Javna pooblastila

Arhiv: 14.12.: Usposabljanje: dovolilnice in CEMT dovolilnice

Ekskluzivno prvič na GZS

Usposabljanje za rokovanje z dovolilnicami in CEMT dovolilnicami

14. decembra 2021, od 11.30 do 14.00

Seminar je namenjen podjetjem, katerim prevozniki iz tretjih držav dostavljajo blago in morajo pri prevzemu blaga rokovati z dovolilnicami.

Usposabljanje bo sestavljeno iz teoretičnega dela in delavnice: predstavitev vsebine dovolilnic ter uporaba, delo na konkretnih primerih predavatelja ter primerih iz vašega podjetja.

Dovolilnica je javna listina, s katero se dovoljuje pristop vozilu, registriranemu zunaj Slovenije, na ceste v Sloveniji in vožnja po njih ter vozilu, registriranemu v Sloveniji, pristop na ceste v državi, katere organ je izdal dovolilnico in vožnja po njih. Namen dovolilnic je regulacija mednarodnega cestnega prevoza. Države so predvsem z uvedbo dovolilnic pridobile možnost kontrole opravljenih prevozov blaga tujih prevoznikov na svojem ozemlju in domačih prevoznikov na tujem ozemlju. Prevoznik potrebuje dovolilnico za prevoz blaga v države, kjer je prevoz dovoljen samo na njihovi podlagi. Med državami članicami EU dovolilnice niso potrebne.

• Cilj: usposobljenost zaposlenih za samostojno in zakonsko ustrezno rokovanje z dovolilnicami.
    • Preko spletne aplikacije (zoom)
    • Predavatelja: strokovnjaka s področja izdaje dovolilnic in nadzora: Špela Urh, svetovalka GZS, predstavnica izdajatelja dovolilnic in Anton Kmetič, FURS, predstavnik nadzornega organa.
    • Gradivo: Udeleženci bodo nekaj dni pred seminarjem dobili gradivo (PPT predstavitev) in primere dovolilnic, ki se bodo reševali v okviru usposabljanja.
    • Udeleženci prejmejo certifikat o usposabljanju

Vsebina predstavitve:

• Pravna ureditev prevozov v cestnem prometu
      • Mednarodni prevozi blaga v cestnem prometu
      • Pogoji za opravljanje dejavnosti cestnega prevoza v EU
      • Režimi prevozov med RS in tretjimi državami ter med RS in državami članicami EU, prevozi med EU in ZK
    • Vrste bilateralnih dovolilnic in CEMT dovolilnice in kontrola dovolilnic s strani prejemnikov in pošiljateljev blaga
      • Vrste bilateralnih dovolilnic (T,B,TD,UN) – preglednica
      • Uporaba CEMT dovolilnic in dokumenti, ki morajo biti v vozilo
      • Kontrola dovolilnic, ki jo mora izvesti podjetje
    • Nadzor podjetij, ki izvajajo nadzor nad dovolilnicami tujih prevoznikov s strani IRSI ali FURS
    • Reševanje primerov

Za čimvečjo učinkovitost usposabljanja udeležence seminarja prosimo, da nam ob prijavi ali najkasneje nekaj dni pred seminarjem, pošljete morebitna vprašanja in sporočite, iz katerih držav vam prevozniki dostavljajo blago.

• Kotizacija: 180 € + ddv. Člani GZS imate 30 odstotkov popusta.

Več informacij: Urška Kavčič Rihar, 01 5897 652, urska.kavcic-rihar@cpu.si

NACIONALNI ELEKTRONSKI REGISTER (NER)

Nacionalni elektronski register licenc za opravljanje prevozov v mednarodnem cestnem prometu (NER) je javno dostopna baza vseh
    podjetij in upravljavcev prevozov z veljavno licenco Skupnosti za mednarodni prevoz blaga in potnikov v cestnem prometu, ter licenc za opravljanje prevozov v notranjem cestnem prometu izdano s strani Gospodarske zbornice Slovenije ali Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije  - izdajateljev licenc za prevoze v cestnem prometu.