Izvoz prašičjega mesa je poskočil na 162.000 ton, kar je 25 % več v primerjavi za januarjem 2015. Veliko povpraševanje na Kitajskem je ponovno ključni dejavnik, saj se je prodaja na ta trg podvojila (63.108 ton). Druge države s povečanim povpraševanjem so Japonska (+13 %), Filipini (+26 %) in Tajvan (+47 %).
Zaradi suše v času sajenja je letos v Ukrajini posejane manj pšenice kot preteklo leto, vendar napovedi za 2017 ostajajo dobre. Zaradi vremenskih razmer se je znižala površina posejane pšenice tudi v Rusiji za 6 %.
Nizozemski organi izvajajo aktivnosti proti nepoštenim poslovnim praksam v pristaniščih po odkritju štirih podjetij za hladno skladiščenje, ki so se pred leti dogovarjala o cenah. Preko nizozemskih pristanišč gredo vsako leto milijoni ton mesa in drugih kmetijskih pridelkov in živil.
Pretekli teden je EU izdala izvozna dovoljenja za več kot 1 mio ton mehke pšenice, od tega je več kot polovico prejela Francija. To sezono so dovoljenja skupno dosegla 21.186 mio ton, kar je za 11 % manj v primerjavi s sezono 2014/15.
Pričakovani padec cen mleka v začetku leta 2016 so potrdili podatki Evropske komisije, ki kažejo 3 % znižanje cen v januarju. Cene so se znižale tudi za ključne mlečne izdelke, predvsem za sir čedar (-4,6 % v primerjavi z decembrom), polno mleko v prahu (- 1,3%), posneto mleko v prahu (-1,2%) in maslo (-0,6%). Skupni odkup mleka se je od 2014 do 2015 povišal za 2,5 %. V februarju je povprečna cena mleka znašala 29,47 €/100 kg.
WTO panel je pričel z obravnavo pritožbe Kitajske glede EU režima carinskih dajatev za perutnino. Kitajska je primer lansko leto predložila na WTO po neuspešnem pogajanju z EU za spremembo tarifnih kvot. WTO panel proučuje morebitno diskriminacijo Kitajske zaradi alokacije kitajskih tarifnih kvot v Brazilijo in na Tajsko.
BSE ali bolezen norih krav se je pojavila pri pet let stari kravi v severovzhodni francoski regiji Ardennes. Francija je bila ena od šestih držav, ki so maja 2015 prejele status zanemarljivega tveganja in številne države, vključno z Južno Afriko, Sudsko Arabijo, Vietnamom in Singapurom, so odpravile embargo na francosko govedino. Vprašanje je, kako se bodo te in ostale države odzvale na nov primer BSE.
V sredo, 30. marca bo v Bruslju potekal 13. Vrh EU – Indija, na katerem naj bi se po daljšem času zopet spodbudila pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu med EU in južnoazijskimi državami . Vrh bo pokrival trgovino in investicije, energijo, podnebje, vodo in migracije. Pogovori se bodo osredotočili na nove prioritete v okviru strateškega partnerstva med EU in Indijo za naslednjih pet let.
......................tatjana.zagorc@gzs.si
...............tatjana.zagorc@gzs.si