Pri uporabi preciznega kmetijstva se EU sooča z različnimi izzivi, ki predstavljajo ovire predvsem za manjše kmetije. Pri premagovanju teh ovir ima lahko Komisija pomembno vlogo.
Ta teden bodo v Bruslju potekali številni odbori in seje s področja kmetijske politike EU, med drugim bodo države članice ponovno glasovale glede glifosfata.
Države članice so pričele obravnavo morebitnih sprememb SKP za obdobje po letu 2020. Na pobudo Juncker-ja bodo države članice ponovno potrjevale mandat Evropski komisiji za pogajanja o sporazumu TTIP. Komisija bo predvidoma v juliju predložila nov paket ukrepov za pomoč kmetom pri premagovanju obstoječe krize. Komisija je predlagala začasno podaljšanje odobritve glifosfata za 12 – 18 mesecev. Rusija namerava podaljšati prepoved uvoza živil iz zahodnih držav do leta 2017.
Kitajska je leta 2012 prepovedala uvoz govejih proizvodov in genetskega materiala zaradi pojava virusa Schmallenberg, ki povzroča bolezen ovc, govedi in koz. Prepoved bo odpravljena za uvoz iz Nemčije, Danske, Francije in Združenega kraljestva.
Prejšnji teden je bilo za izvoz mehke pšenice dodeljenih izvoznih dovoljenj v vrednosti 633.000 ton. Kar je nekoliko manj kot pretekli teden, ko je številka znašala 740.000 ton. Tedenska izvozna dovoljenja, ki so kazalnik povpraševanja, kažejo na to, da skupni dodeljeni znesek za sezono še ni dosegel rekordne ravni.
Za prihodnje leto se napoveduje stabilen trg s surovinami na globalnem nivoju. Bogate zaloge in trdne proizvodne možnosti kažejo na splošno stabilne cene v prihodnje, kar je razvidno iz napovedi FAO poročila. Poročilo tudi navaja, da bo proizvodnja pšenice v letu 2016 presegala porabo, že četrto leto zapored.
Premier David Cameron je obljubil boljše izvajanje EU zakonodaje o pticah in habitatih, kot tudi zagon nadaljnje reforme Skupne kmetijske politike.
Svetovne cene hrane se povečujejo že četrti mesec zapored navaja Food Price Index. V primerjavi z aprilom so se cene povečale za 2,1 %. Indeks vključuje mednarodne tržne cene za žita, rastlinska olja, mleko in mlečne izdelke, meso in sladkor. Poročilo navaja tudi skokovit dvig cen sladkorja, za kar 11,7 %, v primerjavi s prejšnjim mesecem.
Mnenje industrije je, da je odločitev EK glede začasne ponovne uporabe herbicida glifosat v EU neutemeljena. Po njihovem mnenju je pred dovoljenjem ponovne uporabe potrebno počakati na oceno Evropske agencije za kemikalije.
Dogovor o trgovanju EU s šestimi južno afriškimi državami se bo začasno uporabljal od naslednjega tedna dalje, kjer bodo vključeni tudi kmetijski proizvodi, predvsem sladkor, vino in etanol.