Potekala je letna skupščina Sekcije proizvajalcev brezalkoholnih in alkoholnih pijač (SEBAP). V okviru dnevnega reda je bil izvoljen nov predsednik, potrjeno poročilo dela za preteklo leto in potrjen plan dela za 2017.
Na 20. seji Odbora za mleko smo obravnavali preteklo in nadaljnje izvajanje triletne nacionalne promocije – generične in sheme izbrana kakovost. Od letošnje pomladi dalje se bodo za sofinanciranje promocije namenjala tudi sredstva pridelovalcev in predelovalcev mleka, ki se od januarja dalje zbirajo preko obveznega prispevka za promocijo.
Seznanitev z novostmi standarda ISO 9001:2015.
Redni sestanek članov tehnične skupine evropskega združenja za mlinarstvo (EFM). Osrednje teme vezane na mikrobiološko in kemijsko kontaminacijo žit ter na označevanje porekla surovin.
Evropski komisar Vytenis Andriukaitis je povedal, da bo novo zakonodajno orodje olajšalo boj proti kriminalnim aktivnostim v agroživilstvu. Novo poročilo namreč izpostavlja Italijo kot državo, ki izgublja boj proti t.i. agro-mafiji. Slednja ne ogroža samo zdravja prebivalcev te države, temveč zdravje prebivalcev Evrope.
Velika večina predstavnikov EP je brez zadržkov podprla poročilo, katerega cilj je zaščita dobrobiti konj. Poročilo omenja tudi sprostitev sanitarnih pravil, ki omogočajo zakol živali in pridelavo konjskega mesa za prehrano ljudi. Posledično gre za sprostitev popolnega ekonomskega potenciala tega sektorja.
Vlada Velike Britanije ni pripravila študije krovnega ekonomskega vpliva na gospodarstvo in širšo skupnost, v primeru da se ta država ne bi uspela uspešno dogovoriti z EU glede izstopa. Ob tem pa državni sekretar David Davis pojasnjuje, da posamezni vladni odbori zelo natančno proučujejo vpliv pogojev trgovinskih sporazumov WTO na posameznih področjih.
Želja Evropskega parlamenta je, da bi si v EU zastavili ambiciozne cilje pri zmanjševanju zavržkov hrane in sicer za 30 % do 2025 in za 50 % do 2030, glede na leto 2014. Pri doseganju teh ciljev bo nadvse pomembno soglasje posameznih držav članic.
Samo tri države članice so do sedaj dosegle cilj, kjer 10 % energije za gorivo v transportu predstavljajo obnovljivi viri. Cilj je sicer evropski, opredeljen v strategiji Evropa 2020. Celokupno gledano je na ravni EU delež obnovljivih virov na področju transporta v letu 2015 znašal 6,7 %, leta 2004 pa na primer zgolj 1,4 %.
Brazilski minister za zunanje zadeve predvideva, da bi lahko okvirni trgovinski sporazum EU-Mercosur dobili še pred koncem letošnjega leta. Še posebej zato, ker se ZDA nagiba k politiki »izolacije«, kar za skupino latinsko-ameriških držav lahko predstavlja nove priložnosti na drugih trgih.