Zbornica računovodskih servisov (v nadaljevanju ZRS) združuje družbe in samostojne podjetnike posameznike, ki opravljajo dejavnost računovodskih servisov in so v skladu s standardno klasifikacijo dejavnosti 2008 razvrščeni pod šifro dejavnosti 69.200.
ZRS je na dan 31. 12. 2023 združevala 498 članov, od tega 397 družbo in 101 samostojnega podjetnika posameznika.
V obdobju zadnjega leta je bilo 231 novoustanovljenih s.p.-jev in gospodarskih družb z glavno dejavnostjo 69.200, 246 jih je prenehalo s poslovanjem ali pa so spremenili glavno dejavnost.
Tabela 1: Število članov Zbornice računovodski servisov na dan 31. 12. 2023
Tabela 2: Število članov po posameznih regijah GZS na dan 31. 12. 2023
Delovanje ZRS je urejeno s Pravilnikom o delovanju Zbornice računovodskih servisov.
V aprilu 2023 so potekale volitve organov GZS in ZRS za mandat 2023-2027.
Konstitutivna seja je potekala 19. 4. 2023.
Izvoljena predstavnika ZRS v Skupščino GZS sta Anica Horvat in Simona Luzar.
Za predsednika ZRS v mandatu 2023-2027 je bil 5. izvoljen Aleksander Štefanac.
Za direktorico ZRS v mandatu 2023-2027 je bila 5. imenovana Polonca Podgoršek.
Kodeks članov ZRS je zapis pravil, po katerih se le-ti ravnajo pri opravljanju svoje dejavnosti. Zajema odnos med računovodskim servisom, okoljem, naročniki storitev in zaposlenimi v računovodskemu servisu:
Določbe Kodeksa veljajo za vse člane ZRS, ki so se s članstvom zavezali k spoštovanju kodeksa. Vsak računovodski servis je dolžan seznaniti svoje zaposlene in pogodbeno vezane delavce z določbami tega Kodeksa in zagotoviti njihovo dosledno spoštovanje.
Na Uradu RS za intelektualno lastnino so registrirane naslednje blagovne znamke ZRS:
V zadnjem letu dni so člani UO ZRS sodelovali s predstavniki organizacij in inštitucij, ki s svojim delom posegajo na področje delovanja računovodskih servisov:
V nadaljevanju je podrobneje predstavljeno sodelovanje s posamezno institucijo.
Strokovna komisija je bila s strani UO ZRS imenovana v letu 2009. Naloga komisije je obravnava sistemskih vprašanj oziroma problemov na področju celotne zakonodaje, ki vpliva na delovanje računovodskih servisov ter ustrezna komunikacija z državo in njenimi organi z namenom odprave dilem in reševanja teh problemov.
Na ZRS že več let ugotavljamo, da je področje računovodskih storitev izredno neurejeno, saj za opravljanje dejavnosti niso predpisani nobeni pogoji. Ker pogojev ni, lahko računovodski servis ustanovi kdorkoli, brez ustrezne izobrazbe, brez tekočega strokovnega izobraževanja in brez ustreznega zavarovanja za poklicno odgovornost.
Preko članice EFAA s podobno izkušnjo glede ureditve dejavnosti na Švedskem je bil pridobljen Švedski standard za računovodske storitve, Reko (vključuje načine postopkov z ustreznimi smernicami za računovodske svetovalce pri opravljanju svojega poklica). Namen standarda je navesti to, kar bi morala zunanja računovodska podjetja vzeti kot podlago za dobro prakso na področju teh storitev. Določene zahteve so obvezne (se nanašajo na naloge, ki potekajo v skladu s pogodbo o računovodskih storitvah), ostalo predstavljajo priporočila.
Leto dni kasneje je ZRS pridobila še norveški standard, ki sta ga pripravila Norveško združenje pooblaščenih revizorjev (NARF) in »0konomiforbundet« (Finančna zveza).
ZRS je v letu 2013 ustanovila delovno skupino, ki je preučila možnost implementacije švedskega in norveškega standarda v slovenski prostor. Predlog besedila Standarda izvajalcev računovodskih storitev je bil julija 2014 poslan v presojo na institucije AJPES, DURS, NLB, Združenje bank Slovenije, Zvezo računovodij, revizorjev in finančnikov Slovenije. Delovna skupina je nato na Zboru članov ZRS oktobra 2014 predstavila končno besedilo standarda, ki velja od 1. 1. 2015 dalje.
Namen standarda je opredeliti osnovne pogoje, ki jih mora izpolnjevati izvajalec pri opravljanju dejavnosti. Standard opredeljuje osnovne pogoje za kakovosti izvedbe storitev, zagotavljanje ustreznega kadra, delovnega okolja in ustreznega odnosa do naročnikov. Standard kompleksno povezuje že pripravljena orodja ZRS (Kodeks članov ZRS, postopek primopredaje knjigovodski listin, Tipska pogodba, pregled zakonskih aktov in pravilnikov …).
S standardom želi ZRS dvigniti kakovost izvajalcev računovodskih storitev in posledično zaščititi naročnike storitev.
Angleško ime Standarda izvajalcev računovodskih storitev se glasi Standard for Providers of Accounting Services. Besedilo standarda v angleškem jeziku je objavljeno na angleški spletni strani ZRS cas.gzs.si.
Standard je bil v 2016 preveden v štiri jezike (angleški, nemški, italijanski in madžarski).
Evropska zveza računovodij in revizorjev za mala in srednje velika podjetja (EFAA) je krovna organizacija nacionalnih združenj računovodij in revizorjev, katerih posamezni člani opravljanja poklicne storitve predvsem za mala in srednja podjetja (MSP) znotraj Evropske unije in Evrope kot celote.
Za člane ZRS je posebnega pomena, da so pravočasno seznanjeni z vsebino novih predpisov ter z njihovimi spremembami, predvsem na področju računovodstva, davkov, delovne in statusne zakonodaje.
Zavarovalnica Sava d.d. je zavarovanim članom ZRS do 27. 3. 2024 vrnila 20 % zavarovalne premije (bonus na dosežen poslovno tehnični rezultat od plačane premije v letu 2023 - NCB).
Zavarovalnica Triglav d.d. je zavarovanim članom ZRS za leto 2023 vrnila 15 % skupnega bonusa na dosežen poslovno tehnični rezultat v preteklem zavarovalnem obdobju, ki se bo obračunal na zavarovalni polici za leto 2024 (bonus na dosežen poslovno tehnični rezultat od plačane premije v letu 2023 - NCB).
Hiter tehnološki razvoj predstavlja velike prednosti in priložnosti, hkrati pa zahteva od organizacij stalno prilagajanje. Organizacije morajo prilagajati svoja poslovanja, če želijo preživeti v obdobju sprememb in predvsem zadostiti pričakovanju uporabnikov njihovih storitev.
Zaradi prehoda na elektronski sistem smo izgubili sistem registratorjev, ki nam je v preteklosti omogočal organizacijo in shranjevanje dokumentov. Vedno več dokumentov in podatkov si stranka in IRS izmenjujeta v elektronski obliki (preko e-mailov, sodobnih poti kot so Sharepoint, MS Teams, …). Računovodski servisi se vsak po svojih najboljših močeh spopada s tem izzivom. Nekateri bolj, drugi manj aktivno in uspešno.
1. ePoslovanje (digitalizacija v računovodskih servisih)
2. eRačuni (Miti in resnice; pilotni projekt ZRS)
3. eHramba (primopredaja knjigovodskih listin in poslovnih knjig)
Člani ZRS so se po omizjih na Zboru članov ZRS pogovarjali na te teme.
3. Priprava protokola (dobre prakse), kako naj računovodski servis ureja, shranjuje in predaja e-dokumentacijo
3.1.4 Promocija eRačunov
Elektronski računi oziroma eRačuni so po zaslugi obveznega pošiljanja proračunskim uporabnikom med najbolj poznanimi elektronskimi dokumenti v Sloveniji.
Poslovni subjekti lahko uporabo eRačunov začnejo dejansko takoj in večinoma brez dodatnih stroškov. Skoraj vse namenske programske rešitve za računovodstvo (npr. ERP rešitve), ki jih poslovni subjekti že uporabljajo, imajo podporo za eRačune že vgrajeno, večina rešitev pa ima tudi integracijo s ponudniki e-poti, kar omogoča izmenjavo eRačunov brez posredovanja uporabnika.
Miti in resnice o eRačunih
Zbornica računovodskih servisov je v sodelovanju z ZZI d.o.o. pripravila 6 neresnic o eRačunih in odgovore nanje.
Poklic računovodje se je v zadnjih letih korenito spremenil in se še vedno spreminja. Digitalizacija poslovnega procesa odpira nove možnosti prilagodljivih oblik dela, ki pripomorejo k boljšemu ravnovesju med delom in zasebnim življenjem.
Digitalizacija je prinesla tudi sprotno avtomatsko obdelavo podatkov, kar pripomore k hitrejše pripravljenim obračunom tudi v času priprave zaključnih računov, ki je tradicionalno ozko grlo in najbolj naporen čas za računovodje. Zato lahko danes z gotovostjo zavržemo še en mit in rečemo: »Da, tudi računovodje pozimi smučajo!«
Mit #1: eRačuni nimajo velike koristi v računovodstvu.
eDokumenti so temelj za digitalizacijo poslovanja oziroma računovodstva.
Mit #2: eRačuni so predragi in jih je težko uvesti.
Z uporabo eRačunov lahko podjetje doseže velike prihranke časa in stroškov (do 80 %).
Mit #3: eRačuni so primerni le za velika podjetja.
Uporaba eRačunov je ustrezna za podjetja vseh velikosti.
Mit #4: Račun v PDF obliki je eRačun.
Ni res. Pravi eRačun dobavitelj izda v strukturirani elektronski obliki, ki omogoča avtomatski prenos in sprejem v poslovno programsko opremo kupca brez človeškega posredovanja.
Mit #5: eRačunov ni smiselno arhivirati.
Slovenska zakonodaja določa, da je račune treba hraniti v izvirni, papirnati ali elektronski obliki, v kateri so bili poslani ali dani na razpolago.
Mit #6: Vzpostavitev eRačunov zahteva posebno tehnično znanje.
Razvoj tehnologij in rešitev je uporabnikom olajšal prehod na e-poslovanje, ki se ga lahko vklopi v nekaj minutah brez večje računalniške pismenosti.
Več na https://www.gzs.si/zbornica_racunovodskih_servisov/vsebina/Za-podjetja/Miti-in-resnice-o-eRacunih
Pilotni projekt: Uvedba eRačunov v računovodski servis
V drugi fazi promocije eRačunov se s pomočjo prikaza dobre prakse, članom ZRS pomaga pri uvedbi eRačunov v računovodski servis.
Namen pilotnega projekta:
Namen projekta je podati celosten in sistematičen pristop za uvedbo eRačunov v računovodske servise. eRačun bo omogočil avtomatizacijo in digitalizacijo procesov ter izboljšal učinkovitost in zanesljivost poslovanja. Poleg tega bo eRačun pomemben prispevek k trajnostnemu razvoju in ohranjanju okolja, saj bo zmanjšal količino papirne dokumentacije in posledično zmanjšal obremenitev okolja.
S prikazom dobrih praks uvedbe eRačunov med člani ZRS, se lastnike računovodskih servisov ozavešča in spodbuja k uvedbi eRačunov.
Čas izvedbe projekta: september – maj 2023
Pogoji sodelovanja članov ZRS:
Prijave za sodelovanje v projektu eRačuni zbiramo preko spletnega obrazca do 8. 9. 2023.
Kategorizacija glede na število zaposlenih. Zavedamo se, da manjši in večji računovodski servisi delujejo na različne načine, zato smo se odločili za dve kategoriji, en manjši računovodski servis (med 1 do 5 zaposlenih) ter en večji računovodski servis (nad 6 zaposlenih).
ZRS in ZZI med prijavljenimi izbereta dva člana ZRS (en manjši računovodski servis in en večji računovodski servis) za sodelovanje v pilotnem projektu do 15. 9. 2023.
Pred začetkom projekta se preveri kateri poslovno informacijski sistem - napredno rešitev (ERP) servis uporablja za kreiranje oz. pošiljanje eRačuna. S tem se omogoči lažji prehod uvedbe eRačuna.
Za dosego najboljših rezultatov in učinkovito deljenje izkušenj z ostalimi člani ZRS ter ciljno javnostjo, prosimo za vašo privolitev in obvezo glede snemanja vaših video izjav o uvedbi eRačunov v izbranem računovodskem servisu.
Vaše video izjave bodo uporabljene izključno v promocijske namene projekta eRačuni in bodo služile kot pomemben vir za obveščanje in ozaveščanje javnosti o uvedbi eRačunov ter njihovih prednostih. Vaša privolitev in obveza za snemanje izjav bosta zagotavljali, da bodo vaše izjave uporabljene na ustrezen način ter da bodo upoštevani vaši osebni podatki v skladu z veljavno zakonodajo o varstvu osebnih podatkov.
Vabimo vas, da se pridružite našemu projektu in pomagate pri promociji eRačunov, ki bodo olajšali vaše poslovanje ter prispevali k trajnostnemu razvoju in zmanjšanju birokracije. Skupaj bomo lahko dosegli veliko in sodelovanje bo prineslo pozitivne učinke za vse udeležene.
Za potrebe obveščanja članov ZRS, se bo snemalo 5 video izjav v izbranih dveh računovodskih servisih:
1. izjava, september 2023, stanje uporabe eRačunov v malem/večjem RS
2. izjava, oktober 2023, vaši izzivi pri prvih korakih uvedbe eRačunov
3. izjava, november 2023, vključevanje partnerjev v e-poslovanje
Predstavitev izkušnje uvedbe eRačunov na posvetu ZRS/ZZI, nov. 2023 v Ljubljani
4. izjava, december 2023, po 2 mesecih uvedbe eRačunov
Rok za prijave za sodelovanje v pilotnem projektu: 12. september 2023
ZZI zagotovi:
Uvedba eRačunov za izbrana računovodska servisa in izobraževanje o uporabi
Spremljanje časovnih in stroškovnih prihrankov ter natančnosti obdelave računov
Povratna informacija strank o izkušnjah z uporabo eRačunov
Izmerjena časovna in stroškovna učinkovitost eRačunov za izbrane stranke
Povečanje natančnosti obdelave računov
Vzpostavitev ustreznih informacijskih sistemov, standardov in protokolov za izmenjavo eRačunov
Izobraževanje uporabnikov ter zagotavljanje podpore in tehnične pomoči uporabnikom v času projekta.
Na podlagi izmerjenih učinkov in povratnih informacij strank bosta izbrana računovodska servisa ocenila učinkovitost eRačunov in se odločila, ali bosta storitev ponudila vsem svojim strankam. Če se bo pilotni projekt izkazal kot uspešen, se pričakuje povečanje zadovoljstva strank in zvestobe.
Na ZRS smo pozitivno presenečeni nad odzivom, prijavilo se je 10 servisov za kategorijo mali in 2 za kategorijo veliki.
V pilotnem projektu bosta sodelovala dva servisa za obdobje naslednjih šestih mesecev (E3plus d.o.o. in Pisarna Kovač d.o.o.). Za vse korake uvedbe bosta z video izjavami delila svoje izkušnje s člani ZRS.
ZRS se je zavzela, da bo tudi ostalim prijavljenim, ZZI d.o.o. pomagal brezplačno z določenimi aktivnostmi pri uvodnih korakih uvedbe eRačunov.
