarovanja po obeh predhodnih alinejah),
  • Kombinirano kolektivno nezgodno zavarovanje (plačnik premije in upravičenec zavarovalnin je delodajalec);
  • Nezgodno zavarovanje voznikov in potnikov na službeni poti;
  • Prostovoljno kombinirano kolektivno nezgodno zavarovanje.

Glede na to, da so pri zavarovanju splošne odgovornosti in predvsem pri zavarovanju poklicne odgovornosti, dosežene bistvene ugodnosti oziroma omejitve določil glede izključitev, ki so navedene v posameznih členih zavarovalnih pogojev zavarovalnic, vam predlagamo sklenitev navedenega zavarovanja.

 

Dosežene ugodnosti, predvsem iz naslova zavarovanja poklicne odgovornosti so pri:

  • kršitvah izpolnitvenih rokov,
  • plačilu kazni in glob,
  • določilu kršitve iz naslova malomarnosti,
  • sistemu bonus/malus.

Izbrane zavarovalnice so vsake tri oz. šest mesecev dolžne ZRS posredovati znesek škodnih primerov. S tem bomo pridobili pregled koliko škod se dejansko uveljavlja, prav tako pa smo po pogodbi upravičeni do visokih popustov v kolikor bo teh škod malo. Ti popusti se uveljavljajo na osnovi skupnih škod vseh skleniteljev zavarovanja kakor tudi na osnovi individualnega zavarovanja. Torej manj ko bo škodnih primerov tako na nivoju branže kot tudi posamično v naslednjih letih manjši bo strošek zavarovanja. Tabela popustov je navedena v Krovni pogodbi.

 

Na zaprtih spletnih straneh članov ZRS je na voljo vsa dokumentacija (krovni pogodbi s prilogami in pogoji) in spletni obrazec izbire zavarovalnega programa za posameznega člana GZS-ZRS, kjer si lahko pripravite informativne izračune za posamezna zavarovanja (ob izbiri zavarovalnice, vrste zavarovanj, zavarovalnih vsot ipd.).

Do 31. 12. 2022 so k zavarovalnemu programu GZS-ZRS pristopili 104 člani ZRS.

Škodno dogajanje (zavarovalni zahtevki) za leto 2022 na dan 31. 12. 2022:

  • Zavarovalnica Sava d.d.: iz naslova zadevnega zavarovanja splošne in poklicne  odgovornosti je bilo prijavljenih sedem zavarovalnih zahtevkov (škod) in od tega izplačane oziroma likvidirane štiri škode. Na dan 31. 12. 2022 so rezervirane štiri škode (še niso bile izplačane). Iz naslova nezgodnega zavarovanja ni bilo prijavljenih in rezerviranih škod.
  • Zavarovalnica Triglav d.d.: iz naslova zadevnega zavarovanja splošne in poklicne  odgovornosti ter nezgodnega zavarovanja so bile prijavljene tri škode vendar so bile tudi odklonjene.

Zavarovalnica Sava d.d. je zavarovanim članom ZRS do 20. 3. 2023 vrnila 15 % zavarovalne premije (bonus na dosežen poslovno tehnični rezultat od plačane premije v letu 2022 - NCB). 

Zavarovalnica Triglav d.d. je zavarovanim članom ZRS za leto 2022 vrnila 15 % skupnega bonusa na dosežen poslovno tehnični rezultat v preteklem zavarovalnem obdobju, ki se bo obračunal na zavarovalni polici za leto 2023 (bonus na dosežen poslovno tehnični rezultat od plačane premije v letu 2022 - NCB).

Zaradi ugodnega škodnega rezultata pa zavarovalnici večini zavarovancem (razen tistim, ki so imeli prijavljeno škodo) pri zavarovanju odgovornosti priznavata 30 % individualni bonus na zavarovalno premijo, ki se obračuna na zavarovalni polici za vsako zavarovalno leto.


3.1.3 Program za pridobitev naziva »Strokovni vodja računovodskega servisa

Program za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa« opredeljuje znanja in pogoje, ki so potrebni za opravljanje izpita za pridobitev naziva.

Za pristop k izpitu ZRS za pridobitev naziva »Strokovni vodja računovodskega servisa« se v prehodnem obdobju do konca leta 2018 šteje izpolnjen pogoj višješolska izobrazba. Kandidat, ki ima višješolsko izobrazbo, mora imeti vsaj deset let ustreznih delovnih izkušenj kot vodja računovodskega servisa oz. najmanj deset let delovnih izkušenj na zahtevnejših strokovnih nalogah v računovodskem servisu. Potrdilo o zahtevanih delovnih izkušnjah podpiše direktor ali lastnik računovodskega servisa.
Priprave v letu 2022 so bile izvedene dvakrat. Aplikacijo je uporabilo 23 udeležencev.

Izpit za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa

Izpit za pridobitev naziva strokovni vodja računovodskega servisa je v zadnjem letu potekal dvakrat, 13. 6. 2022 in 21. 11. 2022).
Od 8 prijavljenih so izpit uspešno opravile 4 osebe. 

Izpit se izvaja v dveh delih v skupnem trajanju 210 minut:

  • 1. del preverja teoretično znanje iz štirih tematskih sklopov v trajanju 60 minut. Vprašanja vsebujejo odgovore po sistemu a-b-c-d (možen en ali več odgovorov).
  • 2. del izpita preverja praktično znanje v trajanju 150 minut. Kandidat prejme podatke o poslovanju namišljene družbe v excelu in jih zavede v poslovne knjige. Praktična naloga je bila v 2016 bistveno spremenjena. Kandidati morajo izdelati bilanco stanja, izkaz poslovnega izida, izkaz bilančnega dobička/izgube in davčni obračun (na obrazcih kot se oddajajo na AJPES).

Kandidat mora za uspešno opravljen izpit zbrati najmanj 60 % vseh možnih točk iz petih tematskih sklopov skupaj in najmanj 50 % iz vsakega posameznega sklopa.

Od decembra 2013 je bilo podeljenih 85 strokovnih nazivov.

Certifikati se slavnostno podelijo v oktobru na Kongresu izvajalcev računovodskih storitev.

3.1.4 Ugodnosti in popusti za člane ZRS

Za člane ZRS so bile dosežene naslednje ugodnosti in popusti:

1. Brezplačni posvet za člane ZRS: Kolektivne pogodbe dejavnosti kot pravna podlaga za prejemke v zvezi z delom, Ljubljana v živo + Zoom, 18. 5. 2022
2. Brezplačni posvet za člane ZRS: Preprečevanje pranja denarja - spremembe zakona in aktualna vprašanja, Ljubljana v živo + Zoom, 25. 10. 2022,
3. Popust na kotizacijo Kongresa Davčnih svetovalcev Slovenije 2022, Izola, 19.-20. 5. 2022
4. 20 % popust za zgodnjo prijavo na 24. Kongres IRS
5. 10 % popust na kotizacijo za izobraževalni program Preizkušeni strokovnjak za obračun plač, VŠR
6. 19 % popust na kotizacijo za seminar ZDSS: Davčni inšpekcijski nadzor in sodno varstvo v Sloveniji in Avstriji
7. 50 % popust na kotizacijo konference: GoDigital - Just do IT, 24. 11. 2022 >>
8. 10 % popust za računalniški tečaj EXCEL TRIKI, Ljubljana + online, 8. 12. 2022
9. 10 % popust za računalniški tečaj EXCEL TRIKI, Ljubljana + Maribor + online, 16. 12. 2022
10. Zavarovanje poklicne odgovornosti z izpogajanimi prednostmi za člane ZRS

 

3.1.5 Spletne strani ZRS

Obveščanje članov ZRS v največji meri poteka preko spletnih strani ZRS, saj je elektronsko poslovanje med našimi člani del vsakdanjika.

ZRS vzdržuje naslednje spletne strani:

  1. Zbornica računovodskih servisov (www.gzs.si/zrs)
  2. Kongres izvajalcev računovodskih storitev (kongres-zrs.gzs.si)
  3. Chamber of Accounting Services (cas.gzs.si/)
  4. Standard Finančna razkritja poslovanja (standard-frp.gzs.si)
  5. Projekt promocije zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih (zdravje-zrs.gzs.si)
  6. Na mavrici zdravja (mavricazdravja.gzs.si/)
  7. Športne igre ZRS (igre-zrs.gzs.si)
  8. Naj računovodski servis (najrs.gzs.si)

Iz statističnega poročila o obisku spletnih strani ZRS v letu 2022 izhaja, da je zabeleženo povprečno 20.827 ogledov na mesec (povprečno 20.348 v letu 2021, povprečno 16.927 v 2020 in 5.000 v 2019). Med panožnimi združenji so tudi najbolj obiskane spletne strani ZRS.

Na spletnih straneh ZRS se objavljajo tekoče aktualne e-novice (338 v 2022 e-novic v letu 2022,  3.748 naročnikov), vabila na izobraževalne dogodke ZRS, informacije o stanju projektov ZRS, sodelovanje (državnimi) institucijami in pojavljanje v medijih. Najbolj obiskane so vsebine na zaprtih spletnih straneh ZRS, ki podpirajo poslovanje članov (podpora v času koronavirusa primopredaja knjigovodskih listin, tipska pogodba, zavarovanje poklicne odgovornosti …).

3.1.6 Obveščanje članov

Člani po e-pošti iz ZRS prejemajo tudi pomembnejše aktualne informacije ter Pismo članom ZRS, kjer se seznanijo s tekočimi aktivnostmi in projekti, ki se izvajajo v okviru ZRS. Od junija 2012 ga člani prejmejo enkrat do dvakrat mesečno. V zadnjem letu je bilo poslano 30-krat.

Nalepka član ZRS
Ob zaključku leta je bila članom poslana čestitka ZRS in koledar z opomniki za oddajo poročil v letu 2023. Priložena je bila tudi nalepka »Član ZRS 2023«, s pomočjo katere bodo člani lahko prispevali k promociji računovodske dejavnosti in izkazovali članstvo v ZRS strankam in poslovnim partnerjem.

 

3.1.7 Priznanja članom

ZRS je članom poslala priznanja ob obletnici delovanja: skupno 5 priznanj ob 10. obletnici, 9 priznanj ob 20. obletnici, 4 priznanja ob 25. obletnici ter 46 priznanj ob 30. obletnici delovanja v letu 2022.


