Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: Komisija preložila glasovanje o hormonskih motilcih

Evropska komisija je po tem, ko je postalo jasno, da jih države članice ne bi podprle, preložila glasovanje o opredelitvi meril za t.i. hormonske motilce. Na sestanku stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo so izvršni v EU ocenili, da zaradi nasprotovanj nekaterih držav članic, trenutna merila ne bi bila večinsko podprta.

Arhiv: Analiza: Trump, Brexit med izzivi novega generalnega direktorja STO

Roberto Azevedo bo služil drugi štiriletni mandat generalnega direktorja Svetovne trgovinske organizacije (STO).

Arhiv: Nova uvozna pravila za konjsko meso

EU je ta teden začela izvajati nova pravila za uvoz konjskega mesa, ki naj bi po besedah Komisije pomagala zagotoviti meso brez prepovedanih snovi. Skupine za dobro počutje živali, ki niso prepričane o ukrepu pa pravijo, da bo dejansko življenje konjev težje in pozivajo, da se trgovina prepove.

Arhiv: Komisija naznanila rojstvo nove bele knjige o prihodnji enotnosti

Evropska komisija je predstavila izzive in scenarije EU, kako se lahko Unija razvije do leta 2025, odvisno od izbire v prihajajočih letih.

Arhiv: Ženske na podeželju potrebujejo več podpore EU, pravijo poslanci

EU mora narediti več na pomoči podeželskim ženskam, ustvariti boljše življenjske pogoje, ki bi ustavili pretok izseljevanje s podeželja, se strinjajo na odboru Evropskega parlamenta.

Arhiv: Analiza: Različne strategije držav v primeru dileme piščanca in jajc

Milijone jajc iz proste reje, ki se prodajajo po vsej Veliki Britaniji, je treba ponovno označiti, saj država prehaja 12-tedensko mejo EU za vodenje proste reje kokoši v zaprtih prostorih. Prisotnost visoko patogene aviarne influence (HPAI), ki povzroča težave po Evropi, predstavlja izziv, ki se ga države lotevajo različno.

Arhiv: Strogi pogoji za uporabo insektov v krmi za ribe

Predlog zakona določa stroge pogoje uporabe substrata, v katerem so insekti, namenjeni za ribjo krmo. Predlog zakona je trenutno v postopkih usklajevanja v Svetu in Evropskem parlamentu. EFSA je oktobra 2015 opozorila, da bi insekti lahko predstavljali tveganje za prenos BSE ali človeške oblike Creutzfeldt-Jakobove bolezni (CJD), če je krma živalskega ali človeškega izvora, kot so npr. klavnični odpadki ali blato iz čistilnih naprav. Vendar pa je EFSA poudarila, da bi se to tveganje zmanjšalo, če bi bil substrat na rastlinski osnovi.

Arhiv: Močna valuta ohranja ruske cene pšenice

Izvozne cene ruske pšenice so bile prejšnji teden, kljub manjši prodaji zaradi državnih praznikov, večinoma nespremenjene. Razlog za nespremenjene cene pa je v močnem rublju.

Arhiv: Brazilija izkoristila EU kvote za CXL sladkor prvič v obdobju 2016/17

EU je dodelila dovoljenje za uvoz 27.500 ton brazilskega CXL sladkorja znotraj kvote za februar 2017. Po podatkih EK je bila to prva dodelitev dovoljenja od avgusta. Prav tako je bilo dodeljenih za 5,400 ton kvot za Balkan (Srbijo), tako da skupno število dovoljenj za mesec februar znaša 32,900 t ton. V mesecu januarju je bilo dodeljenih le 3,332 ton, medtem ko februarja 2016, 20,923 ton.

Arhiv: EK predlaga merila za endokrine motilce, "EU samooskrba ogrožena"

Študija opredeljuje, da imajo lahko nova evropska merila za endokrine motilce v kemikalijah, velik vpliv na samooskrbo pri pridelavi hrane. Usmeritev zakonodaje, ki temelji na tveganjih lahko privede do umika številnih pogosto uporabljenih fitofarmacevtskih sredstev pri pridelavi v EU. Posledica tega je lahko nižja pridelava in povečan uvoz koruze, oljne ogrščice in sladkorne pese.