Sekcija za sadjarstvo po novem Združenje za sadjarstvo
Največji izziv sektorja sadjarstva ostaja problematika vezana na zmanjševanje oziroma ukinjanje zaščitnih sredstev za varstvo sadnega drevja. Zato si bo Združenje za sadjarstvo pri GZS še naprej prizadevalo rešiti to problematiko v sodelovanju z GIZ fitofarmacije, javno službo v sadjarstvu, raziskovalnimi institucijami in pridelovalci.
Člani so potrdili nov poslovnik o delovanju, ki Sekcijo za sadjarstvo preimenuje v Združenje za sadjarstvo pri GZS, ki bo javnosti prepoznano tudi z novim logotipom.
Na skupščini so člani govorili še o stanju v slovenskem sadjarstvu in aktualnih izzivih sektorja v prihodnje. V letošnjem letu nameravajo organizirati sadjarski posvet in razstavo sadja na sejmu AGRA, nadaljevati z nacionalno promocijo sadja in sheme izbrana kakovost, izvesti strokovno ekskurzijo v Avstrijo in nadaljevati aktivnosti v okviru SRIP Hrana.
Odbor zelenjavne verige o ključnih ciljih
V prihodnjih 4 letih bodo glavne naloge Odbora zelenjavne verige:
- ureditev ustrezne oblike pravnega sodelovanja med vsemi deležniki v zelenjavni verigi, po zgledu medpanožnega organiziranja,
- nadaljevanje aktivnosti na področju priprave specifikacije izbrana kakovost za zelenjavo,
- spremljanje potencialnih virov sofinanciranja za nadaljnji razvoj sektorja v okviru SN SKP po 2023 in
- priprava dolgoročnih ciljev razvoja sektorja v prihodnje.
Odbor je dobil tudi novo predsednico. To je postala Alenka Marjetič Žnider iz Zadružne zveze Slovenije. Dosedanja predsednica Patricija Pirnat je predstavila najpomembnejše aktivnosti na področju delovanja zelenjavne verige v preteklih dveh letih.
Odbor se je ukvarjal s problematiko dvigovanja cen energentov in repromateriala, delovne sile, ki jo v zelenjadarstvu izrazito primanjkuje, sklepanjem novih pogodb, investicijami na področju pridelave zelenjave, kako navdušiti mlade za pridelavo zelenjave in spodbuditi sodelovanje in povezovanje.
Z ministrstvom o izzivih vinogradništva in vinarstva
Prilagajanje na podnebne spremembe, raziskave in razvoj na področju tal, varstvo rastlin, optimizacija, učinkovite baze podatkov, razvoj novih sort, klonov, podlag, učinkovit prenos znanja in dobrih praks, izboljšanje konkurenčnosti vinogradniške proizvodnje, sledenje sodobnim trendom, promocija, obvladovanje bolezni in škodljivcev, divjadi in zavarovanih vrst v vinogradih ter kadri je le nekaj izzivov, ki so bili prepoznani v okviru strokovnih delovnih skupin.
Te so deležniki, ki delujejo na področju vinogradništva in vinarstva, na sestanku predstavili vodstvu kmetijskega ministrstva. Predlagali so tudi nekatere konkretne cilje in predloge rešitev.
Arhiv izpostavljenih aktivnosti
Združenje proizvajalcev krmil o aktualni problematiki
Zakon o varstvu okolja, evropske strategije vezane na okolje in digitalizacijo, prehranska varnost, dvig cen surovin in energentov in pomanjkanje kadrov so bile osrednje vsebine skupščine Združenja proizvajalcev krmil.
Člani so se seznanili z aktualnim dogajanjem in aktivnostmi, ki potekajo v okviru evropskega združenja proizvajalcev krmil FEFAC in analizo podatkov o proizvodnji krmil in porabi krmnih sestavin v Sloveniji ter stanju v živinorejskih sektorjih in mednarodni blagovni menjavi s področja živinoreje in krmil.
Združenje je potrdilo tudi nov poslovnik in logotip združenja, s katerim se bo odslej predstavljalo v javnosti.
Arhiv izpostavljenih aktivnosti