Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS), Trgovinska zbornica Slovenije (TZS), Združenje delodajalcev Slovenije (ZDS) ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije (ZDOPS) so danes na predsednika vlade RS naslovili javno pismo, v katerem so opozorili na ključna še ne rešena vprašanja na področju energetike. Opozarjajo, da zakon o pomoči gospodarstvu in uredba, ki regulira cene energentov, ne zajemata vseh podjetij ter izpostavljajo, da so v najslabšem primeru velika in energetsko intenzivna podjetja. Poleg tega so zakonodajne rešitve ustvarile dodatne nerazumljive in nedopustne razlike tako med posameznimi podjetji kot dejavnostmi.
V mesecu maju 2023 poteče mandat Skupščini GZS in ostalim voljenim organom GZS.
Povabilo članom GZS za predlaganje kandidatov za volitve organov GZS.
Rok za oddajo vlog za pomoč gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize za 2023 se izteče jutri 28.2.2023.
Gospodarska zbornica Slovenije in še štiri delodajalske organizacije - Trgovinska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije – so na predsednika vlada ter ministra za gospodarstvo, turizem in šport in ministra za okolje, podnebje in energijo vnovič naslovile dopis, v katerem opozarjajo na še vedno nerešena vprašanja glede pomoči gospodarstvu zaradi energetske draginje.
Tabelarni pregled pomoči države na področju draginje in energije za gospodarstvo in gospodinjstva, ki so bili sprejeti do sedaj.
Slovenska podjetja se že dlje časa srečujejo z visokimi cenami energentov, nestabilnim poslovnim okoljem, veliko razliko v konkurenčnosti podjetij znotraj EU zaradi različnih pristopov k reševanju energetske krize ter s poslabšanjem gospodarske situacije.
Vnos dejanskih podatkov do 31. 1.2023.
Na Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljamo odločitev vlade, ki je sledila predlogom gospodarskih organizacij in sprejela uredbo, s katero je zamejila ceno električne energije za mikro, mala in srednja podjetja. Pričakujemo, da bo vlada vložila dodatne napore v reševanje problematike velikih in energetsko intenzivnih podjetij, ki nimajo regulirane cene in so morala v zadnjih mesecih zakupiti električno energijo za 2023 po enormno visokih cenah.
Uredba je začela veljati 1. 1. 2023 in velja do 30. 6. 2023. Omejitev drobnoprodajne cene iz te uredbe velja tudi za pogodbe o dobavi, sklenjene v obdobju od 9. 11. 2022 do vključno 31. 12. 2022 za dobave v času veljavnosti te uredbe.
Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.