3.2 Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije

Eden od pomembnih ciljev ZRS je skrb za visok nivo kakovosti storitev, ki jih opravljajo njeni člani. Pred desetimi leti smo na pobudo članov začeli s projektom, katerega namen je bil članom omogočiti, da svoje znanje preverijo pred strokovno komisijo in o svoji strokovni usposobljenosti pridobijo tudi potrdilo. Tako je nastal Program usposabljanja za vodenje računovodskih servisov, na podlagi katerega so člani lahko opravljali izpit za preverjanje strokovne usposobljenosti. Ta izpit je bil (in je še) eden od najpomembnejših pogojev za vpis računovodskega servisa v Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije.

Skozi leta in izkušnje se je spreminjala podoba in ime kataloga, prav tako pa so se dodelali tudi pogoji za vpis v katalog. V katalogu je predstavljenih 85 računovodskih servisov, ki izpolnjujejo vse pogoje, predpisane s Pravilnikom o Katalogu certificiranih računovodskih servisov Slovenije. Posebej tujci cenijo podatke iz kataloga.


3.3 Podpora pri poslovanju

3.3.1 Novosti v zakonodaji

Že od leta 2009 člani po elektronski pošti dnevno prejemajo pregled sprememb zakonodaje s področja davčnih, računovodskih in drugih pomembnejših predpisov, ki so pomembni za večino članov ter pregled zakonodaje v pripravi (z istih področij). Za člane ZRS je namreč posebnega pomena, da so pravočasno seznanjeni z vsebino novih predpisov ter z njihovimi spremembami.

Dnevne zakonodajne novosti za ZRS pripravlja Tax-fin-lex d.o.o.

3.3.2 Poenotenje vlog slovenskih bank za odobritev kreditov in Standardizirano FRP – Finančno razkritje poslovanja

Poslovne banke in Banka Slovenije že danes dobijo kvalitetne podatke o poslovanju velikih in srednjih podjetij, računovodski podatki malih podjetij pa so slabše kvalitete. Zaradi navedenega je otežena presoja bonitete komitenta in njegove plačilne sposobnosti. Kvalitetni podatki omenjenega segmenta bodo v Banki Slovenije boljša podlaga za določanje bonitete v kreditnem registru in posledično za povečanje obsega kreditiranja.

Kakovostni izvajalci računovodskih storitev uporabljajo različne poslovno informacijske sisteme (računalniške programe – ERP – Enterprise resource planning), ki so namenjeni celoviti podpori podjetjem pri njihovem poslovanju. ERP aplikacije omogočajo izpis najrazličnejših poročil iz izpisov podatkov.

Vloge za odobritev kreditov slovenskih bank so v word ali pdf formatu. To pomeni, da izvajalci računovodskih storitev v dobi visoko razvite informatike prepisujejo podatke iz ERP aplikacij v word, excel in papir. Vse to posledično vodi v večjo možnost za nastanek napak, prirejanje podatkov in neproduktivno izgubo časa za prepisovanje podatkov.
Na drugi strani banke po prejemu podatkov v takšni obliki porabijo preveč časa za odgovor komitentom glede odobritve kredita, ker podatke za izračun bonitete vnašajo ročno iz obrazcev v svoje zaledne ERP aplikacije.

Tako prihaja do izgube časa na obeh straneh, kar povzroči nepotrebno zamudo pri odobravanju kreditov.
Na ZRS se zavedamo, da podjetja v teh kriznih časih potrebujejo strokovno podporo kvalitetnih izvajalcev računovodskih storitev in tudi podporo bank s hitro odobrenimi krediti.

Finančna razkritja poslovanja je eden pomembnejših projektov, ki ga ZRS razvija od leta 2014 naprej. Ta napoveduje digitalno transformacijo procesov, ki potekajo v podjetjih, pri izvajalcih računovodskih storitvah in v bankah.

Predstavniki ZRS so decembra 2015 predstavili projekt FRP tudi vodstvu GZS in sekciji S3P pri ZIT (Sekcija ponudnikov poslovnih programov).

V 2016 je ZRS zasnovala »Standard FRP - Finančno razkritje poslovanja« (FRP), ki je
registrirana blagovna znamka ZRS.

Vzpostavljena je spletna stran projekta:
www.standard-frp.gzs.si.

Sodelujoči v projektu:

  • Zbornica računovodskih servisov – vsebinska zasnova
  • NLB d.d. – pilotna banka
  • ZZI d.o.o. – IT razvoj
  • NIKI d.o.o. – IT razvoj

Integracija ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov

ZRS je v 2019 z Vasco d.o.o., Opal d.o.o., Datalab d.d. in Saop d.o.o. podpisala pogodbe o integraciji ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov.
Sledila je testna faza projekta s testno banko NLB d.d. konec 2020. Zaradi covid razmer je projekt zastal za nekaj mesecev. Implementacija v banke se predvideva s 1. 4. 2021.
ZRS je v okviru svojih finančnih zmožnosti financirala pilotni del projekta. ZRS je v 2019 z Vasco d.o.o., Opal d.o.o., Datalab d.d. in Saop d.o.o. podpisala pogodbe o integraciji ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov.
Zaradi covid razmer v 2020 je projekt zastal za nekaj mesecev.

ZRS bo investirala v nove ERP v letu 2023:
- ININ d.o.o.
- Pro-bit d.o.o.
- Pronet d.o.o. (AccountingBox)

Predstavitev FRP na ZBS
Odbor za upravljanje tveganj pri Združenju bank Slovenije (ZBS) je zelo zainteresiran, da projekt zaživi tudi v praksi. Delovna skupina ZRS redno obvešča ZBS o statusu projekta.
Članice ZBS so v konec 2018 in 2019 podale predloge za razširitev obrazca FRP in zahtevo po uporabi ZBS B2B komunikacijskega vmesnika pri prenosu FRP na banke.

V aprilu 2021 je bila zaključena testna faza projekta s testno banko NLB d.d.

V 2022 je delovna skupina opravila več sestankov z Združenjem bank Slovenije:

  • Odbor za upravljanje tveganj
  • Odbor za računovodstvo

20. 4. 2022 je potekal Teams sestanek z ZBS in zainteresiranimi bankami (Sparkasse, Delavska hranilnica, SID banka, SKB) glede uporabe FRP. FRP ocenjujejo kot kvalitetno pripravljen projekt in zdi se jim škoda, da se ne uporablja v večjem obsegu v praksi. Prisotne banke predlagajo, da do konca leta 2022 uporabljajo le xls obrazec FRP. Na podlagi te uporabe bodo ocenili, ali se jim splača podpisati pogodbo z ZRS.

Poslovni banki Banka Sparkasse d.d. in Delavska hranilnica sta začeli z uporabo excel obrazca FRP v sredini 2022, da bi svoje komitente pripravili na spremembe. 
ZRS je prejela odziv s strani Deželne banke Slovenije. Zaposleni/referenti v banki so navdušeni nad excel predlogo FRP. Pripravljenost za redno uporabo FRP tako obstaja. Izračunali bodo, koliko znaša investicija integracije FRP v zaledne programe banke za leto 2023.

Članom ZRS se je na Zboru članov ZRS v oktobru 2022 predlagalo, da pričnejo s čim številnejšim pošiljanjem FRP na banke.

Implementacija v poslovne banke se predvideva po 1. 6. 2023.
V letu 2023 sledi promocija projekta FRP in vključevanje dodatnih bank ter ERP.


3.3.3 Pomanjkanje kadra v dejavnosti

V Sloveniji zadnja leta občutimo pomanjkanje kakovostnega kadra v računovodski dejavnosti. Kader dodatno beži iz dejavnosti zaradi konstantnih sprememb zakonodaje, zahtevnega dela s strankami in prezentizma.

Zato je bila v 2021 ustanovljena delovna skupina ZRS s cilji.

  • ZRS posname komad na temo kako cool je poklic računovodje.
  • ZRS odpre e-obrazec za prijavo potreb po kadrih, dijaškem in študentskem delu.
  • ZRS s pomočjo GZS pripravi pingvin s sloganom za promocijo deficitarnega poklica računovodja. Pingvin ZRS se priključi potujoči razstavi GZS.
  • ZRS organizira dogodek "Predstavitev poklica računovodja", kamor povabi ravnatelje in organizatorje PUD (praktičnega usposabljanja z delom) šol.
  • ZRS izvede anketo med člani ZRS glede najav učnih mest.
  • Če bi bil interes med člani ZRS, lahko ZRS vzpostavi bazo Učnih mest v računovodskih servisih s šifrantom.
  • ZRS predstavi poklic računovodja na dogodku Karierni sejem, Informativa.

Rap komad: Računamo na vas

ZRS je pri mariborskem raperju Emkej naročila rap komad Računamo na vas >> Emkej - Računamo na vas - YouTube

Premierno je bil predvajan 3. 12. 2021 ob 25. letnici delovanja ZRS.

Ker je pomanjkanje kadrov v računovodski dejavnosti veliko, bo rap komad spodbujal mlade, da se odločijo za lep računovodski poklic.

Promocijski pingvin za potujočo razstavo GZS za promocijo poklicev
Namen Potujoče razstave poklicev, ki jo je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije, je pomoč pri kariernemu odločanju mladih. Potujoča razstava potuje od ene osnovne šole do druge in »budi« pozornost osnovnošolcev, da čimprej začenjajo razmišljati in se zanimati za različne poklice.
Moto Potujoče razstave poklicev je »Grem se učit, kar hočem bit«. Z razstavo se želi mlade spodbuditi, da spoznajo čim več poklicev, da se bodo lažje odločili za nadaljnje šolanje po svojih željah in potencialih.
Fotografije za predstavitev različnih poklicev so posnete v slovenskih podjetjih - prikazujejo zaposlene, ki so ponosni predstavniki svojih poklicev in jih želijo predstaviti mladim.
Zbornica računovodskih servisov se je razstavi priključila spomladi 2022.
Mlade nagovarja k poklicem ekonomist - računovodja, revizor, bančnik in analitik.


Zbiranje prijav študentov za prakso/delo v računovodskih servisih
ZRS je v maju 2022 izvedla anketo med člani ZRS glede prakse/študentskega dela v računovodskih servisih:
- 75 % članov ZRS bi sprejelo študenta ekonomske/računovodske smeri na prakso oz. študentsko delo v računovodski servis v letu 2022.
- 38 % članov ZRS zanima štipendiranje študenta ekonomske/računovodske smeri.

ZRS je zato pričela z zbiranjem prijav študentov za prakso/delo v računovodskih servisih.
Obvestilo je bilo poslano na fakultete ustrezne študijske smeri in študentske servise.

