Odhod Velike Britanije iz Skupne kmetijske politike po Brexit-u bo za Veliko Britanijo pomenil velik izziv za kmetijstvo in kmetijski sektor, hkrati pa bo ponudil tudi priložnost za razvoj notranje politike, oblikovane po meri potreb države.
Nemčija je na nedavnem javnem posvetu o posodobitvi in poenostavitvi Skupne kmetijske politike, ki ga je organizirala Evropska komisija, podala skoraj polovico vseh odzivov (46 %). Rezultati kažejo, da je bila Nemčija po odzivnosti daleč pred Francijo (12,51 %), ki je bila na drugem mestu in Italijo (11, 9 %), ki je bila na tretjem mestu.
Evropska komisija načrtuje objavo nove zakonodaje s področja t.i. nepoštenih trgovinskih praks v verigi preskrbe s hrano. Novo zakonodajo naj bi predstavili ob koncu leta 2017, oz. v začetku leta 2018. Poslanci pozivajo EK naj sledi nasvetom strokovne skupine in predlaga enotno EU zakonodajo, na področju pravične dobavne verige, za zagotovitev izboljšanega položaja kmetov.
Študija navaja, da naj bi do leta 2060, zaradi dviga globalne temperature na površini Zemlje in spreminjajočih vremenskih razmer, imele Podsaharska Afrika in Brazilija korist od povečanega izvoza živil v EU, na račun azijskih dobaviteljev.
Odbor za kmetijstvo in razvoj podeželja (ComAgri) pri Evropskem parlamentu je glasoval proti spornemu osnutku o spremembi pravil znotraj Skupne kmetijske politike (SKP), ki bi uvedel pogajalske skupine za kmete in poenostavitve na področju okoljevarstvenih zahtev.
Moskva je od Češke republike zahtevala pojasnilo v zvezi z obtožbo skupine državnih inšpektorjev zaradi jemanja podkupnin za izdajanje lažnih fitosanitarnih certifikatov rastlin pri izvozu v Rusijo.
V prihodnjih mesecih naj bi Turčija v okviru programa podpor za mlade kmete nadaljevala z velikim uvozom živih govejih živali iz EU. Namen podpore je spodbujanje mladih kmetov za preselitev na podeželje in obenem tudi ustanavljanje govejih farm.
Ameriško ministrstvo za trgovino bo moralo v 180 dneh pregledati vseh 20 trgovinskih sporazumov, vključno s severno ameriškim trgovinskim sporazumom NAFTA in poročati o njihovih morebitnih kršitvah in zlorabah.
Evropske cene pšenice so pod vplivom napovedi francoskega pridelka še naprej padale sredi suhih in hladnih vremenskih pogojev. Samo 78 % največjega evropskega pridelka je bilo v dobri/zelo dobri kondiciji v primerjavi z 88 % v enakem obdobju lani.
Evropski kmetje ne bi smeli biti finančno prizadeti zaradi vpliva Brexita in kakršnekoli negativne poslovne posledice bi morale biti minimalne, poudarja Copa Cogeca. Pri pogajanjih bi se morala ohraniti solidarnost med posameznimi agroživilskimi sektorji. Po napovedih naj bi bili najbolj prizadeti goveje meso, mleko, geografsko zaščiteno vino in siri ter sadje in zelenjava.