Posvet ZRS: Ali ste pripravljeni na prihajajoči zakon o obveznih eRačunih za gospodarstvo?, 27. 11. 2023
Brezplačen posvet za člane ZRS in GZS bil organiziran s strani ZRS in ZZI d.o.o.
Skupaj z gosti in predavatelji se ga je udeležilo 183 udeležencev (49 v živo in 133 preko Zoom).
85 % udeležencev je posvet v glavnem in povsem izpolnil pričakovanja.
Uvodni nagovor sta imela Aleksander Štefanac, predsednik ZRS in Igor Zorko, podpredsednik GZS in direktor ZZI d.o.o.
dr. Rok Bojanc, Nacionalni forum za eRačun je predstavil temo »O eRačunih in kaj prinaša predlog novega zakona o izmenjavi e-računov za podjetja«.
Na okrogli mizi so sodelovali predstavniki ERP: Seyfor d.o.o. (Vasco), Pronet, Kranj d.o.o. (AccountingBox), Norma soft d.o.o. in Datalab d.d.
Predstavljen je bil tudi pilotni projekt ZRS in ZZI: Uvedba eRačunov v računovodskem servisu s pomočjo E3plus d.o.o. in Pisarna Kovač d.o.o. Posnetek je objavljen na zaprtih spletnih straneh ZRS.
Ponudba BizBox za člane ZRS
Podjetje ZZI d.o.o. je za člane ZRS pripravilo posebno ponudbo:
Brezplačna uporaba bizBox eIzmenjave znotraj bizBox omrežja za 6 mesecev oz. do 30. 6. 2024.
3.1.5 Orodja po Splošni uredbi o varstvu osebnih podatkov (GDPR)
25. maja 2018 je stopila v veljavo stopila Splošna uredba o varstvu osebnih podatkov.
Odvetniška pisarna Pirc Musar in partnerji d.o.o. je za člane ZRS v zvezi s Splošno uredbo o varstvu osebnih podatkov (GDPR) v marcu 2018 pripravila:
• vzorec pogodb o pogodbeni obdelavi osebnih podatkov,
• vzorec pogodb o podpogodbeni obdelavi osebnih podatkov,
• vzorec Pravilnika o zavarovanju osebnih podatkov za računovodske servise z Izjavo o varovanju zaupnih podatkov.
• prevod vzorca pogodbe o pogodbeni obdelavi osebnih podatkov v angleški jezik.
Ažuriranje vzorcev pogodb v 2023
Odvetniška pisarna Pirc Musar & partnerji, o.p., d.o.o. je za ZRS na podlagi ZVOP-2 pripravila posodobljene vzorce pogodb za varstvo osebnih podatkov po GDPR.
Članom, ki so vzorce pred časom že kupili, je ZRS posodobitve 22. 3. 2023 poslala brezplačno (nekaj članov se je odzvalo in zahvalilo).
Brezplačen posvet za člane ZRS na temo ZVOP-2
S 26. 1. 2023 je v veljavo stopil novi Zakon o varstvu osebnih podatkov (ZVOP-2). Njegova vsebina prinaša marsikatero novost, tako z vsebinskega kot tudi s postopkovnega vidika, kar pomeni, da bodo na področju varstva osebnih podatkov potrebne prilagoditve in spremembe, ki jih ne bo moč zanemariti.
170 udeležencev se je 17. 5. 2023 udeležilo posveta ZRS v hibridni obliki (v živo na GZS in preko Zoom). Manca Trček iz Odvetniške družbe Pirc Musar & partnerji, o.p., d.o.o. in Primož Govekar iz Info hiša d.o.o. bosta predstavila specifike novega ZVOP-2, predvsem v razmerju do prej veljavnega ZVOP-1 in GDPR.
3.1.6. Poročanje o trajnostnosti
V zadnjih nekaj letih so se razmere na področju poročanja o trajnostnosti bistveno in hitro spreminjale. S sprejetjem Direktive o poročanju podjetij o trajnostnosti (Corporate Sustainability Reporting Directive; v nadaljevanju Direktiva CSRD) se bo poročanje o trajnostnosti dodobra spremenilo in razširilo glede na trenutne poročevalske zahteve na tem področju.
Kaj je Direktiva CSRD?
Dne 5. januarja 2023 je začela veljati Direktiva CSRD, ki jo sedaj članice Evropski unije (v nadaljevanju EU) prenašajo v svojo lokalno zakonodajo. Direktiva CSRD predstavlja pomemben korak v EU. Podpira Evropski zeleni sporazum (European Green Deal), niz ukrepov, zasnovanih za prehod EU v trajnostno, sodobno in konkurenčno gospodarstvo. Direktiva CSRD nadomešča Direktivo o poročanju o nefinančnih informacijah (Non-Financial Reporting Directive; v nadaljevanju NFRD) in posodablja ter krepi pravila poročanja glede okoljskih, družbenih in upravljavskih informacijah.
Kaj so evropski standardi poročanja o trajnostnosti?
Pri poročanju bodo morala podjetja upoštevati obvezne evropske standarde poročanja o trajnostnosti (European Sustainability Reporting Standards; v nadaljevanju ESRS). ESRS določajo pravila in zahteve za poročanje podjetij o vidikih, povezanih s trajnostnostjo. Zasnovani so tako, da bo poročanje natančnejše, doslednejše in primerljivo na ravni EU, po zgledu finančnega in računovodskega poročanja. Standardi so razdeljeni na splošne standarde, tematske standarde in sektorsko specifične standarde. Posamezno podjetje mora upoštevati standarde, ki so odvisni od stvari, kot so njihove dejavnosti, velikost in sektor.
Cilj ESRS je izpolniti zahteve in pričakovanja deležnikov. Zato bodo standardi temeljili na dvojni pomembnosti, ki združuje pomembnost vpliva – vpliv podjetja na ljudi in okolje – ter finančno pomembnost – vpliv področja trajnostnosti na uspešnost, položaj in razvoj podjetja.
Poročati bo potrebno letno, poročilo pa bo predmet obvezne revizije.
Za koga bo Direktiva CSRD veljala?
Direktiva CSRD bo veljala za vsa podjetja, ki kotirajo na reguliranih trgih EU, izvzeta so mikro podjetja. Mala in srednje velika podjetja (v nadaljevanju MSP), ki kotirajo na borzi, bodo lahko v prehodnem obdobju izkoristila možnost izvzetja, kar pomeni, da Direktiva CSRD zanje ne bo veljala do poročevalska leta 2028. Poleg tega bo veljala za velika podjetja, ki so bodisi EU podjetje ali EU podružnica neevropskega podjetja. Veliko podjetje je opredeljeno kot podjetje, ki izpolnjuje dva od treh meril: čisti prihodki od prodaje so več kot 40 milijonov EUR, vrednost aktive je več kot 20 milijonov EUR in več kot 250 zaposlenih. Poročati bodo morala tudi neevropska podjetja, ki imajo v EU hčerinsko družbo ali podružnico in v EU ustvarijo vsaj 150 milijonov EUR neto prodaje.
Pri obveznostih glede poročanja po Direktivi CSRD obstajajo tudi določa izjeme. Iz obveznosti poročanja so izvzeta na primer odvisna podjetja, ki so vključena v konsolidirano poročilo obvladujočega podjetja, če to poročilo ustreza pogojem Direktive CSRD. Prav tako v poročanje niso zajeta mikro podjetja in MSP, ki ne kotirajo na borzi. Vsi te pa lahko o določbah Direktive CSRD poročajo prostovoljno. Najverjetneje pa bodo v poročanje in zbiranje nekaterih podatkov slednja podjetja prisiljena posredno, kot dobavitelji večjih podjetji, ki bodo morala poročati podatke po celotni vrednostni verigi.
Časovnica
Podjetja bodo začela poročati v skladu z Direktivo CSRD za leto 2024 po posameznih fazah.
Prva podjetja bodo morala začeti poročati za leto 2024 in predložiti poročila leta 2025. Ta časovnica velja za podjetja, ki so bila že do sedaj zavezana k poročanju po NFRD in velika podjetja zunaj EU, ki kotirajo na borzi in zaposlujejo več kot 500 ljudi. Leto kasneje bodo začela poročati druga velika podjetja. Leta 2027 morajo s poročanjem začeti MSP, ki kotirajo na borzi, vključno z MSP, ki ne kotirajo na borzi EU. Podjetja, ki spadajo v to skupino se lahko odločijo za zamik poročanja za leto 2028. Leta 2028 morajo prav tako začeti poročati podjetja zunaj EU, ki letno stvarijo več kot 150 milijonov evrov prihodkov v EU, če imajo vsaj eno podružnico v EU. Poročila bodo ta podjetja oddala v letu 2029.
Predlog ZGD-1M
V Sloveniji se trenutno s Predlogom zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o gospodarskih družbah (v nadaljevanju ZGD-1M) v slovensko zakonodajo prenaša Direktiva CSRD. Pomembne informacije so predvsem predlogi, da se bodo morala revidirana poročila oddajati na AJPES in biti v enotni elektronski obliki. Predvidevano je triletno prehodno obdobje, kjer podjetje lahko poda obrazložitev, če določene informacije niso dostopne po vrednostni verigi. Predlog ZGD-1M tudi bolj jasno definira vsebino poročila.
Direktiva CSRD bo imela pomemben vpliv na način, kako podjetja pripravljajo in razkrivajo informacije o trajnostnosti. Zato je ključno, da se podjetja, ki bodo neposredno ali posredno zavezana k poročanju, že sedaj pripravijo na njeno izvajanje, saj bodo morala izpolnjevati nove in širše zahteve. Za podjetja je v prvem koraku pomembno natančno razumevanje standardov in njihovo upoštevanje. V naslednjem koraku pa upravljanje s podatki, ki jih mora podjetje poročati.
Več o Direktivi CSRD in ESRS standardih si lahko preberete tudi na
EFRAG >> in
European Union >>.
Vprašanja, ki se jih bodo morali lotiti MSP so predvsem: kdo bo pomagal pri poročanju, kateri podatki in na kakšen način se bodo podatki zbirali za potrebe poročanja, kakšen bo stroškovni vidik takega poročanja, itd. Ne glede na vsa vprašanja in prihodnje izzive, se vsi zavedamo, da je usmeritev in pot k trajnostnosti nujna za vse nas.
Na zaprtih spletnih straneh ZRS so dostopna različna gradiva:
•
Prevod priročnika EFAA "Poročanje o trajnostnosti: Kako lahko izvajalci računovodskih storitev krepijo zmogljivost v podporo malim in srednje velikim podjetjem?
•
PREDAVANJA Predavanje "Računovodstvo v dobi trajnostnih sprememb: Sledenje evoluciji poročanja" na 25. Kongresu izvajalcev računovodskih storitev, Aleksander Mavec in Maja Šoba, BE-terna d.o.o., okt. 2024
•
e-Seminar Priprava na trajnostno poslovanje v gospodarstvu, mar. 2023
•
v organizaciji Združenja za informatiko in telekomunikacije pri GZS (ZIT). Gradivo in posnetki so na voljo
•
Predavanje »Nefinančno poročanje – danes in jutri« na 24. Kongresu izvajalcev računovodskih storitev, dr. Tatjana Stanimirović, okt. 2022
•
Članek: Skrbni pregled trajnostnega razvoja, Glas gospodarstva, dec. 2033
•
Članek: Trajnostno poročanje, ZRS, Glas gospodarstva, nov. 2023
•
Članek: Poročanje o trajnostnem razvoju je odsev celostnega trajnostnega upravljanja podjetja, Glas gospodarstva, jul. 2023
•
Članek EFAA: Mali in srednje veliki računovodski servisi in agenda za trajnostnost, feb. 2023
•
ESG PRIPOMOČEK - spletno orodje za samooceno trajnostne usmerjenosti, vir Slovenski podjetniški sklad, jun. 2023
3.1.7 Preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma
Zavezanci po Zakonu o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1) so določeni v 4. členu zakona. Med drugimi so zavezanci tudi pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo računovodskih storitev.
Smernice za izvajanje Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma za pravne in fizične osebe, ki opravljajo posle v zvezi z dejavnostjo računovodskih servisov so bile v sodelovanju ZRS in Urada RS za preprečevanje pranja denarja (UPPD) prvič sprejete decembra 2010.
Prenovljene Smernice in Indikatorji za prepoznavanje sumljivih transakcij za pravne in fizične osebe, ki opravljajo računovodske storitve ter seznam indikatorjev za prepoznavanje sumljivih transakcij s področja financiranja terorizma, so bile sprejete avgusta 2018.
Inšpekcijski pregledi UPPD
UPPD je na podlagi pooblastil, ki po izhajajo iz ZPPDFT, izvaja intenzivno inšpekcijske preglede v računovodskih servisih in pri davčnih svetovalcih, o čemer nas je že obvestilo nekaj članov. Na Uradu so pojasnili, da inšpektorji prve preglede izvajajo predvsem s preventivnim in opozorilnim namenom. UPPD ob inšpekcijski pregledih sprejema paket, ki ga je razvila ZRS.
Paket vzorcev notranjih aktov za izvajanje ZPPDFT-2
Delovna skupina ZRS je novembra 2018 pripravila paket vzorcev notranjih aktov za izvajanje ZPPDFT-1.
Paket se članom ZRS prodaja po ugodni ceni, ki ga lahko naročijo le člani ZRS.
Avgusta 2022 je bil ažuriran paket ZPPDFT-2.
Člani, ki so paket kupili v preteklih letih, so ažurirano verzijo prejeli brezplačno.
ZPPDFT-2, ki vsebuje:
• Vzorec dokumentov:
- Notranji akt o postopkih izvajanja ukrepov za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma
- Ocena tveganja za pranje denarja in financiranje terorizma
• Vzorec obrazcev:
- pregled stranke, ki je gospodarski subjekt – pravna oseba
- pregled stranke, ki je gospodarski subjekt – pravna oseba – poenostavljeni pregled
- pregled stranke, ki je samostojni podjetnik ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost
- pregled stranke, ki je samostojni podjetnik ali fizična oseba, ki opravlja dejavnost – poenostavljeni pregled
- pregled stranke, ki je tuj sklad ali tuja ustanova
- pregled stranke, ki je subjekt, ki nima deležev ali ustanova
- pregled stranke, ki je fizična oseba
- pregled stranke, ki je fizična oseba – poenostavljeni pregled
- za prijavo pooblaščenca in namestnika za pošiljanje na UPPD
- seznam zaposlenih, ki ga zaposleni podpišejo, ko se seznanijo z notranjim aktom in oceno tveganja
• Pripomočki:
- Primer programa izobraževanja
- Pojasnil "Na pot" prenovljenim/posodobljenim aktom za PPDFT
3.1.8 Program za pridobitev naziva »Strokovni vodja računovodskega servisa
Program za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa« opredeljuje znanja in pogoje, ki so potrebni za opravljanje izpita za pridobitev naziva.
Za pristop k izpitu ZRS za pridobitev naziva »Strokovni vodja računovodskega servisa« se v prehodnem obdobju do konca leta 2018 šteje izpolnjen pogoj višješolska izobrazba. Kandidat, ki ima višješolsko izobrazbo, mora imeti vsaj deset let ustreznih delovnih izkušenj kot vodja računovodskega servisa oz. najmanj deset let delovnih izkušenj na zahtevnejših strokovnih nalogah v računovodskem servisu. Potrdilo o zahtevanih delovnih izkušnjah podpiše direktor ali lastnik računovodskega servisa.
