Javna pooblastila

Sporazumi o prosti trgovini

EU ima s posameznimi državami po vsem svetu sklenjene sporazume o prosti trgovini.

Sporazumi vsebujejo poglavja, ki določajo pravila glede preferencialnega porekla blaga ter pogosto tudi klavzule o poenostavitvi trgovine in predpisih na področjih, kot so naložbe, intelektualna lastnina, javna naročila, tehnični standardi ter sanitarna in fitosanitarna določila.

Pravila o poreklu so določena v Protokolu o poreklu blaga, ki je priložen posameznemu sporazumu med EU in zadevno državo.

Seznam držav trgovinskih partneric EU s povezavami do ustreznih protokolov o poreklu:

NACIONALNI ELEKTRONSKI REGISTER LICENC

Nacionalni elektronski register licenc za opravljanje prevozov v mednarodnem cestnem prometu (NER) je javno dostopna baza vseh
    podjetij in upravljavcev prevozov z veljavno licenco Skupnosti za mednarodni prevoz v cestnem prometu, izdano s strani Gospodarske zbornice Slovenije ali Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije  - izdajateljev licenc za prevoze v cestnem prometu.

Licence za prevoze samo v notranjem cestnem prometu, niso vključene v bazo.