O živinoreji v Državnem zboru
Pomen živinoreje za slovensko kmetijstvo in samooskrbo ter vpliv na dvig cen osnovnih živil je bila osrednja tema izredne seje Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Državnega zbora RS. Na njem so člani razpravljali o pomenu živinoreje in se seznanili z mnenji stanovskih, strokovnih in raziskovalnih organizacij na področju kmetijstva in živilstva.
Člani odbora so tudi podprli predlagano novelo zakona o kmetijstvu, s katerim se dopolnjuje pravno podlago za začetek izvajanja skupne kmetijske politike.
Krepitev sodelovanja kmetijskih podjetij z Biotehniško fakulteto
Predstavitve izbranih kmetijskih podjetij v okviru agronomskega kariernega dneva, ki bo 10. marca 2023 je bila osrednja tema srečanja s predstavniki Oddelka za agronomijo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Namen kariernega dneva je seznaniti študente 3. letnika univerzitetnega in visokošolskega ter magistrskega študija agronomije z delovanjem kmetijskih podjetij, njihovo vizijo razvoja, kadrovskimi potrebami in možnostmi nadaljnje zaposlitve v podjetjih.
V nadaljevanju je predviden tudi obisk študentov v kmetijskih podjetjih in izvedba hitrih kariernih zmenkov, kjer se bodo študentje imeli možnost predstaviti predstavnikom kmetijskim podjetij v okviru kratkega zaposlitvenega pogovora.
Nadgradnja ukrepa sofinanciranja zavarovalnih premij v kmetijstvu
Ukrepi za obvladovanje tveganj v kmetijstvu, ki so predvideni v novem Strateškem načrtu SKP po 2023, spremembe uredbe v letu 2022, sprememb EU zakonodaje in sprememba aplikacije za vnos zavarovalnih polic so bile osrednje teme prvega srečanja delovne skupine za nadgradnjo ukrepa sofinanciranje zavarovalnih premij v kmetijstvu, ki deluje v okviru MKGP.
Člani so se seznanili tudi z namenom ustanovitve delovne skupine in razpravljali o predlogih za spremembo uredbe, ki ureja sofinanciranje zavarovalnih premij. Sprememba EU zakonodaje na področju zavarovanj v kmetijstvu obsega intenzivnost pomoči za plačilo zavarovalnih premij. Za finančne prispevke v vzajemne sklade je po novem omejena na 70 % stroškov zavarovalne premije, kar se mora smiselno vpeljati tudi v nacionalno Uredbo, ki je trenutno v pripravi.
Člani delovne skupine so bili pozvani, da pisne predloge in pobude za spremembo uredbe posredujejo na MKGP najkasneje do 7. februarja 2023, saj mora uredbo Evropska komisija potrditi do 30. junija 2023, da ta stopi v veljavo.
Spremembe na področju označevanja živil
Objava predloga revizije Uredbe (EU) 1169/2011 o zagotavljanju informacij o živilih potrošnikom, ki bo najverjetneje še dodatno podaljšana do konca tretjega kvartala 2023, označevanje dobrobiti živali, postavitev zakonodajnega okvira za trajnostni živilski sistem in uredba o embalaži in odpadni embalaži so bile teme sestanka Odbora za označevanje živil (INCO) v organizaciji združenja FoodDrinkEurope.
Trenutno je v fazi ocene učinka še vedno del uredbe, ki je vezan na digitalno označevanje. Pričakuje se, da bo Skupno raziskovalno središče (JRC) zaključilo z obdelavo podatkov marca 2023, končno poročilo pa bo izdelano še v letu 2023.
Na odboru so govorili tudi o označevanju dobrobiti živali, kjer še ni povsem jasno ali bodo zahteve glede označevanja veljale zgolj za meso, ali tudi za predelane izdelke, čeprav bodo ti verjetno zajeti.
Razpravljali so tudi predvidenih novostih na področju označevanja v okviru predloga uredbe o embalaži in odpadni embalaži, kjer bodo določene informacije lahko predstavljene tudi v digitalni obliki (npr. QR koda).
Delovna skupina za prehrano FDE o obdavčitvi živil
Obdavčitev živil je bila v ospredju spletnega sestanka delovne skupine za prehrano pri FoodDrinkEurope (FDE). V okviru tega je bil omenjen osnutek smernic fiskalnih ukrepov za promocijo zdrave prehrane, ki jih je pripravila Svetovna zdravstvena organizacija.
Generalni direktorat Evropske komisije za obdavčenje in carinsko unijo je pričel s študijo, v okviru katere bodo pregledali vpliv izbranih nacionalnih obdavčitev živil z visoko vsebnostjo soli, sladkorja in maščob.
Člani so se seznanili tudi z aktualnimi temami s področja dvojne kakovosti živil in glavnimi aktivnostmi EU projektov in pobud na področju prehrane (projekt BestRemp, pobuda EU o določitvi mejnih vrednosti za vitamine in minerale v obogatenih živilih…).
FSE o novostih na področju prehranskih dopolnil
Prioritete dela Evropskega združenja za prehranska dopolnila (Food Supplements Europe - FSE) v 2023, ki temeljijo na ključnih področij dela EU, ter izpostavitev glavnih novostih v segmentu prehranskih dopolnil, so bile osrednja tema foruma Evropskega združenja za prehranska dopolnila.
Izpostavljeno je bilo delo na probiotikih, vključno z nedavno odobritvijo uporabe termina probiotik na prehranskih dopolnilih v Franciji, ki tako sledi praksi v nekaterih drugih državah članicah EU, kljub usmeritvam Evropske komisije, da je uporaba tega izraza nedovoljena zdravstvena trditev.
Na srečanju so predstavili prioritete dela združenja, ki vključujejo delo na vitaminih in mineralih, novih živilih, mikroplastiki, embalaži in odpadni embalaži, delu EFSA in posameznih sestavinah, kot so etilen oksid, komarček in podobno.
CEEV o označevanju vina
Nova zakonodaja na področju označevanja vina, ki naj bi bila znana do poletja, ter druge odprte teme so bile v ospredju delovnih skupin, ki so potekale v okviru Evropskega združenja vinarjev CEEV. Vinarji se pripravljajo na vse ostrejše napovedi sprememb alkoholne politike na ravni EU, predvsem glede zdravstvenih opozoril na vinu in sprememb zakonodaje na področju zaščitenih izdelkov.