Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.
Namen, cilj in predmet javnega poziva ter regija izvajanja
Javni poziv »Nadgradnja aplikativnih projektov ARIS (JP NAP)« (v nadaljnjem besedilu: javni poziv) se sofinancira iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Izvaja se v okviru Programa EKP 2021- 2027, in sicer v okviru »Cilja politike 1: Konkurenčnejša in pametnejša Evropa s spodbujanjem inovativne in pametne gospodarske preobrazbe ter regionalne povezljivosti na področju IKT«, »Prednostne naloge 1: Inovacijska družba znanja« in »Specifičnega cilja 1.1: Razvoj in izboljšanje raziskovalne in inovacijske zmogljivosti ter uvajanje naprednih tehnologij«.
Namen javnega poziva je:
V S5 so opredeljena prednostna področja, kjer ima Slovenija dolgoročni potencial za uspešen prodor na globalne trge, za uspešnejšo in celovitejšo vključitev v globalne verige vrednosti. Na podlagi tega bo javni poziv podprl nadgradnjo aplikativnih projektov ARIS, ki jih bodo prijavitelji umestili v prednostna področja S5 in bodo izkazovali koncentracijo znanja in kompetenc ter znanstveno in tehnološko odličnost na prednostnih področjih S5.
S5 opredeljuje naslednja prednostna področja:
Cilji javnega poziva so:
Predmet javnega poziva
Predmet javnega poziva je sofinanciranje upravičenih stroškov nadgradnje zaključenih aplikativnih projektov ARIS, ki vključujejo izvajanje aktivnosti po sistemu učinkovitega sodelovanja med raziskovalnimi organizacijami in podjetji na nivoju industrijskih raziskav (TRL 3-4). Za zaključene aplikativne projekte ARIS se štejejo tisti projekti, ki so bili izbrani na javnih razpisih ARIS od leta 2018 dalje in zaključeni kot opredeljeno v točki 4.3 javnega poziva.
Poleg pogoja, vezanega na prednostna področja S5, bodo morali aplikativni izbrani projekti izkazovati tudi prispevek k horizontalnim načelom Programa EKP 2021-2027 (podrobneje obrazloženo v Pojasnilih prijaviteljem).
Zaključeni podoktorski aplikativni raziskovalni projekti niso predmet sofinanciranja po javnem pozivu.
Regija izvajanja
Projekti se morajo izvajati v kohezijski regiji Vzhodna Slovenija in/ali kohezijski regiji Zahodna Slovenija.
Sredstva se bodo delila na kohezijsko regijo Vzhodna Slovenija oziroma kohezijsko regijo Zahodna Slovenija, in sicer v odvisnosti od tega, kje bo posamezni konzorcijski partner izvajal raziskovalno-razvojne (v nadaljnjem besedilu: RR) aktivnosti. Vsak konzorcijski partner se mora opredeliti za eno izmed dveh kohezijskih regij, v kateri bo izvajal aktivnosti. Aktivnosti se lahko izvajajo le v kohezijski regiji, kjer ima posamezni konzorcijski partner sedež ali poslovno enoto. Sedež ali poslovna enota posameznega konzorcijskega partnerja mora biti na dan oddaje prijave na javni poziv vpisana v Poslovni register Slovenije/Sodni register.
Konzorcij je lahko sestavljen iz konzorcijskih partnerjev, ki so upravičeni do sredstev kohezijske regije, v kateri bodo izvajane aktivnosti projekta.
Sredstva se bodo razporejala glede na umeščenost prijave (na ravni posameznega konzorcijskega partnerja) v posamezno kohezijsko regijo do zapolnitve višine sredstev, ki so na razpolago za posamezno kohezijsko regijo.
Sprememba regije izvajanja po oddaji prijave ni dopustna.
Če se ugotovi, da operacija ni bila izvedena v kohezijski regiji, ki so jo posamezni konzorcijski partnerji opredelili v prijavi, ARIS odstopi od pogodbe o sofinanciranju operacije in zahteva vračilo že izplačanih sredstev skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva nakazila sredstev na transakcijski račun prijavitelja do dneva vračila sredstev v proračun RS. Za vračilo sredstev so vsi konzorcijski partnerji odgovorni solidarno.
Ciljne skupine / upravičenci
Na javni poziv se lahko prijavijo konzorcijski partnerji raziskovalne organizacije, kot so opredeljene v javnem pozivu, in podjetja, kot so opredeljena v javnem pozivu, ter so vpisani v Zbirko podatkov o izvajalcih znanstvenoraziskovalne dejavnosti, ki jo vodi ARIS (v nadaljnjem besedilu: Evidenca RO) ter izpolnjujejo pogoje, predpisane z ZZrID in splošnimi akti ARIS.
Za potrebe javnega poziva se podjetja opredelijo kot gospodarske družbe, ki so ustanovljene po ZGD-1 ali ZZad in imajo ustanovljeno raziskovalno skupino. Raziskovalna skupina mora biti najpozneje na dan oddaje prijave na javni poziv vpisana v Evidenco RO.
Na javni poziv se lahko prijavi le konzorcij izvajalcev, za katerega prijavo odda vodja konzorcija.