Študent s prakso pridobi:
- Možnost preizkusa teoretičnega znanja, ki si ga pridobil tekom študija, v praksi.
- Možnost direktnega stika s potencialnimi bodočimi delodajalci.
- Lažji vstop v trg dela po opravljeni praksi oz. študentskem delu.
- Člani ZRS imate vpogled v zbrane podatke na zaprtih spletnih straneh ZRS in študente kontaktirali sami. Podatki študentov se v bazi hranijo 6 mesece.


3.3.4. Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen

Organizacije (gospodarske družbe, samostojni podjetniki, društva ...) so dolžne sprejeti in zapisati svoje računovodske usmeritve, ocene in pravila.

Tako zapisana pravila so:
podlaga za računovodenje skozi več poslovnih let (ista, oziroma enaka izhodišča, usmeritve ...),
koristna pri predaji računovodske funkcije drugemu izvajalcu (notranjemu ali zunanjemu),
dokaz transparentnosti poslovanja, koristna pri dokaznih postopkih v inšpekcijskih in revizijskih pregledih ...

Srednja in velika podjetja svoje usmeritve, ocene in pravila zapišejo v pravilnik o računovodstvu. Dejstvo in praksa je, da imajo redko katera mala in mikro podjetja sprejet obsežen pravilnik o računovodstvu.

ZRS je za svoje člane pripravila orodje za kratek in pregleden spisek usmeritev, ocen in pravil za mala in mikro podjetja (zapisano na enem mestu).

Dostop do orodja se za člane nahaja na zaprtih straneh ZRS.


3.3.5 Izobraževalni program Certificiran strokovnjak za obračun plač

Upravni odbor ZRS je v 2020 zaznal pomanjkanje kadra v dejavnosti, in sicer obračunovalca plač in zato ustanovil delovno skupino ZRS.

Delovna skupina ZRS je kontaktirala Visoko šolo za računovodstvo in finance (VŠR) s ciljem razvoja skupnega projekta, to je Preizkušen strokovnjak za obračun plač (v nadaljevanju: izobraževalni program). Delovna skupina ZRS je skupaj z VŠR nato pripravila strukturo vsebinskega dela izobraževalnega programa. VŠR razpolaga s tehničnimi možnostmi in kadrom, ki ima ustrezno strokovno znanje ter izkušnje za pripravo in izvedbo takšnega izobraževalnega programa.
Namen izobraževalnega programa je usposabljanje udeležencev za samostojno opravljanje del, ki so povezana z obračunavanjem stroškov dela redno zaposlenih in pogodbenih sodelavcev, ne glede na njihov status.

VŠR je pripravila osemdnevni izobraževalni program z nazivom Certificiran strokovnjak za obračun plač. Izobraževalni program se zaključi s preverjanjem znanja in podelitvijo certifikatov tistim, ki bi uspešno opravili preizkus znanja.

Dvomesečno izobraževanje potekala v 8 sklopih (od tega 6 praktičnih) v prostorih VŠR, 2x letno na dveh lokacijah (Ljubljana in Maribor). V primeru posebnih državnih covid ukrepov je program izveden na daljavo. Predavanja so dopolnjena z vajami na katerih bodo udeleženci izvajali primere z prakse. Udeleženci znanje utrjujejo tudi s samostojnim delom.
Za izvedbo programa skrbijo predavatelji z dolgoletnimi izkušnjami na področju obračunavanja plač in drugih prihodkov delavcev.
Program je VŠR decembra 2021 akreditirala pri NAKVIS-u in je vreden 8 ETCS.

Udeleženci, po uspešno opravljenem preizkusu znanja, pridobijo naziv: Certificiran strokovnjak za obračun plač. Za ta naziv jim VŠR izda certifikat.
Nosilci certifikata bodo javno objavljen na spletni strani VŠR in ZRS.
VŠR vodi register veljavnosti certifikatov. Certifikat velja 5 let in ga je možno po tem obdobju podaljšati za naslednje 5 letno obdobje. Podaljšanje certifikata je možno pod pogojem, da je nosilec v obdobju od pridobitve ali zadnjega podaljšanja certifikata, opravil izobraževanja iz področja obračuna plač ali področij, ki so povezane z obračunom plač, v obsegu 30 ur.

Člani Zbornice računovodskih servisov imajo 10 % popusta na neto ceno izobraževanja.

Izobraževalni program se je prvič začel izvajati spomladi 2021. V letu 2022 je na dveh izpitnih rokih certifikat pridobilo 17 udeležencev izobraževanja.


3.3.6. IT varnost članov ZRS

Nobeno podjetje ni več varno pred napadi izsiljevalskih programov, ne glede na velikost in lokacijo. Kibernetsko tveganje se je od 2013 potrojilo.
Večina novodobnih vdorov v informacijski sistem cilja končnega uporabnika, saj je ta postal najšibkejši člen v celotni varnostni verigi.
Spletni napadalci iz prosto dostopnih virov npr. ugotovijo elektronske naslove vašega podjetja in vašim zaposlenim pošiljajo zlonamerna elektronska sporočila.
Na eni strani nova tehnologija povečuje produktivnost, na drugi strani pa povzroča težave v varnosti poslovanja.

ZRS že več let ozavešča člane o pomenu informacijske varnosti za poslovanje. 

  • Izvedenih več predavanj na Zboru članov ZRS:
    • Spletne goljufije, ki ciljajo na podjetja, SI-CERT, okt. 2017
    • Kje smo najbolj ranljivi, SI-CERT, okt. 2019 >>
    • Obvladovanje izzivov informacijske varnosti pri delu na daljavo in od doma, okt. 2020 >>
    • Varnostni pregled in odkrivanje kibernetske ranljivosti računovodskega servisa, oktober 2021 >>
  • Uvedeno Kibernetsko zavarovanje (Cyber Insurance) v okviru zavarovanja poklicne odgovornosti >>
  • Ocena dosežene stopnje digitalnih kompetenc (Model DCMM™), 2019, avtor EFAA >>
  • Webinar ZRS: Obvladovanje izzivov informacijske varnosti pri delu na daljavo in od doma, zaprte strani ZRS, april 2021 >>
  • Ponudba članom ZRS za izvedbo varnostnega pregleda ter odkrivanja ranljivosti (socialni inženiring), nov. 2021

Večina novodobnih vdorov v informacijski sistem targetira končnega uporabnika, saj je ta postal najšibkejši člen v celotni varnostni verigi. Spletni napadalci iz prosto dostopnih virov ugotovijo elektronske naslove vašega podjetja in vašim zaposleni pošiljajo zlonamerna elektronska sporočila. 

Ker je ZRS želela ponuditi še nekaj več, tudi osebno izkušnjo, smo se povezali s podjetjem PRO.Astec d.o.o. in za člane ZRS pripravili ponudbo socialnega inženiringa.
Predmet storitve je nadzorovan napad na IKT sisteme in uporabnike naročnika, s ciljem prevzema nadzora nad ključnimi sistemi in odtujitev zaupnih podatkov.
Gre za izvajanje storitev realističnega targetiranega hekerskega napada, kjer naročnik dobi osnovo za oceno tveganja poslovanja zaradi kibernetskih tveganj.
Vse aktivnosti se izvajajo legalno, so naročene in imajo vedno dovoljenje za izvedbo napada.

Potek izvedbe storitev
Za izvedbo napadov na daljavo se ustvari nova navidezna digitalna identiteta.

  • Pošiljanje navidezno zlonamerne elektronske pošte na tiste naslove, ki so bili pridobljeni v prvi fazi.
  • Izvajanje telefonskih klicev >>

Ponudba velja izključno za člane ZRS. Ostali člani GZS se na kampanje ne morejo prijaviti.   

Pred zborom članov ZRS smo v septembru 2021 izvedli prvo kampanjo socialnega inženiringa. Od testne skupine med člani ZRS (ki so dali privolitev), jih je 67 % kliknilo na lažne povezave v nezaželenem e-sporočilu. Nato pa jih je 41 % vneslo podatke na lažno spletno stran.   

To dokazuje, da nobeno podjetje ni več varno pred napadi izsiljevalskih programov, ne glede na velikost in lokacijo. Na eni strani nova tehnologija povečuje produktivnost, na drugi strani pa povzroča težave v varnosti poslovanja. Kljub temu, da se izobražujete na področju IT varnosti, da ogromno že veste, imate določene izkušnje, vam svetujemo, da se pridružite storitvi socialnega inženiringa. Kibernetsko tveganje se je od 2013 žal potrojilo.

Projekt se je z izobraževanjem zaključil spomladi 2022.

Člani še vedno lahko izvedete varnostni pregled v svojem podjetju. Pišite na zrs@gzs.si.


3.3.7 Podpis skupnega sporazuma o fotokopiranju avtorskih del pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji s kolektivno organizacijo SAZOR

Pogajalci so dejavnosti M69.200 uvrstili v visoko tarifo.

ZRS je takoj protestirala in prejela naslednje pojasnilo glede uvrstitve dejavnosti M69.200 v visoko tarifo: Pri statistiki so izhajali iz podatkov SURS, in sicer delovno aktivni po izobrazbi po SKD dejavnostih (samostojni poklici, zaposleni). Visoka tarifa pomeni delež, ki je nad 40 %. Dejavnost 69.200 pa ima 57,6 % zaposlenih z višješolsko/visokošolsko izobrazbo.

Gospodarska zbornice Slovenije je s kolektivno organizacijo SAZOR podpisala Skupni sporazum o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji. SAZOR je avtorska in založniška organizacija za pravice reproduciranja, ki ima na podlagi Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic in dovoljenja Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino pravico za kolektivno upravljanje pravic avtorjev in založnikov. Dejstvo sklenitve sporazuma torej ne pomeni določitve novih obveznosti gospodarstvu, ampak so te obveznosti določene že v Zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah. GZS se je v pogajanja vključila zato, da preprečiti sprejetje nesorazmerno visoke tarife ali določitve novih administrativnih obremenitev podjetjem. Skupni sporazum tako predstavlja konkretizacijo zakonsko določenih obveznosti in je rezultat pogajanj med pogajalsko skupino GZS in pogajalsko skupino k.o. SAZOR.

Pogajanja so se začela na pobudo k.o. SAZOR v letu 2018, pogajalski proces pa je kontinuirano potekal med leti 2019 in 2021. Interese gospodarstva so zastopali člani pogajalske skupine GZS, ki so prihajali iz gospodarstva, in sicer predstavniki različnih združenj oz. zbornic dejavnosti. Eden izmed razlogov za pristop GZS- ja k pogajanjem je bil tudi ta, da lahko SAZOR na podlagi mednarodne in slovenske zakonodaje v primeru, da se GZS ne želi pogajati ali ne pride do dogovora, sam sprejme začasno tarifo, na katere višino GZS ne bi imel vpliva. Da bi slednje preprečila, se je GZS vključila v pogajanja.