Priprave za izpit za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa
V okviru ZRS se organizira priprave za izpit za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa s pomočjo spletne aplikacije Jollydeck (učna spletna aplikacija, ki omogoča učinkovito izobraževanje v kratkem časovnem obdobju).
Priprave so bile izvedene dvakrat. Aplikacijo je uporabilo 28 udeležencev.
Izpit za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa
Izpit za pridobitev naziva strokovni vodja računovodskega servisa je v zadnjem letu potekal enkrat, 12. 6. 2023 (za novembrski rok ni bilo dovolj prijav za izvedbo).
Od 8 prijavljenih so izpit uspešno opravile 4 osebe. Certifikati so osebam podeljeni v okviru večernega dela 25. Kongresa izvajalcev računovodskih storitev.
Izpit je izveden v dveh delih v skupnem trajanju 210 minut:
• 1. del preverja teoretično znanje iz štirih tematskih sklopov v trajanju 60 minut. Vprašanja vsebujejo odgovore po sistemu a-b-c-d (možen en ali več odgovorov).
• 2. del izpita preverja praktično znanje v trajanju 150 minut. Kandidat prejme podatke o poslovanju namišljene družbe v excelu in jih zavede v poslovne knjige. Praktična naloga je bila v 2016 bistveno spremenjena. Kandidati morajo izdelati bilanco stanja, izkaz poslovnega izida, izkaz bilančnega dobička/izgube in davčni obračun (na obrazcih kot se oddajajo na AJPES).
Kandidat mora za uspešno opravljen izpit zbrati najmanj 60 % vseh možnih točk iz petih tematskih sklopov skupaj in najmanj 50 % iz vsakega posameznega sklopa.
Od decembra 2013 je bilo podeljenih 85 strokovnih nazivov.
Certifikati se slavnostno podelijo v oktobru na Kongresu izvajalcev računovodskih storitev.
3.1.9 Ugodnosti in popusti za člane ZRS
Za člane ZRS so bile dosežene naslednje ugodnosti in popusti:
1. Zavarovanje poklicne odgovornosti z izpogajanimi prednostmi za člane ZRS
2. 10 % popust na kotizacijo za izobraževalni program Preizkušeni strokovnjak za obračun plač, VŠR
3. 10 % popust na računalniški tečaj excel vrtilne tabele, Ljubljana + Maribor + online, 11. 4. 2023
4. 10 % popust na računalniški tečaj excel triki, Ljubljana + Maribor + online, 12. 5. 2023
5. 20 % popust za bonitetni certifikat Excellent SME Slovenia, maj 2023
6. Brezplačen posvet za člane ZRS na temo ZVOP-2, Ljubljana + Zoom, 17. 5. 2023
7. 10 % popust na računalniški tečaj excel za zahtevne uporabnike, Ljubljana + Maribor + online, 22.-23. 5. 2023
8. 10 % popust na kotizacijo 26. kongresa ZDSS, 18.-19. maj 2023, Terme Čatež
9. 10 % popust na računalniški tečaj EXCEL VRTILNE TABELE, Ljubljana + Maribor + online, 12. 6. 2023 >>
10. Brezplačni e-seminar za člane ZRS (dobro je vedeti): Povračilo stroškov prevoza po določitvi enotnih cen vozovnic, 27. 6. 2023
11. 10 % popust na računalniški tečaj EXCEL TRIKI, Ljubljana + Maribor + online, 17. 7. 2023
3.1.10 Spletne strani ZRS
Obveščanje članov ZRS v največji meri poteka preko spletnih strani ZRS, saj je elektronsko poslovanje med našimi člani del vsakdanjika.
ZRS vzdržuje naslednje spletne strani:
- Zbornica računovodskih servisov (www.gzs.si/zrs)
- Kongres izvajalcev računovodskih storitev (kongres-zrs.gzs.si)
- Chamber of Accounting Services (cas.gzs.si/)
- Standard Finančna razkritja poslovanja (standard-frp.gzs.si)
- Projekt promocije zdravja na delovnem mestu v računovodskih servisih (zdravje-zrs.gzs.si)
- Na mavrici zdravja (mavricazdravja.gzs.si/)
- Športne igre ZRS (igre-zrs.gzs.si)
- Naj računovodski servis (najrs.gzs.si)
Iz statističnega poročila o obisku spletnih strani ZRS v letu 2023 izhaja, da je zabeleženo povprečno 25.453 ogledov na mesec (povprečno 20.827 v 2022, povprečno 20.348 v letu 2021, povprečno 16.927 v 2020 in 5.000 v 2019). Med panožnimi združenji so tudi najbolj obiskane spletne strani ZRS.
Na spletnih straneh ZRS se objavljajo tekoče aktualne e-novice (411 e-novic v 2023, 3.772 naročnikov), vabila na izobraževalne dogodke ZRS, informacije o stanju projektov ZRS, sodelovanje (državnimi) institucijami in pojavljanje v medijih. Najbolj obiskane so vsebine na zaprtih spletnih straneh ZRS, ki podpirajo poslovanje članov (podpora v času koronavirusa primopredaja knjigovodskih listin, tipska pogodba, zavarovanje poklicne odgovornosti …).
3.1.11 Obveščanje članov
Člani po e-pošti iz ZRS prejemajo tudi pomembnejše aktualne informacije ter Pismo članom ZRS, kjer se seznanijo s tekočimi aktivnostmi in projekti, ki se izvajajo v okviru ZRS. Od junija 2012 ga člani prejmejo enkrat do dvakrat mesečno. V zadnjem letu je bilo poslano 30-krat.
Nalepka član ZRS
Ob zaključku leta je bila članom poslana čestitka ZRS in koledar z opomniki za oddajo poročil v letu 2024. Priložena je bila tudi nalepka »Član ZRS 2024«, s pomočjo katere bodo člani lahko prispevali k promociji računovodske dejavnosti in izkazovali članstvo v ZRS strankam in poslovnim partnerjem.
3.1.12 Priznanja članom
ZRS je članom poslala priznanja ob obletnici delovanja: skupno 16 priznanj ob 10. obletnici, 24 priznanj ob 20. obletnici, 14 priznanj ob 25. obletnici ter 40 priznanj ob 30. obletnici delovanja v letu 2023.
3.2 Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije
Eden od pomembnih ciljev ZRS je skrb za visok nivo kakovosti storitev, ki jih opravljajo njeni člani. Pred desetimi leti smo na pobudo članov začeli s projektom, katerega namen je bil članom omogočiti, da svoje znanje preverijo pred strokovno komisijo in o svoji strokovni usposobljenosti pridobijo tudi potrdilo. Tako je nastal Program usposabljanja za vodenje računovodskih servisov, na podlagi katerega so člani lahko opravljali izpit za preverjanje strokovne usposobljenosti. Ta izpit je bil (in je še) eden od najpomembnejših pogojev za vpis računovodskega servisa v Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije.
Skozi leta in izkušnje se je spreminjala podoba in ime kataloga, prav tako pa so se dodelali tudi pogoji za vpis v katalog. V katalogu je predstavljenih 82 računovodskih servisov, ki izpolnjujejo vse pogoje, predpisane s Pravilnikom o Katalogu certificiranih računovodskih servisov Slovenije. Posebej tujci cenijo podatke iz kataloga.
3.3 Podpora pri poslovanju
3.3.1 Novosti v zakonodaji
Že od leta 2009 člani po elektronski pošti dnevno prejemajo pregled sprememb zakonodaje s področja davčnih, računovodskih in drugih pomembnejših predpisov, ki so pomembni za večino članov ter pregled zakonodaje v pripravi (z istih področij). Za člane ZRS je namreč posebnega pomena, da so pravočasno seznanjeni z vsebino novih predpisov ter z njihovimi spremembami.
Dnevne zakonodajne novosti za ZRS pripravlja Tax-fin-lex d.o.o.
3.3.2 Poenotenje vlog slovenskih bank za odobritev kreditov in Standardizirano FRP – Finančno razkritje poslovanja
Poslovne banke in Banka Slovenije že danes dobijo kvalitetne podatke o poslovanju velikih in srednjih podjetij, računovodski podatki malih podjetij pa so slabše kvalitete. Zaradi navedenega je otežena presoja bonitete komitenta in njegove plačilne sposobnosti. Kvalitetni podatki omenjenega segmenta bodo v Banki Slovenije boljša podlaga za določanje bonitete v kreditnem registru in posledično za povečanje obsega kreditiranja.
Kakovostni izvajalci računovodskih storitev uporabljajo različne poslovno informacijske sisteme (računalniške programe – ERP – Enterprise resource planning), ki so namenjeni celoviti podpori podjetjem pri njihovem poslovanju. ERP aplikacije omogočajo izpis najrazličnejših poročil iz izpisov podatkov.
Vloge za odobritev kreditov slovenskih bank so v word ali pdf formatu. To pomeni, da izvajalci računovodskih storitev v dobi visoko razvite informatike prepisujejo podatke iz ERP aplikacij v word, excel in papir. Vse to posledično vodi v večjo možnost za nastanek napak, prirejanje podatkov in neproduktivno izgubo časa za prepisovanje podatkov.
Na drugi strani banke po prejemu podatkov v takšni obliki porabijo preveč časa za odgovor komitentom glede odobritve kredita, ker podatke za izračun bonitete vnašajo ročno iz obrazcev v svoje zaledne ERP aplikacije.
Tako prihaja do izgube časa na obeh straneh, kar povzroči nepotrebno zamudo pri odobravanju kreditov. Na ZRS se zavedamo, da podjetja v teh kriznih časih potrebujejo strokovno podporo kvalitetnih izvajalcev računovodskih storitev in tudi podporo bank s hitro odobrenimi krediti.
Finančna razkritja poslovanja je eden pomembnejših projektov, ki ga ZRS razvija od leta 2014 naprej. Ta napoveduje digitalno transformacijo procesov, ki potekajo v podjetjih, pri izvajalcih računovodskih storitvah in v bankah.
Predstavniki ZRS so decembra 2015 predstavili projekt FRP tudi vodstvu GZS in sekciji S3P pri ZIT (Sekcija ponudnikov poslovnih programov).
V 2016 je ZRS zasnovala »Standard FRP - Finančno razkritje poslovanja« (FRP), ki je registrirana blagovna znamka ZRS.
Vzpostavljena je spletna stran projekta: www.standard-frp.gzs.si.
Sodelujoči v projektu:
- Zbornica računovodskih servisov – vsebinska zasnova
- NLB d.d. – pilotna banka
- ZZI d.o.o. – IT razvoj
- NIKI d.o.o. – IT razvoj
Integracija ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov
V aprilu 2021 je bila zaključena testna faza projekta s testno banko NLB d.d.
Članom ZRS se je na Zboru članov ZRS v oktobru 2022 predlagalo, da pričnejo s čim številnejšim pošiljanjem FRP na banke.
Predstavitev FRP na ZBS
Odbor za upravljanje tveganj pri Združenju bank Slovenije (ZBS) je zelo zainteresiran, da projekt zaživi tudi v praksi. Delovna skupina ZRS redno obvešča ZBS o statusu projekta.
Članice ZBS so v konec 2018 in 2019 podale predloge za razširitev obrazca FRP in zahtevo po uporabi ZBS B2B komunikacijskega vmesnika pri prenosu FRP na banke.
V 2022 je delovna skupina opravila več sestankov z Združenjem bank Slovenije:
- Odbor za upravljanje tveganj
- Odbor za računovodstvo
20. 4. 2022 je potekal Teams sestanek z ZBS in zainteresiranimi bankami (Sparkasse, Delavska hranilnica, SID banka, SKB) glede uporabe FRP. FRP ocenjujejo kot kvalitetno pripravljen projekt in zdi se jim škoda, da se ne uporablja v večjem obsegu v praksi. Prisotne banke predlagajo, da do konca leta 2022 uporabljajo le xls obrazec FRP. Na podlagi te uporabe bodo ocenili, ali se jim splača podpisati pogodbo z ZRS.
Poslovni banki Banka Sparkasse d.d. in Delavska hranilnica sta začeli z uporabo excel obrazca FRP v sredini 2022, da bi svoje komitente pripravili na spremembe.
ZRS je prejela odziv s strani Deželne banke Slovenije. Zaposleni/referenti v banki so navdušeni nad excel predlogo FRP. Pripravljenost za redno uporabo FRP tako obstaja. Izračunali bodo, koliko znaša investicija integracije FRP v zaledne programe banke za leto 2023.
Implementacija v poslovne banke se predvideva po 1. 1.2024.
V letu 2024 sledi promocija projekta FRP in vključevanje dodatnih bank ter ERP.
Integracija ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov
ZRS je v 2019 z Vasco d.o.o., Opal d.o.o., Datalab d.d. in Saop d.o.o. podpisala pogodbe o integraciji ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov.
Sledila je testna faza projekta s testno banko NLB d.d. konec 2020. Zaradi covid razmer je projekt zastal za nekaj mesecev. Implementacija v banke se predvideva s 1. 4. 2021.
ZRS je v okviru svojih finančnih zmožnosti financirala pilotni del projekta. ZRS je v 2019 z Vasco d.o.o., Opal d.o.o., Datalab d.d. in Saop d.o.o. podpisala pogodbe o integraciji ERP z Bizbox platformo za prenos FRP podatkov.
Zaradi covid razmer v 2020 je projekt zastal za nekaj mesecev.
ZRS je v letu 2023 investirala v nove ERP:
- IPSPlus, ININ d.o.o.
- PRO.4, Pro-bit d.o.o.
- AccountingBox, Pronet d.o.o.
3.3.3 Pomanjkanje kadra v dejavnosti
V Sloveniji zadnja leta občutimo pomanjkanje kakovostnega kadra v računovodski dejavnosti. Kader dodatno beži iz dejavnosti zaradi konstantnih sprememb zakonodaje, zahtevnega dela s strankami in prezentizma.
Zato je bila v 2021 ustanovljena delovna skupina ZRS s cilji.
- ZRS posname komad na temo kako cool je poklic računovodje.
- ZRS odpre e-obrazec za prijavo potreb po kadrih, dijaškem in študentskem delu.
- ZRS s pomočjo GZS pripravi pingvin s sloganom za promocijo deficitarnega poklica računovodja. Pingvin ZRS se priključi potujoči razstavi GZS.
- ZRS organizira dogodek "Predstavitev poklica računovodja", kamor povabi ravnatelje in organizatorje PUD (praktičnega usposabljanja z delom) šol.
- ZRS izvede anketo med člani ZRS glede najav učnih mest.
- Če bi bil interes med člani ZRS, lahko ZRS vzpostavi bazo Učnih mest v računovodskih servisih s šifrantom.
- ZRS predstavi poklic računovodja na dogodku Karierni sejem, Informativa.
Rap komad: Računamo na vas
ZRS je pri mariborskem raperju Emkej naročila rap komad Računamo na vas >> Emkej - Računamo na vas - YouTube
Premierno je bil predvajan 3. 12. 2021 ob 25. letnici delovanja ZRS.
Ker je pomanjkanje kadrov v računovodski dejavnosti veliko, bo rap komad spodbujal mlade, da se odločijo za lep računovodski poklic.
