Zbornica gradbeništva in industrije gradbenega materiala

Arhiv: COREPER odobril politični sporazum o azbestu

Po političnem dogovoru o azbestu pri delu, ki sta ga 27. junija dosegla Svet EU in Evropski parlament  (BESEDILO IN DOKUMENTI SPODAJ), je COREPER („Odbor stalnih predstavnikov vlad držav članic Evropske unije“) v sredo, 19. julija 2023, potrdil ta dogovor.  Evropski parlament bo o njem razpravljal po poletnih počitnicah in naj bi ga prav tako potrdil. O poteku postopka vas bomo sproti obveščali, tako, da boste gradbeni izvajalci obveščeni o novostih, ki jih bo treba zagotavljati na gradbiščih v bodoče.

***

Objavljamo besedilo političnega sporazuma o azbestu pri delu, ki je bil dosežen 27. junija 2023 in sicer v dveh različnih dokumentih.

V dokumentu "doc1" so povzete glavne točke, o katerih je bil dosežen dogovor, in sicer
- OEL / metoda merjenja / prehodno obdobje
- Opredelitev azbesta in področje uporabe
- Sporadična in nizko intenzivna izpostavljenost
- Sistem obveščanja
- Odstranjevanje in varno odlaganje materialov, ki vsebujejo azbest
- Varstveni ukrepi za delavce, izpostavljene azbestu, ter zdravstveni nadzor delavcev in bolezni, povezanih z azbestom
- Vzorčenje
- Zaščitni ukrepi v primeru presežene vrednosti OEL in zaščitni ukrepi v primeru verjetno presežene vrednosti OEL
- Odkrivanje azbesta in obveščanje služb za ukrepanje ob nesrečah
- Usposabljanje delavcev in delovni načrt
- Podjetja za odstranjevanje azbesta
- Osebna varovalna oprema
- Smernice

V dokumentu "doc2" je predstavljeno celotno besedilo političnega sporazuma.