Izvoz in uvoz izdelkov ali storitev v države EU in tretje države podjetniki začnejo s platformo Access2Markets
Izvoz in uvoz za podjetnike predstavlja poseben izziv! Podjetniki se morate podučiti o izvoznih in uvoznih dajatvah, obveznih deklaracijah, pravilih o določanju izvora, davkih, tarifah, uvoznih postopkih in formalnostih, pravnih zahtevah izdelka, trgovinskih omejitvah pri uvozu in izvozu – in to za vsako posamezno državo v EU ali celo za tiste izven EU. V ta namen je EU razvila enostavno orodje Access2Markets – spletno platformo, kjer so vsi ti podatki na voljo na enem mestu. Uporaba platforme je celo brezplačna!
Vse informacije za izvoz in uvoz se za podjetnike nahajajo na enem mestu! – Access2Markets
Poleg podatkov o dajatvah vam portal Access2Markets (https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/home) nudi tudi vodič po izvoznih in uvoznih korakih za blago in storitve. Mogoče je uporabiti orodje, ki vam pomaga pri določitvi izvor izdelka, kar je posebej v pomoč pri predelavi izdelkov in vključevanje sestavnih delov iz tujine pri proizvodnji novih izdelkov.
Tu najdete tudi veljavne trgovinske sporazume med državami in celo obvestila o morebitnem poteku veljavnosti takšnih sporazumov. Na portalu najdete tudi obvestila o prepovedi trgovanja z določenim blagom ali državami.
Portal Access2Markets vključuje tudi slovarček s trgovinsko terminologijo – celo v slovenščini
Celoten portal Access2Markets je v večji meri preveden v slovenščino. To vključuje menije, razlage in čarovnike za samo-ocenjevanje.
Bo vaš posel vključeval izvoz in uvoz v tretje države (izven EU)? Ni problema!
Portal Access2Markets vključuje postopkovne zahteve in obveznosti povezanih z izdelkom za več kot 120 trgov izven EU. Tu najdete tudi informacije za uvoz in ponoven izvoz iz specifične EU članice.
Primer iskanja omejitev v primeru živilskega izdelka iz Slovenije na Japonsko
S platformo Access2Markets začnete z iskanjem kar iz naslovne strani. V razdelku »Moj trgovinski priročnik« lahko pričnete z nastavljanjem izbranega izvoznega ali uvoznega izdelka (tega je najbolje izbrati po kodi ali po nazivu v angleškem jeziku). Namestite tudi primeren nabor uvoznih in izvoznih držav in kliknete »Iskanje«.
V izbranem primeru smo na platformi Access2Markets izbrali »ekstra deviško olivno olje« in načrtovali izvoz iz Slovenije na Japonsko.
Za tem smo kliknili na »Iskanje« in prišli na prvo okno kjer je razvidno da je za izbran izdelek možno pridobiti informacije.
Takoj za tem lahko potrdite iskan izdelek in platforma vam prikaže tarifne stopnje, ki se uporabljajo za vaš izdelek ter morebitne opombe, ki vam te bolj podrobno razložijo. V primeru izvoza ekstra deviškega olivnega olja na Japonsko so navedene tarife pri 0% stopnji.
Obravnava po načelu največjih ugodnosti: carinska stopnja, ki se uporablja med članicami STO v skladu z načelom največjih ugodnosti. Države lahko obravnavo razširijo tudi na države, ki niso članice STO.
GEN: carinska stopnja, ki se uporablja za vse izdelke, ki ne izvirajo iz držav ali ozemelj, ki se obravnavajo po načelu največjih ugodnosti (MFN), ali za blago neznanega ali dvomljivega porekla.
MFN: Stopnje držav z največjimi ugodnostmi (MFN) pomenijo običajne stopnje carinskih tarif, ki veljajo za vse države. Običajno se te stopnje uporabljajo med članicami WTO, lahko pa se uporabljajo tudi med državami, ki niso članice WTO. Preferencialne stopnje se lahko odobrijo v okviru sporazumov o prosti trgovini ali splošnega sistema preferencialov (GSP).
Preferencialna stopnja EU (EU): Preferencialna stopnja za podjetja EU, ki izvažajo blago iz EU v tretje države.
Preverjanje poreklo izdelka glede na izbran trgovinski sporazum s pomočjo orodja »ROSA«
Posebej pri trgovinskih sporazumih je potrebno preveriti pravila o določanju porekla vašega izdelka. Pravila o poreklu določajo, od kod blago izvira. Torej ne od kod je bilo poslano, ampak kje je bilo proizvedeno ali izdelano.
Za lažje preverjanje teh pravil za vsak posamezen izdelek ima portal Access2Markets aplikacijo pod imenom »ROSA« ali »Rules of origin self-assessment tool«. Prek aplikacije ROSA dejansko preverite ali je vaš izdelek skladen z izbranim trgovinskim sporazumom in kako se kot tak obravnava.
Aplikacija ROSA deluje na podlagi samo-ocenjevanja in je kot nekakšen »čarovnik« za določanje izvora izdelka glede na posamezen trgovinski sporazum.
Pri aplikaciji ROSA potujete po korakih in se opredelite glede (delnega) izvora vašega izdelka in ob možni opredelitvi vam je v pomoč tudi pravna razlaga in tolmačenje.
Tu navedete ali izdelek izvira v celoti iz vaše države, ali je šel izdelek skozi dodelavo ali predelavo.
Kako pa je z iskanjem pogojev izvoza storitev? Kje preverim ali potrebujem licenco, davčno obravnavo…
Tudi izvozniki storitev v tretje države so podprti preko portala Access2Markets. Ti lahko najdejo informacije za primer izvoza storitev v Hong Kong, Japonsko, Norveško, Švico, Združeno kraljestvo ter ZDA.
Tu izveste več o morebitnih potrebah po licencah, registracijah ali prijavah. Opredeljena je razlaga povezana z zahtevanimi kvalifikacijami in morebitne količinske restrikcije. Tu najdete tudi stopno obdavčitve in ostale omejitve dostopanja do trga.
Iskalnik po tretjih državah se s časom širi in v prihodnje so obljubljene še dodatne države izven EU.
V kolikor bo vaš posel zahteval izvoz in uvoz se pozanimajte o DDV-ju!
V splošnem primeru izvoza izven EU je vaš posel oproščen DDV, vendar morate biti v tem primeru zavezanec za DDV. V primeru uvoza iz tretjih držav na ozemlje EU , pa se DDV obračuna in plača.
Več lahko najdete na spletni strani FURS-a.
Kje dobite dodatno pomoč oz. svetovanje v primeru izvoza ali investiranja v tujino?
V primeru izvoza ali investicij v tujino vam je na voljo tudi nivo Global +.
Vir: https://trade.ec.europa.eu/access-to-markets/en/home
Pripravil:
Rok Gros