Ljubljana, 22. maj 2025 – V prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) je danes potekalo tretje uradno partnersko srečanje v okviru mednarodnega projekta CE-PRINCE – Central Europe Green Procurement and Innovation Network for Circular Economy, ki je financiran iz programa Interreg Srednja Evropa. Projekt se osredotoča na pospeševanje uvajanja krožnega javnega naročanja (C/GPP) v praksi, s ciljem povečanja konkurenčnosti podjetij in trajnostnega razvoja regije. CE-PRINCE združuje 10 partnerskih organizacij iz 7 držav: Regione Liguria (vodilni partner), Chamber of Commerce of Genoa, Sant’Anna School of Advanced Studies (Italija), Styrian Business Promotion Agency (Avstrija), South-Transdanubian Regional Innovation Agency in ERI Hungary – European Research Institute (Madžarska), Mazovia Development Agency ARMSA (Poljska), Dubrovnik Development Agency DURA (Hrvaška), Project Agency for the Leipzig Region (Nemčija). in Gospodarska zbornica Slovenije – Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala (Slovenija).
Projekt si prizadeva za analizira in primerja pristope vključevanju krožnih meril v javna naročila v štirih ključnih sektorjih: gradbeništvu, turizmu, prehrani (agroživilstvu) in proizvodnji. To vključuje razvoj skupnih meril, gradnjo kapacitet v javnem in zasebnem sektorju, pripravo strategij ter izvedbo pilotnih testov. Na srečanju so partnerji predstavili napredek pri pripravi nacionalnih analiz zelenih meril, izmenjali izkušnje pri prenosu EU smernic na nacionalno raven ter se dogovorili o naslednjih korakih pri razvoju in testiranju novih meril. Osrednje predavanje na srečanju je podal navdihujoč Albin Kaelin, mednarodno priznan strokovnjak za krožno gospodarstvo in ustanovitelj EPEA Switzerland. G. Kaelin je kot svetovalec sodeloval z vladami in podjetji po vsem svetu, ter eden od tvorcev besede krožno gospodarstvo. Vsem udeležencem je v imenu GZS podaril svojo podpisano strokovno knjigo From Rebel to Radical Innovator kot simbol preobrazbe razmišljanja o transformaciji skozi krožnosti.
Ob tej priložnosti je bila v zadnjem delu dogodka predstavljena tudi izkušnja Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki sodeluje v podobnih evropskih projektih programa Interreg – RECREATE in CIRCULAR BUILDINGS, ki prav tako naslavljata tematiko zelenega in krožnega naročanja v gradbeništvu. Načrtujemo še, da se s skupaj s predstavniki SI javnih naročnikov tudi udeležimo tega vrha krožnega javnega naročanja 12.junija 2025 Circular Summit Fryslân Full Circle. Territories in transition towards a collaborative circular economy https://lnkd.in/dadaTWmA se na, javite, da prisluhnemo inovativnim praksam severnih držav Evrope.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.