Zbiranje prijav študentov za delo/prakso v računovodskih servisih
ZRS je v maju 2022 izvedla anketo med člani ZRS glede prakse/študentskega dela v računovodskih servisih:
- 75 % članov ZRS bi sprejelo študenta ekonomske/računovodske smeri na prakso oz. študentsko delo v računovodski servis v letu 2022.
- 38 % članov ZRS zanima štipendiranje študenta ekonomske/računovodske smeri.
ZRS je zato pričela z zbiranjem prijav študentov za prakso/delo v računovodskih servisih.
Obvestilo je bilo poslano na fakultete ustrezne študijske smeri in študentske servise.
Študent s prakso pridobi:
- Možnost preizkusa teoretičnega znanja, ki si ga pridobil tekom študija, v praksi.
- Možnost direktnega stika s potencialnimi bodočimi delodajalci.
- Lažji vstop v trg dela po opravljeni praksi oz. študentskem delu.
- Člani ZRS imate vpogled v zbrane podatke na zaprtih spletnih straneh ZRS in študente kontaktirali sami. Podatki študentov se v bazi hranijo 6 mesece.
Promocijski pingvin za potujočo razstavo GZS za promocijo poklicev
Namen Potujoče razstave poklicev, ki jo je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije, je pomoč pri kariernemu odločanju mladih. Potujoča razstava potuje od ene osnovne šole do druge in »budi« pozornost osnovnošolcev, da čimprej začenjajo razmišljati in se zanimati za različne poklice.
Moto Potujoče razstave poklicev je »Grem se učit, kar hočem bit«. Z razstavo se želi mlade spodbuditi, da spoznajo čim več poklicev, da se bodo lažje odločili za nadaljnje šolanje po svojih željah in potencialih.
Fotografije za predstavitev različnih poklicev so posnete v slovenskih podjetjih - prikazujejo zaposlene, ki so ponosni predstavniki svojih poklicev in jih želijo predstaviti mladim.
Zbornica računovodskih servisov se je razstavi priključila spomladi 2022.
Mlade nagovarja k poklicem ekonomist - računovodja, revizor, bančnik in analitik.
Snemanje izjav mladih zaposlenih računovodij v računovodskih servisih pri članih ZRS
V nasprotju z nekaterimi predsodki je delo v računovodstvu dinamično in izpolnjujoče. Zaposleni v računovodskih servisih članov ZRS so z nami delili pogled na delo, ki ga opravljajo, svojo karierno pot in ambicije, pa tudi, kako se sproščajo po dinamičnem delovniku. Spoznajte zaposlene naših članov.
https://www.gzs.si/zbornica_racunovodskih_servisov/vsebina/Za-podjetja/Izjave-racunovodij-pri-clanih-ZRS
Posnetih je bilo 7 video izjav z:
-
Mlajšimi osebami, ki so se odločile za računovodski poklic in so na začetku poti.
-
Uspešnim računovodjem z nekajletnimi izkušnjami.
-
Lastnikom računovodskega servisa, ki zaposluje tudi mlade.
Zastavljena vprašanja:
-
Zakaj ste se odločili za ta poklic?
-
Če bi se še enkrat odločali, bi se ponovno odločili za računovodstvo? Zakaj?
-
Kaj bi svetovali mladim, ki razmišljajo o računovodskem poklicu?
-
Je delo v skladu z vašimi pričakovanji? Kaj vas je pozitivno presenetilo?
-
Je bil začetek težak? Kako so vas sprejeli v kolektivu? (Želimo pokazati, da je izkušnja začeti delo v računovodskem poklicu zelo pozitivna.)
-
Kakšna so vaša karierna pričakovanja, kaj bi želeli doseči? Vaš vzornik?
Plakat / kolaž obrazov: radi imamo svoje delo
Fotografije za plakat so bile posnete na Kongresu izvajalcev računovodskih servisov v oktobru 2023 v Laškem, ki so bile dopolnjene s sloganom »Rad imam svoje delo«.
Plakat se je uporabil prvič na dogodku Informativa 2024.
Miti in resnice o delu računovodje
O delu računovodij v javnosti kroži veliko stereotipov, za katere vsi, ki delamo na področju računovodstva, vemo, da ne držijo. Lahko izvirajo iz preteklosti ali iz nepoznavanja našega dela, vsekakor pa vplivajo na ugled našega poklica in morda tudi zaradi njih težje privabimo mlade, da bi gradili kariero na našem področju. Da bi tistim, ki ne poznajo našega dela, lažje predstavili naš poklic in olajšali sodelovanje z nami, smo se odločili pogledati v te stereotipe in pokazati, zakaj ga z veseljem opravljamo.
V sodelovanju z našimi člani smo na Zbornici računovodskih servisov zbrali nekaj neresnic o delu računovodij in pripravili odgovore nanje.
Mit #1: Tipičen računovodja je dolgočasen, vase orientiran, dlakocepski birokrat.
Resnica: Sodoben računovodja je dinamična, nenehno učeča se osebnost in nosilec razvoja svoje organizacije.
Stereotipna slika računovodje, ki se je oblikovala v preteklosti, s sodobnim računovodjo nima nič skupnega. Gore zaprašenega papirja so zamenjali digitalizirani dokumenti, rutinska in ponavljajoča se dolgočasna opravila se avtomatsko izvajajo v različnih računalniških sistemih, enkratni in elektronski zajemi v sistem odpravljajo dolgočasne utrujajoče ročne vnose ter iskanja napak in usklajevanja.
Sodoben računovodja zna ločiti bistvo od nepomembnih podatkov in daje prednost vsebini pred obliko. V marsikaterem podjetju so bili računovodski oddelki prvi, ki so se digitalizirali, in vse od takrat so računovodje goreči zagovorniki in marsikje tudi nosilci digitalnega razvoja.
Mit #2: Računovodja dela samo s številkami in zaprašenimi dokumenti. Praktično nima stika z ljudmi.
Resnica: V sistemu digitaliziranega računovodstva večino izračunov opravijo računalniki, računovodja je tisti, ki svetuje, nadzira in pridobljene informacije interpretira različnim uporabnikom.
Vloga in pomen računovodje se z uvajanjem digitalizacije korenito spreminja. Od njega se ne pričakuje več, da bo tiho beležil pretekle poslovne dogodke. Globalna ekonomija pričakuje hitre, konkretne in učinkovite informacije, ki poslovodstvu omogočajo hitre in pravilne odločitve.
Dober računovodja ne daje samo odgovorov na vprašanja, ki jih postavljajo odločevalci. Dober računovodja ve, kaj odločevalci potrebujejo za prave odločitve in jim zna to predstaviti in jih prepričati. Sodoben računovodja ni nekdo, ki sešteva in odšteva računovodske kategorije in brska po starih dokumentih, temveč je partner v odločanju, ki zna podati pravo informacijo ob pravem času.
Mit #3: Računovodski poklic je primeren za individualiste, ki ne marajo timskega dela in druženj.
Resnica: Sodoben računovodja je nenehno v stiku z različnimi oddelki v podjetju, je del različnih projektnih skupin, se nenehno izobražuje in sodeluje s stanovskimi organizacijami ter poklicnimi kolegi.
Sodobni podjetniki od svojega računovodje že dolgo ne pričakujejo več samo beleženja preteklih poslovnih dogodkov ter obračuna ustreznih davkov, temveč aktivno vlogo pri poslovnih odločitvah in uresničevanju sprejetih projektov podjetja.
Računovodja se pri svojem delu nenehno srečuje z drugimi zaposlenimi v podjetju. Sodobno digitalizirano računovodstvo pomeni med drugim tudi, da se podatki zajemajo na mestih nastanka poslovnega dogodka, kar za računovodjo pomeni, da sodeluje z različnimi oddelki v podjetju, je aktiven akter pri organizaciji poslovnih procesov in hkrati skrbi za ustrezne varnostne mehanizme na mestih tveganja.
Hkrati računovodja tudi aktivno sodeluje pri vrednotenju učinkovitosti in uspešnosti investicijskih in drugih projektov v podjetju, z davčnimi in drugimi nasveti sodeluje pri ocenjevanju in realizaciji priložnosti na novih trgih in podobno.
Računovodja se povezuje tudi v stanovska združenja, kjer s poklicnimi kolegi izmenjuje znanja in informacije, skrbi za razvoj stroke, številne pa so tudi priložnosti za druženja in utrjevanja kolegialnih in prijateljskih odnosov.
Mit #4: Delo računovodje je monotono, dolgočasno in nekreativno.
Resnica: Delo računovodje je zelo zanimivo, dinamično, raznoliko, razgibano in zahteva nenehno učenje na več področjih.
Spremembe so za računovodje stalnica. Področna zakonodaja se nenehno spreminja, spremembe so na področju računovodskih standardov ter tudi na drugih področjih, ki jih mora poznati računovodja: davčna zakonodaja, delovno pravna zakonodaja, obligacijska razmerja… Spreminja se tudi način dela. Digitalizacija od računovodje zahteva, da neprestano nadgrajuje svoja znanja in kompetence na tem področju ter hkrati o tem poučuje svoje naročnike. Nenazadnje pa se spreminjajo tudi zahteve in pričakovanja naročnikov. Računovodja postaja partner v odločanju in zato mora poznati in sooblikovati strategije in plane naročnika.
Računovodja prihodnosti ni samo brezimen zapisovalec preteklih poslovnih dogodkov, temveč je svetovalec, vodnik in promotor razvoja podjetja.
Mit #5: Delo računovodje je usmerjeno v preteklost, računovodski izkazi, pripravljeni na podlagi preteklih poslovnih dogodkov, razen FURS-a v resnici ne zanimajo nikogar.
Resnica: Naloga računovodje je, da na podlagi računovodskih izkazov, ki beležijo pretekle poslovne dogodke, pripravi informacije za boljše odločitve v prihodnosti.
Dejstvo je, da računovodja vedno beleži in analizira pretekle poslovne dogodke. Poslovni dogodek se mora najprej zgoditi, šele potem se lahko knjiži. Toda na podlagi tako zbranih podatkov lahko s pomočjo analize računovodskih izkazov računovodja pripravlja podlage za odločitve v prihodnosti.
Naročniki od računovodij tako pričakujejo ažurne, točne in ustrezne informacije, ki jih vodijo k pravim odločitvam. Poročila se pripravljajo sproti, na mesečni ravni ali še bolj podrobno, hkrati se tudi ustrezno analizirajo in interpretirajo. Za sodobne podjetnike so taka poročila in analize bistvenega pomena.
Računovodje lahko s temeljitim poznavanjem finančnega področja, davčne zakonodaje in poslovanja ter ciljev podjetja s pomočjo osnovnih računovodskih orodij ponudijo ključne nasvete za svoje naročnike.
Mit #6: Računovodja strokovno in osebnostno skozi kariero ne more napredovati.
Resnica: Računovodsko delo je dinamično, prinaša vedno nove izzive in ponuja veliko priložnosti za strokovno in osebnostno rast ter razvoj.
Delo računovodij prinaša s seboj zahtevo za neprestano učenje in rast. Nudi tudi veliko dinamičnosti in priložnosti za strokoven razvoj ter veliko timskega dela.
Računovodja skozi svoje delo spozna vse procese v podjetju. Računovodja najbolje ve, kje se ustvarja dodana vrednost v podjetju, kje se morebiti delajo izgube, kje so mesta povečanega tveganja, pa tudi kako je poslovne procese v enem oddelku ali podjetju možno izboljšati. Kot dober poznavalec podjetja računovodja zato velikokrat postopoma skozi kariero postane vodja celotnega oddelka financ in računovodstva ali celo direktor podjetja.
Pomembno je poudariti tudi, da računovodja pri svojem delu rešuje probleme. Odgovoriti zna na številna vprašanja sodelavcev npr. v prodaji, nabavi, vodstvenih strukturah… Zavedanje, da znaš nekomu pomagati in rešiti njegovo težavo, človeka osebnostno bogati in mu da zagon za nove izzive.
Mit #7: Kot računovodja nimaš možnosti dobrega zaslužka.
Resnica: Specifična računovodska, davčna in druga poslovna znanja, ki jih ima dober računovodja, so v sodobnem poslovnem svetu cenjena in iskana ter posledično tudi dobro plačana.
Računovodja ima odgovore na številne dileme in vprašanja, ki jih ostali sodelavci v podjetju ne poznajo, prodajniku ali nabavniku na primer lahko svetuje glede obdavčitve zapletenih mednarodnih transakcij, kadrovniku glede nagrajevanja zaposlenih, vodstvu glede analize poslovanja in strategij. Še tako dobro zastavljen prodajni posel se na primer lahko zaradi napačne odločitve glede obdavčitve z DDV sprevrže v veliko izgubo. Poznavanje sistem obdavčitve je v tem primeru velika dodana vrednost računovodje.
Poznavanje pravil obdavčitve v mednarodnih transakcijah je samo eden primerov, kjer računovodja s svojim znanjem nedvomno bistveno prispeva k uspešnosti podjetja. Tega se mora najprej dobro zavedati sam, nato pa še ostali v podjetju. Taka znanja in taka dodana vrednost pa so in bodo v prihodnosti še bolj tudi ustrezno plačana.
Mit #8: Računovodski poklic je staromoden in je eden tistih, ki jih bo digitalizacija popolnoma izrinila.
Resnica: Digitalizacija je in bo delo računovodje korenito spremenila, ne pa tudi izpodrinila.
Poklic računovodje se korenito spreminja. Spreminja se tudi sama vloga računovodje. Ker bodo rutinske naloge v prihodnosti avtomatizirane, se bodo lahko računovodje več časa posvetili zanimivejšim, bolj kompleksnim vidikom, kot so svetovanje, strateško odločanje, optimiziranje poslovanja, analiziranje podatkov ter ažurno poročanje o finančnem stanju podjetja. K tovrstnim spremembam prispevajo tudi naročniki, ki namesto od izvajalcev ne pričakujejo zgolj knjigovodstva, ampak vse bolj tudi vsebinsko in strokovno pomoč pri sprejemanju poslovnih odločitev.
Avtomatizacija vse več računovodskih procesov je ključni trend v računovodski dejavnosti. Zaposleni posledično niso in ne bodo več obremenjeni z dolgočasnimi in dolgotrajnimi ročnimi nalogami. Prihranek časa in zmanjšanje napak zaposlenim omogoča večjo produktivnost ter zagotavljanje svetovalnih storitev strankam in krepitev odnosov s strankami.
Digitalna preobrazba je prinesla velike spremembe v računovodstvo. Ne gre le za spremembe programske opreme ali avtomatizacije ročnih opravil (npr. knjiženje itd.). Računovodski servis in stranke delujejo v spletu v realnem času na isti aplikaciji (kadar koli in od koder koli). To vodi do povečanja stopnje poslovne učinkovitosti in hitrejšega strateškega odločanja na podlagi podatkov (na strani servisov in podjetij).
Napoveduje se, da bo tehnologija v oblaku skupaj z umetno inteligenco zelo vplivala na analitiko podatkov v računovodski dejavnosti v smislu učinkovitejšega in celovitejšega računovodskega poročanja in analitike (proaktivnih nasvetov) ter obvladovanja tveganj.
Mit #9: Računovodja je v podjetjih samo »evidentičar«, ki nima vpliva na poslovne odločitve
Resnica: Informacije, ki jih pripravi računovodja, so podlaga za poslovne odločitve v prihodnosti. Računovodja je vse bolj svetovalec in partner v odločanju.