Rezultat dvoletnih pogajanj je sklenitev skupnega sporazuma, ki bo omogočil izplačevanje avtorskih honorarjev upravičenim imetnikom pravic iz naslova fotokopiranja avtorskih del s področja književnosti, znanosti in publicistike ter njihovih prevodov. Zavezanci bodo na podlagi licenčne pogodbe, sklenjene z Združenjem SAZOR GIZ k.o., letno plačevali avtorski honorar v skladu s tem sporazumom, Združenje pa bo zbrana sredstva delilo upravičenim imetnikom avtorskih pravic.

Sporazum zavezuje vse pravne in fizične osebe z najmanj eno zaposleno osebo, ki so organizirane kot gospodarske družbe ali samostojne podjetnike posameznike, ki opravljajo pridobitno dejavnost na območju Republike Slovenije. Skupni sporazum ne zavezuje le članov GZS.

Ključne vsebine sporazuma so:

Tarifa

št. zaposlenih/podjetje

Nizka tarifa/podjetje na leto

Srednja tarifa/podjetje na leto

Visoka tarifa/podjetje na leto

1-10

4

6

12

11-51

19

27

57

51-250

75

108

320

251-500

150

220

675

251-500

150

220

675

 

Tarifa je oblikovana v treh višinah:

  • nizka tarifa: za dejavnosti z deležem zaposlenih z višješolsko in visokošolsko nižjim od 5 odstotnih točk od povprečja
  • srednja tarifa: za dejavnosti z deležem zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo do +/- 5 odstotnih točk od povprečja
  • visoka tarifa: za dejavnosti, v katerih je delež zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo višji od 5 odstotnih točk od povprečja

V Prilogi 1 Skupnega sporazuma je določena razvrstitev dejavnosti v tri skupine glede na delež zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo.

Dodatne zaveze:

I. Postopna uveljavitev tarife:

  • v prvem letu v višini 50 % predlagane tarife,
  • v drugem letu v višini 75 % predlagane tarife,
  • v tretjem letu v višini 90 % predlagane tarife.

II. Za podjetja, ki zaradi ukrepov države za preprečevanje širjenja koronavirusa ne morejo opravljati svoje dejavnosti ali jo opravljajo bistveno omejeno, se dogovori izjema od obveznosti plačevanja honorarja po skupnem sporazumu za čas veljavnosti tovrstnih ukrepov. Tarifa se za to obdobje ne plačuje.

III. Dodaten 20 % popust za subjekte, ki pristopijo k sklenitvi licenčne pogodbe v enem mesecu od poziva Združenja SAZOR k podpisu licenčne pogodbe.

IV. Pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki ne posedujejo naprave, ki omogoča fotokopiranje, tovrstne naprave nimajo v svojih osnovnih sredstvih, je ne najemajo in z njo ne razpolagajo na katerikoli drugi podlagi, ali ne naročajo fotokopiranja pri izvajalcu izven podjetja, ne postanejo zavezanci po tem sporazumu. To dejstvo se izkazuje z izjavo, združenje pa SAZOR lahko preverja resničnost te izjave.

Skupni sporazum o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji je bil objavljen v Uradnem listu RS v petek, 10. 12. 2021. Sporazum začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS, to je 25. 12. 2021.

Obveznosti plačila tarife ni bilo mogoče preprečiti, saj je pravica reproduciranja temeljna in izključna materialna avtorska pravica, ki jo določa tako mednarodna (Bernska konvencija, InfoSoc direktiva EU) kot slovenska zakonodaja - Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) ter Zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP).
Sklenitev sporazuma med GZS in SAZOR torej ne pomeni določitve novih obveznosti gospodarstvu, saj so te obveznosti zakonsko določene. Sporazum predstavlja zgolj konkretizacijo te obveznosti in je rezultat dve leti trajajočih pogajanj med pogajalskima skupinama GZS in SAZOR.
Z vključitvijo v pogajanja je GZS želela preprečiti sprejetje nesorazmerno visoke tarife ali določitve novih administrativnih obremenitev podjetjem. V nasprotnem primeru bi namreč SAZOR lahko na podlagi zakonodaje sam uveljavil začasno tarifo, na višino pa gospodarstvo ne bi imelo vpliva. Dejstvo je, da so bila začetna izhodišča SAZOR-ja tudi do desetkrat višja kot izpogajani zneski.

Za več informacij v zvezi s sporazumom smo na spletni strani GZS naredili poseben zavihek, kjer so zbrane ključne informacije. 
>>

 

3.3.8 Preprečevanje pranja denarja in financiranja teorizma

Zavezanci po Zakonu o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1) so določeni v 4. členu zakona. Med drugimi so zavezanci tudi pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo računovodskih storitev.

Smernice za izvajanje Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma za pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo računovodskih servisov
so bile v sodelovanju ZRS in Urada RS za preprečevanje pranja denarja (UPPD) prvič sprejete decembra 2010. 
Prenovljene Smernice in Indikatorji za prepoznavanje sumljivih transakcij za pravne in fizične osebe, ki opravljajo računovodske storitve ter seznam indikatorjev za prepoznavanje sumljivih transakcij s področja financiranja terorizma, so bile sprejete avgusta 2018. 

Inšpekcijski pregledi UPPD
UPPD je na podlagi pooblastil, ki po izhajajo iz ZPPDFT, izvaja intenzivno inšpekcijske preglede v računovodskih servisih in pri davčnih svetovalcih, o čemer nas je že obvestilo nekaj članov. Na Uradu so pojasnili, da inšpektorji prve preglede izvajajo predvsem s preventivnim in opozorilnim namenom. UPPD ob inšpekcijski pregledih sprejema paket, ki ga je razvila ZRS.

Paket vzorcev notranjih aktov za izvajanje ZPPDFT-2
Delovna skupina ZRS je novembra 2018 pripravila paket vzorcev notranjih aktov za izvajanje ZPPDFT-1.
Paket se članom ZRS prodaja po ugodni ceni, ki ga lahko naročijo le člani ZRS.
Avgusta 2022 je bil ažuriran paket ZPPDFT-2.
Člani, ki so paket kupili v preteklih letih, so ažurirano verzijo prejeli brezplačno.

ZPPDFT-2, ki vsebuje:

  • Vzorec dokumentov:
    • Notranji akt o postopkih izvajanja ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma
    • Ocena tveganja za pranje denarja in financiranje terorizma
  • Vzorec obrazcev:
    • pregled stranke, ki je gospodarski subjekt – pravna oseba
    • pregled stranke, ki je gospodarski subjekt – pravna oseba – poenostavljeni pregled
    • pregled stranke, ki je samostojni podjetnik ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost
    • pregled stranke, ki je samostojni podjetnik ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost – poenostavljeni pregled
    • pregled stranke, ki je tuj sklad ali tuja ustanova
    • pregled stranke, ki je subjekt, ki nima deležev ali ustanova
    • pregled stranke, ki je fizična oseba
    • pregled stranke, ki je fizična oseba – poenostavljeni pregled
    • za prijavo pooblaščenca in namestnika za pošiljanje na UPPD
    • seznam zaposlenih, ki ga zaposleni podpišejo, ko se seznanijo z notranjim aktom in oceno tveganja
  • Pripomočki:
    • Primer programa izobraževanja 
    • Pojasnila "Na pot" prenovljenim/posodobljenim aktom za PPDFT

 

3.3.9 Obrazec za popis del in izračun porabe časa

Izdelano orodje za člane ZRS objavljeno na zaprtih spletnih straneh ZRS je namenjeno za podporo poslovanja članov ZRS na način, da se opravila, ki jih opravijo zaposleni v računovodskem servisu, definirajo v času.

Projekt Računovodska tarifa in Analiza dejavnosti v 2022

"Računovodska tarifa"

Na ZRS smo računovodsko tarifo pred več kot 24 leti pripravili z namenom, da bi računovodski servisi imeli pripomoček za oblikovanje lastnega cenika. Tarifa nikoli ni bila mišljena kot obvezujoča, prav tako je nismo nikoli čutili kot kakršnokoli omejevanje konkurence. Mnogo računovodskih servisov jo je uporabljalo neposredno, nekateri tudi s popusti, marsikateremu servisu je služila kot izhodišče za strukturiranje lastne cene.
 
Pred 12 leti smo morali računovodsko tarifo zaradi zahtev Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK) in sporazuma med GZS ter AVK umakniti.
Vse od takrat so člani ZRS pogosto apelirali na ZRS za ponovno vzpostavitev in objavo tarife. Prošnje za posredovanje tarife so večkrat prihajale tudi s strani odvetnikov in sodišč zaradi različnih potreb in situacij.
Zato si je ZRS v letu 2022 med drugim zadala tudi projekt glede preučitve možnosti za ponovno uvedbo računovodske tarife. Pri projektu sta poleg delovne skupine ZRS sodelovala dr. Peter Grilc, redni profesor na katedri za civilno pravo Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in mag. Marko Djinović, direktor pravne službe GZS.

Projekt je bil v oktobru 2022 zaključen z ugotovitvijo, da glede na veljavno konkurenčno zakonodajo v Sloveniji in EU ne moremo ponovno vzpostaviti računovodske tarife, ker bi to ne glede na obliko in namen pomenilo prepovedano ravnanje in preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence na trgu računovodskih storitev.

Povzetek projekta je bil predstavljen 5. oktobra 2022 na 15. Zboru članov ZRS v Laškem.
 
