Gospodarska Zbornica Slovenije | Arhiv: Začetek veljavnosti dodatnih carinskih dajatev na uvoz nekaterih proizvodov po poreklu iz ZDA v EU, kot odziv EU na uvedbo dodatnih carinskih dajatev ZDA na uvoz določenih izdelkov iz jekla in aluminija iz EU
GZS

Evropska komisija je danes, 20. junija 2018, sprejela predlog Izvedbene uredbe Komisije o nekaterih ukrepih trgovinske politike v zvezi z nekaterimi proizvodi s poreklom iz ZDA in o spremembi Izvedbene uredbe (EU) 2018/724. Uredba bo 21. junija 2018 objavljena v Uradnem listu EU in bo začela veljati  naslednji dan po objavi, 22. junija 2018.

Z uredbo se uvajajo dodatne carinske dajatve na uvoz določenih proizvodov s poreklom iz ZDA v EU, v višini 25% oziroma 10%. Seznam proizvodov v prilogah je identičen kot je objavljen v Izvedbeni uredbi (EU) 2018/724 (razen za igralne karte 9504 40 00, za katere bo veljala 10% in ne 25% carinska dajatev). Evropska komisija je seznam proizvodov določila z upoštevanjem določenih kriterijev, med njimi učinkovitost ukrepov pri spodbujanju tretje države da upošteva pravila mednarodne trgovine in razpoložljivost alternativnih virov dobave zadevnega proizvoda, v sodelovanju z industrijo EU, z zbiranjem informacij s pomočjo spletnega vprašalnika Evropske komisije iz marca 2018.

Izvedbena uredba Komisije določa dve fazi ukrepov:

- V prvi fazi bodo od naslednjega dne po objavi uredbe dalje veljale dodatne carinske dajatve, po večini v višini 25%, na uvoz proizvodov, ki so navedeni v Prilogi I uredbe. Med proizvodi na seznamu so poleg določenih izdelkov iz jekla in aluminija še sladka koruza, bel fižol, koruza, riž, arašidno maslo, nekatere konzervirane brusnice, pomarančni in brusnični sok, viski bourbon in drugi viski, tobačni proizvodi, nekateri kozmetični izdelki, nekatera oblačila in obutev, motorna kolesa, jadrnice, čolni in igralne karte.

- V drugi fazi, od 1. junija 2021 oziroma od  petega dne potem, ko WTO Organ za reševanje sporov sklene ali pa je uradno obveščen o sklepu, da zaščitni ukrepi ZDA niso v skladu z določbami WTO, če to nastopi prej, pa se bodo uvedle še dodatne carinske dajatve v višini 10%, 25%, 35% ali 50% na uvoz proizvodov, ki so navedeni v Prilogi II uredbe. Na tem seznamu so preostale konzervirane brusnice, whisky bourbon in drugi whisky, eterična olja, mešanice dišav, nekateri kozmetični izdelki, preja, nekateri tekstilni materiali, še nekatera oblačila in obutev, vrtni dežniki, posoda iz porcelana in keramike, kipci idr okrasni predmeti, steklo, ogledala, kelihi, diamanti, nakit, palice iz legiranih jekel, profili in plošče iz aluminija, pomivalni in pralni stroji, primarne celice, drugi stroji in naprave s posebnimi funkcijami, motorna vozila za prevoz blaga, motorna kolesa, ribiška plovila, plovila na zrak, motorni čolni, sedeži, posteljnina, deli svetil.

Več …

Kažem 1 komentarjev