Računovodja pri delu s svojim znanjem in nasveti pomaga naročniku in rešuje njegove probleme in dileme. S pomočjo računovodje naročnik dobi pravo informacijo ob pravem času.
Poslovodstvo na podlagi dobro pripravljenih, pravilno izbranih ter ustrezno predstavljenih računovodskih kazalnikov in drugih orodij analize računovodskih izkazov sprejme prave in dobre poslovne odločitve. To je seveda koristno tako za podjetje, kot tudi za celotno gospodarstvo, za računovodjo pa pomeni osebno zadovoljstvo, rast ter nenazadnje tudi zaslužek
Računovodje imajo vse pomembnejšo svetovalno vlogo. To pomeni, da zagotavljajo resnično vrednost za podjetja, in v njih podjetja ne vidijo zgolj nekoga, ki označi polja in izpolni obrazce.
Storitve računovodstva so nujne za učinkovito delovanje in poslovanje vsakega pravnega subjekta, saj dobro vodena računovodska funkcija zagotavlja pravočasne, točne in ustrezne informacije za odločanje. Uporabniki storitev od računovodje že kar nekaj časa ne pričakujejo samo »knjiženje« in računovodsko spremljanje njihovega poslovanja, ampak potrebujejo njegovo vsebinsko podporo na področju strateškega razmišljanja ter postavitvi ciljev razvoja njihovega podjetja. Glavno razvojno usmeritev sedaj in v prihodnjih letih predstavlja digitalizacija poslovanja, ki na eni strani predstavlja priložnost za naše stranke in nenazadnje tudi za vse nas, na drugi strani pa od nas zahteva nadaljnji razvoj oz. nadgradnjo na področju znanja in storitev, ki jih ponujamo.
Mit #10: Delo računovodje je naporno in ne pušča veliko prostega časa.
Resnica: Računovodsko delo dopušča veliko prostora za aktivno upravljanje delovnega časa, ter omogoča delo od doma in delo na daljavo.
Miti so dostopni s QR kodo na povezavi:
https://www.gzs.si/zbornica_racunovodskih_servisov/vsebina/Za-podjetja/Miti-in-resnice-o-delu-racunovodij
3.3.4. Obrazec za popis del in izračun porabe časa
Izdelano orodje za člane ZRS objavljeno na zaprtih spletnih straneh ZRS je namenjeno za podporo poslovanja članov ZRS na način, da se opravila, ki jih opravijo zaposleni v računovodskem servisu, definirajo v času.
3.3.5 Projekt Računovodska tarifa in Analiza dejavnosti v 2022
"Računovodska tarifa"
Na ZRS smo računovodsko tarifo pred več kot 24 leti pripravili z namenom, da bi računovodski servisi imeli pripomoček za oblikovanje lastnega cenika. Tarifa nikoli ni bila mišljena kot obvezujoča, prav tako je nismo nikoli čutili kot kakršnokoli omejevanje konkurence. Mnogo računovodskih servisov jo je uporabljalo neposredno, nekateri tudi s popusti, marsikateremu servisu je služila kot izhodišče za strukturiranje lastne cene.
Pred 12 leti smo morali računovodsko tarifo zaradi zahtev Javne agencije RS za varstvo konkurence (AVK) in sporazuma med GZS ter AVK umakniti.
Vse od takrat so člani ZRS pogosto apelirali na ZRS za ponovno vzpostavitev in objavo tarife. Prošnje za posredovanje tarife so večkrat prihajale tudi s strani odvetnikov in sodišč zaradi različnih potreb in situacij.
Zato si je ZRS v letu 2022 med drugim zadala tudi projekt glede preučitve možnosti za ponovno uvedbo računovodske tarife. Pri projektu sta poleg delovne skupine ZRS sodelovala dr. Peter Grilc, redni profesor na katedri za civilno pravo Pravne fakultete Univerze v Ljubljani in mag. Marko Djinović, direktor pravne službe GZS.
Projekt je bil v oktobru 2022 zaključen z ugotovitvijo, da glede na veljavno konkurenčno zakonodajo v Sloveniji in EU ne moremo ponovno vzpostaviti računovodske tarife, ker bi to ne glede na obliko in namen pomenilo prepovedano ravnanje in preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence na trgu računovodskih storitev.
Povzetek projekta je bil predstavljen 5. oktobra 2022 na 15. Zboru članov ZRS v Laškem.
V nadaljevanju povzemamo prispevka dr. Grilca in mag. Djinovića.
Konkurenčno pravni vidik zaračunavanja računovodskih storitev na trgu
mag. Marko Djinović, direktor pravne službe GZS
OPOZORILO Pravne službe GZS: Zakon o preprečevanju omejevanja konkurence (5. člen)
- Načeloma so prepovedani ali nični vsi sporazumi med podjetji, sklepi podjetniških združenj in usklajena ravnanja podjetij, katerih cilj ali učinek je preprečevanje, omejevanje ali izkrivljanje konkurence na ozemlju RS. Zlasti je prepovedano neposredno ali posredno določati nakupne ali prodajne cene ali druge poslovne pogoje. Omejevalni sporazumi so nični in prepovedani tako v okviru SLO zakonodaje kot tudi v okviru na ravni EU zakonodaje. Izjemo predstavljajo t.i. »skupinske izjeme«, kjer omejevalni sporazumi med podjetji lahko spodbujajo konkurenco, na primer preko tehničnega in gospodarskega napredka ali z izboljšanjem distribucije.
- Prepovedani so sklepi podjetniškega združenja ali njihovih članov, katerih namen ali učinek je preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence na trgu.
- Kot sklepi podjetniških združenj se lahko štejejo:
a. razkritje in izmenjava dokumentov o prodajnih katalogih
b. izmenjava ali vpogled v cenike drugih konkurenčnih podjetij
c. pogovori o načrtih glede sprememb cen v prihodnje oziroma usklajen dvig cen v prihodnje.
- Prepovedana so tudi priporočila o cenah, če gre za preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence na trgu.
a. Kot priporočilo se obravnava enostranska »želja« izdajatelja naproti določenemu krogu naslovnikov o vedenju oziroma ravnanju. Pomembno je, da se morajo priporočil naslovniki držati in jih spoštovati ter da je za neupoštevanje priporočil predvidena kazen oziroma negativne posledice. V teh primerih gre lahko za nedopustna ravnanja. Med naslovniki priporočil je namreč potrebno zavedanje, da jim bo upoštevanje priporočila prineslo koristi, neupoštevanje pa jim bo škodovalo. Priporočila se v zgoraj navedenih primerih obravnavajo kot skrita oblika sklepa podjetniškega združenja.
- Globe so zelo visoke.
O usklajenem delovanju na trgu
dr. Peter Grilc
- Varstvo konkurence v EU in po svetu
Minimalne in priporočene cene so prepovedane po konkurenčnem pravu.
Tovrstna ureditev ni znana le v Sloveniji, ampak velja za celoten svet. Celoten tržni svet deluje tako deluje. Slovenska zakonodaja kopija EU uredbe.
Trend je v zaostrovanju pogojev …
- Sklepi združenj podjetij in usklajena ravnanja članov združenj, ki lahko vodijo v poenotenje cen
ZRS je subjekt, ki mora delovati v skladu z zakonom o varstvu konkurence.
»Analiza uspešnosti poslovanja računovodskih servisov«
Na ZRS smo pripravili celovit pregled poslovanja dejavnosti 69.200 (brez dejavnosti revizije in brez normirancev) za obdobje 2017-2021.
Iz javno dostopnih podatkov (AJPES in baza GZS) smo analizirali prihodki od prodaje v celotni dejavnosti ter izračunali povprečne prihodke na zaposlenega v dejavnosti tako v RS, kot tudi po regijah. Pripravili smo primerjavo med podatki za celo Slovenijo in podatki od članstva ZRS.
Poleg analize prihodkov so bili na enak način analizirani tudi stroški dela v dejavnosti, po regijah in med člani ZRS.
Analiza za leti 2021, 2022 in 2023 so dostopne na zaprtih spletnih straneh ZRS.
3.3.6 Tipska pogodba o opravljanju računovodskih storitev in razmejitev odgovornosti
ZRS je v sodelovanju z odvetniško družbo Jerman & Bajuk davki, pravo, računovodstvo in svetovanje, d.o.o. v 2019 pripravila prenovljeno pogodbo o opravljanju računovodskih storitev s splošnimi pogoji poslovanja. S prenovljenim vzorcem tipske pogodbe želi ZRS okrepiti pomoč svojim članom glede na probleme, ki so se pokazali v praksi, in tako prispevati k dvigu kvalitete sklenjenih pogodb, zniževanju poslovnih tveganj in posledično k zadovoljstvu naročnikov z računovodskimi storitvami.
Nova tipska pogodba je sestavljena iz dveh delov, in sicer tipske pogodbe ter splošnih pogojev poslovanja, ki so sestavni del pogodbe. Na ta način je bilo mogoče povečati obseg pogodbe, ne da bi pogodba izgubila na jasnosti.
V pogodbo so vključene bistvene sestavine pogodbenega razmerja. Konkretno vsebino glede teh sestavin mora računovodja, ko sklepa pogodbo z novim naročnikom, izrecno dogovoriti in dogovorjeno vključiti v predvideni osnutek tipske pogodbe.
Namen splošnih pogojev poslovanja pa je podrobneje opredeliti pravice in obveznosti izvajalca in naročnika glede posameznih izpolnitvenih ravnanj ter njuno odgovornost in posledice kršitve. Določbe splošnih pogojev poslovanja so primerne za vse pogodbe o računovodenju. Če pa želita računovodja in naročnik posamezno vsebino urediti drugače, njun (drugačen) dogovor zapišeta v pogodbo in v njunem odnosu velja dogovorjeno v pogodbi. Celotni pogodbeni odnos se uredi s podpisom vseh dokumentov, naštetih v tipski pogodbi.
Tipska pogodba o opravljanju računovodskih storitev je bila v 2020 je bila prevedena v 4 jezike.
3.3.7. Seznam računovodskih pravil, usmeritev in ocen
Organizacije (gospodarske družbe, samostojni podjetniki, društva ...) so dolžne sprejeti in zapisati svoje računovodske usmeritve, ocene in pravila.
Tako zapisana pravila so:
• podlaga za računovodenje skozi več poslovnih let (ista, oziroma enaka izhodišča, usmeritve ...),
• koristna pri predaji računovodske funkcije drugemu izvajalcu (notranjemu ali zunanjemu),
• dokaz transparentnosti poslovanja, koristna pri dokaznih postopkih v inšpekcijskih in revizijskih pregledih ...
Srednja in velika podjetja svoje usmeritve, ocene in pravila zapišejo v pravilnik o računovodstvu. Dejstvo in praksa je, da imajo redko katera mala in mikro podjetja sprejet obsežen pravilnik o računovodstvu.
ZRS je za svoje člane pripravila orodje za kratek in pregleden spisek usmeritev, ocen in pravil za mala in mikro podjetja (zapisano na enem mestu).
Dostop do orodja se za člane nahaja na zaprtih straneh ZRS.
3.3.8 Izobraževalni program Certificiran strokovnjak za obračun plač
Upravni odbor ZRS je v 2020 zaznal pomanjkanje kadra v dejavnosti, in sicer obračunovalca plač in zato ustanovil delovno skupino ZRS.
Delovna skupina ZRS je kontaktirala Visoko šolo za računovodstvo in finance (VŠR) s ciljem razvoja skupnega projekta, to je Preizkušen strokovnjak za obračun plač (v nadaljevanju: izobraževalni program). Delovna skupina ZRS je skupaj z VŠR nato pripravila strukturo vsebinskega dela izobraževalnega programa. VŠR razpolaga s tehničnimi možnostmi in kadrom, ki ima ustrezno strokovno znanje ter izkušnje za pripravo in izvedbo takšnega izobraževalnega programa.
Namen izobraževalnega programa je usposabljanje udeležencev za samostojno opravljanje del, ki so povezana z obračunavanjem stroškov dela redno zaposlenih in pogodbenih sodelavcev, ne glede na njihov status.
VŠR je pripravila osemdnevni izobraževalni program z nazivom Preizkušen strokovnjak za obračun plač. Program se zaključi s preverjanjem znanja in podelitvijo certifikatov tistim, ki bi uspešno opravili preizkus znanja. Dvomesečno izobraževanje bo potekalo v 8 sklopih (od tega 6 praktičnih) v prostorih VŠR. Predavanja so dopolnjena z vajami na katerih bodo udeleženci izvajali primere z prakse. Udeleženci bodo znanje utrjevali tudi s samostojnim delom.
Za izvedbo programa bodo poskrbeli predavatelji z dolgoletnimi izkušnjami na področju obračunavanja plač in drugih prihodkov delavcev.
Program je VŠR decembra 2021 akreditirala pri NAKVIS-u in je vreden 8 ETCS.
Udeleženci, po uspešno opravljenem preizkusu znanja, pridobijo naziv: Preizkušen strokovnjak za obračun plač. Za ta naziv jim VŠR izda certifikat.
Nosilci certifikata so javno objavljeni na spletni strani VŠR in ZRS.
VŠR vodi register veljavnosti certifikatov. Certifikat velja 5 let in ga je možno po tem obdobju podaljšati za naslednje 5 letno obdobje. Podaljšanje certifikata je možno pod pogojem, da je nosilec v obdobju od pridobitve ali zadnjega podaljšanja certifikata, opravil izobraževanja iz področja obračuna plač ali področij, ki so povezane z obračunom plač, v obsegu 30 ur.
Člani Zbornice računovodskih servisov imajo 10 % popusta na neto ceno izobraževanja.
Izobraževalni program se je prvič začel izvajati spomladi 2021.
Od leta 2021 je podeljenih 54 certifikatov.
V letu 2023 je bilo izvedeno eno izobraževanje.
3.3.9 IT varnost članov ZRS
Nobeno podjetje ni več varno pred napadi izsiljevalskih programov, ne glede na velikost in lokacijo. Kibernetsko tveganje se je od 2013 potrojilo.
Večina novodobnih vdorov v informacijski sistem cilja končnega uporabnika, saj je ta postal najšibkejši člen v celotni varnostni verigi.
Spletni napadalci iz prosto dostopnih virov npr. ugotovijo elektronske naslove vašega podjetja in vašim zaposlenim pošiljajo zlonamerna elektronska sporočila.
Na eni strani nova tehnologija povečuje produktivnost, na drugi strani pa povzroča težave v varnosti poslovanja.
ZRS že več let ozavešča člane o pomenu informacijske varnosti za poslovanje.
- Izvedenih več predavanj na Zboru članov ZRS:
- Spletne goljufije, ki ciljajo na podjetja, SI-CERT, okt. 2017
- Kje smo najbolj ranljivi, SI-CERT, okt. 2019 >>
- Obvladovanje izzivov informacijske varnosti pri delu na daljavo in od doma, okt. 2020 >>
- Varnostni pregled in odkrivanje kibernetske ranljivosti računovodskega servisa, oktober 2021 >>
- Uvedeno Kibernetsko zavarovanje (Cyber Insurance) v okviru zavarovanja poklicne odgovornosti >>
- Ocena dosežene stopnje digitalnih kompetenc (Model DCMM™), 2019, avtor EFAA >>
- Webinar ZRS: Obvladovanje izzivov informacijske varnosti pri delu na daljavo in od doma, zaprte strani ZRS, april 2021 >>
- Ponudba članom ZRS za izvedbo varnostnega pregleda ter odkrivanja ranljivosti (socialni inženiring), nov. 2021
Večina novodobnih vdorov v informacijski sistem targetira končnega uporabnika, saj je ta postal najšibkejši člen v celotni varnostni verigi. Spletni napadalci iz prosto dostopnih virov ugotovijo elektronske naslove vašega podjetja in vašim zaposleni pošiljajo zlonamerna elektronska sporočila.
