Ameriški izvoz posušenih zrn (DDGS), ki nastaja kot stranski produkt v destilarnah je v lanskem letu dosegel rekordno rast, zaradi velikega povpraševanja Kitajske in Mehike. Sektor sladkorne pese in predelava agrumov v ZDA ustvarijo tok stranskih proizvodov, ki so zelo cenjeni za uporabo v živalski krmi. Najpomembnejši med njimi so DDGS, moka koruznega glutena, pesni rezanci…
Poljski organi za konkurenco so odobrili nakup podjetja Dossche, ki se ukvarja s proizvodnjo krme. Podjetje bo predvzela loklana divizija, sicer globalnega podjetja Cargill. S prevzemom bo Cargill pridobil 100 % delež v Dossche. Izjava iz Urada za varstvo konkurence in potrošnikov (UOKiK) pa kaže na to, da odobritev prevzema še zdaleč ni bila enostavna. Na podlagi predhodne analize je namreč organ ugovarjal, da bi lahko prišlo do omejevanja konkurence na področju perutninarstva in krme.
Nekaj 100 evropskih nevladnih organizacij je v skupnem dopisu pozvalo EK, naj izvede temeljit pregled Skupne kmetijske politike, tako imenovani "Fitness Check", da ugotovijo ali politika ustreza namenu. Podpisniki navajajo, da je potrebno obravnavati ključna vprašanja o SKP - to je: ali je politika učinkovita in uspešna pri doseganju svojih ciljev, ali je skladna z drugimi cilji in politikami EU in kaj je dodana vrednost za državljane EU.
V okviru nove ureditve bodo pošiljke svežega mesa iz Nove Zelandije imele dovoljen vstop v EU prek Singapurja, kar so države članice odobrile ta mesec. Države članice so osnutek izvedbene uredbe o tem vprašanju soglasno sprejele na seji stalnega odbora za rastline, živali, hrano in krmo. Nova Zelandija je daleč največji dobavitelj ovčjega mesa v EU, hkrati pa tudi ponudnik pomembnih količin govejega mesa.
Pričakuje se, da se bo v letu 2016 povprečnen pridelek mehke pšenice v EU vrnil nazaj na normalno raven saj pridelek hitro napreduje zaradi toplejših temperatur v zadnjih mesecih. EK v svoji prvi oceni za tekoče leto napoveduje pridelek mehke pšenice v povprečju 5,96 tone na hektar, kar je skoraj 5 % manj od 6.26 t/ha v lanskem letu, vendar še vedno več kot znaša zadnje petletno povprečje (5,82 t/ha).
Odbor za okolje v EP je dejal, da EK ne bi smela ponovno dovoliti uporabe herbicida glifosat, glede na resne pomisleke o njeni kancerogenosti in endokrinih motečih vplivih. V glasovanju, ki je potekalo 22. marca na Odboru za okolje, ki je sestavljen iz 38 članov je v korist glifosata glasovalo šest članov, 18 je bilo vzržanih, ostali so bili proti. Prav tako je Odbor pozval, da se opravi neodvisen pregled in razkrije vse znanstvene dokaze za in prosti.
Oblasti v ZDA pripravljajo načrt za izgradnjo zalog cepiva za zaščito pred slinavko in parkljevko, kljub temu, da je država brez omenjenih bolezni že več kot 80 let.
Nigerija in Mehika sta dosegla dvostranski sporazum glede trgovanja s hibiskusovimi cvetovi. WTO mediacijski postopek o oblikovanju ustreznih sanitarnih in fitosanitarnih ukrepov je zato še vedno aktualen.
Eksponencialna rast pretoka hrane skozi globalni prehranski sistem ima resne uničujoče posledice na okolje in javno zdravje. Stanje povzema zadnje poročilo fundacije »RISE«.
GEO partnerstvo (Group on Earth Observations partnership) je formalno lansiralo novo globalno orodje za spremljanje stanja kmetijskih pridelkov v prehransko nestabilnih državah.