Bodite obveščeni o aktualnem dogajanju.
Prejeli smo številna vprašanja upravnikov, ki jih je zanimalo ali lahko nabavo sredstev za razkuževanje skupnih prostorov plačajo iz sredstev rezervnega sklada. Za mnenje smo zaprosili Ministrstvo za okolje in prostor, ki nam je posredovalo neobvezno pravno mnenje, katerem so zapisali, da je to v danih razmerah in ob predpostavki, da gre za posel manjše vrednosti lahko dopustno. Hkrati so obljubili, da bodo predlagali rešitev v okviru naslednjega paketa za blaženje posledic epidemije. Mnenje objavljamo v priponki.
Združenje za medicino dela, prometa in športa svetuje: - pridobite informacijo/potrditev stanovalcev, da nimajo akutno respiratornega obolenja (oz znakov COVID) oz. da so brez predhodnih rizičnih stikov - dogovorite se za prezračitev stanovanja pred prihodom serviserja - upoštevanje varnostne razdalje + OVO (maska (jih ni!), rokavice) ali pa razkuževanje rok po opravljenem delu - omejite kontakte s potencialno okuženimi površinami - spremljate zdravje svojih zaposlenih in jih ob sumu na okužbo takoj osamite, ter izvajajte vse nadaljnje predpisane postopke - glede bolj konkretnih navodil kontaktirajte pooblaščenega izvajalca medicine dela. V kolikor ga nimate, se lahko obrnete na Združenje MDPŠ, da vam ga najde.
S strani nekaterih članov smo bili obveščeni, da jim posamezni občinski štabi civilne zaščite v teh dneh pošiljajo določena navodila glede nalog v večstanovanjskih stavbah. Nekatera od teh navodil se ujemajo s priporočili, ki ste jih v preteklih tednih dobili že od nas, druga pa predstavljajo relativno novost. Nekatera navodila pa so dejansko neizvršljiva in izhajajo iz nepoznavanja vloge in pristojnosti upravnika.
V zadnjih dneh se na nas obračajo številni člani, ki so soočeni s prošnjami ali celo zahtevami za odložitev vplačevanja v rezervni sklad, za oprostitev plačila stroškov upravnika in podobno. Delno so sicer takšna pričakovanja lahko utemeljena, v večjem delu pa po našem mnenju izhajajo iz številnih medijskih objav o odlaganju in odpuščanju najrazličnejših obveznosti.
Obveščeni smo bili, da naj bi nekatere nepremičninske družbe kljub ukrepom še vedno izvajale storitve za stranke, tudi oglede nepremičnin. V zvezi s tem ponavljamo, da se je potrebno omejitev držati, še posebej zato, da bodo ukrepi lahko čim prej odpravljeni. Poudarjamo tudi, da lahko še vedno opravljate tiste naloge, pri katerih ni potreben stik s strankami. Resnično pa nepremičninske družbe pozivamo, da se stikom s strankami v tem času dosledno izogibajo. Nenazadnje lahko zdravstvena inšpekcija v zvezi s tem na podlagi določb Zakona o nalezljivih boleznih izreče tudi globe. Ponavljamo tudi, da se omejitve ne nanašajo na razmerja med gospodarskimi subjekti, zato lahko s temi nemoteno poslujete. Tudi v tem delu pa svetujemo previdnost in dosledno upoštevanje vseh zaščitnih ukrepov in navodil pristojnih organov.
V skladu s ponudbo, da se spletne portale zaprosi za znižanje stroškov v času trajanja koronavirusa, smo od največjega slovenskega nepremičninsekga portala nepremicnine.net dobili dobro novico. V aprilu mesecu za 50% nižji stroški oglaševanja za nepremičninske družbe.
Državni zbor RS je sprejel Zakon o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19).
V skladu z odlokom o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, do nadaljnjega ni dovoljeno opravljati storitev nepremičninskega posredovanja za ali s fizičnimi osebami. Želimo in upamo, da bo to obdobje čim krajše boste lahko nadaljevali s svojim poslovanjem. Medtem pa vam predlagamo, da izkoriste ta čas in uredite evidence, pospravite arhive, pregledate skladnost poslovanja z GDPR in ZPPDFT-1, ažurirate spletne oglase ipd. Za dodatna pojasnila in pomoč se lahko obrnete na strokovno službo ZPN po e-pošti zpn@gzs.si
Vlada RS, je 20.3.2020, z namenom blažitve posledic koronavirusa sprejela številne ukrepe na davčnem področju.