Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Novice


Veliki precedens na Hrvaškem – "Hrvatske ceste (HC)" 2 izločile kitajske in turške ponudnike pri razpisu

Split, 8. julij 2025 – Podjetje Hrvatske ceste so prvič spremenile razpisno dokumentacijo za gradnjo priključka TTTS – Dugi Rat pri Splitu ter prepovedale sodelovanje podjetjem iz držav brez podpisanega Sporazuma Sveta za javno naročanje (GPA) – s čimer izključujejo kitajske in turške družbe. Razpis v vrednosti približno 20 milijonov evrov je zdaj odprt zgolj za evropske ponudnike iz držav z ustreznimi mednarodnimi pogodbami.

Kaj to pomeni za projekt?
-Gre za prva taka omejitev v hrvaški prakso.
-Odprt je zgolj za podjetja iz Evropske unije in tiste države z veljavnimi GPA-pogodbami.
-Tujim družbam iz incursivnih držav primarno preprečene možnosti sodelovanja.

Hrvatske ceste so omejitev uvedle izključno na pravni podlagi, temelječo na izvršitvi sodbe Evropskega sodišča (primer Kolin) in zahtevi po podpisani GPA-pogodbi. Ne gre za politično diskriminacijo, ampak za pravno utemeljeno selektivnost, namenjeno zaščiti izvedb EU podjetij in spoštovanju mednarodnih pravil javne nabave. Hrvaški primer predstavlja pomemben precedens, ki kaže na možnosti, da nacionalni naročniki v skladu z EU pravilnikom omejijo sodelovanje nekaterih trećih držav pri razpisih. Slovenija ima svojo zgodovino previdnih odločitev (npr. Karavanke), vendar v primeru razpisov še ni veljalo sistemsko preprečevanje sodelovanja na podlagi geopolitike ali GPA‑pogojev. 

Razlogi za prepoved: zakaj ne smejo sodelovati podjetja iz Kitajske in Turčije?

1. Skladnost s sodbo Sodišča EU v primeru Kolin
Hrvatske ceste so kot prvi javni naročnik na Hrvaškem spremenile razpisno dokumentacijo, da bi implementirale presodo Sodišča Evropske unije v primeru Kolin, ki je potrdila pravico EU držav članic, da izključijo ponudnike iz držav brez ustreznih mednarodnih pogodb o javni nabavi.
2. Podpis GPA-pogodbe kot osnova
Prepoved temelji na odsotnosti Sporazuma Svetske trgovinske organizacije o javni nabavi (GPA) katerega države morajo imeti sklenjenega, da njihov dostop do razpisov EU ni diskriminiran. T. j. Turčija in Kitajska nista stranki GPA, zato njihovi ponudniki ne izpolnjujejo pogojev za sodelovanje.
3. Omejitev tudi posrednih sodelovanj
Razpis dokumentacija izključuje ne samo neposredno vloge turških ali kitajskih podjetij, temveč tudi podjetja iz EU, če sodelujejo v konzorcijih ali partnerskih verigah prek teh držav.
4. Cilj: podpreti evropske izvajalce
S to odločitvijo so Hrvatske ceste želele odpreti pot evropskim podjetjem, kar posebej velja za projekte, financirane iz EU sredstev. Tako razpis strogo določa, da so prihodnji izvajalci tisti iz držav s pogodbenim statusom v okviru GPA.

Element Hrvaška (2025)

Objavljeni razlogi

Pravna osnova v presoji Sodišča EU (primer Kolin), GPA-pogodba

 

Izločeni ponudniki

Kitajske in turške družbe

 

Odločitev bodisi preventivna ali retrospektivna

Preventivna – pred razpisom

 

Odprtost za EU ponudnike

Razpis odprt le za države z GPA-pogodbo, torej predvsem EU-člane )

Vir: Jutarnji list - Veliki presedan, Hrvatske ceste prvi se put odlučile na zabranu: 'Kinezi i Turci ne smiju se javljati za taj posao'
časopis Delo Hrvati iz gradbenega projekta izključili Turke in Kitajce

Fotogalerija





 

Arhivi

Prijava na E-novice

Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.