Zaradi tveganja za vnos afriške prašičje kuge obvezna postavitev ograj Na območju celotne države velja ukrep postavitve ograj okrog izpustov, območij proste reje in obor, kjer se gojijo prašiči. Gre za nujen biovarnostni ukrep, ki ga je sprejela Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin zaradi povečanega tveganja za vnos afriške prašičje kuge v obrate z gojenimi prašiči. Več na povezavi.
Sektor pekarstva o zavezah odgovornosti
Predstavitev rezultatov analize podatkov za leto 2022 za dve zavezi: zaveza na področju zmanjšanja vsebnosti dodane soli in zaveza na področju polnozrnatih izdelkov za sektor pekarstva, je bila tema sestanka predstavnikov podjetij, podpisnikov zavez odgovornosti sektorja pekarstva. Predstavljene so bile tudi glavne aktivnosti, ki jih GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij izvaja na področju izboljšanja hranilne sestave živil in na področju polnozrnatih izdelkov (Nacionalno partnerstvo za polnozrnate izdelke in program Odloči se za POLNOZRNATO).
Pregled izpolnjevanja zavez odgovornosti sektorja mlekarstva
Predstavitev rezultatov analize podatkov za leto 2022 v sektorju mlekarstva za dve zavezi: zaveza na področju izboljšanja sestave in zaveza na področju energijskega iznosa je bila tema, ki so jo obravnavali predstavniki podjetij, podpisnikov zavez odgovornosti za sektor mlekarstva, v okviru delovne skupine sektorja mlekarstva za zaveze odgovornosti. Članom delovne skupine so bile predstavljene tudi glavne aktivnosti, ki jih GZS-Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij izvaja na področju izboljšanja hranilne sestave živil.
Forum »Konkurenčno pravo v agroživilstvu« Uravnoteženi odnosi v prehranski verigi, dolgoročna partnerstva in učinkoviti ukrepi države, so ključni za dobro delovanje verige, je bilo glavno sporočilo foruma Konkurenčno pravo v agroživilstvu, ki ga je organizirala GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij. Na njem so sodelujoči predavatelji iz Agencije za varstvo konkurence predstavili delovanje Agencije v povezavi z agroživilstvom in izsledke raziskave o podražitvah hrane ter kakšne so možnosti ukrepanja Agencije. Opazen je trend, ki nakazuje na pojav cenovnih škarij, na kar GZS - ZKŽP opozarja že nekaj časa. Udeleženci so se seznanili tudi z osnovami konkurenčnega prava v podjetjih in kako vzpostaviti mehanizme za krepitev zavedanja v podjetju. Pomembno je konkurenčno pravo živeti in ga vgraditi v kulturo podjetja. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je podrobno predstavilo 27 nedovoljenih ravnanj v verigi preskrbe s hrano, ki so objavljena v Zakonu o kmetijstvu. Poseben prispevek je bil namenjen predstavitvi dinamike razvoja trgovine in vpliv na proizvodnjo blagovnih ter trgovskih blagovnih znamk od osamosvojitve do danes. Živilska podjetja so v preteklosti veliko vlagala v razvoj lastnih blagovnih znamk. Danes vse večji delež na trgovinskih policah prevzemajo trgovske blagovne znamke, kar je tudi posledica večje priljubljenosti diskontnih trgovin med potrošniki. Pomembno je, da sistem omogoča 'prehoden kanal' za kakovosten izdelek po dostopni ceni, predvidljivost, enakomerno razporeditev marž in dostojno preživetje vseh deležnikov. Ob zaključku foruma je sledila razprava na temo »Ali lahko izboljšamo odnose, prakse, ravnanja v verigi preskrbe s hrano?«, na kateri so deležniki v verigi predstavili svoje razumevanje delovanja verige in prepoznavanje nedovoljenih ravnanj. Bili so si enotni, da je v verigi preskrbe s hrano pomembno, da je stabilen prav vsak člen v verigi, za kar potrebujemo dobre medsebojne odnose. Izpostavili so tudi pomembnost ukrepov politike, ki naj ne razdvaja, temveč povezuje, saj bo le tako zagotovila pravičen položaj vseh v verigi, od kmeta do končnega kupca.
Sadjarji na ogledu dobrih praks v Vojvodini Ogled dobrih praks sadjarstva v Vojvodini je bil namen strokovne sadjarske ekskurzije, ki jo je GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij organizirala za člane in podporne člane Združenja za sadjarstvo pri GZS-ZKŽP. Prvi dan so udeleženci obiskali podjetje Atos Fructum, kjer od leta 2007 na južnih pobočjih Fruške gore na 90 ha površin pridelujejo različne sorte jabolk. Njihovi nasadi so opremeljeni s protitočnimi mrežami in namakalnim sistemom. V podjetju so si ogledali sodobno hladilnico ter sortirnico in pakirnico jabolk. Drugi dan so obiskali podjetje Agro Ćirić v Titelu, kjer od leta 2012 na 280 ha površin pridelajo 1 mio ton 15 različnih sort jabolk na leto. Njihovi nasadi so prav tako opremljeni s sodobnim namakalno-oroševalnim sistemom in protitočnimi mrežami. Ogledali so tudi njihovo sodobno hladilnico, ki je opremljena z najsodobnejšo sortirno in pakirno liniijo. Med najpomembnejšimi sortami, ki jih pridelujejo so zlati in rdeči delišes, gala, breburn, fuji, granny smith in red jonaprince.
Arhiv vseh izpostavljenih dogodkov
ZKŽP združuje, povezuje in zastopa kmetijska in živilska podjetja v odnosu do državnih organov in evropskih panožnih združenj, oblikuje stališča in politiko do socialnih partnerjev, pospešuje razvoj dejavnosti, pretok znanja in idej ter prenaša dobre slovenske in evropske prakse. Zagotavlja strokovno pomoč v obliki svetovanja, izobraževanja, informiranja in usposabljanja.