Dan meroslovja (JR) Več: jana.ramus@gzs.si Sestanek na LUI Matej Stevanovic (PMD) Sestanek s predstavnikom Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja na temo sodelovanja na projektu Ecotrophelia Slovenija 2016. Več: petra.medved@gzs.si
Več kot 600.000 ljudi je podpisalo peticijo s pozivom Komisiji za odpravo reje kuncev v kletkah. Večina držav članic EU nima posebne zakonodaje glede obveznih minimalnih zahtev za zaščito kuncev v kmetijstvu.
Francija želi uvesti obvezno označevanje države porekla (COOL) za meso in mleko, pri čemer jih Komisija podpira kljub zakrbljenosti ostalih držav članic. Obvezno označevanje se bo nanašalo samo na živila, proizvedena v Franciji in sprva samo za obdobje do 31. 12. 2018.
Goveje meso iz celotne EU je bilo leta 2001 zaradi BSE s strani Japonske prepovedano za uvoz. Francija, Irska in Nizozemska so ponovno pridobile odobritev uvoza leta 2013, kasneje tudi Poljska, Danska in Švedska.
Nemški kemični in farmacevtski gigant Bayer želi prevzeti ameriški Monsanto, ki je znan po gensko spremenjenih semenih. Če bi se transakcija res uresničila, bi nastal največji svetovni ponudnik pesticidov in semen.
Zaradi nasprotovanja deležnikov in držav članic je Komisija odpovedala načrtovano razpravo o posebnih ukrepih za spodbujanje dobave sladkorja, ki vključujejo dodatno kvoto za uvoz sladkorja po znižani carinski stopnji. Če bodo posebni ukrepi sprejeti maja, bodo dodatne količine dostopne na trgu avgusta.
Pričakovano glasovanje med državami članicami o obnovitvi EU licence za glifosfat ni bilo izvedeno, kar povzroča dodatni dvom o morebitni odobritvi tega herbicida. Obstoječa licenca se izteče 30. junija letos.
Po dolgotrajnih pogajanjih o prosti trgovini med EU in južnoameriško skupino držav Mercosur je prišlo do napredka z obojestransko ponudbo o dostopu do trga. Ponudba EU ne vsebuje posebne kvote za goveje meso, ki je ključni izvozni izdelek za Brazilijo, Argentino, Urugvaj in Paragvaj. Nekatere evropske skupine kmetov svarijo pred povečanim uvozom govejega mesa iz držav Mercosurja, ki bi negativno vplival na preživetje evropskih kmetov, po njihovem mnenju pa goveje meso iz teh držav tudi ne izpolnjuje EU standardov. Po besedah izvršnega direktorja združenja brazilskih izvoznikov govejega mesa te skrbi niso upravičene.
Evropski komisar za zdravje in varno hrano Andriukatis ne izključuje morebitne odobritve uporabe klora pri obdelavi perutninskih trupov v prihodnosti, vendar poudarja, da trenutno to ni predmet razprave niti v okviru pogajanja o TTIP. Kakršnikoli antrimikrobni postopki v EU so odobreni samo po znanstvenem dokazu koristi za potrošnika in ne smejo biti nadomestilo dobre higienske prakse.
Evropski kmetijski komisar Hogan pričakuje, da bodo nova pravila o zmanjšanju in poenostavitvi administrativnih ovir za upravičence SKP stopila v veljavo do poletja in se bodo upoštevala že pri neposrednih plačilih za leto 2016.