Prvi del sestanka je bil namenjen predstavitvi aktivnosti na področju embalažnine, kjer je predstavnica GZS-Službe za varstvo okolja izpostavila trenutno stanje in planirane aktivnosti v sodelovanju z Ministrstvom za okolje in prostor. V drugem delu sestanka pa je potekala razprava in planiranje aktivnosti SEBAP na področju reševanja problematike koncesij za rabo vode v industriji pijač.
Na povabilo Ministrstva za zdravje sva predstavili dansko kampanjo polnozrnatih izdelkov, ki smo jo podrobneje spoznali v okviru decembrske delegacije v Kopenhagen s predstavniki pekarskih podjetij. V nadaljevanju je potekala razprava tudi o aktivnostih ZKŽP na področju javnih naročil in o planiranih aktivnosti ZKŽP na področju implementacije projekta Zaveza odgovornosti na ravni posameznih sektorjev (brezalkoholne pijače, mlečni proizvodi, pekovski izdelki).
Evropska komisija je odobrila zaščiteno geografsko označbo za dva italijanska proizvoda – olivno olje ‘Marche’ in telečje meso ‘Vitelloni Piemontesi della Coscia’.
Ruski pridelovalci želijo, da se prepoved uvoza turškega paradižnika podaljša še za tri leta. To bi omogočilo nadaljnjo krepitev njihovega položaja na domačem trgu, v treh letih pa naj bi njihov tržni delež dosegel 80 – 90 %.
V bodočem zakonu želi Španija poskusno za dve leti uvesti pravila označevanja porekla po vzoru držav, kot sta Francija in Italija. Namen zakona, ki vključuje tekoče mleko, mleko v prahu, jogurt in maslo, je pri španskih potrošnikih poudariti razliko med uvoženimi in domačimi mlečnimi izdelki. Proizvajalci bodo na izdelkih morali označevati poreklo mleka in državo njegove predelave.
Pred pričetkom veljavnosti sporazuma CETA med EU in Kanado je Evropska komisija objavila priročnik za evropske proizvajalce kmetijskih pridelkov in živil, ki nameravajo izvažati v Kanado. Priročnik vključuje informacije o delovanju kanadskega trga vključno z analizo za specifične proizvode, postopku uvoza v Kanado in spremembah v zvezi s sporazumom CETA.
Množično cepljenje govedi v jugovzhodni Evropi proti izbruhom vozličastega dermatitisa je bilo uspešno, je sporočila EFSA. Kljub težki epidemiološki situaciji so vse države, vključene v zbiranje podatkov, pokazale visoko stopnjo zavezanosti in sodelovanja.
Rusija je obljubila upoštevanje odločitve WTO proti svoji prepovedi uvoza živih prašičev in določenih izdelkov iz svinjskega mesa iz EU, vendar naj bi za izpolnitev le tega potrebovala določen čas. EU je z Rusijo pripravljena razpravljati o roku izvedbe, vendar ker zakonske spremembe niso potrebne, ne bo sprejela nerazumno dolgega roka.
Naslednji teden bo Evropski patentni urad obravnaval, kako podeljevanje patentov uskladiti s pojasnjevalnim obvestilom Evropske komisije iz lanskega novembra. V pojasnilu Direktive EU 98/44 / ES je Komisija navedla, da se iz patentiranja izdelkov izključijo tisti, ki so pridobljeni z biološkimi postopki, kar v bistvu izključuje postopke križanja in selekcije. Po mnenju proizvajalcev proizvodov brez GSO pa se delež odobrenih patentov konvencionalno gojenih rastlin povečuje.
Soočamo se s časom travmatičnih političnih pretresov, ki so posledica razpok v tektonski strukturi moderne družbe. Za vlade po vsem svetu je še vedno uganka, kam bo Donald Trump vodil Združene države Amerike in kaj to pomeni za mednarodni red. Rezultat britanskega referenduma pa je pretresel temelje Evropske unije in postavlja v dvom paradigmo političnega razvoja celine. Kmetijska politika EU je v preteklosti skušala na različne načine zaščititi konkurenčnost domačih proizvajalcev, vendar je neravnovesje ponudbe in povpraševanja na domačem trgu še naprej izvajalo pritisk na kmetijske cene in dohodke. Vseživljenjsko izobraževanje in usposabljanje ljudi na prožnost delovnih mest ima v hitro spreminjajočem se svetu vedno večji pomen.