V nadaljevanju povzemamo prispevka dr. Grilca in mag. Djinovića.
Konkurenčno pravni vidik zaračunavanja računovodskih storitev na trgu
mag. Marko Djinović, direktor pravne službe GZS
 
OPOZORILO Pravne službe GZS: Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence (5. člen)
- Načeloma so prepovedani ali nični vsi sporazumi med podjetji, sklepi podjetniških združenj in usklajena ravnanja podjetij, katerih cilj ali učinek je preprečevanje, omejevanje ali izkrivljanje konkurence na ozemlju RS. Zlasti je prepovedano neposredno ali posredno določati nakupne ali prodajne cene ali druge poslovne pogoje. Omejevalni sporazumi so nični in prepovedani tako v okviru SLO zakonodaje kot tudi v okviru na ravni EU zakonodaje. Izjemo predstavljajo t.i. »skupinske izjeme«, kjer omejevalni sporazumi med podjetji lahko spodbujajo konkurenco, na primer preko tehničnega in gospodarskega napredka ali z izboljšanjem distribucije.
- Prepovedani so sklepi podjetniškega združenja ali njihovih članov, katerih namen ali učinek je preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence na trgu.
- Kot sklepi podjetniških združenj se lahko štejejo:
   a. razkritje in izmenjava dokumentov o prodajnih katalogih
   b. izmenjava ali vpogled v cenike drugih konkurenčnih podjetij
   c. pogovori o načrtih glede sprememb cen v prihodnje oziroma usklajen dvig cen v prihodnje.
- Prepovedana so tudi priporočila o cenah,če gre za preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence na trgu.
  a. Kot priporočilo se obravnava enostranska »želja« izdajatelja naproti določenemu krogu naslovnikov o vedenju oziroma ravnanju. Pomembno je, da se morajo priporočil naslovniki držati in jih spoštovati ter da je za neupoštevanje priporočil predvidena kazen oziroma negativne posledice. V teh primerih gre lahko za nedopustna ravnanja. Med naslovniki priporočil je namreč potrebno zavedanje, da jim bo upoštevanje priporočila prineslo koristi, neupoštevanje pa jim bo škodovalo. Priporočila se v zgoraj navedenih primerih obravnavajo kot skrita oblika sklepa podjetniškega združenja.
- Globe so zelo visoke.
 
O usklajenem delovanju na trgu
dr. Peter Grilc
- Varstvo konkurence v EU in po svetu
Minimalne in priporočene cene so prepovedane po konkurenčnem pravu.
Tovrstna ureditev ni znana le v Sloveniji, ampak velja za celoten svet. Celoten tržni svet deluje tako deluje. Slovenska zakonodaja kopija EU uredbe.
Trend je v zaostrovanju pogojev …
- Sklepi združenj podjetij in usklajena ravnanja članov združenj, ki lahko vodijo v poenotenje cen
ZRS je subjekt, ki mora delovati v skladu z zakonom o varstvu konkurence.

»Analiza uspešnosti poslovanja računovodskih servisov«

Na ZRS smo pripravili celovit pregled poslovanja dejavnosti 69.200 (brez dejavnosti revizije in brez normirancev) za obdobje 2017-2021.
 
Iz javno dostopnih podatkov (AJPES in baza GZS) smo analizirali prihodki od prodaje v celotni dejavnosti ter izračunali povprečne prihodke na zaposlenega v dejavnosti tako v RS, kot tudi po regijah. Pripravili smo primerjavo med podatki za celo Slovenijo in podatki od članstva ZRS.
Poleg analize prihodkov so bili na enak način analizirani tudi stroški dela v dejavnosti, po regijah in med člani ZRS. 

Analiza je dostopna na zaprtih spletnih straneh ZRS.

 

3.3.10 Prenovljena tipska pogodba o opravljanju računovodskih storitev in razmejitev odgovornosti

ZRS je v sodelovanju z odvetniško družbo Jerman & Bajuk davki, pravo, računovodstvo in svetovanje, d.o.o. v 2019 pripravila prenovljen osnutek pogodbe o opravljanju računovodskih storitev s splošnimi pogoji poslovanja.

ZRS je že do sedaj izvajalcem računovodskih storitev pomagala pri sklepanju pogodb z naročnikom. S prenovljenim vzorcem tipske pogodbe želi ZRS okrepiti pomoč svojim članom glede na probleme, ki so se pokazali v praksi, in tako prispevati k dvigu kvalitete sklenjenih pogodb, zniževanju poslovnih tveganj in posledično k zadovoljstvu naročnikov z računovodskimi storitvami.

Nova tipska pogodba je sestavljena iz dveh delov, in sicer tipske pogodbe ter splošnih pogojev poslovanja, ki so sestavni del pogodbe. Na ta način je bilo mogoče povečati obseg pogodbe, ne da bi pogodba izgubila na jasnosti.

V pogodbo so vključene bistvene sestavine pogodbenega razmerja. Konkretno vsebino glede teh sestavin mora računovodja, ko sklepa pogodbo z novim naročnikom, izrecno dogovoriti in dogovorjeno vključiti v predvideni osnutek tipske pogodbe.

Namen splošnih pogojev poslovanja pa je podrobneje opredeliti pravice in obveznosti izvajalca in naročnika glede posameznih izpolnitvenih ravnanj ter njuno odgovornost in posledice kršitve. Določbe splošnih pogojev poslovanja so primerne za vse pogodbe o računovodenju. Če pa želita računovodja in naročnik posamezno vsebino urediti drugače, njun (drugačen) dogovor zapišeta v pogodbo in v njunem odnosu velja dogovorjeno v pogodbi. Celotni pogodbeni odnos se uredi s podpisom vseh dokumentov, naštetih v tipski pogodbi.

Tipska pogodba o opravljanju računovodskih storitev je bila v 2020 je bila prevedena v 4 jezike.

3.3.11. Analiza sodne prakse kjer je bil izvajalec računovodskih storitev stranka postopka

ZRS je pri odvetniški družbi Jerman & Bajuk davki, pravo, računovodstvo in svetovanje, d.o.o. v 2019 naročila analizo sodne prakse kjer je bil izvajalec računovodskih storitev stranka postopka. Opravljen je bil pregled sodne prakse slovenskih sodišč s področja gospodarskih sporov in kazenskih zadev v katerih je kot stranka postopka nastopal računovodski servis. Pregled sodne prakse je zajel 91 sodb in sklepov s področja civilnih in gospodarskih sporov ter 203 sodbe s področja kazenskih zadev, skupno 294 sodb in sklepov vseh štirih (Ljubljana, Maribor, Celje in Koper) višjih sodišč (civilnega, gospodarskega in kazenskega oddelka) in Vrhovnega sodišča RS (civilnega, gospodarskega in kazenskega oddelka).
Posebej so izpostavljene tiste sodbe, ki se vsebinsko nanašajo na izvrševanje računovodskih storitev ali pa so z njim povezane in zato zanimive za izvajalce računovodskih storitev. Podan je tudi komentar, ki bo opozoril na zaključke, ki jih je mogoče izluščiti iz posamezne zadeve.

Analiza je dostopna na zaprtih spletnih straneh ZRS.

 

3.3.12. Orodja po Splošni uredbi o varstvu osebnih podatkov (GDPR)

25. maja 2018 je stopila v veljavo stopila Splošna uredba o varstvu osebnih podatkov.

Odvetniška pisarna Pirc Musar in partnerji d.o.o. je za člane ZRS v zvezi s Splošno uredbo o varstvu osebnih podatkov (GDPR) v marcu 2018 pripravila:

  • vzorec pogodb o pogodbeni obdelavi osebnih podatkov,
  • vzorec pogodb o podpogodbeni obdelavi osebnih podatkov,
  • vzorec Pravilnika o zavarovanju osebnih podatkov za računovodske servise z Izjavo o varovanju zaupnih podatkov.
  • prevod vzorca pogodbe o pogodbeni obdelavi osebnih podatkov v angleški jezik.

 

3.3.13 Pravilnik o primopredaji knjigovodskih listin in poslovnih knjig

Delovna skupina ZRS je v maju 2017 prenovila oz. poenostavila Kontrolnik dokumentacije v primopredajnem postopku.
Izdelano orodje je objavljeno na zaprtih spletnih straneh ZRS.

 

3.3.14 Koledar z opomniki za oddajo davčnih obračunov in letnih poročil

ZRS je za leto 2022 izdala tiskani in elektronski koledar z opomniki za oddajo davčnih obračunov in ostalih poročil.

 

3.4 Druženje članov

3.4.1 Kongres izvajalcev računovodskih storitev

24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev je potekal 6. in 7. oktobra 2022 v Kongresnem centru Thermana Laško.

Na tradicionalnem kongresu se je v kongresnem centru zbralo 386 udeležencev.

 

Kongres je otvoril Emkej, ki nam je zapel rap komad "Računamo na vas" (naročnik Zbornica računovodskih servisov).

 

Aleksander Štefanac, predsednik ZRS, je vsem prisotnim izrekel dobrodošlico na 24. tradicionalnem kongresu. V uvodnem nagovoru 386 udeležencev je poudaril: »Skoraj kot mantro izgovarjamo stavek, da so nenehne spremembe edina stalnica. Vendar to, čemur smo priča v zadnjih 3. letih, ni ničemur več podobno«, je bil kritičen Štefanac, ki je izpostavil predvsem obdobje epidemije in spreminjajočih se odlokov vlade. Omenil je še problematiko pomanjkanja kadra, ki je po njegovo med največjimi izzivi za prihodnost računovodske dejavnosti. »Ker se zavedamo, da tudi pri računovodski stroki velja rek »na mladih svet stoji«, smo letos izvedli več aktivnosti, da približamo poklic računovodje mladim«, je zaključil Štefanac.

 

Aleš Cantarutti, generalni direktor GZS je v pozdravnem nagovoru udeležence seznanil z aktualnimi problematikami, s katerimi se trenutno ukvarjajo na zbornici in poudaril: »Računovodski servisi predstavljajo pomemben dejavnik gospodarstva, zaradi posrednega vpliva na odločitve malih in srednjih podjetij, pa tudi zaradi njihove nepogrešljive vloge v sistemu javnega gospodarskega informiranja«.

 

Za nemoten potek Kongresa je skrbela moderatorka Erika Kostanjšek.

 

S strokovnim delom Kongresa je pričel Tilen Božič, državni sekretar na Ministrstvu za finance, s predstavitvijo Novosti v zakonodaji – usmeritve.

 

Mag. Saša Jerman iz podjetja Jerman&Bajuk d.o.o. je predstavila DDPO spremembe za leto 2022 iz prakse in ključne izzive, kot so popolnoma nove olajšave na zeleni in digitalni prehod.

 

Tomaž Špendal, predstavnik diamantnega sponzorja MICOPY d.o.o. nam je predaval: Dokumentni sistem - "To naš ERP že vse omogoča" - pa je to res?

 

V minutkah za zdravje je influenserka Patricija Pangeršič prikazala praktične vaje za razgibavanje telesa. Vsi udeleženci so vaje izvajali v živo.

 

Vlada s 1. 1. 2023 predvideva spremembe Zakona o dohodnini. Davčna svetovalka Petra Mlakar nam je predstavila predvidene spremembe dohodnine in vpliv na obdavčitev kapitala.

