Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: PMD06 Živila za športnike – poročilo in študija Evropske komisije

Evropska komisija je objavila dolgopričakovano poročilo o živilih za športnike. Zaključki so skladni s stališčem živilske industrije, kar pomeni, da ni potrebe po pripravi posebne vertikalne zakonodaje, ki bi urejala to področje, bo pa potrebno v določenih segmentih prilagoditi horizontalno zakonodajo. Poleg poročila EK je na voljo tudi neodvisna študija, ki jo je EK naročila za namene priprave samega poročila.

Arhiv: PMD03 Global Nutrition Report 2016

Poročilo, ki je bilo objavljeno 14. junija letos, prinaša pregled statusa prehrane na svetovni ravni in pregled napredka pri opredeljevanju in implementaciji medvladnih prehranskih ciljev. Poročilo kot primer dobre prakse izpostavlja tudi vlogo živilske industrije in njen doprinos k doseganju omenjenih ciljev. V skladu z indeksom ATNI (Access to Nutrition Index) poročilo navaja seznam podjetij, ki so opredelila cilje na področju zmanjševanja vsebnosti soli, sladkorja in maščob, poudarja pa tudi, da je le malo katero podjetje opredelilo cilje glede višje vsebnosti sestavin, kot so vlaknine, sadje in zelenjava.

Arhiv: PMD04 Poročilo BEUC na temo dvojne kakovosti živil znotraj EU

Evropska potrošniška organizacija je v mesecu juniju objavila poročilo z naslovom »Food composition and the internal market – A cross country comparison exercise by BEUC members«. Predmet analize je bilo 10 živilskih izdelkov v 17 državah članicah. V ospredju raziskave je bila hranilna sestava naslednjih izdelkov: brezalkoholna pijača (1), žita za zajtrk (2), čokoladna tablica (2), sladoled (1), instant vroči napitek (1), jogurt (1), prigrizki (1). izdelki so bili na podlagi analize hranilne sestave klasificirani v 3 kategorije: Kategorija 1 – različna hranilna sestava, Kategorija 2 – rahla sprememba v hranilni sestavi in Kategorija 3 – identična hranilna sestava.

Arhiv: JR02 Glifosat

Evropska komisija se trudi doseči konsenz med državami članicami, za ponovno avtorizacijo glifosata za obdobje 10 let oziroma še bolje za 15 let. Problem je nastal, ko je Evropska agencija za kemikalije označila glifosat kot kancerogen in so se posamezne države članice uprle ponovni avtorizaciji. Najbolj nasprotujejo Italija, Švedska, Nizozemska in Francija in niso pripravljene na nikakršen konsenz v zvez s tem. Združenje proizvajalcev sredstev za zaščito rastlin povečuje svoj pritisk na komisijo saj je prepričano, da v tem primeru politični lobij prevladuje nad znanstvenim. Če Evropska komisija ne bo podaljšala avtorizacije bodo evropski kmetje v nekonkurenčnem položaju na EU trg pa bodo še vedno prihajali izdelki, ki so bili tretirani s tem sredstvom.

Arhiv: PMD02 Trgovina in prehrana – priložnosti in tveganja

10. junija je na sedežu FAO v Rimu potekal dogodek z naslovom »Trade and Nutrition – Opportunities and Risks«. Organizator dogodka je bil poseben odbor Združenih narodov za prehrano (UNSCN) in Odbor za zagotavljanje oskrbe s hrano (CFS). Namen dogodka pa je bil doseganje skupnega razumevanja zdrave in uravnotežene prehrane v kontekstu trgovanja s hrano. Predavatelji in drugi strokovnjaki so razpravljali o povezavah, napetostih in pogajanjih znotraj prehransko občutljivih verig. Prezentacije z dogodka najdete na naslednji povezavi: FAO dogodek http://www.slideshare.net/FAOoftheUN/tag/unscn?utm_source=twitter&utm_medium=social%2Bmedia&utm_campaign=faoknowledge

Arhiv: TB02 Nepoštene prakse

Objavljeno je najnovejše poročilo EP z naslovom Nepoštene trgovinske prakse v verigi preskrbe s hrano.

Arhiv: PMD01 Food 2030

Na voljo je predstavitev predstavnika Evropske komisije z naslovom Food 2030, ki izpostavlja načrte te inštitucije na področju bioekonomije v prihodnje. Predstavitev je bila pripravljena za namene tematske konference, ki je aprila letos potekala v Bruslju.

Arhiv: BR04 Prioritete slovaškega predsedovanja

Med prioritetami slovaškega predsedovanja Evropski uniji so med drugim naslednje aktivnosti: spremljanje razmer na kmetijskih trgih, krepitev položaja kmetov v agroživilski verigi, poenostavitev SKP, srednjeročni pregled večletnega finančnega okvirja, nadaljnja razprava o osnutku uredbe o veterinarskih zdravilih in o ostalih obstoječih zakonodajnih predlogih ter osnutek uredbe o gnojilih.

Arhiv: TB01 OECD – FAO kmetijska napoved 2016-2025

Poročilo združuje podatke o blago, politikah in strokovno mnenje obeh organizacij kot tudi posameznih sodelujočih držav. Narejena je ocena za nacionalni, regionalni in svetovni trg kmetijskih proizvodov. Poročilo omogoča vpogled v ponudbo, povpraševanje, trgovino in oceno cen glavnih kmetijskih proizvodov za 41 držav in 12 geografskih regij. Posebna tema letošnje izdaje so možnosti in izzivi kmetijskega sektorja v podsaharski Afriki.

Arhiv: JR01 Bioenergetska politika za obdobje do 2020

EU članice so potrdile okvirje politike o podnebju in energiji do leta 2020 oziroma na nekaterih področjih do 2030. Cilji politike so v glavnem usmerjeni v zmanjševanje toplogrednih plinov in zagotovitev, da bo najmanj 27 % energije prišlo iz obnovljivih virov. Ti cilji bodo pomagali, da bo evropski energijski sistem bolj konkurenčen, varen in trajnostno usmerjen.