Ker je ZRS želela ponuditi še nekaj več, tudi osebno izkušnjo, smo se povezali s podjetjem PRO.Astec d.o.o. in za člane ZRS pripravili ponudbo socialnega inženiringa.
Predmet storitve je nadzorovan napad na IKT sisteme in uporabnike naročnika, s ciljem prevzema nadzora nad ključnimi sistemi in odtujitev zaupnih podatkov.
Gre za izvajanje storitev realističnega targetiranega hekerskega napada, kjer naročnik dobi osnovo za oceno tveganja poslovanja zaradi kibernetskih tveganj.
Vse aktivnosti se izvajajo legalno, so naročene in imajo vedno dovoljenje za izvedbo napada.
Potek izvedbe storitev
Za izvedbo napadov na daljavo se ustvari nova navidezna digitalna identiteta.
- Pošiljanje navidezno zlonamerne elektronske pošte na tiste naslove, ki so bili pridobljeni v prvi fazi.
- Izvajanje telefonskih klicev >>
Ponudba velja izključno za člane ZRS. Ostali člani GZS se na kampanje ne morejo prijaviti.
Pred zborom članov ZRS smo v septembru 2021 izvedli prvo kampanjo socialnega inženiringa. Od testne skupine med člani ZRS (ki so dali privolitev), jih je 67 % kliknilo na lažne povezave v nezaželenem e-sporočilu. Nato pa jih je 41 % vneslo podatke na lažno spletno stran.
To dokazuje, da nobeno podjetje ni več varno pred napadi izsiljevalskih programov, ne glede na velikost in lokacijo. Na eni strani nova tehnologija povečuje produktivnost, na drugi strani pa povzroča težave v varnosti poslovanja. Kljub temu, da se izobražujete na področju IT varnosti, da ogromno že veste, imate določene izkušnje, vam svetujemo, da se pridružite storitvi socialnega inženiringa. Kibernetsko tveganje se je od 2013 žal potrojilo.
Projekt se je z izobraževanjem zaključil spomladi 2022.
Člani še vedno lahko izvedete varnostni pregled v svojem podjetju. Pišite na zrs@gzs.si.
3.3.10 SAZOR - sporazum o fotokopiranju avtorskih del
Pogajalci so dejavnosti M69.200 uvrstili v visoko tarifo.
ZRS je takoj protestirala in prejela naslednje pojasnilo glede uvrstitve dejavnosti M69.200 v visoko tarifo: Pri statistiki so izhajali iz podatkov SURS, in sicer delovno aktivni po izobrazbi po SKD dejavnostih (samostojni poklici, zaposleni). Visoka tarifa pomeni delež, ki je nad 40 %. Dejavnost 69.200 pa ima 57,6 % zaposlenih z višješolsko/visokošolsko izobrazbo.
Gospodarska zbornice Slovenije je s kolektivno organizacijo SAZOR podpisala Skupni sporazum o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji. SAZOR je avtorska in založniška organizacija za pravice reproduciranja, ki ima na podlagi Zakona o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic in dovoljenja Urada Republike Slovenije za intelektualno lastnino pravico za kolektivno upravljanje pravic avtorjev in založnikov. Dejstvo sklenitve sporazuma torej ne pomeni določitve novih obveznosti gospodarstvu, ampak so te obveznosti določene že v Zakonu o avtorskih in sorodnih pravicah. GZS se je v pogajanja vključila zato, da preprečiti sprejetje nesorazmerno visoke tarife ali določitve novih administrativnih obremenitev podjetjem. Skupni sporazum tako predstavlja konkretizacijo zakonsko določenih obveznosti in je rezultat pogajanj med pogajalsko skupino GZS in pogajalsko skupino k.o. SAZOR.
Pogajanja so se začela na pobudo k.o. SAZOR v letu 2018, pogajalski proces pa je kontinuirano potekal med leti 2019 in 2021. Interese gospodarstva so zastopali člani pogajalske skupine GZS, ki so prihajali iz gospodarstva, in sicer predstavniki različnih združenj oz. zbornic dejavnosti. Eden izmed razlogov za pristop GZS- ja k pogajanjem je bil tudi ta, da lahko SAZOR na podlagi mednarodne in slovenske zakonodaje v primeru, da se GZS ne želi pogajati ali ne pride do dogovora, sam sprejme začasno tarifo, na katere višino GZS ne bi imel vpliva. Da bi slednje preprečila, se je GZS vključila v pogajanja.
Rezultat dvoletnih pogajanj je sklenitev skupnega sporazuma, ki bo omogočil izplačevanje avtorskih honorarjev upravičenim imetnikom pravic iz naslova fotokopiranja avtorskih del s področja književnosti, znanosti in publicistike ter njihovih prevodov. Zavezanci bodo na podlagi licenčne pogodbe, sklenjene z Združenjem SAZOR GIZ k.o., letno plačevali avtorski honorar v skladu s tem sporazumom, Združenje pa bo zbrana sredstva delilo upravičenim imetnikom avtorskih pravic.
Sporazum zavezuje vse pravne in fizične osebe z najmanj eno zaposleno osebo, ki so organizirane kot gospodarske družbe ali samostojne podjetnike posameznike, ki opravljajo pridobitno dejavnost na območju Republike Slovenije. Skupni sporazum ne zavezuje le članov GZS.
Ključne vsebine sporazuma so:
Tarifa
št. zaposlenih/podjetje
|
Nizka tarifa/podjetje na leto
|
Srednja tarifa/podjetje na leto
|
Visoka tarifa/podjetje na leto
|
1-10
|
4
|
6
|
12
|
11-51
|
19
|
27
|
57
|
51-250
|
75
|
108
|
320
|
251-500
|
150
|
220
|
675
|
251-500
|
150
|
220
|
675
|
Tarifa je oblikovana v treh višinah:
- nizka tarifa: za dejavnosti z deležem zaposlenih z višješolsko in visokošolsko nižjim od 5 odstotnih točk od povprečja
- srednja tarifa: za dejavnosti z deležem zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo do +/- 5 odstotnih točk od povprečja
- visoka tarifa: za dejavnosti, v katerih je delež zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo višji od 5 odstotnih točk od povprečja
V Prilogi 1 Skupnega sporazuma je določena razvrstitev dejavnosti v tri skupine glede na delež zaposlenih z višješolsko in visokošolsko izobrazbo.
Dodatne zaveze:
I. Postopna uveljavitev tarife:
- v prvem letu v višini 50 % predlagane tarife,
- v drugem letu v višini 75 % predlagane tarife,
- v tretjem letu v višini 90 % predlagane tarife.
II. Za podjetja, ki zaradi ukrepov države za preprečevanje širjenja koronavirusa ne morejo opravljati svoje dejavnosti ali jo opravljajo bistveno omejeno, se dogovori izjema od obveznosti plačevanja honorarja po skupnem sporazumu za čas veljavnosti tovrstnih ukrepov. Tarifa se za to obdobje ne plačuje.
III. Dodaten 20 % popust za subjekte, ki pristopijo k sklenitvi licenčne pogodbe v enem mesecu od poziva Združenja SAZOR k podpisu licenčne pogodbe.
IV. Pravne osebe in samostojni podjetniki posamezniki, ki ne posedujejo naprave, ki omogoča fotokopiranje, tovrstne naprave nimajo v svojih osnovnih sredstvih, je ne najemajo in z njo ne razpolagajo na katerikoli drugi podlagi, ali ne naročajo fotokopiranja pri izvajalcu izven podjetja, ne postanejo zavezanci po tem sporazumu. To dejstvo se izkazuje z izjavo, združenje pa SAZOR lahko preverja resničnost te izjave.
Skupni sporazum o fotokopiranju avtorskih del prek obsega iz 50. člena Zakona o avtorski in sorodnih pravicah pri opravljanju gospodarske dejavnosti v Sloveniji je bil objavljen v Uradnem listu RS v petek, 10. 12. 2021. Sporazum začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS, to je 25. 12. 2021.
Obveznosti plačila tarife ni bilo mogoče preprečiti, saj je pravica reproduciranja temeljna in izključna materialna avtorska pravica, ki jo določa tako mednarodna (Bernska konvencija, InfoSoc direktiva EU) kot slovenska zakonodaja - Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP) ter Zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic (ZKUASP).
Sklenitev sporazuma med GZS in SAZOR torej ne pomeni določitve novih obveznosti gospodarstvu, saj so te obveznosti zakonsko določene. Sporazum predstavlja zgolj konkretizacijo te obveznosti in je rezultat dve leti trajajočih pogajanj med pogajalskima skupinama GZS in SAZOR.
Z vključitvijo v pogajanja je GZS želela preprečiti sprejetje nesorazmerno visoke tarife ali določitve novih administrativnih obremenitev podjetjem. V nasprotnem primeru bi namreč SAZOR lahko na podlagi zakonodaje sam uveljavil začasno tarifo, na višino pa gospodarstvo ne bi imelo vpliva. Dejstvo je, da so bila začetna izhodišča SAZOR-ja tudi do desetkrat višja kot izpogajani zneski.
Za več informacij v zvezi s sporazumom smo na spletni strani GZS naredili poseben zavihek, kjer so zbrane ključne informacije. >>
3.3.11 Pravilnik o primopredaji knjigovodskih listin in poslovnih knjig
Delovna skupina ZRS je v maju 2017 prenovila oz. poenostavila Kontrolnik dokumentacije v primopredajnem postopku. Izdelano orodje je objavljeno na zaprtih spletnih straneh ZRS.
3.3.12 Analiza sodne prakse kjer je bil izvajalec računovodskih storitev stranka postopka
ZRS je pri odvetniški družbi Jerman & Bajuk davki, pravo, računovodstvo in svetovanje, d.o.o. v 2019 naročila analizo sodne prakse kjer je bil izvajalec računovodskih storitev stranka postopka. Opravljen je bil pregled sodne prakse slovenskih sodišč s področja gospodarskih sporov in kazenskih zadev v katerih je kot stranka postopka nastopal računovodski servis. Pregled sodne prakse je zajel 91 sodb in sklepov s področja civilnih in gospodarskih sporov ter 203 sodbe s področja kazenskih zadev, skupno 294 sodb in sklepov vseh štirih (Ljubljana, Maribor, Celje in Koper) višjih sodišč (civilnega, gospodarskega in kazenskega oddelka) in Vrhovnega sodišča RS (civilnega, gospodarskega in kazenskega oddelka).
Posebej so izpostavljene tiste sodbe, ki se vsebinsko nanašajo na izvrševanje računovodskih storitev ali pa so z njim povezane in zato zanimive za izvajalce računovodskih storitev. Podan je tudi komentar, ki bo opozoril na zaključke, ki jih je mogoče izluščiti iz posamezne zadeve.
Analiza je dostopna na zaprtih spletnih straneh ZRS.
3.3.13 Koledar z opomniki za oddajo davčnih obračunov in letnih poročil
ZRS je za leto 2024 izdala tiskani in elektronski koledar z opomniki za oddajo davčnih obračunov in ostalih poročil.
3.4 Druženje članov
3.4.1 Kongres izvajalcev računovodskih storitev
Jubilejni 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev je potekal 5. in 6. oktobra 2023 v Kongresnem centru Thermana Laško. Jubilej smo obeležili z razstavo fotografij iz preteklih let.
Na tradicionalnem kongresu, z rdečo nitjo »Pogled v prihodnost«, se je v kongresnem centru zbralo 392 udeležencev.
Dogodek se je pričel z nastopom violinistke Maše Golob.
Kongres sta s pozdravnim govorom slavnostno otvorila Aleksander Štefanac, predsednik Zbornice računovodskih servisov in Vesna Nahtigal, generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije.
Aleksander Štefanac, predsednik ZRS, je uvodoma poudaril, da tako »kot v vseh sektorjih, je tudi pri nas eden glavnih izzivov poslovanja pomanjkanje kvalitetnega kadra, še posebej naprednega in ambicioznega mlajšega kadra, ki bi nadaljeval računovodski posel ...« Meni, da morajo delo in razumevanje novih generacij prilagoditi ustreznemu ravnovesju in duševnemu zdravju, da bi se tudi za računovodje izboljšalo ravnovesje med delom in zasebnim življenjem. »Računovodje moramo stalno prednjačiti pred novimi praksami, ter ponuditi storitve, ki najbolj ustrezajo interesom strank … Prihodnost računovodstva pripada tistim, ki smo se pripravljeni prilagoditi in stopiti korak naprej,« je še dodal. Ob koncu pa je še dejal, da bo GZS – Zbornica računovodskih servisov 5 evrov od vsake plačane kotizacije udeležencev kongresa nakazala na račun Zavoda Mirno morje Slovenija, ki je partner projekta Mirno morje, najuspešnejšega socialnega pedagoškega projekta v Evropi za otroke in mladostnike iz socialno ogroženih okolij, otroških in mladinskih domov, ter ustanov za otroke z motnjami v telesnem in duševnem razvoju.
»Zaposleni v računovodskih servisih ste prav v največjih krizah izkazali moč svojega znanja in pomen strateškega svetovanja. Vsi, ki smo bili kakorkoli primorani odzivati se na hitro spreminjajočo zakonodajo, znamo ceniti strokovna pojasnila in nasvete pri izvedbi predpisov v praksi. Računovodski servisi ste s svojim strokovnim svetovanjem pomembno vplivali na ustrezne odločitve številnih malih in srednjih podjetij in prispevali k širjenju koristnih računovodskih informacij v gospodarstvu,« je dejala generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal, in dodala, da je to dokaz več, da so računovodski servisi pomemben dejavnik gospodarstva in soustvarjalci gospodarskega napredka podjetnikov. Pri tem je izpostavila, da jim narava dela ne dovoljuje stopicanja na mestu, saj spremembe zakonodaje, novi standardi poročanja, ki se nanašajo tudi na področje trajnosti, in še mnogi drugi izzivi terjajo nenehno izobraževanje in sledenje novostim.
Za nemoten potek Kongresa je skrbela moderatorka Erika Kostanjšek.
S strokovnim delom Kongresa je pričela mag. Tina Humar iz Ministrstva za finance s predstavitvijo Novosti v zakonodaji – usmeritve.
Pregled sprememb in dopolnitev Slovenskih računovodskih standardov 2024 je predstavil Mihael Kranjc, SAŠA d.o.o.
Za diamantnega sponzorja AccountingBox je predavanje Sestavine uspeha izvedel bivši smučarski šampion Jure Košir.
Evidenca o izrabi delovnega časa ni novost je poudarila Tanja Bohl, Odvetniška pisarna Bohl, d.o.o.
Janja Praznik, APO Accounting d.o.o. in Toni Žužek, Datalab SI d.o.o. sta predstavila Kako v treh korakih digitalizirati ključne procese v računovodskem servisu?
Med odmorom so si udeleženci v kongresni dvorani lahko ogledali razstavo fotografij preteklih 24-ih kongresov.
V luči rdeče niti letošnjega dogodka »Pogled v prihodnost« pa so bile letošnje kongresne torbice narejene iz zavrženih avtomobilskih pasov.