 

Sledilo je sponzorsko predavanje z naslovom: Varna digitalna prihodnost računovodstva sponzorjev DATALAB SI d.o.o. in TELEKOM Slovenije d.d. Predavala sta Senka Šrot, svetovalka za Pantheon rešitve iz Datalab SI d.o.o. in Matija Lipar, produktni vodja za napredne digitalne rešitve iz Telekom Slovenije d.d.

 

Po kosilu je mag. Andreja Mušič iz Zveze RFR predavala o evidencah zabilačnih sredstev in obveznosti. Čeprav je podlaga za pripoznavanje zabilančnih postavk jasna, ostaja večna dilema računovodij vsebina postavk, ki sodijo v zabilančno evidenco.

 

Po odmoru je sledilo sponzorsko predavanje SAOP d.o.o. z naslovom: Katero super moč ima superjunak? Predaval je Uroš Leban, direktor prodaje in marketinga.

 

O aktualnih izzivih evidentiranja in vrednotenja zalog nam je predavala Marija Tomc Muc iz Bonus akademija d.o.o. Predstavila je nekaj najbolj pogostih in zapletenih poslovnih dogodkov v povezavi z zalogami predvsem v luči aktualnih razmer v poslovnem okolju.

 

Janez Vengušt, vodja digitalnih poslovnih rešitev in projektov, predstavnik diamantnega sponzorja Pronet, Kranj, d.o.o. je skupaj z Dorotejo Burlak, BURLAK & 5KA, d.o.o. in Anjo Timzoya, A dotik d.o.o. izvedel predavanje »Vrnitev h koreninam - o pomembnosti medosebnih odnosov v poslu.«

 

Prvi dan kongresa je s predavanjem o zaposlovanju tujcev iz prakse sklenila Anka Rode iz Zavoda RS za zaposlovanje.

 

Neven Škrokov, član UO ZRS nas je kot moderator popeljal skozi večerni del prvega dne Kongresa. Presenečenje večera je omogočil sponzor Pronet, Kranj, d.o.o., z nekaj evergreeni nas je navdušil kantavtor Andrej Šifrer.

 

Sledila je večerja ter svečana podelitev 5 certifikatov novim Strokovnim vodjem računovodskega servisa. Podelil jih je Aleksander Štefanac, predsednik ZRS.

Predstavniki diamantnih sponzorjev so nagovorili udeležence, Neven Škrokov pa se je zahvalil sponzorjem, ki so nas spremljali na našem osrednjem dogodku.

 

Dan smo zaključili z zabavo s pomočjo Marka Vozlja in glasbene skupine Mojstri.

 

Drugi dan se je začel z motivacijskim predavanjem Prijazno je biti prijazen. Polona Požgan iz Retorik d.o.o. nam je na sproščen in duhovit način predstavila konkretne nasvete za boljšo komunikacijo s sabo in z drugimi.

 

Obračun nadomestil pri obračunu plač nam je predstavila Ksenija Prosen iz Rocon d.o.o.

 

Dr. Tatjana Stanimirović iz Univerze v Ljubljani je v nadaljevanju predavala o nefinančnem poročanju – danes in jutri, h kateremu bodo predvidoma od leta 2023 zavezana vsa velika podjetja, od leta 2026 pa tudi mala in srednja podjetja.

 

V prispevku Kdaj neopredmeteno sredstvo in kdaj strošek nam je Silva Koritnik Rakela iz Izobraževalne hiše Cilj d.o.o. predstavila trenutna pravila glede pripoznavanja neopredmetenih sredstev.

 

Zeleno financiranje in digitalno poslovanje v NLB d.d. je predstavila Nataša Mištrafović iz NLB d.d., našega ekskluzivnega sponzorja bank.

 

Po kosilu je mag. Tanja Urbanija iz BDO svetovanje d.o.o. v zadnjem predavanju kongresa z naslovom DDV – prodaja in montaža v tujini ter dobava in montaža tujca pri nas, predstavila kako posel izpeljati, če je dobava in montaža izven EU ali če sem v vlogi prejemnika računa.

 

Zaključno besedo kongresa je imel Aleksander Štefanac, predsednik ZRS, ki se je zahvalil vsem udeležencem in predavateljem 24. Kongresa izvajalcev računovodskih storitev.

Udeleženci kongresa so se z aplavzom zahvalili Upravnemu odboru ZRS za odlično izveden kongres.

 

Za potrebe promocije Kongresa izvajalcev računovodskih storitev je postavljena ločena spletna stran kongresa http://kongres-zrs.gzs.si.

 

3.4.2 Zbor članov ZRS

121 članov ZRS se je 5. oktobra 2022 družilo in izobraževalo v Kongresnem centru Thermana Laško na 15. Zboru članov ZRS.

Jubilej smo obeležili z razstavo fotografij iz preteklih let.

 

Zbor članov ZRS je otvorila Polonca Podgoršek, direktorica ZRS.

 

Člane je uvodoma pozdravil predsednik ZRS, Aleksander Štefanac: »Slogan letošnjega jubilejnega zbora je V koreninah je moč za rast. Urejeno računovodstvo in finance so korenine in temelj vsakega uspešnega posla. Če podjetje nima dovolj močnih korenin, stabilnih finančnih temeljev, ki jih postavljamo kot računovodje in finančni svetovalci, ga bo zamajala vsaka manjša sapica, kaj šele orkan, kot smo ga že doživeli s pandemijo in kot nas čaka v bližnji prihodnosti.«

Dodal je še: "Vemo, da so problemi na terenu, vedno znova jih prepoznamo tudi mi na svojih delovnih mestih. Prosim vas, opozarjajte nas nanje, pomagajte nam jih reševati, pomagajte nam informirati druge. Resnično si na ZRS prizadevamo, da bi vam prisluhnili in zaznali, kakšno podporo potrebujete ter vam jo tui dali. Seveda si želimo in si bomo še dalje prizadevali, da bi predvsem zakonodajalci bolje prisluhnili računovodski stroki."

V nadaljevanju je predsednik ZRS podal poročilo o delu ZRS v preteklem letu dni.

 

Marija Tomc Muc je predstavila novo orodje za člane ZRS: Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen.

 

Za nemoten potek Zbora članov ZRS je skrbela moderatorka Katja Dražnik.

 

V prvem predavanju je dr. Urška Kežmah predstavila pravno mnenje Predaja dostopa do poslovnega programa ob menjavi računovodskega servisa, ki ga je ZRS naročila zaradi pogostih vprašanj članov glede problematike iz prakse.

 

S predstavitvijo projekta Analiza uspešnosti poslovanja računovodskih servisov je nadaljevala Maja Bohorič Rade iz delovne skupine ZRS.

Mag. Marko Djinović, direktor Pravne službe GZS je predstavil konkurenčno pravne vidike oblikovanja cen na trgu - iz prakse GZS.

Prof. dr. Peter Grilc iz Pravne fakultete Univerze v Ljubljani je preko Zooma osvetlil varstvo konkurence v EU in po svetu in sklepe združenj podjetij.

 

Predavanje z naslovom: MegaTel - tokrat iz prve roke! sta podali Tajda Lepko in Maja Meža predstavnici diamantnega sponzorja Mega M d.o.o.

 

Po kosilu je sledila okrogla miza z naslovom "Kvaliteta računovodske informacije".

Udeleženci okrogle mize: Peter Grum (FURS), mag. Mojca Kunšek (AJPES), dr. Matjaž Prusnik (Zveza računovodij, finančnikov in revizorjev), Nataša Simčič (NLB), Aleksander Štefanac (predsednik ZRS in moderator) in Marija Tomc Muc (Biro Bonus d.o.o., članica UO ZRS). Na okrogli mizi so se soočili izvajalci in uporabniki računovodskih informacij in se vprašali, če in kako to vpliva na kvaliteto računovodskih izkazov, obračunov in podatkov ter posledično poslovnih odločitev.

 

Ker se vedno pogosteje pojavlja vprašanje, kako različne pojavne oblike dokumentov pravilno arhivirati ter na koncu poslovnega leta ali ob zaključku sodelovanja izročiti stranki, je Upravni odbor ZRS pričel s pripravo smernic za pripravo dokumentov, ki jih je v predavanju z naslovom Izzivi ob predaji e-dokumentacije stranki ob koncu leta predstavila Ksenija Prosen iz delovne skupine ZRS.

 

Prof. dr. Maja Dolenc, prof. šp. vzgoje iz Fakultete za šport je navdušila z vajami za kompenzacijo negativnih učinkov sedenja.

Po zaključni besedi predsednika ZRS smo v parku Laško simbolno zasadili drevo prihodnosti za ves porabljen papir v dejavnosti računovodskih servisov. Vasja Dornik, arborist v Arboretum Volčji Potok nam je nekaj povedal tudi o pomenu dreves v urbanem okolju.

 

Sledil je čas za osvežitev, nato pa sprehod do Martinove izbe, kjer je potekal družabni večer z večerjo. Kot presenečenje večera nas je zabaval Marko Stankovič iz šova Slovenija ima talent.

 

100 % udeležencev na podlagi izvedene ankete meni, da je zbor povsem ali v glavnem izpolnil njihova pričakovanja. Posebej so pohvalili pogovor članov ZRS. V anketnih vprašalnikih je 100 % udeležencev zbora zelo zadovoljnih ali delno zadovoljnih z delom ter aktivnostmi UO ZRS.


3.4.3 10. izlet članov ZRS

Deseti tradicionalni izlet za člane ZRS po Azurni obali je bil zaradi covid epidemije že tretjič zapored preložen.


4 PROMOCIJA

Promocija ZRS zajema promocijo dejavnosti računovodskih servisov in s tem tudi promocijo članov ZRS.

4.1 Komunikacijska strategija ZRS

ZRS uporablja več komunikacijskih kanalov za informiranje in ozaveščanje javnosti.

Sporočila in vabila za medije:

1. Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: Računovodska stroka je živa stvar, 13. 12. 2022

2. Sporočilo za medije: Računovodski servisi so katalizator dogajanja v mikro, malih in srednjih podjetij, 7. 10. 2022

3. Vabilo medijem: Vabilo na 24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, 3. 10. 2022

4. Vabilo medijem: Vabilo na 15. Zbor članov ZRS, 30. 9. 2022

5. Izjave zadovoljnih članov ZRS ob podaljšanju roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021, 7. 3. 2022

6. Sporočilo za medije: Zbornica računovodskih servisov ponovno opozarja na nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021, 19. 1. 2022

7. O Zbornici računovodskih servisov, 11. 1. 2022

 

Članki ZRS:

1.     Članek ZRS: Dte varni pred kibernetskimi vdori?, 7. 6. 2022

2.     Članek ZRS: Prihodnost računovodskega poklica, 11. 2. 2022


Miti in resnice o ZRS
Za potrebe razumevanja ZRS kot neodvisne zbornice s prostovoljnim članstvom je ZRS pripravila promocijsko akcijo. Ker smo skozi leta našega obstoja slišali tudi kakšno neresnično predstavo o našem delovanju in članstvu ZRS, ki ga nudimo, smo se odločili, da izpostavimo nekaj neresnic in podamo odgovore nanje.

