Močno povpraševanje po uvozu iz regij Bližnjega Vzhoda/Severne Afrike (MENA) je pretekli teden oživilo zamrlo stanje na trgu pšenice. K pozitivni dinamiki je prispevalo tudi suho vreme v ZDA.
EU mora zagotoviti finančno podporo kmetom, ki se soočajo s nepredvidljivimi spremembami cen na trgu, negativnimi posledicami ruske prepovedi uvoza, izbruhi ptičje gripe in nizkimi cenami. Evropski poslanci so to poudarili v t.i. smernicah za proračun EU v 2018.
Brazilska vlada je sprožila diplomatsko ofenzivo, s katero poskuša zmanjšati posledice škandala s področja varnosti v prehranski verigi. Ta trenutek je namreč zaradi mesnega škandala ogrožen obstoj najpomembnejših sektorjev – sektorja rdečega mesa in perutninskega sektorja.
Ponoven izbruh novega seva ptičje gripe lahko povzroči resno škodo kitajski industriji perutnine. Virus H7N9 je do sedaj bil ugotovljen na perutninskih farmah izven Kitajske, vendar za sosednje države obstaja visoko tveganje prenosa tega virusa.
EU je odobrila dovoljenja za uvoz 40.043 ton sladkorja iz držav z EPA/EBA sporazumom. Do sedaj so največje uvoznice Svazi, Mauricius, Gvajana, Fidži in Mozambik.
Proizvajalci rdečega mesa iz Nove Zelandije so pozdravili nedavni napredek pri prostotrgovinskih pogajanjih z EU, pričakujejo pa tudi napredek pri dostopu do ruskega trga.
Izvoz mehke pšenice iz EU je po zadnjih podatkih Komisije v tržnem letu 2016/17 dosegel 17,14 mio ton, kar je 14 % manj, kot v enakem obdobju lani. Največja izvoznica je Romunija, sledita Nemčija, Francija in Poljska.
Komisija je na podlagi pregleda prašičereje v posameznih državah pohvalila prakso reje prašičev brez krajšanja repov, ki se že uporablja na Švedskem, Finskem in v Švici. Raziskava je pokazala, da se je temu ukrepu med drugim možno izogniti s pomočjo kakovosti krme in zraka, zmanjšanjem medsebojnega napadanja živali in pravočasnim odstranjevanjem zajedalcev.
Po osemletni prekinitvi bo EU ponovno odobrila uvoz ekološke hrane iz Norveške in Islandije, ki sta sprejeli EU pravila za ekološko proizvodnjo in certificiranje. EU je zakonodajo s tega področja sprejela 1991 in jo še zaostrila leta 2007.
Nekatera največja mesno predelovalna podjetja v Braziliji so bila vpletena v veliko goljufijo glede varnosti hrane na predvečer prostotrgovinskih pogovorov med EU in trgovinskim blokom Južne Amerike (Mercosur). Po mnenju združenj kmetov v EU izvoz ponarejenih mesnih izdelkov potrjuje, da Brazilija ne izpolnjuje evropskih standardov varnosti hrane.