Kmetijski ministri bodo na zadnjem Svetu pod slovaškim predsedstvom razpravljali, če je za okrepitev položaja kmetov potrebno uvesti zakonodajo glede nepoštenih trgovskih praks na ravni EU.
Devetintrideset držav po vsem svetu, vključno z osemindvajsetimi afriškimi državami, potrebuje v tem letu zunanjo pomoč pri zagotavljanju hrane. Poročilo navaja, da se je ta številka v primerjavi z enakim obdobjem v preteklem letu dvignila za 6 držav. Razlogi za negotovost na trgu s hrano so povezani predvsem z vremenom in oboroženimi spopadi.
Prehransko - zdravstvene tehnologije imajo ključno vlogo proti patogenim mikroorganizmom v mesu, kot so Salmonella, Campylobacter, in E. coli. Na sejmu EuroTier v Nemčiji so strokovnjaki predstavili kako se lahko rejcem pomaga, da zagotovijo izdelke z zmanjšanim tveganjem. Podani so bili ključni znanstveni napredki.
FranceAgriMer, ki deluje v okviru kmetijskega ministrstva, je zmanjšala napovedi za proizvodnjo sladkorja za tržno leto 2016/17 na 4.583 milijonov ton. Kar pomeni zmanjšanje proizvodnje za 109.000 ton glede na napovedi iz preteklega meseca.
Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) je povečala globalno oceno za končne žitne zaloge v tržnem 2016/17 letu na 670.3 milijonov ton. Celotna proizvodnja žit se je tako povečala na 2.577 milijard ton, medtem ko se je poraba povečala za 2.564 milijard ton.
Svetovne cene hrane so v preteklem mesecu nekoliko padle, k čemer je prispeval strm padec cen sladkorja. Food Price Index FAO (FPI) kaže, da je bila cena v novembru za 0,4 % nižja kot oktobra, vendar je bila še vedno več kot 10 % višja kot v enakem obdobju leta 2015.
Trend izvoza prašičjega mesa v EU bo v prihodnjem desetletju pozitiven, vendar pa bo v skladu z novimi napovedmi EK rast proizvodnje verjetno omejena z okolju prijazno zakonodajo. Naraščajoča prodaja mesa na Kitajskem je vplivala na dobiček panoge, trend povpraševanja s strani Kitajske bo v prihodnjem desetletju pozitiven. Predvideva se tudi veliko povpraševanja s strani ostalih držav, vključno s Filipini.
Evropski parlament in Svet ponovno nista našla rešitev pri številnih odprtih točkah v skladu s predlagano revizijo zakonodaje EU za ekološko pridelavo hrane. Kar pomeni, da se bodo pogovori nadaljevali tudi v začetku leta 2017. Odprta vprašanja se nanašajo na ostanke pesticidov, na semenih, itd. Do sedaj se je predlog zakonodaje obravnaval na štirinajstih sestankih, kjer so bili doseženi sporazumi v več točkah, vključno s strukturo nove uredbe in posebnimi pravili za ekološko pridelavo.
S strani nacionalnih organov so bile uradno odobrene nove mejne vrednosti emisij za pet ključnih onesnaževal zraka za vse države članice EU, vključno z amonijakom. Na ravni EU se do leta 2030 zahteva zmanjšanje emisij za 19 % v primerjavi z ravnmi iz leta 2005.
Evropski izvozniki so našli nove tržne poti na kitajskem trgu. Količina izvoženega mleka iz EU na Kitajsko je bila za 47 % višja v prvih devetih mesecih tega leta. Glede na zadnje carinske podatke Kitajske je vrednost prodaje dosegla 152 milijonov €.