Prijavitelj na javni poziv je matična raziskovalna organizacija. To je raziskovalna organizacija (v nadaljnjem besedilu: RO), ki je s soizvajalci zaključila aplikativni projekt ARIS v okviru javnih razpisov ARIS. Ob podpisu pogodbe o sofinanciranju operacije mora biti vodja RR projekta (v nadaljnjem besedilu: projekt) zaposlen pri matični raziskovalni organizaciji.
Okvirna višina sredstev javnega poziva
Višina sredstev, ki je na razpolago za javni poziv, je največ do 2.803.676,47 EUR, od tega EU del v višini 1.572.000,00 EUR in slovenska udeležba v višini 1.231.676,47 EUR.
Sredstva se delijo po programskih območjih, in sicer na kohezijsko regijo Vzhodna Slovenija v višini 1.001.176,47 EUR in kohezijsko regijo Zahodna Slovenija v višini 1.802.500,00 EUR, kot je razvidno v tabeli:
Kohezijska regija
EU del
Slovenska udeležba
Skupaj v EUR
%
Kohezijska regija Vzhodna Slovenija
851.000,00
150.176,47
1.001.176,47
35,71
Kohezijska regija Zahodna Slovenija
721.000,00
1.081.500,00
1.802.500,00
64,29
1.572.000,00
1.231.676,47
2.803.676,47
100,00
Delež prispevka EU v kohezijski regiji Vzhodna Slovenija znaša 85 %. Delež prispevka EU v kohezijski regiji Zahodna Slovenija znaša 40 %. Sredstva med programskimi območji niso prenosljiva.
Obdobje, v katerem morajo biti porabljena dodeljena sredstva
Obdobje upravičenosti stroškov (nastanek stroškov: datum opravljene storitve oziroma dobavljenega blaga) je od dne izdaje sklepa o izboru prijave do najpozneje 30. 6. 2029.
Aktivnosti projekta se morajo izvajati najmanj 20 mesecev in največ 24 mesecev ter se zaključiti najpozneje do 30. 6. 2029. Obdobje upravičenosti izdatkov za nastale upravičene stroške (datum plačila računov oz. verodostojnih knjigovodskih listin) je od datuma izdaje sklepa o izboru prijave do najpozneje 31. 7. 2029. Obdobje javno upravičenih izdatkov traja od datuma izdaje sklepa o izboru prijave do 31. 12. 2029.
Vrste upravičenih stroškov vseh konzorcijskih partnerjev, ki so neposredno povezani z izvajanjem projekta:
Vrste stroškov
Opis vsebine stroška
Način uveljavljanja stroška
1
Stroški plač in povračil v zvezi z delom
Stroški plač in povračil v zvezi z delom: stroški osebja (raziskovalci, strokovni in tehnični sodelavci) v obsegu zaposlitve na RR aktivnostih, ki se izvajajo neposredno v okviru projekta. Osebje mora biti razporejeno na delo na projektu in opraviti delo v obsegu najmanj 8 ur na mesec/osebo in največ do 1700 ur na leto/osebo, za katero se uveljavlja strošek plače in povračil z delom.
Poenostavljene oblike stroškov: Strošek na enoto (SE) za strošek dela.
2
Posredni stroški
Ostali stroški delovanja: stroški režije in drugi stroški poslovanja, vključno s stroški materiala, ki so nastali neposredno kot posledica izvajanja projekta.
Poenostavljene oblike stroškov: Financiranje posrednih stroškov po pavšalni stopnji v višini 25 % stroška na enoto (SE) za stroške dela.
Za upravičene stroške veljajo naslednje omejitve:
Strošek na enoto (SE) za stroške dela
Strošek na enoto se v okviru javnega poziva določi ločeno za sofinanciranje stroškov dela raziskovalcev in za sofinanciranje stroškov dela strokovnih in tehničnih sodelavcev, ki izvajajo projekt in je izražen na uro opravljenega RR dela.
Skladno z metodologijo izračuna stroška na enoto (SE) za stroške dela je vrednost enote:
Vrsta upravičenega stroška
Vrednost na uro RR dela, izražena v EUR
Stroški dela raziskovalcev
30,40
Stroški dela strokovnih in tehničnih sodelavcev
20,30
Navedeni vrednosti veljata za celotno obdobje trajanja projekta.
Financiranje posrednih stroškov po pavšalni stopnji
Posredni upravičeni stroški projekta vsebinsko obsegajo ostale stroške delovanja, to je stroške režije in druge stroške poslovanja, vključno s stroški materiala, ki so nastali neposredno kot posledica izvajanja RR aktivnosti pri konzorcijskih partnerjih v okviru projekta.
Poenostavljena oblika stroškov oz. financiranje posrednih stroškov po pavšalni stopnji se določi na način:
Rok za oddajo: predvidena dva roka za oddajo prijav, prvi 30. 9. 2025, do 14.00 ure ter (v kolikor v prvem roku ne bodo porabljena zagotovljena sredstva javnega poziva) 30. 6. 2026, do 14:00.
Več informacij: https://www.arrs.si/sl/inovac/razpisi/25/poziv-NAP-julij25.asp