Svet za kmetijstvo in podeželje o digitalizaciji v kmetijstvu
Predstavitev dela Strateškega sveta za prehrano, pregled stanja na področju digitalizacije v kmetijstvu in aktivnosti vezane na predlog Uredbe Evropskega Parlamenta in Evropskega Sveta o omogočanju dostopnosti nekaterih primarnih in drugih proizvodov, povezanih s krčenjem in degradacijo gozdov, na trgu Unije in njihovem izvozu iz Unije ter o razveljavitvi tako imenovane Uredbe o deforestaciji so bile osrednje teme 19. seje Sveta za kmetijstvo in podeželje pri MKGP.
Predsednica Strateškega sveta za prehrano je člane seznanila s prvimi aktualnimi nalogami sveta, kot so prenova sistema študentskih bonov za podporo zdrave prehrane študentov ter spremljanje cen košarice osnovnih živil. Napovedala je analizo trenutnega načina prehranjevanja in pripravo smernic za prehrano.
Predstavitev javnega razpisa 4.2
Predstavitev 10. javnega razpisa za podukrep 4.2 - Podpora za naložbe v predelavo, trženje oziroma razvoj kmetijskih proizvodov za leto 2022 je bila osrednja tema spletne predstavitve, ki jo je GZS – zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pripravila za člane. Predstavnik MKGP je predstavil podrobne informacije o razpisnih pogojih. Razpisanih je 15.000.000 evrov.
Vložitev vloge poteka od 23. januarja 2023 do vključno 18. aprila 2023 do 14. ure. Nepovratna sredstva za sofinanciranje se zagotavljajo iz PRP 2014–2020 in proračuna Republike Slovenije.
Predstavljena zakonodaja s področja živil
Zakonodaja o živilih, povezana z informiranjem potrošnikov ter o izpolnjevanju zahtev za nosilce živilskih dejavnosti, ki se preverjajo v okviru uradnega nadzora, predpisanega v Uredbi (EU) 2017/625, je bila osrednja tema seminarja v organizaciji SIST.
Predstavljeno je bilo razumevanje osnovnih načel v proizvodnji varne in kakovostne hrane, zagotavljanje sledljivosti in označevanje živil. Podane so bile tudi informacije o bistvenih novostih v živilski zakonodaji, povezanih s trajnostno, varno in okolju ter zdravju potrošnikov namenjeno hrano ter informacije o primerih sodb Evropskega sodišča, povezanih z živili.
Seminar je ponudil predloge za uporabo mednarodnih/evropskih standardov pri različnih nosilcih živilske dejavnosti, vključno s konceptom kulture varnosti hrane.
Digitalizacija in robotizacija kmetijstva
Finančne spodbude za kmetijstvo iz Strateškega načrta SKP po 2023, možnosti in prednosti uporabe novih tehnologij v kmetijstvu, sistemi za podporo odločanju pri trajnostni pridelavi hrane so bile osrednje teme poslovnega srečanja Smart Agriculture Slovenia v Mariboru.
Na srečanju so sodelovala posamezna avstrijska podjetja s področja digitalizacije in robotizacije kmetijstva, s svojim prispevkom pa je sodeloval tudi predstavnik Kmetijskega inštituta Slovenije, ki je predstavil različne možnosti in prednosti uporabe novih tehnologij v kmetijstvu.
O sistemih za podporo odločanju pri trajnostni pridelavi hrane, ki temeljijo na kombinaciji človeškega znanja in napredne uporabe številnih podatkov, je govoril predstavnik Inštituta Jožef Stefan. Dogodek v organizaciji ADVANTAGE AUSTRIA se je zaključil z ogledom primera aeroponike, ki je ena izmed tehnologij za gojenje rastlin v kontroliranih pogojih. Slovenski podjetji sta razvili avtomatiziran visokoregalni sistem z LED osvetlitvijo, ki je uporaben za gojenje različnih vrst zelenjave.
O uporabi kaptana v EU
Predstavitev aktivnosti, ki potekajo z Evropsko komisijo glede uporabe kaptana na zunanjih površinah (trajni nasadi) je bila osrednja tema sestanka članov Evropskega združenja sadno-zelenjavne verige (Freshfel Europe). Člani so enotni, da se uporaba kaptana ne sme omejiti samo na zaprte prostore in da se mora pod določenimi pogoji in z upoštevanjem vseh previdnostnih načel uporabljati tudi na zunanjih površinah.
Naslednje zasedanje stalnega odbora za fitofarmacevtska sredstva, na katerem se bodo države članice odločale o tej temi bo 22. - 23. marca 2023.
Arhiv vseh izpostavljenih dogodkov
ZKŽP združuje, povezuje in zastopa kmetijska in živilska podjetja v odnosu do državnih organov in evropskih panožnih združenj, oblikuje stališča in politiko do socialnih partnerjev, pospešuje razvoj dejavnosti, pretok znanja in idej ter prenaša dobre slovenske in evropske prakse. Zagotavlja strokovno pomoč v obliki svetovanja, izobraževanja, informiranja in usposabljanja.