V preteklem tednu se je ponovno trgovalo z nizkimi zgodovinskimi cenami glavnih žit in oljnic.
Nemčija je pozvala EK za uvedbo novih ukrepov za podporo trgom v EU. Evropsko komisijo prosi, da pripravi nov paket finančne pomoči za proizvajalce, kajti na zadnjem Svetu za kmetijstvo je komisar za kmetijstvo Phil Hogan pozval države članice, da predložijo predloge, o katerem bodo razpravljali na naslednjem srečanju kmetijskih ministrov EU 14. marca.
Na razpravi z evropskimi poslanci je evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan povedal, da je bila uporaba izrednih ukrepov v državah članicah za stabilizacijo razmer na trgu slaba. Navedel je, da le 10 od 28 držav članic izvaja ukrepe za uporabo vseh ciljnih sredstev, ki so jim dodeljene. Hogan je predstavil vrsto ukrepov, ki bi jih lahko DČ uporabljale.
Na seznam odobrenih izdelkov iz shem kakovosti se je uvrstilo avstrijsko mleko Heumilch (kravje mleko, pridelano iz živali, ki niso bile krmljene z GS krmo) in italijanski kruh Pane Toscano (kruh, proizveden z uporabo tipične toskanske metode, iz izbranih surovin). Med tem ko je prvi izdelek pridobil oznako zajamčena tradicionalna posebnost (ZTP), se drugi ponaša z oznako zaščitena označba porekla (OP).
Tudi v tem tednu se je podaljšal seznam tistih ameriških živilskih podjetij, ki so napovedali prehod na uporabo jajc iz proste reje. Na seznam so se uvrstila podjetja, kot so Kroger, Albertsons, Delhaize America, Kraft Heinz in Schwan Food Company. Popolno spremembo celotnih oskrbnih verig napovedujejo do leta 2025.
Pretekli teden je EU namenila 690.000 ton izvoznih licenc za pšenico, kar je manj v primerjavi s tednom poprej (761.000 ton). Nemčija jih je izkoristila največ že drugi teden zapored in sicer v višini 248.331 ton.
Rusija je zaostrila pravila glede uvoza kmetijskih pridelkov iz Moldavije s prepovedjo vstopa pošiljk, ki prihajajo preko Belorusije. Rusija s tem opredeljuje 3 vstopne točke iz vidika veterinarskih pregledov. Začasni ukrepi veljajo za vse kategorije izdelkov, ki so predmet prepovedi tudi za zahodne dobavitelje, vključno z EU, ZDA in Kanado.
Predsednik Obama si prizadeva za zagotovitev privolitve kongresa glede Čezatlantskega trgovinskega in naložbenega partnerstva (TTIP), kar je tudi ključna prioriteta njegove agende s področja trgovine za leto 2016.
Brazilija napoveduje sprožitev spora proti omenjeni državi na nivoju Svetovne trgovinske organizacije. Predmet spora so nadomestila za proizvajalce sladkorja, kar je vplivalo na padec svetovnih cen. Tajski očita, da naj bi podpirala pridelovalce sladkornega trsa in proizvajalce sladkorja, ukrepi pa naj bi bili v neskladju z mednarodnimi trgovinskimi dogovori.
Nova študija je izpostavila neto emisije toplogrednih plinov kot posledica implementacije ukrepov iz Programa razvoja podeželja (PRP). Študijo so pripravili raziskovalci univerze iz mesta Hertfordshire. Ocene emisij so bile pridobljene na osnovi uporabe programa OSCAR, ki je bil razvit kot pomoč oblastem EU pri integraciji ciljev na področju podnebnih sprememb v ukrepe PRP.