Združenje slovenskih vinarjev v pripravi strategije
Katere naj bodo ključne usmeritve slovenskega vinogradništva in vinarstva v prihodnje in kaj bodo glavni strateški cilji razvoja je bila osrednja tema tretjega srečanja Združenja slovenskih vinarjev pri GZS.
Člani so izmenjali stališča in poglede na predlog usmeritev strategije vinogradništva in vinarstva v Sloveniji. Na srečanju so se seznanili tudi z rezultati analize obdavčitev v kmetijstvu.
Horizontalna in širša delovna skupina podrobno o strateškem načrtu SKP po 2023
Ministrstvo je deležnikom, članom horizontalne in širše delovne skupine za pripravo strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2023 do 2027 predstavilo trenutno stanje pri sprejemanju strateškega načrta in odprte točke s strani Evropske komisije.
Odprta ostaja določitev nacionalnih vrednosti za cilje iz Evropskega zelenega dogovora, večja ambicioznost na področju podnebnih sprememb, na področju okolja, razporeditve sredstev ter vsebinske dileme (proizvodno vezana plačila, ciljna usmerjenost podpor).
Z namenom priprave argumentov in rešitev se bo horizontalna delovna skupina sestajala tedensko. Cilj države je, da je strateški načrt potrjen s strani Evropske komisije decembra letos.
Možnosti za proizvodnjo in uporabo biometana
Kako vzpostaviti proizvodnjo biometana v Sloveniji, katere so ključne ovire za investicije in kakšne so tržne priložnosti, so bila vprašanja deležnikov, ki se ukvarjajo s proizvodnjo in uporabo bioplina (transport, plinovodna omrežja, proizvajalci bioplina, strokovne inštitucije in pristojna ministrstva).
Na dogodku, ki ga je pripravila GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij so bile predstavljene tudi smernice za analizo izvedljivosti investicijskih projektov na področju biometana. Biometan predstavlja pomemben vir energije na poti k ogljični nevtralnosti.
Arhiv izpostavljenih aktivnosti
Embalaža osrednja tema letne skupščine evropskega združenja za mineralne vode
Prisotnost mikrodelcev in mikroplastike v embalirani vodi, zakonodaja s področja zagotavljanja recikliranih plastičnih materialov za sektor (npr. rPET), zaščita nad-kakovosti (naravna čistost mineralnih voda) in zakonodaja s področja pitne vode so bile v ospredju dela Odbora za kakovost in zakonodajo. Obravnaval je tudi promocijo zdravilnih predpostavk kategorije, strategijo »Od vil do vilic« in Code of Conduct ter iniciativo za trajnostne sisteme oskrbe s hrano.
V okviru dela Odbora za komuniciranje so osrednjo pozornost namenili predstavitvi komunikacijske strategije Evropskega združenja polnilcev embalirane vode (NMWE) ter komunikacijskim aktivnostim.
Na delavnici z naslovom »Designing new Deposit Refund Systems: Can new technology deliver circularity for beverages bottles?« so predavatelji in številni strokovnjaki iz držav, kjer je kavcijski sistem že vzpostavljen, govorili o vzpostavitvi in delovanju kavcijskih sistemov. Primer je predstavila predstavnica s Slovaške, kjer sistem implementirajo v praksi od 1. januarja letos. Posebno pozornost je pritegnil predstavnik avstralskega združenja proizvajalcev pijač, kjer imajo trenutno vzpostavljenih 8 različnih sistemov.
V okviru Odbora za okolje in trajnost so pregledali glavne aktivnosti na področju zakonodaje, ki ureja krožnost, kvote za embalažo za ponovno polnjenje, PET in infrastrukturo za princip plastenka-za-plastenko.
Delo v strokovnih odborih je sklenila skupščina NMWE, ki je potekala v Atenah. Na njej so v članstvo sprejeli tri nova podjetja, potrdili finančno poročilo za leto 2021 in proračune za leti 2022 in 2023 ter izbrali novo vodstvo in člane upravnega odbora NMWE.
Arhiv vseh izpostavljenih dogodkov
ZKŽP združuje, povezuje in zastopa kmetijska in živilska podjetja v odnosu do državnih organov in evropskih panožnih združenj, oblikuje stališča in politiko do socialnih partnerjev, pospešuje razvoj dejavnosti, pretok znanja in idej ter prenaša dobre slovenske in evropske prakse. Zagotavlja strokovno pomoč v obliki svetovanja, izobraževanja, informiranja in usposabljanja.