Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij

Arhiv: Nov akcijski načrt EU na področju AMR

Evropski komisar za zdravje Vytenis Andriukaitis je nedavno naznanil, da morajo države po svetu slediti zgledu EU in prepovedati uporabo protimikrobnih sredstev, ki se jih uporablja kot spodbujevalce rasti. Komisar je napovedal tudi nov akcijski načrt za boj na področju protimikrobne odpornosti.

Arhiv: Seznam invazivnih vrst

Evropska komisija naj bi na seznam tujerodnih invazivnih rastlinskih vrst dodala 12 novih vrst. Po navedbah kmetijske organizacije Copa Cogeca in Evropske organizacije lastnikov zemljišč naj bi bile tri od le-teh rastline socialno-ekonomskega pomena za kmetijski in poljedelski sektor.

Arhiv: Kvote za kmetijske proizvode iz Ukrajine

Države članice EU so potrdile sporazum malteškega predsedstva in Evropskega parlamenta o dodelitvi začasnih trgovinskih koncesij Ukrajini za kmetijske in živilske proizvode. Evropska komisija je namreč septembra lani predlagala dodatne trgovinske koncesije Ukrajine za dostop do trga EU s kmetijskimi proizvodi, kar presega sporazum o prosti trgovini.

Arhiv: Širjenje afriške prašičje kuge na Češko

Češke oblasti poročajo o prvem primeru afriške prašičje kuge (ASF), kar vzbuja strah pred širjenjem bolezni po zahodnem delu Evrope. Češka veterinarska uprava je primer bolezni odkrila pri divjem prašiču v regiji Zlin. Lokacija odkritja bolezni leži nedaleč stran od meje s Poljsko, ki je edina od sosed s Češko, kjer je bila afriška prašičja kuga že odkrita.

Arhiv: Novo poročilo o konvencionalnih biogorivih

Novo poročilo z naslovom »Producing fuel and feeds – a matter of security and sustainability for Europe« poudarja, da bi lahko uravnotežena in objektivna politika Evropske unije potencialno spremenila konvencionalna biogoriva v razvojni vzvod, prav tako prispevala k blaženju podnebnih sprememb, kmetom pa zagotovila stalen prihodek.

Arhiv: Države članice sprejele pogajalsko stališče o spremembah SKP

Države članice so sprejele pogajalski mandat glede sprememb Skupne kmetijske politike (SKP) pod t.i. uredbo Omnibus, kar pomeni, da se lahko kmalu pričnejo sektorska pogajanja. Glavni namen je poenostavitev SKP, vključno s spremembo zakonskih osnov drugega stebra (P2), ki državam članicam omogoča oblikovanje nacionalnega stabilizacijskega orodja za posamezne sektorje.

Arhiv: Evropska komisija razmišlja o sofinanciranju P1

Evropski kmetje so bili opozorjeni, naj se pripravijo na spremembe v načinu financiranja iz naslova Skupne kmetijske politike po letu 2020. Napoveduje se morebitna uvedba nacionalnega sofinanciranja neposrednih plačil pomoči iz prvega stebra (P1). Poleg tega je Evropska komisija izdala opozorilo, da bo morda potrebno zmanjšati raven financiranja po izteku sedanjega triletnega obdobja, tudi zaradi izpada na račun Brexita.

Arhiv: EU bo zvišala dovoljene meje kontaminacije živil z živim srebrom

Glede na nivo kontaminacije okolja bodo mejne vrednosti živega srebra v živilih povišane, vendar bodo po mnenju Evropske komisije še vedno varne. V EU se živo srebro v pesticidih ne uporablja že več kot 30 let, zato je vsebnost le tega v živilih predvsem posledica kontaminacije iz okolja.

Arhiv: Nižje napovedi pridelka žit zaradi vročega pričetka poletja

Zadnje poročilo Evropske komisije napoveduje nižji pridelek pšenice in ječmena, kot je bilo napovedano maja, pridelek oljne repice in sončnic pa naj bi se povišal. Osrednja Španija in Francija sta bili več tednov podvrženi vročemu in suhemu vremenu, kar je prizadelo pridelek žita.

Arhiv: Britanski pridelovalci mleka bodo morda po Brexitu čutili pomanjkanje delovne sile

Raziskava je pokazala, da je malo Britancev pripravljeno delati v pridelavi meka, zato Britansko združenje pridelovalcev mleka opozarja na potencialni problem pomanjkanja ustrezne delovne sile v tem sektorju.