Bolezen pšenične rje, ki lahko okuži pšenico, ječmen in rž se je v lanskem letu pojavila v Evropi, Afriki in Srednji Aziji. Med najbolj prizadetimi so sredozemske države, medtem, ko se je bolezen razširila tudi že v nove države. Študija, kaže, da je ključna potreba po zgodnjem odkrivanju in ukrepih za omejitev škode v pridelavi pšenice.
Po podatkih Evropske komisije je EU v tednu do 1. februarja izvozila nekaj več kot 500.000 ton navadne pšenice, kar pomeni, da je skupni znesek prodaje le za 6 % nižjih, kot v preteklem letu, kljub proizvodnim in kakovostnim težavam v nekaterih državah EU.
Svetovne cene žit, sladkorja in rastlinskih olj še naprej naraščajo, kljub obsežni svetovni ponudbi.
Povprečna cena kvote EU za sladkor se je v novembru 2016 povečala na 483 € na tono. Medtem, ko je cena v mesecu oktobru znašala 470 €/t.
Nemški politiki se odzivajo na pritisk javnosti za dvig standardov dobrobiti živali, vendar pa mesni sektor opozarja, da lahko izgubijo konkurenčnost na mednarodnih trgih. Novo poročilo berlinskega urada kaže, da bo prihodnost kmetijstva in zaščita živali osrednja tema kampanje nemških zveznih volitev, ki bodo potekale v septembru 2017.
Rusija je zaradi številnih kršitev v okviru standardov varnosti živil začasno ustavila uvoz govejega mesa iz Nove Zelandije. Začasna prepoved bo začela veljati v ponedeljek 6. februarja, zaradi sledov raktopamina v vzorcih jeter. Raktopamine, ki se uporablja za spodbujanje mesnatosti je prepovedan v številnih drugih državah, vključno z EU, Rusijo in Kitajsko.
Copa-Cogeca je pozdravila začetek javnega posvetovanja o SKP po letu 2020, in sicer v smeri razvoja in ne revolucije. Krovna evropska asociacija kmetov bo zahtevala preprostejša pravila, večji poudarek na obvladovanju tveganj in več podpor za zadruge. Prav tako si bodo prizadevali za nadaljnjo strukturo dveh stebrov SKP.
ZKŽP je uspela na razpisu koordinatorjev razvojno inovacijskih partnerstev (SRIP). Koordiniramo področje Trajnostne pridelave in predelave hrane. V 1. fazo partnerstva smo vstopili z vsemi člani ZKŽP, tako da boste imeli vsi enake začetne možnosti sodelovanja. Vključujemo tudi vse pomembne institucije in centre znanja (srednje šole, fakultete, inštitute). Pričakujemo vaše aktivno sodelovanje. Več o tem tatjana.zagorc@gzs.si in petra.medved@gzs.si ali po telefonu 01 58 98 237.
V Bruslju je v organizaciji Food Drink Europe potekala zanimiva konferenca o usmeritvah Skupne kmetijske politike po letu 2020. Gre za prvi korak FDE, kjer so mnenja izmenjali iz političnega, raziskovalnega in gospodarskega vidika.
Na sestanku z izvajalsko agencijo smo obravnavali nadaljnje izvajanje triletnega programa promocije za mleko in mlečne izdelke v BIH, Srbiji in Črni gori.