Evropska komisija bo sredi meseca februarja predlagala revizijo postopka komitologije, ki se uporablja za sprejemanje političnih odločitev glede občutljivih tem, kot so gensko spremenjeni organizmi (GSO) in pesticidi. Glavni namen je, da v teh primerih politično odgovornost prevzamejo tudi države članice EU.
Seoulfood http://www.seoulfoodnhotel.co.kr/2009_IFIES_allworld/index.asp, 16. – 19. maj 2017, Seoul Na GZS organiziramo Obisk gospodarske delegacije in udeležbo na sejmu SEOUL FOOD 2017. V okviru obiska slovenske delegacije je polega dogajanja na sejmišču predvideno tudi posebno srečanje slovenskih podjetij s korejskimi uvozniki, ki ga bomo organizirali skupaj s Korejskim združenjem uvoznikov KOIMA (http://www.import.or.kr/). Prijava – company profile Dodatne informacije: Marko Jare tel: 01 5898 158, e-pošta: marko.jare@gzs.si
Javna agencija SPIRIT Slovenija je na podlagi izraženega interesa slovenskih podjetij pripravila seznam skupinskih predstavitev slovenskega gospodarstva na 12 mednarodnih sejmih v tujini, ki jih bo izvedla v letu 2017. Vabila za posamezne sejme bodo objavljena na spletnih straneh www.izvoznookno.si in www.spiritslovenia.si. S področja živilske industrije bodo v letu 2017 sofinancirali 2 sejma in sicer: Tuttofood http://www.tuttofood.it/, 8.- 11. maj 2017, Milano Anuga http://www.anuga.com/anuga/index-2.php, 7.- 11. oktober 2017, Köln Razpisa za prijavo sta v pripravi.
Sreda, 15. februar 2017, od 09:00 do 12:00, na GZS Na seminarju bodo predstavljene poslovne priložnosti za slovenska podjetja na Filipinih, v Indoneziji in Mjanmaru. Sledila bo predstavitev dobre poslovne prakse slovenskega podjetja. Udeleženci bodo imeli možnost za individualno srečanje z govorniki. Vljudno vabljeni! Program Na tej povezavi. Prijave spletne prijavnice, Informacije: Nataša Turk, T 01 58 98 152, E natasa.turk@gzs.si
Slovenske proizvajalce hrane in pijač vabimo k udeležbi na B2B srečanjih s švedskimi kupci obravnavanih izdelkov in sicer v okviru dogodka »Tour d'Europe«, ki bo potekal 31. maja 2017, v švedski prestolnici Stockholm. Več o tem na tej povezavi. Kontakt: Nataša Turk, T 01 58 98 152, E natasa.turk@gzs.si
Obveščamo vas, da se bo 1. februarja 2017 začel začasno uporabljati Protokol k stabilizacijsko-pridružitvenemu sporazumu med EU in BiH zaradi pristopa Hrvaške k EU. Besedilo protokola je objavljeno v Uradnem listu EU, seriji L, št. 12 z dne 17.1.2017. EU in BiH sta poleti lani dosegli dogovor o novih oziroma povečanju obstoječih tarifnih kvot pri uvozu nekaterih kmetijsko-živilskih proizvodov in vina po poreklu iz EU v BiH ter povečanju kvote pri uvozu sladkorja, nekaterih rib in ribiških proizvodov ter vina po poreklu iz BiH v EU. Od pristopa Hrvaške k EU dalje namreč tarifne kvote niso zadoščale za potrebe EU oz. BiH. Protokol tako predvideva dodatne kvote pri uvozu nekaterih živih živali, mesa, mleka in mlečnih izdelkov, medu, svežega sadja in zelenjave, predelanih mesnih proizvodov, sladkorja, konzervirane zelenjave, pekovskih izdelkov, rib, nekaterih vrst žganja, tobačnih izdelkov in vina po poreklu iz EU v BiH. Hkrati protokol predvideva tudi povečanje tarifnih kvot pri uvozu vina po poreklu iz BiH v EU. Ne glede na datum začetka začasne uporabe se bodo v letu 2017 razdelile celoletne razpoložljive kvote.
Po mnenju državnega sodnika Kalifornije so uradniki pristojni, da dodajo glifosat na seznam karcenogenih snovi in s tem zahtevajo opozorilno oznako na izdelkih, ki vsebujejo ta široko uporabljen herbicid. Kalifornijski urad za oceno okoljsko zdravstvenega tveganja (OEHHA) je odločitev za uvedbo glifosata na seznam rakotvornih snovi sprejel že septembra 2015, čemur Monsanto nasprotuje.
Štiri vzhodno afriške države (Kenija, Uganda, Tanzanija in Etiopija) so priznale, da je njihov sistem nadzora neustrezen, kar ima negativen vpliv na obvladovanje bolezni živali. Države so se dogovorile, da bodo razvile strokovnejšo enotno strategijo nadzora bolezni živali v tej regiji.
Po novih statističnih podatkih je Novo Zelandijo po rekordni sezoni v 2015 lani prizadel znižan trend izvoza mesa v EU in ZDA. Skupno se je izvoz znižal za 7,4 %, predvsem na račun govedine in jagnjetine.
Evropska komisija je izdala nekaj manj kot 165 mio € za pomoč državam članicam proti boleznim živali, zoonozam in rastlinskim škodljivcem v letu 2017. Večina sredstev (150 mio €) je namenjenih podpori ukrepom nacionalnih veterinarskih programov za izkoreninjenje, nadzor in spremljanje različnih bolezni živali.