Pred kosilom je Marija Tomc Muc, Bonus akademija d.o.o predavala o izkušnjah in izzivih pri koriščenju davčnih olajšav po Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb.
Sponzorsko predavanje Uroša Lebna, Seyfor d.o.o. je bilo prav posebno: Prelet brez besed.
V minutkah za zdravje je Miha Krušič, koreograf, scenarist, režiser govoril o stresu in sprostitvi na delovnem mestu.
Aktualna stališča sodne prakse s področja urejanja delovnopravnih razmerij je živahno predstavila Tamara Kek, Odvetniška pisarna Tamara Kek in partnerji d.o.o.
Sledilo je sponzorsko predavanje z Andrejem Boštjančičem, Softnet d.o.o. z naslovom: Kako zagotoviti neprekinjeno delovanje telekomunikacijskih storitev.
Prvi dan kongresa je s predavanjem o računovodski in davčni obravnavi upravljanja terjatev sklenila Ksenija Prosen, Rocon d.o.o.
Za osvežilne cocktaile pred večerjo je poskrbel sponzor Softnet d.o.o., presenečenje večernega sprejema pa je omogočil sponzor Pronet, Kranj, d.o.o. Navdušil nas je Klemen Slakonja kot interpret in moderator večera.
Po večerji je sledila svečana podelitev 3 certifikatov novim Strokovnim vodjem računovodskega servisa. Podelila sta jih je generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal in predsednik ZRS Aleksander Štefanac.
Podeljene so bile 3 zahvale udeležencem, za sodelovanje na 25-ih Kongresih izvajalcev računovodskih storitev s strani predsednika ZRS Aleksandra Štefanca.
Dodatno so bile podeljene zahvale bivšima članoma Upravnega odbora ZRS za prispevek k razvoju dejavnosti in aktivno ter angažirano delo v mandatih Upravnega odbora Zbornice računovodskih servisov in zahvala moderiranju preteklih kongresov Nevenu Škrokovu.
Predstavniki diamantnih sponzorjev so nagovorili udeležence, moderator pa se je zahvalil sponzorjem, ki so nas spremljali na našem osrednjem dogodku.
Večer smo zaključili z glasbeno skupino Mambo Kings ter zabavo.
Drugi kongresni dan je otvoril legendarni poznavalec DDV mag. Damijan Špes s predavanjem 7 veličastnih (evropsko sodno prakso s področja DDV).
Uroš Žohar, Intera d.o.o. je v sponzorskem predavanju osvetlil optimizacijo računovodskih opravil z uporabo sistema CRM.
Računovodska obravnava poslov, ki jih organizacije sklepajo po spletu nam je predstavila mag. Andreja Mušič, Zveza RFR.
Po odmoru je bilo predstavljeno Računovodstvo v dobi trajnostnih sprememb: Sledenje evoluciji poročanja s strani Maje Šoba in Aleksandra Mavca, BE-terna d.o.o.
Novosti in trendi na področju negotovinskega plačevanja - kje smo in kam gremo? je podala mag. Nataša Tomc Jovović, poslovna direktorica za poslovanje s prodajnimi mesti in bankomati iz NLB d.d., našega ekskluzivnega sponzorja bank.
Irena Kamenščak, BDO svetovanje d.o.o. je v nadaljevanju predavala o Čezmejnem izvajanju storitev v loči novega ZČmIS-1.
Po kosilu je dr. Sanela Banović Peresciutti navdušila z motivacijskim predavanjem o komunikaciji, odnosih, zaupanju in hiši zdravja.
Zaključno besedo kongresa je imel Aleksander Štefanac, predsednik ZRS, ki se je zahvalil vsem udeležencem in predavateljem 25. Kongresa izvajalcev računovodskih storitev.
Udeleženci kongresa so se z aplavzom zahvalili Upravnemu odboru ZRS za odlično izveden kongres.
Zahvaljujemo se vsem udeležencem letošnjega kongresa in ponosni smo, da so letos s svojo udeležbo prispevali v mozaik družbene odgovornosti, saj bo ZRS od vsake kotizacije nakazala 5,00 evrov na račun Zavoda Mirno morje, najuspešnejši socialno pedagoški projekt v Evropi za otroke in mladostnike iz socialno ogroženih okolij, otroških in mladinskih domov, ter ustanov za otroke z motnjami v telesnem in duševnem razvoju.
Za potrebe promocije Kongresa izvajalcev računovodskih storitev je postavljena ločena spletna stran kongresa http://kongres-zrs.gzs.si.
3.4.2 Zbor članov ZRS
136 članov ZRS se je 4. oktobra 2023 družilo in izobraževalo v Kongresnem centru Thermana Laško na 16. Zboru članov ZRS.
Zbor članov ZRS je otvorila Polonca Podgoršek, direktorica ZRS.
Člane je uvodoma pozdravil predsednik ZRS, Aleksander Štefanac:
»Vsako leto organiziramo zbor z veseljem in pričakovanjem in vaša visoka udeležba nam je potrdilo, da delamo dobro.
Zbor članov je poseben trenutek, ko se povežemo kot enotna računovodska skupnost, ki deli izkušnje, pridobiva nove vpoglede in skupaj gradi stroko. Je tudi priložnost za razvoj našega poklica in krepitev medsebojnih vezi.
Temelj te zbornice ste vi, vodje vaših družb, ki se še kako dobro zavedate pomena mojih prejšnjih besed in ki se zlahka tudi najdete v njih. Vi, ki s svojimi pobudami, dajete zalet in energijo nam, upravnemu odboru, katerega člani staknejo glave in se lotijo iz teh pobud nastalih projektov.«
Za nemoten potek Zbora članov ZRS je skrbela moderatorka Katja Dražnik, članica UO ZRS.
V prvem predavanju je Peter Mesarec predstavil Chat GPT, najnovejše orodje Umetne inteligence, ki ga moramo uporabljati, da si olajšamo delo in pohitrimo delovne procese. V predstavitvi smo pogledali, kaj moramo vedeti o delovanju Chat GPT in kako ga ne smemo uporabljati ter pogledali praktične primere, kako lahko Chat GPT uporabimo v računovodstvu, kako zna Chat računati in kako ga uporabimo za analizo podatkov.
Polonca Podgoršek, direktorica ZRS je v nadaljevanju predstavila člane novega Upravnega odbora ZRS za mandat 2023-2027.
Sledilo je poročilo o delu ZRS v preteklem letu dni, ki ga je podal predsednik ZRS.
Prvo sponzorsko predavanje z naslovom "Dobri odnosi potrebujejo manikuro", je podala Maja Meža, predstavnica diamantnega sponzorja MEGA M d.o.o.
Po kosilu je sledilo delo po omizjih z naslovom "Upravljanje e-dokumentacije in eRačunov v računovodskih servisih". Hiter tehnološki razvoj predstavlja velike prednosti in priložnosti, hkrati pa zahteva od organizacij stalno prilagajanje. Organizacije morajo prilagajati svoja poslovanja, če želijo preživeti v obdobju sprememb in predvsem zadostiti pričakovanju uporabnikov njihovih storitev. Svoje izkušnje so na omizjih med seboj delili člani ZRS na treh področjih: e-Hramba in primopredaja, eRačuni ter digitalno računovodstvo z ePoročanjem.
Po odmoru so bili predstavljeni zaključki omizij.
Drugo sponzorsko predavanje z naslovom "Programi financiranja SID banke" je izvedla predstavnica zlatega sponzorja SID banka d.d., Nataša Koščak, specialistka za podjetja pri SID banki d.d.
Kot zadnje predavanje je sledila predstavitev Primera dobre prakse s skrajšanim delovnikom v Contall d.o.o. Nova Gorica. Maja Grapulin Vadjunec iz podjetja Contall d.o.o. je predstavila izkušnjo skrajšanega delovnega časa v njihovem podjetju. So namreč med prvimi slovenskimi podjetji s skrajšanim delovnikom in prvi v dejavnosti 69.200. Predstavili so izkušnje ukrepa kot nagrado za zaposlene v smeri boljše delitve časa med službo in zasebnim življenjem.
Po zaključni besedi predsednika ZRS je sledila večerja in Neon družabni večer v kavarni hotela Thermana Park Laško, ki sta ga popestrila žonglerska skupina Čupakabra in DJ Davor Kukovič.
100 % udeležencev na podlagi izvedene ankete meni, da je zbor povsem ali v glavnem izpolnil njihova pričakovanja. Posebej so pohvalili pogovor članov ZRS. V anketnih vprašalnikih je 100 % udeležencev zbora zelo zadovoljnih ali delno zadovoljnih z delom ter aktivnostmi UO ZRS.
3.4.3 10. izlet članov ZRS
Po treh letih “čakanja” zaradi covid razlogov, smo le uspeli izvesti jubilejni izlet.
73 udeležencev se je od 1. do 4. junija 2023 podalo na že deseti tradicionalni izlet članov ZRS po Azurni obali, kjer nas je ves čas spremljalo lepo vreme s poletnimi temperaturami. Že šestič zapored smo se podali na tridnevni izlet. Udeleženci, ki smo se zbrali v Mariboru, smo na pot odrinili v četrtek zvečer ob 21.45 uri. Z avtobusom smo pobirali izletnike še v Celju, Velenju in Ljubljani. Sledila je udobna nočna vožnja z novim dvonadstropnim avtobusom. Prvi dan smo prevozili kar 1.050 km.
Z vmesnimi postanki smo na poti malo pred Monakom jedli zajtrk iz našega prtljažnika.
Oglede smo začeli v Monaku, drugi najmanjši državi na svetu. Žal so zastoji na cestah čez Italijo zaznamovali celotni izlet. Tako smo prvi dan zamudili vstop v znamenito igralnico v Monte Carlu. Naredili smo le prvo skupinsko fotografijo. Nato smo se sprehodili med visokimi hoteli, domom knežje družine, super jahtami in stanovanjski bloki, ki se dvigajo v hribe. Še vedno so podirali tribune in boxe ob progi tekme formule ena, ki je potekala pet dni prej. Ker nismo srečali Alberta II, princa Monaka pred Knežjim dvorom, so imeli čas za kavico in nakup spominkov. Ogledali smo si tudi katedralo Sv. Nikolaja z grobovi članov knežje družine.
Zapeljali smo se še bolj v hribe do slikovite srednjeveške vasice Eze, dragulj v kroni Riviere.
Obiskali smo parfumerijo Fragonard, kjer od leta 1926 poteka proizvodnja parfumov, mila in kozmetike v najsodobnejših laboratorijih in delavnicah. Vodič Igor je zabaval vodičko po parfumeriji. Kaj vse je končalo v vrečkah za darila in nego. 😊Žal nam je bilo, da ni bilo več časa za uživanje med majhnimi kamnitimi visokimi hišami in vijugastimi stezami Eze s številnimi galerijami, trgovinami in čudovitim pogledom na obalo.
Sledila je vožnja do hotela v Antibes, kjer smo se po streženi večerji večinoma odpravili k počitku.
Po napornem prvem dnevu je bil odhod drugi dan šele ob 9.00. Najprej smo si ogledali Picassov muzej z nekaj mojstrovimi deli in študijami, med katerimi izstopa slika Radost življenja, kar je sicer rdeča nit naših skupnih druženj v minulem desetletju.
Sledila je vožnja do obmorskega kraja Nica, ki so ga za svojega vzeli številni umetniki tistega časa. Mi smo se sprehodili med uličicami, živahnimi stojnicami na trgu in si za kosilo privoščili Niško ali pa le kavo in sladoled.
Pot smo nadaljevali do majhne srednjeveške vasice St-Paul de Vence na hribu, ki gleda proti morju. Sprehajali smo se po tlakovanih uličicah, polnih kavarn, galerij in trgovinic. Na lokalnem pokopališču smo našli tudi grob slikarja Marca Chagalla.
Nato smo se odpravili na odkrivanje filmskega mesta Cannes. Najbolj pogumni se lahko pohvalijo, da so se okopali na francoski rivieri.
Nadaljevali smo z večernim ogledom Cannesa, z mondenimi hoteli in idiličnim starim delom mesta. Sprehodili smo se do kongresne palače in ob obali, mimo številnih znanih hotelov.
Po prihodu v hotel so nekateri našli energijo za zabaviščni park v bližini hotela.
Po poznem zajtrku v hotelu smo tretji dan začeli z vožnjo z dvo-nadstropnim vlakom do igralnice v Monte Carlu.
Nato smo z vlakom nadaljevali pot do obmorskega mesteca Menton, zadnjem postanku na Azurni obali pred Italijo. Sledil je sprehod in kosilo pred zaključkom izleta.
Izlet smo zaključili z vožnjo proti domu, ki je potekala v znamenju zastojev po italijanskih cestah. Kljub temu smo izlet zaključili z obilo dobre volje, saj je bilo na naši strani tako vreme kot dobra volja udeležencev.
Naslednje leto se družimo na 11. izletu članov ZRS!
4 PROMOCIJA
Promocija ZRS zajema promocijo dejavnosti računovodskih servisov in s tem tudi promocijo članov ZRS.
4.1 Komunikacijska strategija ZRS
ZRS uporablja več komunikacijskih kanalov za informiranje in ozaveščanje javnosti.
Sporočila in vabila za medije:
1. Sporočilo za medije: Računovodja mora biti vedno korak naprej, 5. 10. 2023
2. Vabilo medijem: Vabilo na 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev, 28. 9. 2023
3. Vabilo medijem: Vabilo na 16. Zbor članov ZRS, 29. 8. 2023
4. Izvoljen nov Upravni odbor ZRS za mandat 2023 - 2027, 20. 4. 2023
5. O Zbornici računovodskih servisov, 9. 1. 2023
Članki ZRS:
1. Pogovor s predsednikom ZRS Aleksandrom Štefancem: eRačuni niso izbira, so že obveza, 18. 12. 2023
Miti in resnice o ZRS, 2022
Za potrebe razumevanja ZRS kot neodvisne zbornice s prostovoljnim članstvom je ZRS pripravila promocijsko akcijo. Ker smo skozi leta našega obstoja slišali tudi kakšno neresnično predstavo o našem delovanju in članstvu ZRS, ki ga nudimo, smo se odločili, da izpostavimo nekaj neresnic in podamo odgovore nanje.
Mit #1: ZRS je del javne uprave.
ZRS je prostovoljna zbornica, ki deluje v okviru Gospodarske zbornice Slovenije.
Mit #2: ZRS se financira iz proračuna.
ZRS se 100 % financira iz članarin, projektov in tržnih virov.
Mit #3: Članarina za ZRS je (pre)visoka.
Letna članarina ZRS za malo podjetje je nižja od naročnine na časopis.
Mit #4: ZRS članom ne prinaša dodane vrednosti (koristi).
ZRS nudi 50 konkretnih storitev svojim članom v okviru članarine.
Mit #5: Člani zaradi nezadovoljstva zapuščajo ZRS.
ZRS ima v zadnjih osmih letih okrog 500 članov.
Mit #6: ZRS ni dovolj ažurna.
ZRS redno obvešča svoje člane. V letu 2021 je bilo poslanih 41 pisem članov in 378 e-novic.
Mit #7: ZRS ne zastopa dovolj interesov svojih članov.
98 % članov je zelo zadovoljnih ali zadovoljnih z delom upravnega odbora ZRS v letu 2021.
Mit #8: Člani upravnega odbora ZRS so plačani.
Delo v upravnem odboru ZRS se opravlja pro bono in člani UO ZRS ne prejemajo sejnin.