Mit #1: ZRS je del javne uprave.
               ZRS je prostovoljna zbornica, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije.
Mit #2: ZRS se financira iz proračuna.
               ZRS se 100 % financira iz članarin, projektov in tržnih virov.
Mit #3: Članarina za ZRS je (pre)visoka.
               Letna članarina ZRS za malo podjetje je nižja od naročnine na časopis.
Mit #4: ZRS članom ne prinaša dodane vrednosti (koristi).
               ZRS nudi 50 konkretnih storitev svojim članom v okviru članarine.
Mit #5: Člani zaradi nezadovoljstva zapuščajo ZRS.
               ZRS ima v zadnjih osmih letih okrog 500 članov.
Mit #6: ZRS ni dovolj ažurna.
               ZRS redno obvešča svoje člane. V letu 2021 je bilo poslanih 41 pisem članov in 378 e-novic.
Mit #7: ZRS ne zastopa dovolj interesov svojih članov.
               98 % članov je zelo zadovoljnih ali zadovoljnih z delom upravnega odbora ZRS v letu 2021.
Mit #8: Člani upravnega odbora ZRS so plačani.
               Delo v upravnem odboru ZRS se opravlja pro bono in člani UO ZRS ne prejemajo sejnin.
Mit #9: Članarina ZRS za tekoče leto se plača v celoti ne glede na datum pristopa.
               Račun za sorazmerni del letne članarine ZRS se izstavi od dne članstva do konca tekočega leta.


ZRS za ozaveščanje podjetnikov uporablja tri lastne izdane promocijske brošure:

1.     »Kako izbrati kakovosten računovodski servis?«, izdana oktobra 2012, ažurirana maja 2015 - Deset najpomembnejših vprašanj, ki naj jih podjetnik postavi računovodskemu servisu, preden se odloči zanj.

2.      »Kdo pa vam vodi poslovne knjige?«, izdana februarja 2016. Namen brošure je, da podjetnik preveri, ali sodeluje s kakovostnim izvajalcev računovodskih storitev.

3.      »Kdaj in kako zamenjati izvajalca računovodskih storitev?«, izdana maja 2016. Namen brošure je, da se osvetli proces menjave izvajalca računovodskih storitev, ki ni tako zahteven kot se morda podjetnikom zdi.


Video posnetki ZRS

ZRS je v 2021 posnela številne video izjave za promocijo orodij ZRS:

1.     Certificiran strokovnjak za obračun plač

2.     Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije

3.     ZRS brošure za ozaveščanje podjetnikov o kakovostnem računovodske servisu

Septembra 2021 je ZRS brošure s prilagojenim besedilo posnela v video obliki. Na youtube kanalu GZS so objavljene 3 celotne brošure in 10 posameznih tem.

https://www.gzs.si/zbornica_racunovodskih_servisov/vsebina/Za-podjetja/Video-posnetki

Facebook stran ZRS
je bila vzpostavljena poleti 2016. Konec 2022 ima 1.660 všečkov (16,7 % rast glede na 2021, ko je sledilo 1.301 uporabnikov).
FB stran ZRS z vsebinami cilja na mikro podjetja in podjetnike kot fizične osebe.
Spletni naslov: https://www.facebook.com/ZRSsi/?fref=ts
Na strani se redno objavijo v povprečju 3 objave tedensko s pomočjo zunanje agencije Actuado d.o.o., ki je specialist za vsebinski marketing. V času covid epidemije je število bistveno naraslo.

LinkedIn stran ZRS
je bila vzpostavljena poleti 2012. Konec 2022 ima 541 sledilcev (20,0 % rast glede na 2021, ko je sledilo 306 uporabnikov).
Spletni naslov: https://www.linkedin.com/company/zrssi/

Kampanje
Izvedena je bila 1 kampanja vsebinskega marketinga za 24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev.

4.1.1 Vzpostavitev rednih in proaktivnih odnosov z mediji

Ozaveščanje medijev o pomenu kakovostnega računovodskega servisa je potekalo preko odgovorov ZRS na zastavljena vprašanja novinarjev. 

ZRS je zasledila 96 objav o ZRS v obdobju zadnjega leta v medijih.

V medijih so bili objavljeni številni članki na temo računovodskih servisov in njihovih storitev, predsednik ZRS pa je opravil nekaj intervjujev, v katerih je predstavil tudi delovanje ZRS.
Aktivnosti ZRS v zvezi s promocijo računovodske dejavnosti so vzpodbudile tiskane medije, da so vzpostavili redne priloge o računovodstvu in delovanju računovodskih servisov v Sloveniji.

Pregled objav v medijih v zadnjem letu:

1.       Inovativne poslovne rešitve s plemenitimi kovinami, Kapital, 23. 12. 2022

2.       Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: Največji izzivi so pri zaposlovanju in pomanjkanju kadra, www.novicnik.si, 20. 12. 2022

3.       Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: Največji izzivi so pri zaposlovanju in pomanjkanju kadra, www.lokalnodogajanje.si, 20. 12. 2022

4.       Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: Največji izzivi so pri zaposlovanju in pomanjkanju kadra, www.si24.news, 20. 12. 2022

5.       Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: Največji izzivi so pri zaposlovanju in pomanjkanju kadra, www.pressnews.si, 20. 12. 2022

6.       Dobiti prave informacije ob pravem času, www.demokracija.si, 30. 11. 2022

7.       Dobiti prave informacije ob pravem času, www.telex.si, 30. 11. 2022

8.       Kvaliteta računovodske informacije, Glas gospodarstva, 15. 11. 2022

9.       Novi člani o razlogih za pridružitev, Glas gospodarstva, 15. 11. 2022

10.    Računovodska hiša Contall, Slovenski SBC podjetnik, 14. 11. 2022

11.    Novi člani o razlogih za pridružitev, Glas gospodarstva, 16. 11. 2022

12.    Kvaliteta računovodske informacije, Glas gospodarstva, 16. 11. 2022

13.    Računovodska hiša Contall, Slovenski SBC podjetnik, 14. 11. 2022

14.    Na srečanju računovodij predvsem o ugledu poklica, www.sta.si, 10. 11. 2022

15.    Napoved - Slovenija, www.sta.si, 10. 11. 2022

16.    Napoved, www.sta.si, 10. 11. 2022

17.    ZRS: Priprave in izpit za pridobitev naziva "Strokovni vodja računovodskega servisa", www.pressnews.si, 8. 11. 2022

18.    ZRS: Priprave in izpit za pridobitev naziva "Strokovni vodja računovodskega servisa", www.novicnik.si, 8. 11. 2022

19.    ZRS: Priprave in izpit za pridobitev naziva "Strokovni vodja računovodskega servisa!, www.lokalnodogajanje.si, 8. 11. 2022

20.    ZRS: Priprave in izpit za pridobitev naziva "Strokovni vodja računovodskega servisa", www.si24.news, 8. 11. 2022

21.    O računovodenju društev, Delo, 7. 11. 2022

22.    Novice, Glas gospodarstva, 17. 10. 2022

23.    Novi člani o razlogih za pridružitev, Glas gospodarstva, 17. 10. 2022

24.    Računovodski servisi so katalizator dogajanja v mikro, malih in srednjih podjetjih, www.novicnik.si, 10. 10. 2022

25.    Računovodski servisi so katalizator dogajanja v mikro, malih in srednjih podjetjih, www.pressnews.si, 10. 10. 2022

26.    Računovodski servisi so katalizator dogajanja v mikro, malih in srednjih podjetjih, www.si24.news, 10. 10. 2022

27.    Računovodski servisi so katalizator dogajanja v mikro, malih in srednjih podjetjih, www.lokalnodogajanje.si, 10. 10. 2022

28.    Orodje za podporo pri poslovanju članov ZRS: Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen, www.novicnik.si, 12. 10. 2022

29.    Orodje za podporo pri poslovanju članov ZRS: Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen, www.pressnews.si, 12. 10. 2022

30.    Orodje za podporo pri poslovanju članov ZRS: Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen, www.si24.news, 10. 10. 2022

31.    Orodje za podporo pri poslovanju članov ZRS: Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen, www.lokalnodogajanje.si, 10. 10. 2022

32.    24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, www.si21.com, 8. 10. 2022

33.    24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, www.telex.si, 8. 10. 2022

34.    Na računovodskem kongresu v ospredju kritike do nenehnih zakonodajnih sprememb, www.sta.si, 7. 10. 2022

35.    Napoved - Slovenija, www.sta.si, 6. 10. 2022

36.    Napoved - Slovenija, www.sta.si, 5. 10. 2022

37.    Napoved - Slovenija, www.sta.si, 4. 10. 2022

38.    Napovednik, Glas gospodarstva, 19. 9. 2022

39.    Finančna uprava z Zbornico računovodskih servisov o izboljšavah poslovanja, www.novicnik.si, 12. 9. 2022

40.    Finančna uprava z Zbornico računovodskih servisov o izboljšavah poslovanja, www.si24.news, 12. 9. 2022

41.    Finančna uprava z Zbornico računovodskih servisov o izboljšavah poslovanja, www.pressnews.si, 12. 9. 2022

42.    Leto na VSŠ Maribor, 2. 9. 2022, Academia Magazine

43.    24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, www.novicnik.si, 31. 8. 2022

44.    24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, www.si24.news, 31. 8. 2022

45.    24. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, www.pressnews.si, 31. 8. 2022

46.    Novi člani o razlogih za pridružitev, Glas gospodarstva, 20. 6. 2022

47.    Bi se radi naučili delati s številkami? Znanje vas čaka na VŠR, Računalniške novice, 9. 6. 2022

48.    Članek ZRS: Ste varni pred kibernetskimi vdori?, www.si24.news, 8. 6. 2022

49.    Članek ZRS: Ste varni pred kibernetskimi vdori?, www.pressnews.si, 8. 6. 2022

