Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Sekcija proizvajalcev bioplina



AKTIVNI ČLANI
Panvita Ekoteh, d. o. o.,
Koto, d. o. o.,
Perutnina Ptuj, d. d.,
Petrol, d. d.



 

VODSTVO



Trajnostni razvoj je pereča tema in veseli me, da ga pri Sekciji proizvajalcev bioplina naslavljamo že od vsega začetka našega obstoja. Evropska politika si intenzivno prizadeva za zeleni prehod, k čemur s svojim delovanjem doprinesejo tudi bioplinarne. Žal pa moramo proizvajalci bioplina na nacionalnem nivoju, zaradi nerazumevanja javnosti in politike, da delujemo po principu krožnega gospodarstva, večkrat braniti svoj obstoj. Pri Sekciji proizvajalcev bioplina si zato, poleg zagotavljanja konkurenčnega poslovnega okolja za bioplinarje,
prizadevamo tudi za izboljšanje ugleda bioplinarn v javnosti. V letu 2023 smo se aktivno odzvali tudi na Zakon o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije. Pomemben dosežek Sekcije pa je bil, da je uporaba digestata na njivskih površinah vključenih v ukrepe KOPOP ponovno dovoljena.
    Predsednik: Matjaž Durič, Panvita Ekoteh, d. o. o.

  

SEKRETARKA


Nina Barbara Križnik
nina.kriznik@gzs.si
01 5898 299

 

ČLANSTVO V EVROPSKEM ZDRUŽENJU
european-biogas.eu/


OPIS AKTIVNOSTI V LETU 2023

Sekcija proizvajalcev bioplina je v letu 2023 osrednjo pozornost namenila vprašanjem, kako vzpostaviti proizvodnjo biometana v Sloveniji, katere so ključne ovire za investicije in kakšne so tržne priložnosti. Večji del aktivnosti smo namenili spremljanju novosti s področja energetike ter usklajevanju Zakona o nujnem posredovanju za obravnavo visokih cen energije. Spremljanje stanja v bioplinarnah in analiza statističnih poročil pa sta pomembni aktivnosti z vidika usmerjanja prihodnjih politik.

 

CILJI V LETU 2024

  • prizadevanja za oblikovanje ustrezne zakonodaje in naložb, ki bodo omogočile polno izkoriščenost potencialov, 
  • izboljšanje poslovnega okolja in konkurenčnejši položaj bioplinarn na trgu, 
  • opozarjanje na pomen ohranjanja bioplinskih naprav ter njihovih pozitivnih vplivov na okolje in družbo, 
  • vzpostavitev e-novičnika, 
  • zastopanje skupnih interesov na nacionalni in evropski ravni, kjer potrebujemo tesno sodelovanje vseh, tako Evropske komisije, držav članic in celotne verige bioplina in biometana, 
  • sodelovanje v projektih s področja biogospodarstva ter nadaljevanje konstruktivnega dialoga s strokovno in širšo javnostjo.