Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.
Pomanjkanje kadrov je izziv tudi za univerzo. Prepričani so, da s sodelovanjem na prenosu znanja in tehnologij lahko naredijo več, digitalna delovna mesta so več kot samo računalnik ali tablica.
Vedno več vlagateljev vključuje elemente ESG (okoljsko, družbeno in upravljavsko) v postopek odločanja o naložbah, zaradi česar so smernice ESG z vidika zagotavljanja kapitala vse pomembnejše.
»Osnova našega programa je zajeta v treh inicialkah imena Zbornice osrednjeslovenske regije - ZOR, ki pomeni Zaposleni, Okolje in Rast,« pojasnjuje direktorica zbornice Marjana Majerič.
Gospodarstvo opozarja na veliko negotovost, povezano z energetsko draginjo, dobavami, rastejo tudi ostali stroški in vse skupaj se že preliva tudi v višje cene končnih izdelkov.
Za doseganje ciljev pametne specializacije in prehoda na zeleno bo treba urediti več področij, če ne želimo izgubiti mesta v svetovnem vrhu.
Slovenija si je v Slovenski industrijski strategiji zastavila visoke cilje, ki naj bi bili doseženi do leta 2030. A da bi jih dosegli, bo treba še veliko postoriti. Vse to v Strateškem načrtu razvojnega preboja Horizonti prihodnosti naslavlja tudi GZS.
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve RS stanje na področju elektronskih komunikacij v Sloveniji ocenjuje kot dobro, še posebej ob dejstvu, da Slovenija spada med države z največ ruralnega dela ozemlja v EU.
Gospodarska zbornica Slovenije je v Strateškem načrtu razvojnega preboja Horizonti prihodnosti kot enega od ciljev vključila infrastrukturne pogoje, saj je njihova vzpostavitev nujna za uravnotežen razvoj. Brez sodobne in kvalitetne infrastrukture se gospodarstvo ne more razvijati, zato pa so potrebna vlaganja tako v izgraditev kot v posodobitev infrastrukture. »Drugi tir je izjemnega pomena za logistične tokove v regiji, zlasti pa za Slovenijo.
Brez javnega potniškega prometa ni mogoče govoriti o multimodalnosti, ki jo bo v prihodnosti nujno treba uveljaviti. Ključno pa bo, da bo masovni javni potniški promet konkurenčen z vidika dostopnosti in hitrosti potovanja.
Vsaka kriza prinaša priložnosti. Za logistiko in transport je trenutna kriza lahko odlična priložnost za nadaljnjo digitalizacijo panoge. »Treba je storiti vse, da slovenska logistika ostane konkurenčna sosednjim državam,« pravi direktor GZS – Združenja za promet Robert Sever v svojem intervjuju za Glas gospodarstva.