Stališče
Na GZS pozdravljamo nekatere spremembe, ki jih je prinesla novela Zakona o urejanju trga dela (ZUTD), za katere se je GZS tvorno prizadevala. Kot je že prejšnji mesec izpostavil glavni izvršni direktor Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Mitja Gorenšček, se je GZS vseskozi zavzemala za podaljšanje obsega za začasno in občasno delo upokojencev ob hkratnem prejemanju polne pokojnine. Takšna rešitev bo delodajalcem zagotovila dodatno delovno moč tistih upokojencev, ki si želijo in so sposobni dodatno delati, obenem pa bo upokojencem prinesla dodaten vir dohodka in izboljševala njihov življenjski standard. Kompromis so socialni partnerji in vlada našli tudi glede zmanjšanega obsega dela za starejše delavce ter posredovanje študentskega dela.
Glede t. i. »mosta do upokojitve«, ki je bil glavni cilj noveliranja ZUTD in iz katerega izvira obveza do Načrta za odpornost in okrevanje (NOO), je tedaj ponovno poudaril, da »smo pripravljeni na spremembe, da pa »most« daje možnost za to, da se v zaključnem obdobju delovnega razmerja za zaposlenega najde rešitev za predčasno mehko zaključitev sodelovanja. Zato se oba socialna partnerja zavzemata za delno modifikacijo te regulative. Nekateri delavci so namreč pred upokojitvijo precej izčrpani.«
Največji razhod je bil v pogajanjih na ESS pri višini nadomestila za brezposelnost. V okviru pogajanj za ZUTD smo delodajalske organizacije večkrat jasno opozorile na nesorazmerno visoko raven spodnje meje predlaganih nadomestil za brezposelnost, ki v trenutnih razmerah trga dela – ob nizki brezposelnosti in izrazitem pomanjkanju delavcev – predstavljajo tveganje pri iskanju delovno aktivnega prebivalstva in dodatno obremenitev sistema zavarovanja za primer brezposelnosti. A dejstvo je tudi, da se nadomestilo, ki je bilo določeno v nominalnem znesku, 12 let ni usklajevalo z inflacijo. Zato je bila uskladitev nujna. Seveda socialni dialog zahteva tudi pripravljenost na kompromise. Takšen kompromis je bila tudi ta novela ZUTD, ki je bila edina sprejemljiva za vse tri partnerje socialnega dialoga. A to ne pomeni, da posamezni ukrepi uživajo polno podporo vseh strani.
Novelo ZUTD je Državni zbor potrdil 20. junija. Pri začasnem ali občasnem delu upokojencev se zvišujeta omejitvi glede dovoljenega mesečnega in letnega števila ur takšnega dela, in sicer iz 60 ur na 85 ur na mesec ter zvišanje najvišjega letnega koledarskega dohodka. Z namenom določitve enake najnižje urne postavke pri začasnem in občasnem delu upokojencev ter dijakov in študentov se spreminja tudi način njenega izračuna.
Uzakonja se tako imenovani ukrep 80/90/100, kjer gre za možnost opravljanja dela s krajšim delovnim časom delavca pred upokojitvijo. Delavec, ki je starejši od 58 let, se bo lahko z delodajalcem dogovoril – potrebno je soglasje obeh – da dela 80 odstotkov časa, prejema 90 odstotkov plače od katere so plačani vsi davki in prispevki, za namene pokojninskega in invalidskega zavarovanja pa šteje, da so plačani 100 odstotni prispevki, da vključitev v ukrep ne bi vplivala na osnovo za odmero pokojnine. Z ukrepom želimo starejšim delavcem olajšati daljše ostajanje v delovni aktivnosti, kar ima pozitiven učinek na njihovo materialno blaginjo in na javne finance in sisteme socialne varnosti. Določa se absolutna prepoved odrejanja nadurnega dela delavcu, ki dela krajši delovni čas v skladu s tem členom, vključeni pa sta tudi varovalki, da delavec pri istem delodajalcu ne sme opravljati dela na podlagi civilne pogodbe in določba, da lahko delavec koristi pravice do izplačila dela pokojnine po zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, v sorazmernem deležu glede na dejansko delovno obveznost. Več novosti je objavljenih na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na povezavi .