Mit #9: Članarina ZRS za tekoče leto se plača v celoti ne glede na datum pristopa.
Račun za sorazmerni del letne članarine ZRS se izstavi od dne članstva do konca tekočega leta.
ZRS za ozaveščanje podjetnikov uporablja tri lastne izdane promocijske brošure:
1. »Kako izbrati kakovosten računovodski servis?«, izdana oktobra 2012, ažurirana maja 2015 - Deset najpomembnejših vprašanj, ki naj jih podjetnik postavi računovodskemu servisu, preden se odloči zanj.
2. »Kdo pa vam vodi poslovne knjige?«, izdana februarja 2016. Namen brošure je, da podjetnik preveri, ali sodeluje s kakovostnim izvajalcev računovodskih storitev.
3. »Kdaj in kako zamenjati izvajalca računovodskih storitev?«, izdana maja 2016. Namen brošure je, da se osvetli proces menjave izvajalca računovodskih storitev, ki ni tako zahteven kot se morda podjetnikom zdi.
Video posnetki ZRS
ZRS je v 2021 posnela številne video izjave za promocijo orodij ZRS:
1. Certificiran strokovnjak za obračun plač
2. Katalog certificiranih računovodskih servisov Slovenije
3. ZRS brošure za ozaveščanje podjetnikov o kakovostnem računovodske servisu
Septembra 2021 je ZRS brošure s prilagojenim besedilo posnela v video obliki. Na youtube kanalu GZS so objavljene 3 celotne brošure in 10 posameznih tem.
https://www.gzs.si/zbornica_racunovodskih_servisov/vsebina/Za-podjetja/Video-posnetki
Facebook stran ZRS
je bila vzpostavljena poleti 2016. Konec 2023 ima 1.806 všečkov (8,8 % rast glede na 2022, ko je sledilo 1.660 uporabnikov).
FB stran ZRS z vsebinami cilja na mikro podjetja in podjetnike kot fizične osebe.
Spletni naslov: https://www.facebook.com/ZRSsi/?fref=ts
Na strani se redno objavijo v povprečju 3 objave tedensko s pomočjo zunanje agencije Actuado d.o.o., ki je specialist za vsebinski marketing. V času covid epidemije je število bistveno naraslo.
LinkedIn stran ZRS
je bila vzpostavljena poleti 2012. Konec 2023 ima 766 sledilcev (41,6 % rast glede na 2022, ko je sledilo 541 uporabnikov).
Spletni naslov: https://www.linkedin.com/company/zrssi/
Kampanje
V 2023 so bile izvedene kampanje vsebinskega marketinga na temo:
- Miti in resnice o eRačunih
- Novi člani UO ZRS
- Certificiran strokovnjak za obračun plač
- 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev
- Radi imamo svoje delo – izjave zaposlenih v računovodskih servisih
- Miti in resnice o delu računovodij
4.1.1 Vzpostavitev rednih in proaktivnih odnosov z mediji
Ozaveščanje medijev o pomenu kakovostnega računovodskega servisa je potekalo preko odgovorov ZRS na zastavljena vprašanja novinarjev, sporočil za javnost ZRS in člankov ZRS.
Mediji o ZRS
ZRS je zasledila 76 objav o ZRS v letu 2023 v medijih.
V medijih so bili objavljeni številni članki na temo računovodskih servisov in njihovih storitev, predsednik ZRS pa je opravil nekaj intervjujev, v katerih je predstavil tudi delovanje ZRS.
Aktivnosti ZRS v zvezi s promocijo računovodske dejavnosti so vzpodbudile tiskane medije, da so vzpostavili redne priloge o računovodstvu in delovanju računovodskih servisov v Sloveniji.
Pregled objav v medijih v zadnjem letu:
1. Napovednik: davčni obračun in letno poročilo za leto 2023; Glas gospodarstva plus, 19. 12. 2023
2. Komu zaupati naše finance?, Revija Stik, 30. 11. 2023
3. Največjih 50 družb računovodskih servisov v letu 2022, Glas gospodarstva, 20. 11. 2023
4. Izvajanje računovodskih storitev je prepuščeno trgu, Glas gospodarstva, 20. 11. 2023
5. Nova generacija računovodij in podjetnikov od servisov pričakuje več, Glas gospodarstva, 20. 11. 2023
6. Digitalizacija v računovodstvu za hitrejše, učinkovitejše in okolju prijaznejše poslovanje, Glas gospodarstva, 20. 11. 2023
7. Kvalitetna računovodska informacija – pravočasna, dostopna, zanesljiva in razumljiva, Glas gospodarstva, 20. 11. 2023
8. V dveh letih že 54 certifikatov v programu certificiran strokovnjak za obračun plač, Glas gospodarstva, 20. 11. 2023
9. Na drugem posvetu računovodij predvsem o e-računih in notranjem poročanju, www.sta.si, 9. 11. 2023
10. Na drugem posvetu računovodij predvsem o e-računih in notranjem poročanju, www.megafon.si, 9. 11. 2023
11. Posvet računovodij predvsem o e-računih, Delo, 10. 11. 2023
12. Donacija ZRS Zavodu Mirno morje Maribor, www.novicnik.si, 8. 11. 2023
13. Donacija ZRS Zavodu Mirno morje Maribor, www.lokalnodogajanje.si, 8. 11. 2023
14. Donacija ZRS Zavodu Mirno morje Maribor, www.si24.news, 8. 11. 2023
15. Donacija ZRS Zavodu Mirno morje Maribor, www.pressnews.si, 8. 11. 2023
16. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.novicnik.si, 16. 10. 2023
17. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.lokalnodogajanje.si, 16. 10. 2023
18. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.si24.news, 16. 10. 2023
19. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.pressnews.si, 16. 10. 2023
20. Sporočilo za javnost: Računovodja mora bit vedno korak naprej, www.novicnik.si, 10. 10. 2023
21. Sporočilo za javnost: Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.lokalnodogajanje.si, 10. 10. 2023
22. Sporočilo za javnost: Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.si24.news, 10. 10. 2023
23. Sporočilo za javnost: Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.pressnews.si, 10. 10. 2023
24. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.novicnik.si, 6. 10. 2023
25. Pričel se je računovodski kongres, www.novicnik.si, 6. 10. 2023
26. Pričel se je računovodski kongres, www.lokalnodogajanje.si, 6. 10. 2023
27. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.si24.news, 6. 10. 2023
28. Pričel se je računovodski kongres, www.si24.news, 6. 10. 2023
29. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.pressnews.si, 6. 10. 2023
30. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.novicnik.si, 16. 10. 2023
31. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.lokalnodogajanje.si, 16. 10. 2023
32. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.si24.news, 16. 10. 2023
33. 25. Kongres izvajalcev računovodskih storitev v besedi in sliki, www.pressnews.si, 16. 10. 2023
34. Sporočilo za javnost: Računovodja mora bit vedno korak naprej, www.novicnik.si, 10. 10. 2023
35. Sporočilo za javnost: Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.lokalnodogajanje.si, 10. 10. 2023
36. Sporočilo za javnost: Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.si24.news, 10. 10. 2023
37. Sporočilo za javnost: Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.pressnews.si, 10. 10. 2023
38. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.novicnik.si, 6. 10. 2023
39. Pričel se je računovodski kongres, www.novicnik.si, 6. 10. 2023
40. Pričel se je računovodski kongres, www.lokalnodogajanje.si, 6. 10. 2023
41. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.si24.news, 6. 10. 2023
42. Pričel se je računovodski kongres, www.si24.news, 6. 10. 2023
43. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.pressnews.si, 6. 10. 2023
44. Pričel se je računovodski kongres, www.pressnews.si, 6. 10. 2023
45. Računovodski kongres letos izpostavlja pogled naprej, www.sta.si, 5. 10. 2023
46. Računovodja mora biti vedno korak naprej, www.si21.com, 5. 10. 2023
47. Računovodski kongres letos izpostavlja pogled naprej, www.megafons.si, 5. 10. 2023
48. Obravnavani predlogi in pobude članov Zbornice računovodskih servisov, www.gov.si, 4. 10. 2023
49. Pogled v prihodnost - Program 25. Kongresa izvajalcev računovodskih storitev, Glas gospodarstva, 19. 9. 2023
50. V pripravi novosti pri prisilni poravnavi, insolventnosti in obveznosti za pravočasen odziv poslovodstva, www.dara.si, 11. 9. 2023Novi člani o razlogih za pridružitev, 20. 7. 2023, Glas gospodarstva
51. DZ skozi prvo obravnavo predloga insolvenčnega zakona, www.sta.si, 24. 5. 2023
52. DZ skozi prvo obravnavo predloga insolvenčnega zakona, www.megafon.si, 24. 5. 2023
53. DZ skozi prvo obravnavo predloga insolvenčnega zakona, www.aktualno24.si, 24.5.2023
54. DZ skozi prvo obravnavo predloga insolvenčnega zakona, www.novice24.net, 24. 5. 2023
55. DZ skozi prvo obravnavo predloga insolvenčnega zakona, www.telex.si, 24. 5. 2023
56. DZ skozi prvo obravnavo predloga insolvenčnega zakona, www.24ur.com, 24. 5. 2023
57. Prvo branje insolvenčnega zakona. Katere spremembe vsebuje?, www.telex.si, 24. 5. 2023
58. Prvo branje insolvenčnega zakona. Katere spremembe vsebuje?, www.n1info.si, 24. 5. 2023
59. Napovednik: 10. izlet članov ZRS - Azurna obala, Glas gospodarstva, 22. 5. 2023
60. Kako samostojni podjetniki v Sloveniji izbirajo računovodski servis, Bančni vestnik, 26. 4. 2023
61. Kako temeljito preveriti novega dobavitelja ali kupca, www.finance.si, 26. 3. 2023
62. Kako temeljito preveriti novega dobavitelja ali kupca, Finance Manager - posebna izdaja, 24. 3. 2023
63. Novi člani o razlogih za pridružitev, Glas gospodarstva, 15. 3. 2023
64. Poročilo o zavarovalnem programu poklicne odgovornosti za člane ZRS za leto 2022, www.pressnews.si, 7. 3. 2023
65. Tudi količini novih predpisov lahko rečemo epidemija, Delo, Posel&denar, 23.1. 2023
66. Tudi količini novih predpisov lahko rečemo epidemija, delo.si, 23.1. 2023
67. Tudi količini novih predpisov lahko rečemo epidemija, www.novice24.net, 23.1. 2023
68. ŠGZ: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.pressnews.si, 17. 1. 2023
69. ŠGZ: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.si24.news, 17. 1. 2023
70. ŠGZ: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.lokalnodogajanje.si, 17. 1. 2023
71. ŠGZ: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.novicnik.si, 17. 1. 2023
72. GZDBK: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.pressnews.si, 17. 1. 2023
73. GZDBK: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.si24.news, 17. 1. 2023
74. GZDBK: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.lokalnodogajanje.si, 17. 1. 2023
75. GZDBK: Davčni obračun in letno poročilo za leto 2022, www.novicnik.si
76. Sprememba zakona o dohodnini, Naš čas, 12. 1. 2023
4.2 Elektronski register članov ZRS
ZRS vodi Register članov ZRS (http://www.gzs.si/katalogi), ki je med najbolj obiskanimi spletnimi vsebinami ZRS. Nanj se napoti vse uporabnike računovodskih storitev, ki iščejo storitve računovodskih servisov.
V 2021 je GZS prenovila aplikacijo registra.
4.3 Odbor za poenotenje računovodske poklicne skupine (OPRPS)
V OPRPS so povezane izobraževalne inštitucije, strokovna in poklicna združenja ter organizacije, ki sistematično presojajo računovodske podatke. Odbor je z delovanjem začel jeseni 2016 z namenom uveljavitve poklicnih standardov. V odboru kot predstavnik ZRS aktivno sodeluje predsednik ZRS.
Računovodska poklicna skupina je razdeljena po stopnji izobrazbe in usposobljenosti v 5 podskupin. Določen naziv posamezniku podeli Odbor (knjigovodja, certificirani knjigovodja, računovodja, certificirani računovodja in certificirani računovodja specialist), in sicer na podlagi dokazil o izpolnjevanju pogojev za posamezni naziv.
Register računovodske poklicne skupine
Junija 2017 je bil na pobudo OPRPS vzpostavljen enoten pregled preverjeno usposobljenih posameznikov v Sloveniji v obliki Registra računovodske poklicne skupine. Register uveljavlja pregledna merila in pogoje za opravljanje računovodskega poklica v Sloveniji s ciljem okrepiti poklicno etiko, s tem povečati zadovoljstvo uporabnikov računovodskih storitev in informacij ter izboljšati pogoje za delo znotraj računovodske skupine.
Podatki registra so javno in brezplačno dostopni na spletni strani projekta www.oprps.org. Register je vzpostavila in vodi Zveza RFR. Lastno certificiranje je še naprej prepuščeno vsaki organizaciji, ki sodeluje v projektu.
ZRS je v 2017 izvedla skupinski vpis v Register računovodske poklicne skupine za naziva »osebe, ki so pridobile Potrdilo o usposobljenosti za vodenje računovodskega servisa« pri GZS ali »Strokovni vodja računovodskega servisa« pri ZRS kot certificirani računovodja specialist.
V Registru računovodske poklicne skupine je zabeleženih 755 vpisov, od tega 211 certificiranih računovodij specialistov (za 130 vpisov je podatke posredovala ZRS).
OPRPS je spomladi 2018 potrdil vlogo ZRS, da se imetnike certifikata ACCA, predlagane s strani ZRS, vpiše v Register računovodske poklicne skupine z nazivom Certificirani računovodja specialist.
Podaljšanje vpisa v register za poenotenje računovodske poklicne skupine (OPRPS)
Odbor za poenotenje računovodske poklicne skupine, katerega ustanovni član je tudi ZRS, je septembra 2022 pozval vse, ki sodijo v računovodsko poklicno skupino, k podaljšanju vpisa v register.
Naziv certificirani računovodja s specialnimi znanji so lahko pridobili vsi, ki so opravili izpit po programu usposabljanja za vodenje računovodskega servisa (izvajalec GZS v letih 2000–2009) in po programu za pridobitev naziva Strokovni vodja računovodskega servisa (izvajalec ZRS od leta 2013 dalje). ZRS je v letu 2017 izvedla skupinski vpis za naziv certificirani računovodja specialist za obdobje 3 let.
ZRS je septembra 2022 na OPPRS poslala podatke za podaljšanje veljavnosti. Naziv je avtomatsko podaljšan za naslednje 3-letno obdobje (od 1. 10. 2022 do 30. 9. 2025).
Izpitna komisija
OPRPS je objavil nabor 400 izpitnih vprašanj in opis izpitne naloge za pridobitev strokovnega naziva Certificirani računovodja. Predsednik ZRS je predsednik izpitne komisije.
Izpit OPRPS
V letu 2018 je bil prvič izveden izpit za pridobitev strokovnega naziva certificirani knjigovodja (CK) in certificirani računovodja (CR) za vpis v register knjigovodja/računovodja po prehodnih določbah 13. člena Pravilnika o pridobitvi in ohranjanju nazivov v računovodski poklicni skupini.
V 2023 zaradi premajhnega števila prijav ni bil izveden noben izpitni rok.
Poročilo pripravila:
Polonca Podgoršek l.r. Aleksander Štefanac l.r.
direktorica ZRS predsednik ZRS