Evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan je obžaloval dejstvo, da je imel "blokado" v zadnjem krogu pogajanj o čezatlantski trgovini in investicijskim partnerstvom med EU in ZDA (TTIP), tudi zaradi tega, ker je bilo na strani ZDA premalo ambicij za premik naprej.
Evropski komisar za kmetijstvo Phil Hogan je odprt za podrobnejši pregled možnosti uporabe »Evrospkih kriznih rezerv« za boj proti nizkim cenam v kmetijskem sektorju.
Okoli 4,15 milijard evrov, to je 10% vseh sredstev namenjenih za SKP iz stebra P1 za leto 2016, bo namenjenih za neposredna plačila v obliki pomoči kmetijskemu sektorju.
Južna Afrika je po opustitvi dolgotrajne omejitve uvoza, prejela prvo pošiljko ameriške govedine. Ameriški sekretar za kmetijstvo Tom Vilsack je povedal, da je to pomemben mejnik v prizadevanjih za ponoven dostop do tega pomembnega trga.
Napoved za uvoz preferencialnega sladkorja v EU je v skladu s sporazumom EPA/EBA za to sezono precej nižja, kljub povečanju tedenskih uvoznih dovoljenj v preteklem tednu. EU je podelila 61.383 ton uvoznih dovoljenj za države vključene v sporazuma EPA / EBA v tednu do 6. maja.
Mednarodna organizacija sladkorja (ISO) je za leto 2016/17 napovedala nižji globalni primanjkljaj sladkorja. Napovedan primanjkljaj znaša 3,8 milijona ton, in vključuje tudi naraščanje porabe, nadaljnje zniževanje proizvodnje v Indiji, ki je druga največja proizvajalka.
Ena izmed največjih evropskih mlekarskih zadrug (Arla) je začela kmetom plačevati višjo ceno mleka, v kolikor pri reji živali uporabljajo krmo brez GSO. Tako bodo kmetje dodatno prejeli 1 cent na kilogram mleka.
Po informacijah FAO in WHO je zelo malo verjetnosti, da glifosat predstavlja nevarnost za raka pri ljudeh. Ugotovitev je bila objavljena 16. maja, po skupnem srečanju FAO / WHO, na temo ostankov pesticidov.
Poročilo, ki ga je izdal angleški parlament kaže na to, da je potrebno reformirati Skupno kmetijsko politiko. Potrebno je dati večji poudarek zagotavljanju javnih dobrin in krepitvi kmetov, zaradi tržno cenovnih nihanj.
Novo poročilo o oceni učinka trgovinskega sporazuma EU-ZDA (TTIP) opisuje ključne izzive pri nadaljnjih pogajanjih. Na področju agroživilstva gre zlasti za različne pristojbine. Glavni proizvodi, ki se izvažajo v ZDA, so alkoholne pijače, vino in pivo in predstavljajo 45 % celotnega izvoza agroživilskih proizvodov. Drugi glavni izvozni izdelki so sir, maslo, čokolada, pekovskih izdelkov in olive. Povprečne pristojbine, z več kot 50 % so v sektorju svinjine, perutnine in mleka.