Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: MKGP: Javna naročila

Sestanek s člani, kjer smo usklajevali merila za zeleno javno naročanje. jana.ramus@gzs.si

Arhiv: GZS: Seminar TTIP

Aktivna udeležba na Seminarju o TTIP, kjer sva s predsednikom Združenja kmetijskih podjetij mag. Višnarjem predstavila poglede evropskih živilskih sektorjev in slovenskega agroživilstva. tatjana.zagorc@gzs.si

Arhiv: UL ZF: Predavanje o varni hrani pri ga. Jevšnik

Predstavitev praks živilskih podjetij za zagotavljanje varnosti živil študentom Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani. jana.ramus@gzs.si

Arhiv: Trajnostnost se vedno bolj vključuje v strateške cilje svetovnih kmetijskih korporacij

Med cilji za novo tisočletje, sprejetih s strani OZN je tudi zagotovitev trajnosti okolja. To je plivalo na izboljšanje strategije mnogih svetovnih korporacij kmetijskega sektorja glede varčevanja z vodo, energetske učinkovitosti, izboljšanja pridelave poljščin ter zmanjšanja količin odpadne hrane.

Arhiv: Peru nezadovoljen z EU pravili za nova živila

Peru poziva EU k ponovni spremembi pravil o novih živilih, ker zadnje spremembe niso bile zadostne za odpravo neupravičenih trgovinskih ovir.

Arhiv: Komisija predlaga nova pravila za organska gnojila na osnovi odpadkov

Evropska komisija je predlagala uvedbo uredbe o pretvorbi bio odpadkov v surovino, ki se lahko uporablja za proizvodnjo gnojil. Obstoječa uredba o gnojilih iz let 2003 pokriva predvsem konvencionalna, anorganska gnojila in ne vključuje inovativnih gnojil. Ker je prosti pretok dovoljen samo za proizvode iz sintetičnih surovin, organska gnojila niso konkurenčna. Po mnenju Evropske komisije bi z bio odpadki, kot so blato iz čistilnih naprav, biološko razgradljivi odpadki , mesno-kostna moka ali gnoj, lahko nadomestili do 30% od petih milijonov ton fosfatnih gnojil, ki jih EU vsako leto uvozi.

Arhiv: EU širi sporazum o ekološki enakovrednosti s Kanado

Junija 2011 sta EU in Kanada sklenili sporazum o medsebojnem priznavanju ekoloških proizvodov, vključno s hrano, krmo in semeni. Bododči razširjeni sporazum bo vključeval tudi standarde za ekološko vino. Ekološki trg EU je drugi največji na svetu (na prvem mestu je ZDA) in je vreden okrog 23,9 milijard €.

Arhiv: Novi ukrepi Komisije nezadostni za rešitev krize

Predsednik Odbora za kmetijstvo Evropskega parlamenta (COMAGRI) je močno skritiziral nov paket Evropske komisije za pomoč kmetom in zahteva nove kratkoročne in dolgoročne ukrepe. Odzivi na paket pomoči s strani kmetijskeg sektorja so zelo mešani, velika Britanija, Irska in Švedska pa jasno nasprotujejo prostovoljni shemi zmanjševanja proizvodnje surovega mleka.

Arhiv: Brexit in STO: težka pogajanja o novih obveznostih Velike Britanije

Če Velika Britanija 23. junija na referendumu izglasuje izstop iz EU, bo skoraj gotovo prisiljena v dolgotrajna pogajanja z vsemi glavnimi trgovinskimi partnerji, vključno z EU. Pred kakršnim koli novim sporazumom o prosti trgovini je potebno najprej rešiti pravni status Velike Britanije v Svetovni trgovinski organizaciji. Minimalna pogajanja so lahko sicer možna na področju uvoznih dajatev, storitev in varnosti hrane.

Arhiv: Peru odpravlja restrikcije za uvoz ameriške govedine

Peru se je strinjal, da odpravi vse preostale ovire za uvoz ameriške govedine. Američanom to zagotavlja popoln dostop do enega izmed najhitreje rastočih trgov v Latinski Ameriki.