Leta 2016 je bilo preko RASFF-a posredovanih 2993 obvestil, od katerih se jih je 847 nanašalo na resne nevarnosti za zdravje, 378 je bilo informacij za spremljanje, 598 informacij za pozornost in 1170 obvestil o zavrnitvi na meji. Poslanih je bilo 7288 obvestil o nadaljnjem spremljanju. V primerjavi z letom 2015 se je število obvestil, ki se nanašajo na resne nevarnosti za zdravje povečalo za 9% s 16% večjim nadaljnjim spremljanjem. Skupni podatki predstavljajo 1,8-odstotno zmanjšanje obvestil v primerjavi z letom 2015, toda 17,5-odstotno povečanje v nadaljnjih spremljanjih.
Evropska komisija je 20. julija ustanovila nov center znanja za področje biogospodarstva. Primarno platforma ne bo namenjena generiranju novega znanja, temveč bo zbirala, strukturirala ter omogočala dostop do znanja iz številnih znanstvenih disciplin in virov o biogospodarstvu. Center znanja je ustanovilo JRC v sodelovanju z generalnim direktoratom za raziskave in inovacije. Center bo v pomoč Evropski komisiji pri pregledu in nadgradnji strategije iz leta 2012.
Raziskava Bohemia, ki jo financira Evropska komisija bo prispevala k prihodnjemu okvirnemu programu Evropske unije za raziskave in inovacije. Namen je zagotoviti priporočila za predvidene nove pristope, prednostne naloge in teme, ki jih je potrebno upoštevati pri načrtovanju novih raziskav in inovacij EU. Raziskava Bohemia vključuje tri faze: (1) povzetek literature in združitev v sklop scenarijev, ki prikazujejo možne prihodnje nastavitve in mejne pogoje za razvoj bodoče raziskovalne in inovacijske politike in financiranja; (2) raziskava Delphi za pridobitev novih vpogledov v bodoče tehnologije, družbena vprašanja in načine razvoja ter raziskav; (3) analiza in priprava poročil za politiko, ki bo temeljila na rezultatih raziskave Delphi.
Namen političnega pristopa in platforme pametne specializacije je spodbujanje nacionalnih in regionalnih inovacij na tematskih področjih, kot je agroživilstvo. Tehnično poročilo JRC govori o dinamiki vzpostavitve, delovanju in upravljanju tematske platforme za pametno specializacijo v agroživilstvu. Povzetek opisuje mejnike procesov ter glavne dosežke, hkrati pa tudi posebne primere takšnih partnerstev, ki že obstajajo (visoko-tehnološko kmetovanje - vodilna regija Toskana, sledljivost in Big Data - vodilni regiji Andaluzija in Emilia-Romagna, evropski agroživilski in pametni elektronski sistemi - vodilna regija Flandrija in bioekonomija-agroživilstvo - vodilni regiji Lombardija in Randstad.
JRC (Joint Research Center) je na enem zadnjih simpozijev predstavil študijo z naslovom "Delivering on EU Food Safety and Nutrition in 2050 – Future challenges and policy preparedness" s področja zagotavljanja varne hrane in prehranske preskrbljenosti v Evropski uniji leta 2050. Predstavljeni so bili izzivi prihodnosti in pripravljenost politike. Naročnik raziskave je Direktorat Evropske komisije DG SANTE.
Evropska komisija je objavila Evropsko in regijsko lestvico inovacij za leto 2017. Dokument vsebuje primerjalno oceno uspešnosti raziskav in inovacij v državah članicah Evropske unije. V dokumentu so omenjena tudi področja, na katera se morajo države članice osredotočiti, če želijo povečati svojo inovacijsko uspešnost. Kljub temu, da obstajajo velike razlike med državami članicami, se je inovacijska uspešnost izboljšala v 15 državah. Vodilna na področju inovacij ostaja Švedska, sledijo ji Danska, Finska, Nizozemska, Velika Britanija ter Nemčija. Med najhitreje rastoče inovatorje spadajo Litva, Malta, Nizozemska in Avstrija. V svetovnem pogledu pa Evropska unija dohiteva Kanado in Združene države Amerike.
Pametna specializacija je pristop inovacijskih politik, ki spodbujajo nacionalne in regionalne inovacije ter državam članicam in posameznim regijam pomagajo, da se osredotočijo na njihove prednosti na podlagi lokalnih možnosti in tržnih priložnosti. Cilj pametne specializacije je spodbuditi vse evropske regije, da prepoznajo svoje konkurenčne prednosti, ki predstavljajo osnovo za raziskave in inovacije v okviru kohezijske politike 2014-2020. Evropska komisija je ustvarila platformo za pomoč državam članicam ter regijam v procesu razvoja, izvedbe ter pregledovanja strategij pametne specializacije. Namen platforme je zagotoviti informacije, metodologije, strokovno znanje ter svetovanje nacionalnim ter regijskim oblastem kot tudi spodbujati vzajemno učenje ter medregijsko sodelovanje na tematskih področjih.
Na voljo so podrobni podatki o notranji trgovini med posameznimi državami članicami za določene mlečne izdelke za januar - april 2017.
Julijsko poročilo Gospodarskega odbora MMO obsega pregled situacije na evropskem in globalnem trgu mleka do januarja 2017. Poleg podatkov o odkupu mleka, cenah mleka in mlečnih izdelkov ter stanju intervencijskih zalog je priloženo tudi poročilo o prodajnih trendih mleka in mlečnih izdelkov v nekaterih evropskih državah.
V poročilu Evropske komisije je podana primerjava odkupa po državah članicah za obdobje januar – maj 2017 glede na enako obdobje leta 2016. Najbolj se je odkup zvišal na Cipru (12,14 %) in na Irskem (6,8 %). Sledijo Bolgarija, Poljska, Italija (+ 2,8%) in Romunija. Odkup je najbolj znižala Hrvaška (- 5,3 %), sledijo Nemčija, Francija in Švedska. Slovenija je v tem obdobju beležila znižanje odkupa za 0,8 %.