V tem tednu bo potekalo prvo srečanje Evropskih kmetijskih ministrov v okviru polletnega estonskega predsedstva Sveta in zadnje srečanje ministrov pred letnim počitnicami. Osrednje teme bodo vezane na akcijski načrt za novo protimikrobno odpornost EU (AMR), širjenje afriške prašičje kuge (ASF), označevanje živilskega porekla in dvojna kakovost živil. Izmenjali bodo mnenja glede skupne kmetijske politike in o prihodnosti financiranja kmetijskega sektorja. Na dnevnem redu je tudi spor med Slovenijo in Hrvaško glede vina »Teran«.
Urad Skupnosti za rastlinske sorte EU (CPVO) je sklenil, da svojemu uradu za preiskave sort v Združenem kraljestvu ne bo dodeljeval nobenih tehničnih pregledov rastlinskih vrst, zaradi izstopa Združenega kraljestva iz Evropske Unije.
Evropski mlečni sektor je zaskrbljen zaradi izvajanja tarifnih kvot za sir (TRQs) v okviru Celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma CETA med EU in Kanado, ki naj bi začasno začel veljati z 21. septembrom.
Dodatne kvote za brezcarinski uvoz v EU med drugim vključujejo paradižnik, pšenico in ječmen. Namen tega predloga je, da se ukrajinskim izvoznikom v sedanjih težkih gospodarskih razmerah in glede na prizadevanja Ukrajine za gospodarsko reformo olajša dostop na trg EU.
Glede na nezmožnost držav članic, da dosežejo skupno odločitev, je Komisija za obdobje 10 let odobrila uvoz petih vrst gensko spremenjenih organizmov. Odobritev vključuje samo uporabo za hrano in krmo, ne pa tudi pridelovanja. Odobrene so tri vrste koruze in dve vrsti bombaža.
Ukrepi v 12-ih državah EU za pomoč sektorju sadja, ki so bili uvedeni zaradi ruskega embarga, so ponovno podaljšani tudi za obdobje po 30. juniju. Sredstva v višini 70 mio € so namenjena kompenzaciji izpada prihodka za pridelovalce, ki donirajo presežke sadja ali jih uporabijo za druge namene (krma živali, kompostiranje, predelava, idr.)
Glavni EU pogajalec za Brexit, Michel Barnier je izjavil, da bo uvoz živih živali in proizvodov živalskega izvora iz Združenega Kraljestva po Brexitu podvržen mejnim kontrolam, kot velja za tretje države.
Države članice so potrdile predlog Evropske komisije glede znanstvenih kriterijev za identifikacijo endokrinih motilcev v pesticidih, kar bo imelo pomemben vpliv na kmetijski sektor EU.
V okviru 1. stebra skupne kmetijske politike so pričela veljati nova pravila ozelenitve, ki vključujejo prepoved uporabe pesticidov na ekološko pomembnih območjih. Delegirana uredba spreminja obstoječa pravila neposrednih plačil.
Agroživilski sektor EU je pridobil večmilijonsko podporo z zaključkom dogovora o nekaterih podrobnostih prostotrgovinskega sporazuma z Japonsko. Do sedaj visoko zaščiteni japonski trg bo evropskim sektorjem mesa, mleka in vina omogočil znatno povečanje izvoza.