50.    Predsednik ZRS tretjič izvoljen za člana Upravnega odbora EFAA, www.si24.news, 7. 6. 2022

51.    Predsednik ZRS tretjič izvoljen za člana Upravnega odbora EFAA, www.pressnews.si, 7. 6. 2022

52.    FURS: Finančna uprava s strokovno javnostjo o aktualnih davčnih temah, www.si24.news, 7. 4. 2022

53.    FURS: Finančna uprava s strokovno javnostjo o aktualnih davčnih temah, www.pressnews.si, 7. 4. 2022

54.    Izkušen partner na področju računovodstva, davkov in financ, Glas gospodarstva plus, 17. 3. 2022

55.    Konec računovodske nočne more? Roke za oddajo obračunov in letnih poročil podaljšali, novice.svet24.si, 23. 2. 2022

56.    Delajo dneve in noči, minister Šircelj pa se jim smeji, www.vestnik.si, 16. 2. 2022

57.    Delajo dneve in noči, minister Šircelj pa se jim smeji, novice.svet24.si, 16. 2. 2022

58.    Delajo dneve in noči, minister Šircelj pa se jim smeji, Svet 24, 16. 2. 2022

59.    Članek ZRS: Prihodnost računovodskega poklica, www.si24.news, 14. 2. 2022

60.    Članek ZRS: Prihodnost računovodskega poklica, www.pressnews.si, 14. 2. 2022

61.    Šircelj ignorantski, Simič razumevajoč do skrbi računovodij, Svet 24, 3. 2. 2022

62.    Šircelj ignorantski, Simič razumevajoč do skrbi računovodij, novice.svet24.si, 2. 2. 2022

63.    Šircelj ignorantski, Simič razumevajoč do skrbi računovodij, www.necenzurirano.si, 2. 2. 2022

64.    Šircelj ignorantski, Simič razumevajoč do skrbi računovodij, www.vestnik.si, 2. 2. 2022

65.    O računovodstvu in davčni optimizaciji, Modre novice, 31. 1. 2022

66.    Težave so, a podjetja še ne zapirajo vrat, Novi tednik, 27. 1. 2022

67.    Zaposleni pregorevajo - bo tudi letos zamik rokov za obračune in poročila?, www.cekin.si, 26. 1. 2022

68.    Finančno ministrstvo še preučuje možnosti glede podaljšanja roka za oddajo letnih poročil, www.sta.si, 25. 1. 2022

69.    Finančno ministrstvo še preučuje možnosti glede podaljšanja roka za oddajo letnih poročil, www.megafon.si, 25. 1. 2022

70.    Bo rok za oddajo davčnih obračunov in letnih poročil spet podaljšan?, www.live.finance.si, 25. 1. 2022

71.    Podaljšanje roka za predložitev davčnih obračunov in letnih poročil za leto 2021, Radio Ognjišče, 25. 1. 2022

72.    Prošnja za podaljšanje roka do konca maja, Radio City, 25. 1. 2022

73.    Računovodja je vse bolj tudi svetovalec podjetjem, katerih poslovanje spremlja, Delo, 24. 1. 2022

74.    Računovodja je vse bolj tudi svetovalec podjetjem, katerih poslovanje spremlja, www.delo.si, 23. 1. 2022

75.    Gospodarsko ministrstvo nima zadržkov do podaljšanja roka za oddajo letnih poročil, www.sta.si, 20. 1. 2022

76.    Sporočilo za medije: Zbornica računovodskih servisov ponovno opozarja na nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021, www.si24.news, 20. 1. 2022

77.    Sporočilo za medije: Zbornica računovodskih servisov ponovno opozarja na nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021, www.pressnews.si, 20. 1. 2022

78.    Slovenija: Gospodarsko ministrstvo nima zadržkov do podaljšanja roka za oddajo letnih poročil, www.instore.si, 20. 1. 2022

79.    Slovenija: Nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov, www.instore.si, 20. 1. 2022

80.    Podaljšanje roka za predložitev davčnih obračunov in letnih poročil, Radio Ognjišče, 20. 1. 2022

81.    Pregled - Slovenija do 15. ure, www.sta.si, 20. 1. 2022

82.    Sporočilo za medije: Zbornica računovodskih servisov ponovno opozarja na nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov za leto 2021, www.si24.news, 20. 1. 2022

83.    Gospodarsko ministrstvo nima zadržkov do podaljšanja roka za oddajo letnih poročil, www.sta.si, 20. 1. 2022

84.    Pregled - Slovenija do 15. ure, www.sta.si, 20. 1. 2022

85.    Računovodja je vse bolj tudi svetovalec podjetjem, katerih poslovanje spremlja, www.delo.si, 20. 1. 2022

86.    Rok za oddajo bi podaljšali, Delo, 20. 1. 2022

87.    Računovodje pozivajo vlado: podaljšajte rok za oddajo letnih poročil do konca maja, www.live.finance.si, 19. 1. 2022

88.    Računovodski servisi pozivajo k podaljšanju roka za predložitev lanskih poročil in davčnih obračunov, www.megafon.si, 19. 1. 2022

89.    Nujnost podaljšanja roka za predložitev letnih poročil in davčnih obračunov, www.si21.com, 19. 1. 2022

90.    Računovodski servisi pozivajo k podaljšanju roka za predložitev davčnih obračunov in letnih poročil, www.vestnik.si, 19. 1. 2022

91.    Računovodski servisi pozivajo k podaljšanju roka za predložitev lanskih poročil in davčnih obračunov, www.sta.si, 19. 1. 2022

92.    Pregled - Slovenija do 15. ure, www.sta.si, 19. 1. 2022

93.    Kandidati za BS skozi prvo strankarsko sito, Delo, 12. 1. 2022

94.    Kako izbrati kakovostnega izvajalca računovodskih storitev, www.racunalniske-novice.com, 11. 1. 2022

95.    Poročanje za 2022: Spremembe v veljavi, pred objavo v Uradnem listu, v sprejemanju in predlogi, www.dara.si, 6. 1. 2022

96.    Udeležite se strokovnega seminarja davčni obračun in letno poročilo za leto 2021, 3. 1. 2022, www.sobotainfo.com

 

 

4.2 Elektronski register članov ZRS

ZRS vodi Register članov ZRS (http://www.gzs.si/katalogi), ki je med najbolj obiskanimi spletnimi vsebinami ZRS. Nanj se napoti vse uporabnike računovodskih storitev, ki iščejo storitve računovodskih servisov.
V 2021 je GZS prenovila aplikacijo registra.

 

4.3 Odbor za poenotenje računovodske poklicne skupine (OPRPS)

V OPRPS so povezane izobraževalne inštitucije, strokovna in poklicna združenja ter organizacije, ki sistematično presojajo računovodske podatke. Odbor je z delovanjem začel jeseni 2016 z namenom uveljavitve poklicnih standardov. V odboru kot predstavnik ZRS aktivno sodeluje predsednik ZRS.

Računovodska poklicna skupina je razdeljena po stopnji izobrazbe in usposobljenosti v 5 podskupin. Določen naziv posamezniku podeli Odbor (knjigovodja, certificirani knjigovodja, računovodja, certificirani računovodja in certificirani računovodja specialist), in sicer na podlagi dokazil o izpolnjevanju pogojev za posamezni naziv.

Register računovodske poklicne skupine
Junija 2017 je bil na pobudo OPRPS vzpostavljen enoten pregled preverjeno usposobljenih posameznikov v Sloveniji v obliki Registra računovodske poklicne skupine. Register uveljavlja pregledna merila in pogoje za opravljanje računovodskega poklica v Sloveniji s ciljem okrepiti poklicno etiko, s tem povečati zadovoljstvo uporabnikov računovodskih storitev in informacij ter izboljšati pogoje za delo znotraj računovodske skupine.

Podatki registra so javno in brezplačno dostopni na spletni strani projekta
www.oprps.org. Register je vzpostavila in vodi Zveza RFR. Lastno certificiranje je še naprej prepuščeno vsaki organizaciji, ki sodeluje v projektu.

ZRS je v 2017 izvedla skupinski vpis v Register računovodske poklicne skupine za naziva »osebe, ki so pridobile Potrdilo o usposobljenosti za vodenje računovodskega servisa« pri GZS ali »Strokovni vodja računovodskega servisa« pri ZRS kot certificirani računovodja specialist.

V Registru računovodske poklicne skupine je zabeleženih 753 vpisov, od tega 224 certificiranih računovodij specialistov (za 130 vpisov je podatke posredovala ZRS).

OPRPS je spomladi 2018 potrdil vlogo ZRS, da se imetnike certifikata ACCA, predlagane s strani ZRS, vpiše v Register računovodske poklicne skupine z nazivom Certificirani računovodja specialist.

Podaljšanje vpisa v register za poenotenje računovodske poklicne skupine (OPRPS)

Odbor za poenotenje računovodske poklicne skupine, katerega ustanovni član je tudi ZRS, je septembra 2022 pozval vse, ki sodijo v računovodsko poklicno skupino, k podaljšanju vpisa v register.

 

Naziv certificirani računovodja s specialnimi znanji so lahko pridobili vsi, ki so opravili izpit po programu usposabljanja za vodenje računovodskega servisa (izvajalec GZS v letih 2000–2009) in po programu za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa (izvajalec ZRS od leta 2013 dalje). ZRS je v letu 2017 izvedla skupinski vpis za naziv certificirani računovodja specialist za obdobje 3 let.

 

ZRS je septembra 2022 na OPPRS poslala podatke za podaljšanje veljavnosti. Naziv je avtomatsko podaljšan za naslednje 3-letno obdobje (od 1. 10. 2022 do 30. 9. 2025).

Izpitna komisija
OPRPS je objavil nabor 400 izpitnih vprašanj in opis izpitne naloge za pridobitev strokovnega naziva Certificirani računovodja. Predsednik ZRS je predsednik izpitne komisije.

Izpit OPRPS
V letu 2018 je bil prvič izveden izpit za pridobitev strokovnega naziva certificirani knjigovodja (CK) in certificirani računovodja (CR) za vpis v register knjigovodja/računovodja po prehodnih določbah 13. člena Pravilnika o pridobitvi in ohranjanju nazivov v računovodski poklicni skupini.
V 2021 zaradi premajhnega števila prijav ni bil izveden noben izpitni rok.

 

Poročilo pripravila:

Polonca Podgoršek l.r.                                                       Aleksander Štefanac l.r.
direktorica ZRS                                                                     predsednik ZRS

 

 



lock

Zaklenjena vsebina

Vsebine in dodatne informacije so dostopne samo članom oz registriranim uporabnikom.

Za ogled vsebine se prijavite (prijavno okno je da dnu te strani).